OPNsense - en to ja translation catalogue (6237 entries)

en:  - Show advanced option
ja:  - 詳細オプションを表示

en:  Maximum number of established connections per host (TCP only)
ja: ホスト毎の接続確立の最大数 ( TCP のみ )

en:  Maximum number of unique source hosts
ja:  固有の送信元ホストの最大数

en:  Maximum state entries per host
ja: ホスト毎の最大ステートエントリ

en: "%s" is not a valid redirect target IP address, network or host alias.
ja: %s は有効なリダイレクトターゲット IP アドレス、ネットワーク、ホストエイリアスではありません。

en: %d days
ja: %d 日

en: %s Access List
ja: %s アクセスリスト

en: %s Status
ja: %s ステータス

en: %s address
ja: %s アドレス

en: %s can only be used with IKEv2 type VPNs.
ja: %s は IKEv2 タイプの VPN でのみ使用可能です。

en: %s doesn't appear to be a valid port number, alias or range
ja: %s は有効なポート番号、エイリアス、範囲ではないようです。

en: %s has been restarted.
ja: %s が再起動されました

en: %s has been started.
ja: %s が開始されました

en: %s has been stopped.
ja: %s が停止されました

en: %s hours
ja: %s 時間

en: %s interface path cost for STP needs to be an integer between 1 and 200000000.
ja: STP での %s インタフェースのパスコストは 1 - 200000000 の整数です。

en: %s interface priority for STP needs to be an integer between 0 and 240.
ja: STP での %s インタフェースの優先度は 0 - 240 の整数です。

en: %s is not a valid IPv4 address.
ja: %s は有効な IPv4 アドレスではありません。

en: %s is not a valid IPv6 address.
ja: %s は有効な IPv6 アドレスではありません。

en: %s is not a valid destination IP address or alias.
ja: %s は有効な送信先 IP アドレスまたはエイリアスではありません

en: %s is not a valid end destination port. It must be a port alias or integer between 1 and 65535.
ja: %s は有効な終了送信先ポートではありません。ポートエイリアス、または 1 - 65535 の整数を設定してください

en: %s is not a valid end source port. It must be a port alias or integer between 1 and 65535.
ja: %s は有効な終了送信元ポートではありません。ポートエイリアス、または 1 - 65535 の整数を設定してください

en: %s is not a valid source IP address or alias.
ja: %s は有効な送信元 IP アドレス、またはエイリアスではありません

en: %s is not a valid source IP address.
ja: %s は有効な送信元 IP アドレスではありません。

en: %s is not a valid start destination port. It must be a port alias or integer between 1 and 65535.
ja: %s は有効な開始送信先ポートではありません。ポートエイリアス、または 1 - 65535 の整数を設定してください

en: %s is not a valid start source port. It must be a port alias or integer between 1 and 65535.
ja: %s は有効な開始送信元ポートではありません。ポートエイリアス、または 1 - 65535 の整数を設定してください

en: %s is only valid if the gateway is set to 'default'.
ja: ゲートウェイが「デフォルト」に設定されている場合は %s のみ有効です。

en: %s is only valid with protocol tcp.
ja: %s は TCP プロトコルでのみ有効です

en: %s made changes
ja: %s は変更しました

en: %s networks
ja: %s ネットワーク

en: %s subnet
ja: %s サブネット

en: %s0%s -- No output except fatal errors.
ja: %s0%s -- 致命的なエラー以外は出力しない

en: %s1%s -- startup info + connection initiated messages + non-fatal encryption & net errors.
ja: %s1%s -- 起動情報 + 接続開始メッセージ + 致命的ではない暗号化及びネットエラー

en: %s2,3%s -- show TLS negotiations & route info.
ja: %s2,3%s -- TLS ネゴシエーション、ルート情報を表示

en: %s4%s -- Normal usage range.
ja: %s4%s -- 標準の使用範囲

en: %s5%s -- Output R and W characters to the console for each packet read and write, uppercase is used for TCP/UDP packets and lowercase is used for TUN/TAP packets.
ja: %s5%s -- 読み込み及び書き込みパケット毎に、コンソールに R と W の文字を出力します。大文字は TCP/UDP パケットに使用され、小文字は TUN/TAP パケットに使用されます。

en: %s6%s-%s11%s -- Debug info range.
ja: %s6%s-%s11%s -- デバッグ情報の範囲です。

en: %sBackend Pools:%s The HAProxy backend. Group the %spreviously added servers%s to build a server farm. All servers in a group usually deliver the same content. The Backend Pool cares for health monitoring and load distribution. A Backend Pool must also be configured if you only have a single server. The same Backend Pool may be used for multiple Public Services.
ja: %sバックエンドプール:%s HAProxy のバックエンド。%s以前追加されたサーバ%sのグループでサーバファームを構築します。グループにある全てのサーバは通常同じコンテンツを配信します。バックエンドプールはヘルスモニタ及び、負荷分散を処理します。例えあなたが所持しているのが単一サーバのみだったとしても、バックエンドプールを構成するべきです。複数のパブリックサービスに対して同じバックエンドプールが使用されます。

en: %sClick here%s for additional PPPoE configuration options. Save first if you made changes.
ja: 追加 PPPoE 構成オプションは%sこちらをクリック%sしてください。変更した場合は、最初に保存してください。

en: %sClick here%s for additional PPTP and L2TP configuration options. Save first if you made changes.
ja: 詳細な PPTP・L2TP 構成オプションは%sこちらをクリック%sしてください。変更した場合は、最初に保存してください。

en: %sClick here%s for advanced PPPoE configuration options and MLPPP configuration.
ja: 詳細な PPPoE 構成オプション及び MLPPP 構成は%sこちらをクリック%sしてください。

en: %sClick here%s for advanced PPTP and L2TP configuration options.
ja: 詳細な PPTP・L2TP 構成オプションは%sこちらをクリック%sしてください。

en: %sClick here%s to create a PPP configuration.
ja: PPP 構成を作成するには%sこちらをクリック%sしてください。

en: %sClick here%s to edit PPP configuration.
ja: PPP 構成を編集するには%sこちらをクリック%sしてください。

en: %sConditions:%s HAProxy is capable of extracting data from requests, responses and other connection data and match it against predefined patterns. Use these powerful patterns to compose a condition that may be used in multiple Rules.
ja: %s条件:%s HAProxy は要求、応答、その他の接続データからデータ抽出をし、それを事前定義したパターンと一致させることができます。複数のルールで使用される条件を構成するのに、これらの強力なパターンを使用します。

en: %sFQDN or IP:%s The IP address or fully-qualified domain name that should be used when communicating with your server.
ja: %sFQDN もしくは IP:%s あなたのサーバと通信する際に使用される IP アドレスもしくは完全修飾ドメイン名です。

en: %sHealth Monitors:%s The HAProxy "health checks". Health Monitors are used by %sBackend Pools%s to determine if a server is still able to respond to client requests. If a server fails a health check it will automatically be removed from a Backend Pool and healthy servers are automatically re-added.
ja: %sヘルスモニタ:%s HAProxy の「ヘルスチェック」。ヘルスモニタは%sバックエンドプール%sによって使用され、サーバが現在クライアントの要求に応答可能かどうかを決定します。サーバがヘルスチェックに失敗した場合、自動的にバックエンドプールから削除され、稼働可能なサーバが自動的に補充されます。

en: %sKeep state%s is used for stateful connection tracking.
ja: %skeep state%s ステートフル接続の追跡に使用されます。

en: %sNone%s: Do not use state mechanisms to keep track. This is only useful if you're doing advanced queueing in certain situations. Please check the documentation.
ja: %sなし%s: 記録目的でステート機能を使用しないでください。この機能が有用なのは、特定の状況で高度なキュー操作を行うような場合だけです。ドキュメントを確認してください。

en: %sPort:%s The TCP or UDP port that should be used. If unset, the same port the client connected to will be used.
ja: %sポート:%s TCP もしくは UDP ポートを使用します。設定しない場合はクライアントが接続に使用したものと同じポートになります。

en: %sPublic Services:%s The HAProxy frontend. The Public Service listens for client connections, optionally applies rules and forwards client request data to the selected Backend Pool for load balancing or proxying. Every Public Service needs to be connected to a %spreviously created Backend Pool%s.
ja: %sパブリックサービス:%s HAProxy のフロントエンド。パブリックサービスはクライアント接続をリスンし、更にルールの適用、及び、ロードバランサもしくはプロキシの選択されたバックエンドプールにクライアント要求データの転送を行います。全てのパブリックサービスは%s以前作成したバックエンドプール%sに接続される必要があります。

en: %sResult %s%s
ja: %s結果 %s%s

en: %sRules:%s Perform a large set of actions if one or more %sConditions%s match. These Rules may be used in %sBackend Pools%s as well as %sPublic Services%s.
ja: %sルール:%s 1 つ以上の%s条件%sが一致した場合に実行する大きな一連のアクション。これらのルールは%sバックエンドプール%sや%sパブリックサービス%sでも同様に使用されます。

en: %sSloppy state%s works like keep state, but it does not check sequence numbers. Use it when the firewall does not see all packets.
ja: %ssloppy state%s keep state と同様の動作をしますが、シーケンス番号をチェックしません。ファイアウォールが全てのパケットを参照しない場合に使用してください。

en: %sSynproxy state%s proxies incoming TCP connections to help protect servers from spoofed TCP SYN floods. This option includes the functionality of keep state and modulate state combined.
ja: %sSYN proxy state%s 着信する TCP 接続にプロキシを使用し、IP スプーフィング SYN flood 攻撃からサーバを防御する支援をします。このオプションには keep state と modulate state を組み合わせた機能を含んでいます。

en: %sdefault%s-%s4%s -- Normal usage range.
ja: %sデフォルト%s-%s4%s -- 標準の使用範囲

en: %snone%s -- No output except fatal errors.
ja: %sなし%s -- 致命的なエラー以外は出力しない

en: 'All' will update all available record types.
ja: 「全て」は全ての利用可能なレコードタイプを更新します。

en: (0-15)
ja: ( 0 - 15 )

en: (1 to 4 characters)
ja: ( 1 - 4 文字 )

en: (Certificate will not be deleted)
ja: ( 証明書は削除されません )

en: (Internet sockets only) The address the foreign end of the socket is bound to (see getpeername(2)).
ja: ( インターネットソケットのみ ) そのソケットの末端がバインドされた相手方アドレス ( getsockname(2) を参照 )。

en: (Internet sockets only) The address the local end of the socket is bound to (see getsockname(2)).
ja: ( インターネットソケットのみ ) そのソケットの末端がバインドされたローカルアドレス ( getsockname(2) を参照 )。

en: (Kbits/second)
ja: ( Kbit / 秒 )

en: (UNIX sockets only) For bound sockets, this is the file-name of the socket. %sFor other sockets, it is the name, PID and file descriptor number of the peer, or ``(none)'' if the socket is neither bound nor connected.
ja: (UNIX ソケットのみ) バインドされたソケットに対する、ソケットのファイル名です。%sそれ以外のソケットでは、名前、PID、ピアのファイル記述子数です。バインドも接続もされていない場合は、( なし ) になります。

en: (Username and Password required)
ja: ( ユーザ名とパスワードは必須です )

en: (automatically generated rules are applied after manual rules)
ja: ( 手動ルールの後に、自動生成ルールが適用されます )

en: (confirmation)
ja: ( 確認 )

en: (default) Basic ruleset optimization does four things to improve the performance of ruleset evaluations: remove duplicate rules; remove rules that are a subset of another rule; combine multiple rules into a table when advantageous; re-order the rules to improve evaluation performance
ja: ( デフォルト ) 基本ルールセット最適化は、ルールセット評価のパフォーマンスを向上させる 4 つのことを行います。重複ルールを削除、他のルールのサブセットになっているルールを削除、有効な場合は複数のルールをテーブルに統合、評価パフォーマンスが向上するようにルールを並び替え

en: (dst) Port
ja: ( 送信先 ) ポート

en: (filter)
ja: ( フィルタ )

en: (leave blank for any)
ja:  ( 任意の場合は空白にしてください )

en: (leave empty for none)
ja: ( なしの場合は空白 )

en: (no automatic rules are being generated)
ja: ( 生成された自動ルールはありません )

en: (no manual rules can be used)
ja: ( 手動ルールは使用できません )

en: (optional)
ja: ( オプション )

en: (optional) user credentials.
ja: ( オプション ) ユーザ資格情報

en: (other)
ja: ( その他 )

en: (outbound NAT is disabled)
ja: ( 外向き NAT は無効です )

en: (seconds) Default is 0, which disables the timeout feature.
ja: ( 秒 ) デフォルトは 0 で、タイムアウト機能は無効になります。

en: (src) Address
ja: ( 送信元 ) アドレス

en: *In Use
ja: *使用中

en: *Revoked
ja: *失効済

en: /tmp RAM disk
ja: /tmp RAM ディスク

en: /var RAM disk
ja: /var RAM ディスク

en: 0 (none)
ja: 0 ( なし )

en: 0: Log everything, Positive Value: Log events that take longer than specified, Negative Value: Log nothing.
ja: 0: 全てをログに記録、正の値: 指定以上のイベントをログに記録、負の値: 一切ログを記録しない。

en: 1 (default)
ja: 1 ( デフォルト )

en: 1 column
ja: 1 列

en: 1 day
ja: 1 日

en: 1 hour
ja: 1 時間

en: 1 minute
ja: 1 分

en: 1 month
ja: 1 ヶ月

en: 1 week
ja: 1 週間

en: 10 million
ja: 1000 万

en: 10 minutes
ja: 10 分

en: 104 (128) bit keys may be entered as 13 ASCII characters or 26 hex digits preceded by '0x'.
ja: 104 (128) ビットの鍵を入力してください。ASCII で 13 文字 、もしくは、'0x' で始まる 26 桁の 16 進数です。

en: 12 hours
ja: 12 時間

en: 14 days, 1 hour average
ja: 14 日、1 時間平均

en: 15 minutes
ja: 15 分

en: 182 days, 24 hour average
ja: 182 日、24 時間平均

en: 2 days
ja: 2 日

en: 2 minutes
ja: 2 分

en: 2 months
ja: 2 ヶ月

en: 2 weeks
ja: 2 週間

en: 20 million
ja: 2000 万

en: 3 (recommended)
ja: 3 ( 推奨 )

en: 3 days
ja: 3 日

en: 3 months
ja: 3 ヶ月

en: 3 weeks
ja: 3 週間

en: 30 days, 24 hour average
ja: 30 日、24 時間平均

en: 4 days
ja: 4 日

en: 4 hours
ja: 4 時間

en: 40 (64) bit keys may be entered as 5 ASCII characters or 10 hex digits preceded by '0x'.
ja: 40 (64) ビットの鍵を入力してください。ASCII で 5 文字、もしくは、'0x' で始まる 10 桁の 16 進数です。

en: 40 million
ja: 4000 万

en: 5 days
ja: 5 日

en: 5 million
ja: 500 万

en: 5 minutes
ja: 5 分

en: 50 million
ja: 5000 万

en: 6 days
ja: 6 日

en: 6 hours
ja: 6 時間

en: 60 days, 24 hour average
ja: 60 日、24 時間平均

en: 6RD Border Relay
ja: 6RD ボーダーリレー

en: 6RD IPv4 Prefix length
ja: 6RD IPv4 プレフィックス長

en: 6RD prefix
ja: 6RD プレフィックス

en: 6rd Tunnel
ja: 6rd トンネル

en: 6to4 Tunnel
ja: 6to4 トンネル

en: 7 days, 1 hour average
ja: 7 日、1 時間平均

en: 8 hours
ja: 8 時間

en: 802.11g only
ja: 802.11g のみ

en: 802.1Q VLAN PCP (priority code point)
ja: 802.1Q VLAN PCP ( プライオリティコードポイント )

en: 802.1Q VLAN tag (between 1 and 4094)
ja: 802.1Q VLAN タグ ( 1 - 4094 )

en: 802.1X Roaming Preauth
ja: 802.1X ローミング事前認証

en: 802.1X Server IP Address
ja: 802.1X サーバ IP アドレス

en: 802.1X Server IP Address (2)
ja: 802.1X サーバ IP アドレス (2)

en: 802.1X Server Port
ja: 802.1X サーバポート

en: 802.1X Server Port (2)
ja: 802.1X サーバポート (2)

en: 802.1X Server Shared Secret
ja: 802.1X サーバ共有秘密鍵

en: 802.1X Server Shared Secret (2)
ja: 802.1X サーバ共有秘密鍵 (2)

en: 90 days, 24 hour average
ja: 90 日、24 時間平均

en: A (IPv4)
ja: A ( IPv4 )

en: A = authorized, E = Extended Rate (802.11g), P = Power save mode
ja: A = 認証済、E = 拡張レート (802.11g)、P = 省電力モード

en: A BINAT rule specifies a bidirectional mapping between an external and internal network and can be used from both ends, nat only applies in one direction.
ja: BINAT ルールは外部と内部ネットワーク間の双方向マッピングを指定し、両端から使用可能です。NAT は一方向にのみ適用されます。

en: A GPS connected via a serial port may be used as a reference clock for NTP. If the GPS also supports PPS and is properly configured, and connected, that GPS may also be used as a Pulse Per Second clock reference. NOTE: a USB GPS may work, but is not recommended due to USB bus timing issues.
ja: シリアルポート経由で接続した GPS を NTP の参照時計として使用できます。GPS が PPS にも対応しており、適切に構成され、かつ接続されていれば、その GPS はパルスパーセコンド時計参照としても使用できます。注意: USB GPS も動作可能ですが、USB バスタイミング問題により推奨されません。

en: A GRE tunnel with the network %s is already defined.
ja: ネットワーク %s の GRE トンネルは定義済です

en: A JSON document containing configuration options that apply to the local node
ja: ローカルノードに適用する構成オプションを含んだ JSON ドキュメント

en: A NetBIOS Scope ID provides an extended naming service for NetBIOS over TCP/IP. The NetBIOS Scope ID isolates NetBIOS traffic on a single network to only those nodes with the same NetBIOS Scope ID.
ja: NetBIOS スコープ ID は NetBIOS over TCP/IP に対する拡張名前サービスを提供します。NetBIOS スコープ ID は単一ネットワークの NetBIOS トラフィックを、同じ NetBIOS スコープ ID のノードのみに分離します。

en: A PPS signal only provides a reference to the change of a second, so at least one other source to number the seconds is required.
ja: PPS シグナルは秒を変更する参照のみを提供します。そのため、その他に最低でも 1 つの秒数のソースが必要です。

en: A SSL fingerprint should be a 59 character long hex value.
ja: SSL フィンガープリントは 59 文字長の 16 進値です。

en: A Schedule with this name already exists.
ja: この名前のスケジュールは既に存在しています

en: A VHID must be selected for this CARP VIP.
ja: この CARP VIP に対する VHID を選択してください。

en: A VLAN with the tag %s is already defined on this interface.
ja: タグ %s の VLAN は、このインタフェースで既に定義されています

en: A Windows Internet Name Service (WINS) server to provide for connecting clients, which allows them to browse Windows shares. This is typically an Active Directory Domain Controller, designated WINS server, or Samba server.
ja: Windows インターネットネームサービス ( WINS ) サーバは、Windows 共有の参照を許可しているクライアントに対して機能を提供します。一般的には、アクティブディレクトリドメインコントローラ、指定された WINS サーバ、Samba サーバです。

en: A bridge is a private relay. It is not visible in the public directory. Uncheck this if you want to become a public relay.
ja: ブリッジはプライベートリレーです。パブリックディレクトリには表示されません。パブリックリレーにしたい場合はこのチェックを外してください。

en: A cryptographic accelerator module will use hardware support to speed up some cryptographic functions on systems which have the chip. Do not enable this option if you have a Hifn cryptographic acceleration card, as this will take precedence and the Hifn card will not be used. Acceleration should be automatic for IPsec when using a cipher supported by your chip, such as AES-128. OpenVPN should be set for AES-128-CBC and have cryptodev enabled for hardware acceleration.
ja: 暗号化アクセラレータモジュールは、該当するチップが載っているシステムで、ハードウェアサポートを使用して一部の暗号機能を高速化します。Hifn 暗号機能アクセラレーションカードを使用している場合は、このオプションを有効にしてはいけません。オプションが優先されるため、Hifn カードは使用できなくなります。AES-128 等の暗号化対応チップを使用している場合、IPsec に対しては、自動的に高速化されます。OpenVPN は AES-128-CBC を設定し、ハードウェアアクセラレーションを有効にする cryptodev を追加してください。

en: A gateway group cannot have the same name with a gateway "%s" please choose another name.
ja: ゲートウェイグループに、ゲートウェイ %s と同じ名前をつけることはできません。別の名前を選択してください。

en: A gateway group with this name "%s" already exists.
ja: %s という名前のゲートウェイグループは既に存在しています

en: A gif with the network %s is already defined.
ja: ネットワーク %s の GIF は定義済みです

en: A leap second file allows NTP to advertize an upcoming leap second addition or subtraction.
ja: うるう秒ファイルは、次回のうるう秒加算もしくは減算の広告を NTP に許可します。

en: A member interface passed does not exist in configuration
ja: 許可されたメンバインタフェースは、構成に存在しません。

en: A name for this OpenVPN instance, for your reference. It can be set however you like, but is often used to distinguish the purpose of the service (e.g. "Remote Technical Staff").
ja: この OpenVPN インスタンスの参照用として使用する名前です。どのような名前を設定しても構いませんが、サービスの目的を識別するために頻繁に使用されます。( 例 Remote Technical Staff )

en: A name for this server. Used when displaying information about this server (logs, info service, etc).
ja: このサーバの名前。このサーバの情報を表示する際に使用されます ( ログ、サービス情報、その他 )。

en: A name for your reference, to identify this certificate. This is the same as common-name field for other Certificates.
ja: この証明書を識別する参照用として使用する名前です。他の証明書に対する common-name フィールドと同じです。

en: A numeric value must be specified for DPD delay.
ja: DPD 遅延 には数値を指定してください

en: A numeric value must be specified for DPD retries.
ja: DPD 再試行 には数値を指定してください

en: A or AAAA (IPv4 or IPv6 address)
ja: A もしくは AAAA ( IPv4 もしくは IPv6 アドレス )

en: A password is required.
ja: パスワードは必須です。

en: A potential %sDNS Rebind attack%s has been detected.%sTry to access the router by IP address instead of by hostname.
ja: %sDNS リバインディング%sと思われる攻撃を検知しました。%sホスト名ではなく IP アドレスでルータにアクセスしてみてください。

en: A problem was detected. Click %shere%s for more information.
ja: 問題が検出されました。詳しい情報は%sこちら%sをクリックしてください。

en: A reload is now in progress. The wizard will redirect you to the dashboard once the reload is completed.
ja: 再読み込みを実行中です。ウィサードは再読み込みを完了したならばダッシュボードにリダイレクトします。

en: A serial GPS may also be used, but the serial GPS driver would usually be the better option.
ja: シリアル GPS も使用可能ですが、通常はシリアル GPS ドライバにもっと適切なオプションを設定します。

en: A short problem description or steps to reproduce.
ja: 問題の簡潔な説明、もしくは、再現手順。

en: A user with this name already exists. Add the key to the user instead.
ja: この名前のユーザは既に存在しています。該当ユーザに鍵を追加します。

en: A username and password must be specified.
ja: ユーザ名とパスワードを指定する必要があります。

en: A valid DUID Identifier must be specified.
ja: 有効な DUID 識別子を指定してください

en: A valid DUID must be specified.
ja: 有効な DUID を指定してください。

en: A valid Destination Server IP address must be specified.
ja: 送信先サーバに有効な IP アドレスを指定してください

en: A valid Destination Server IPv6 address must be specified.
ja: 送信先サーバに有効な IPv6 アドレスを指定してください。

en: A valid Dynamic DNS address for 'My identifier' must be specified.
ja: 「自分の識別子」には有効なダイナミック DNS アドレスを指定してください

en: A valid FQDN for 'My identifier' must be specified.
ja: 「自分の識別子」には有効な FQDN を指定してください

en: A valid FQDN for 'Peer identifier' must be specified.
ja: 「ピア識別子」には有効な FQDN を指定してください

en: A valid IP address and port must be specified, for example 192.168.100.10@5353.
ja: 有効な IP アドレスとポートを指定してください。例: 192.168.100.10@5353

en: A valid IP address for 'DNS Server #1' must be specified.
ja: 「DNS サーバ #1」に有効な IP アドレスを指定してください

en: A valid IP address for 'DNS Server #2' must be specified.
ja: 「DNS サーバ #2」に有効な IP アドレスを指定してください

en: A valid IP address for 'DNS Server #3' must be specified.
ja: 「DNS サーバ #3」に有効な IP アドレスを指定してください

en: A valid IP address for 'DNS Server #4' must be specified.
ja: 「DNS サーバ #4」に有効な IP アドレスを指定してください

en: A valid IP address for 'My identifier' must be specified.
ja: 「自分の識別子」には有効な IP アドレスを指定してください

en: A valid IP address for 'Peer identifier' must be specified.
ja: 「ピア識別子」には有効な IP アドレスを指定してください

en: A valid IP address for 'Virtual Address Pool Network' must be specified.
ja: 「仮想アドレスプールネットワーク」に有効な IP アドレスを指定してください

en: A valid IP address for 'WINS Server #1' must be specified.
ja: 「WINS サーバ #1」に有効な IP アドレスを指定してください

en: A valid IP address for 'WINS Server #2' must be specified.
ja: 「WINS サーバ #2」に有効な IP アドレスを指定してください

en: A valid IP address must be specified for the gateway.
ja: ゲートウェイに有効な IP アドレスを指定してください

en: A valid IP address must be specified for the network boot server.
ja: ネットワーク起動サーバに有効な IP アドレスを指定してください

en: A valid IP address must be specified for the primary/secondary DNS servers.
ja: プライマリ / セカンダリ DNS サーバに有効な IP アドレスを指定してください

en: A valid IP address must be specified for the primary/secondary NTP servers.
ja: プライマリ / セカンダリ NTP サーバに有効な IP アドレスを指定してください

en: A valid IP address must be specified for the primary/secondary WINS servers.
ja: プライマリ / セカンダリ WINS サーバに有効な IP アドレスを指定してください

en: A valid IP address must be specified, for example 192.168.100.10.
ja: 有効な IP アドレスを指定してください。例: 192.168.100.10

en: A valid IP address must be specified, or # for an exclusion or ! to not forward at all.
ja: 有効な IP アドレスを指定してください。もしくは、除外する場合は # 、全て転送しない場合は ! を指定してください。

en: A valid IP address must be specified.
ja: 有効な IP アドレスを指定してください

en: A valid IP address or CIDR block must be specified. [%s]
ja: 有効な IP アドレス、または CIDR ブロックを指定してください。[%s]

en: A valid IP address or hostname must be specified for the TFTP server.
ja: TFTP サーバに有効な IP アドレスまたはホスト名を指定してください

en: A valid IP address/hostname or IP/hostname:port must be specified for remote syslog server #1.
ja: リモート syslog サーバ #1 に、有効な IP/hostname、または IP/hostname:port を指定してください。

en: A valid IP address/hostname or IP/hostname:port must be specified for remote syslog server #2.
ja: リモート syslog サーバ #2 に、有効な IP/hostname、または IP/hostname:port を指定してください。

en: A valid IP address/hostname or IP/hostname:port must be specified for remote syslog server #3.
ja: リモート syslog サーバ #3 に、有効な IP/hostname、または IP/hostname:port を指定してください。

en: A valid IPv4 address must be specified.
ja: 有効な IPv4 アドレスを指定してください

en: A valid IPv6 address must be specified for the gateway.
ja: ゲートウェイに有効な IPv6 アドレスを指定してください。

en: A valid IPv6 address must be specified for the primary/secondary DNS servers.
ja: プライマリ / セカンダリ DNS サーバに有効な IPv6 アドレスを指定してください。

en: A valid IPv6 address must be specified for the primary/secondary NTP servers.
ja: プライマリ / セカンダリ NTP サーバに有効な IPv6 アドレスを指定してください。

en: A valid IPv6 address must be specified.
ja: 有効な IPv6 アドレスを指定してください。

en: A valid MAC address must be specified.
ja: 有効な MAC アドレスを指定してください。

en: A valid MTU value must be specified.
ja: 有効な MTU 値を指定してください。

en: A valid MX host must be specified.
ja: 有効な MX ホストを指定してください。

en: A valid MX priority must be specified.
ja: 有効な MX 優先度を指定してください。

en: A valid PPTP local IP address must be specified.
ja: 有効な PPTP ローカル IP アドレスを指定してください

en: A valid PPTP remote IP address must be specified.
ja: 有効な PPTP リモート IP アドレスを指定してください

en: A valid PPTP subnet bit count must be specified.
ja: 有効な PPTP サブネットビット数を指定してください

en: A valid RADIUS server address must be specified.
ja: 有効な RADIUS サーバのアドレスを指定する必要があります

en: A valid URL must be specified for the network bootfile.
ja: ネットワークブートファイルに有効な URL を指定してください。

en: A valid User FQDN in the form of user@my.domain.com for 'My identifier' must be specified.
ja: 「自分の識別子」の有効なユーザ FQDN は、user@my.domain.com の形式で指定してください

en: A valid User FQDN in the form of user@my.domain.com for 'Peer identifier' must be specified.
ja: 「ピア識別子」の有効なユーザ FQDN は、user@my.domain.com の形式で指定してください

en: A valid alias IP address must be specified to reject DHCP Leases from.
ja: 拒絶する DHCP リースに有効なエイリアス IP アドレスを指定してください。

en: A valid alias IP address must be specified.
ja: 有効なエイリアス IP アドレスを指定してください

en: A valid alias subnet bit count must be specified.
ja: 有効なエイリアスサブネットビット数を指定してください

en: A valid destination bit count must be specified.
ja: 有効な送信先ビット数を指定してください

en: A valid destination must be specified.
ja: 有効な送信先を指定してください

en: A valid domain must be specified after _msdcs.
ja: _msdcs の後に、有効なドメインを指定してください。

en: A valid domain must be specified in alias list.
ja: エイリアスリストには、有効なドメインを指定してください。

en: A valid domain must be specified.
ja: 有効なドメインを指定する必要があります。

en: A valid domain name for 'My identifier' must be specified.
ja: 「自分の識別子」には有効なドメイン名を指定してください

en: A valid domain name for 'Peer identifier' must be specified.
ja: 「ピア識別子」には有効なドメイン名を指定してください

en: A valid domain name must be specified for the DNS domain.
ja: DNS ドメインに有効なドメイン名を指定してください

en: A valid domain name must be specified for the dynamic DNS registration.
ja: ダイナミック DNS 登録に有効なドメイン名を指定してください

en: A valid domain search list must be specified.
ja: 有効なドメイン検索リストを指定してください

en: A valid external subnet must be specified.
ja: 有効な外部サブネットを指定してください

en: A valid gateway IP address OR hostname must be specified for %s.
ja: %s の有効なゲートウェイ IP アドレス、もしくはホスト名を指定してください。

en: A valid gateway IP address must be specified.
ja: 有効なゲートウェイ IP アドレスを指定してください

en: A valid gateway group name must be specified.
ja: 有効なゲートウェイグループ名を指定してください

en: A valid gateway must be specified.
ja: 有効なゲートウェイを指定してください

en: A valid gateway name must be specified.
ja: 有効なゲートウェイ名を指定してください。

en: A valid hostname is specified, but the domain name part should be omitted
ja: 有効なホスト名が指定されていますが、ドメイン名部分は削除してください

en: A valid ikeid must be specified.
ja: 有効な ikeid を指定してください

en: A valid local IP address must be specified for %s.
ja: %s の有効なローカル IP アドレスを指定してください

en: A valid local network IP address must be specified.
ja: 有効なローカルネットワーク IP アドレスを指定してください

en: A valid local network IPv4 address must be specified or you need to change Mode to IPv6
ja: 有効なローカルネットワーク IPv4 アドレスを指定するか、IPv6 モードに変更してください。

en: A valid local network IPv6 address must be specified or you need to change Mode to IPv4
ja: 有効なローカルネットワーク IPv6 アドレスを指定するか、IPv4 モードに変更してください。

en: A valid local network bit count must be specified.
ja: 有効なローカルネットワークビット数を指定してください

en: A valid monitor IP address must be specified.
ja: 有効な監視 IP アドレスを指定してください。

en: A valid port number must be specified.
ja: 有効なポート番号を指定してください。

en: A valid prefix range must be specified.
ja: 有効なプレフィックス範囲を指定してください。

en: A valid primary domain name server IP address must be specified for the dynamic domain name.
ja: 動的ドメイン名に、有効なプライマリドメインネームサーバ IP アドレスを指定してください。

en: A valid primary domain name server IPv4 address must be specified for the dynamic domain name.
ja: 動的ドメイン名に、有効なプライマリドメインネームサーバ IPv4 アドレスを指定してください。

en: A valid range must be specified.
ja: 有効な範囲を指定してください

en: A valid redirect target port must be specified. It must be a port alias or integer between 1 and 65535.
ja: 有効なリダイレクトターゲットポートを指定してください。ポートエイリアス、もしくは、1 - 65535 の整数です。

en: A valid remote gateway IPv4 address must be specified or you need to change protocol to IPv6
ja: 有効なリモートゲートウェイ IPv4 アドレスを指定するか、プロトコルを IPv6 に変更してください。

en: A valid remote gateway IPv6 address must be specified or you need to change protocol to IPv4
ja: 有効なリモートゲートウェイ IPv6 アドレスを指定するか、プロトコルを IPv4 に変更してください。

en: A valid remote gateway address or host name must be specified.
ja: 有効なリモートゲートウェイアドレスまたはホスト名を指定してください。

en: A valid remote network IP address must be specified.
ja: 有効なリモートネットワークの IP アドレスを指定してください

en: A valid remote network IPv4 address must be specified or you need to change Mode to IPv6
ja: 有効なリモートローカルネットワーク IPv4 アドレスを指定するか、IPv6 モードに変更してください。

en: A valid remote network IPv6 address must be specified or you need to change Mode to IPv4
ja: 有効なリモートローカルネットワーク IPv6 アドレスを指定するか、IPv4 モードに変更してください。

en: A valid remote network bit count must be specified.
ja: 有効なリモートネットワークビット数を指定してください

en: A valid remote start address must be specified.
ja: 有効なリモート開始アドレスを指定する必要があります

en: A valid resource record type must be specified.
ja: 有効なリソースレコードタイプを指定してください。

en: A valid server address must be specified.
ja: 有効なサーバアドレスを指定してください

en: A valid source bit count must be specified.
ja: 有効な送信元ビット数を指定してください

en: A valid split DNS domain list must be specified.
ja: 有効なスプリット DNS ドメインリストを指定してください。

en: A valid subnet bit count must be specified.
ja: 有効なサブネットビット数を指定してください

en: A valid target IP address must be specified.
ja: 有効なターゲット IP アドレスを指定してください。

en: A valid value for 'DNS Default Domain' must be specified.
ja: 「DNS デフォルトドメイン」に有効な値を指定してください

en: AAAA (IPv6)
ja: AAAA ( IPv6 )

en: ACLs
ja: ACL

en: AD Kerberos implementation
ja: AD Kerberos 実装

en: AD admin login
ja: AD 管理者ログイン

en: AD admin password
ja: AD 管理者パスワード

en: ADV Router
ja: ADV ルータ

en: AES (recommended)
ja: AES ( 推奨 )

en: AES-NI CPU-based Acceleration
ja: AES-NI CPU ベースアクセラレーション

en: ALL
ja: 全て

en: AMD Geode LX Security Block
ja: AMD Geode LX セキュリティブロック

en: AMD K8, K10 and K11 CPU on-die thermal sensor
ja: AMD K8、K10、K11 CPU オンダイ温度センサ

en: API Access Token
ja: API アクセストークン

en: API Key
ja: API 鍵

en: API Token
ja: API トークン

en: API keys
ja: API 鍵

en: APN number (optional)
ja: APN 番号 ( オプション )

en: ARP Handling
ja: ARP 処理

en: ARP Table
ja: ARP テーブル

en: ARP Table Static Entry
ja: ARP テーブル静的エントリ

en: AS Number
ja: AS 番号

en: AS Path List
ja: AS パスリスト

en: AS Path Lists
ja: AS パスリスト

en: AS Scoped
ja: AS スコープ

en: AS-Path List
ja: AS パスリスト

en: ASBR summary
ja: ASBR サマリ

en: ASN.1 distinguished Name
ja: ASN.1 識別名

en: AWS Secret
ja: AWS 秘密鍵

en: Abort
ja: 中止

en: Abort tests
ja: テストを中止

en: AccPort
ja: アカウンティングポート

en: Access
ja: アクセス

en: Access Control List
ja: アクセスコントロールリスト

en: Access List Name
ja: アクセスリスト名

en: Access List name
ja: アクセスリスト名

en: Access Lists
ja: アクセスリスト

en: Access Point
ja: アクセスポイント

en: Access Point Name (APN)
ja: アクセスポイント名 ( APN )

en: Access Token used for the Zerotier API service
ja: Zerotier API サービスに使用されるアクセストークン

en: Access log
ja: アクセスログ

en: Access restrictions
ja: アクセス制限

en: According to the service type path can be a file or a directory.
ja: サービスタイプによってパスはファイルもしくはディレクトリにできます。

en: Accounting port value
ja: アカウンティングポート値

en: Accounts
ja: アカウント

en: Acknowledge All Notices
ja: 全ての通知を確認

en: Act
ja: 動作

en: Act as a relay.
ja: リレーとして動作します。

en: Act as an exit.
ja: 出口として動作します。

en: Action
ja: 動作

en: Action done.
ja: アクションが終了しました。

en: Actions
ja: 動作

en: Active
ja: アクティブ

en: Active (default) or passive mode, only switch to passive if you know what you are doing.
ja: アクティブ ( デフォルト ) もしくはパッシブモード。何をしているのかわかっている場合のみパッシブに切り替えてください。

en: Active Check Refresh
ja: アクティブチェック更新

en: Active Check Servers
ja: アクティブチェックサーバ

en: Active Directory user name with administrator rights (this value is not stored in configuration).
ja: 管理者権限を持つアクティブディレクトリユーザ名 ( この値は構成に保存されません )。

en: Active Directory user password (this value is not stored in configuration).
ja: アクティブディレクトリユーザパスワード ( この値は構成に保存されません )。

en: Active Tunnels
ja: アクティブトンネル

en: Ad-hoc (IBSS)
ja: アドホック ( IBSS )

en: Adaptive
ja: 適応

en: Add
ja: 追加

en: Add %sBackend Pools:%s Group the previously added servers to build a server farm. All servers in a group usually deliver the same content. The Backend Pool takes care of health monitoring and load distribution. A Backend Pool must be configured even if you only have a single server.
ja: 追加 %sバックエンドプール: %s グループは以前追加されたサーバでサーバファームを構築します。グループにある全てのサーバは通常同じコンテンツを配信します。バックエンドプールはヘルスモニタ及び、負荷分散を処理します。例えあなたが所持しているのが単一サーバのみだったとしても、バックエンドプールを構成するべきです。

en: Add %sPublic Services:%s The Public Service listens for client connections, optionally applies rules and forwards client request data to the selected Backend Pool for load balancing or proxying.
ja: 追加する %sパブリックサービス: %s パブリックサービスはクライアント接続をリスンし、それに追加してルールの適用及び、ロードバランサもしくはプロキシの選択されたバックエンドプールにクライアント要求データの転送を行います。

en: Add %sReal Servers:%s All physical or virtual servers that HAProxy should use to load balance between or proxy to.
ja: 追加する%sリアルサーバ:%s HAProxy がロードバランサもしくはプロキシに使用する全ての物理的もしくは仮想的なサーバ。

en: Add Certificate Authority
ja: 認証局を追加

en: Add LDAP Server
ja: LDAP サーバを追加

en: Add RADIUS Server
ja: RADIUS サーバを追加

en: Add Time
ja: 時間の追加

en: Add Users
ja: ユーザを追加

en: Add a 2 GB swap file to the system
ja: 2GB のスワップファイルをシステムに追加

en: Add a Server Certificate
ja: サーバ証明書を追加

en: Add a header containing a visible indicator of the spam level.
ja: スパムレベルの可視インジケータを含むヘッダを追加します。

en: Add a rule to allow all traffic from connected clients to pass across the VPN tunnel.
ja: 接続したクライアントから VPN トンネルの通過を許可するトラフィックに対する全てのルールを追加してください。

en: Add a rule to permit traffic from clients on the Internet to the OpenVPN server process.
ja: インターネットにあるクライアントから OpenVPN サーバプロセスに許可するトラフィックのルールを追加してください。

en: Add an item to the table to fetch a remote acl for blacklisting.%s
                          You can enable or disable the blacklist list.%s
                          The active blacklists will be merged with the settings under %sForward Proxy -> Access Control List%s.
ja: ブラックリストに登録するリモート ACL を取得して、テーブルに項目を追加します。%s
                          ブラックリストにするリストは有効無効を選択できます。%s
                          アクティブなブラックリストは%sプロキシ転送 -> アクセスコントロールリスト%sの下の設定とマージされます。

en: Add associated filter rule
ja: 関連フィルタルールを追加

en: Add delay in ms to this pipe.
ja: このパイプに ms 単位の遅延を追加します。

en: Add groups
ja: グループを追加

en: Add more than localhost IP addresses to listen IPs for SOCKS connections.
ja: SOCKS 接続のリスン IP に複数のローカルホスト IP アドレスを追加します。

en: Add new CA
ja: 新規 CA を追加

en: Add new Certificate
ja: 新規証明書を追加

en: Add new LDAP server
ja: 新規 LDAP サーバを追加

en: Add new RADIUS server
ja: 新規 RADIUS サーバを追加

en: Add new Server
ja: 新規サーバを追加

en: Add new gateway
ja: 新規ゲートウェイを追加

en: Add or Import CRL for %s
ja: %s に CRL を追加またはインポート

en: Add servers to this backend. Use TAB key to complete typing.
ja: このバックエンドにサーバを追加します。TAB キーを使うとタイピングをコンプリートします。

en: Add some randomness in the check interval between 0 and +/- 50%. A value between 2 and 5 seems to show good results. The default value is 0 (disabled).
ja: チェック間隔に 0 から +/- 50% の間でランダム度を追加します。2 - 5 の値だと良い結果を表示するようです。デフォルト値は 0 です ( 無効 )。

en: Add the interface named by interface as a span port on the bridge. Span ports transmit a copy of every frame received by the bridge. This is most useful for snooping a bridged network passively on another host connected to one of the span ports of the bridge.
ja: ブリッジの SPAN ポートインタフェースとして指定するインタフェースを追加してください。SPAN ポートはブリッジで受信したフレーム毎のコピーを送信します。他のホストをブリッジの SPAN ポートの一つに接続して、ブリッジネットワークを受動的にスヌーピングする際に非常に便利です。

en: Add unassociated filter rule
ja: 非関連フィルタルールの追加

en: Add widget
ja: ウィジェットを追加

en: Added
ja: 追加済

en: Additional BOOTP/DHCP Options
ja: BOOTP/DHCP 追加オプション

en: Additional OpenVPN client specific overrides can be added here.
ja: OpenVPN クライアント固有の上書きは、ここで追加できます。

en: Additional Options
ja: 追加オプション

en: Additional Pools
ja: 追加プール

en: Additional exceptions for TLD rules.
ja: TLD ルールの追加例外です。

en: Address
ja: アドレス

en: Address Family
ja: アドレスファミリ

en: Address Mask Reply (Deprecated)
ja: アドレスマスク応答 ( 非推奨 )

en: Address Mask Request (Deprecated)
ja: アドレスマスク要求 ( 非推奨 )

en: Address Pool
ja: アドレスプール

en: Address and control field compression. This option only applies to asynchronous link types. It saves two bytes per frame.
ja: アドレスと制御フィールドの圧縮。このオプションは、非同期リンクタイプの時のみ適用されます。フレーム毎に 2 バイト圧縮します。

en: Address of the LDAP server.
ja: LDAP サーバのアドレスです。

en: Address of the RADIUS server.
ja: RADIUS サーバのアドレスです。

en: Address where the proxy will listen for redirected control connections. The default is 127.0.0.1.
ja: プロキシがリダイレクトされた制御接続をリスンするアドレスです。デフォルトは 127.0.0.1 です。

en: Address:
ja: アドレス:

en: Adjacent Neighbor Count
ja: 隣接関係ネイバー数

en: Adjust the server's weight relative to other servers.
ja: 他のサーバとの関係でサーバの重みを調整します。

en: Admin Password
ja: 管理者パスワード

en: Admin user name and password will be reset
ja: 管理者ユーザ名及びパスワードはリセットされます

en: Administration
ja: 管理

en: Administrative Distance
ja: 管理者指定ディスタンス

en: Administrator's Email
ja: 管理者のメール

en: Advanced
ja: 詳細設定

en: Advanced Features
ja: 詳細機能

en: Advanced Options
ja: 詳細オプション

en: Advanced PPP
ja: 高度な PPP

en: Advanced Resolver Options
ja: 詳細リゾルバオプション

en: Advanced SSL settings
ja: 詳細 SSL 設定

en: Advanced Settings
ja: 詳細設定

en: Advanced and MLPPP
ja: 詳細構成・MLPPP

en: Advanced configuration
ja: 詳細設定

en: Advanced features
ja: 詳細機能

en: Advanced options
ja: 詳細オプション

en: Advanced settings
ja: 詳細設定

en: Advertise Default Gateway
ja: デフォルトゲートウェイを広告

en: Advertise Routes
ja: ルート広告

en: Advertising Frequency
ja: 広告周期

en: Advertising Router
ja: 広告ルータ

en: Age
ja: 経過時間

en: Agent check
ja: エージェントチェック

en: Agent port
ja: エージェントポート

en: Aggressive is more flexible, but less secure.
ja: アグレッシブはよりフレキシブルですが、あまりセキュアではありません。

en: Alert
ja: アラート

en: Alert Settings
ja: アラート設定

en: Alert info
ja: アラート情報

en: Alert sid
ja: アラート SID

en: Alerts
ja: アラート

en: Algorithm
ja: アルゴリズム

en: Alias (click to view/edit)
ja: エイリアス ( クリックして表示 / 編集 )

en: Alias Domain
ja: エイリアスドメイン

en: Alias IPv4 address
ja: エイリアス IPv4 アドレス

en: Alias for
ja: 次へのエイリアス:

en: Aliases
ja: エイリアス

en: Aliases Resolve Interval
ja: エイリアス解決間隔

en: All
ja: 全て

en: All (recommended)
ja: 全て ( 推奨 )

en: All IPv6 traffic will be blocked by the firewall unless this box is checked.
ja: このボックスをチェックしないと、全ての IPV6 トラフィックはファイアウォールに拒否されます。

en: All consoles display OS boot messages, console messages, and the console menu.
ja: 全てのコンソールに OS ブートメッセージ、コンソールメッセージ、コンソールメニューを表示します。

en: All expired vouchers within this group will be deleted
ja: このグループに含まれる有効期限の切れた全てのバウチャーは削除されます

en: All local netflow data has been cleared.
ja: 全てのローカル Netflow データは消去されました。

en: All manual rules are being ignored
ja: 全ての手動ルールは無視されます

en: All packets
ja: 全てのパケット

en: All serial ports are listed, be sure to pick the port with the GPS attached.
ja: 全てのシリアルポートがリストにある場合は、GPS を取り付けたポートを選択するようにしてください。

en: All serial ports are listed, be sure to pick the port with the PPS source attached.
ja: 全てのシリアルポートがリストにある場合は、PPS ソースを取り付けたポートを選択するようにしてください。

en: All virtual IPs have been disabled. Please note that disabling does not survive a reboot.
ja: 全ての仮想 IP は無効になりました。この無効化は再起動後は継続しませんのでご注意ください。

en: All vouchers within this group will be deleted
ja: このグループに含まれる全てのバウチャーは削除されます

en: All wireless networks on this interface will be temporarily brought down when changing regulatory settings. Some of the regulatory domains or country codes may not be allowed by some cards. These settings may not be able to add additional channels that are not already supported.
ja: このインタフェースの全ての無線ネットワークは、規制設定の変更時に一時的にダウンします。一部の規制ドメインもしくは国コードを使用できないカードがあります。これらの設定で現在サポートされていない追加チャンネルの追加はできません。

en: Allocate only one IP per client (topology subnet), rather than an isolated subnet per client (topology net30).
ja: クライアント毎に割り当てる IP は 1 つだけです (topology subnet)。クライアント毎に独立したサブネットを割り当てるのではありません (topology net30)。

en: Allow
ja: 許可

en: Allow 204 responses
ja: 204 応答を許可

en: Allow DNS server list to be overridden by DHCP/PPP on WAN
ja: WAN の DHCP/PPP による DNS サーバリストの無効化を許可

en: Allow DNS servers to be overridden by DHCP/PPP on WAN
ja: WAN の DHCP/PPP による DNS サーバの上書きを許可

en: Allow Environment From Empty
ja: From が空の環境を許可

en: Allow Exit using IPv6 protocol
ja: IPv6 プロトコルを使用した出口を許可

en: Allow HAProxy to automatically raise log level for non-completely successful connections to aid debugging.
ja: HAProxy に完全ではない正常な接続に対して自動的にログレベルを上げることを許可しデバッグを補助します。

en: Allow Header From Mismatch
ja: From が不一致のヘッダを許可

en: Allow Header From Multiple
ja: From が複数のヘッダを許可

en: Allow IPv6
ja: IPv6 を許可

en: Allow NAT-PMP Port Mapping
ja: NAT-PMP ポートマッピングを許可

en: Allow Snoop
ja: スヌープを許可

en: Allow Snoop: This action allows recursive and nonrecursive access from hosts within the netblock defined below. Used for cache snooping and ideally should only be configured for your administrative host.
ja: スヌープを許可: この操作は下記で定義されたネットブロックにあるホストからの再帰及び非再帰アクセスを許可します。キャッシュスヌーピングに使用します。理想的には管理用ホストに対してのみ構成するほうがよいでしょう。

en: Allow TLS Only
ja: TLS のみを許可

en: Allow UPnP Port Mapping
ja: UPnP ポートマッピングを許可

en: Allow Username Mismatch
ja: ユーザ名の不一致を許可

en: Allow clients on the bridge to obtain DHCP.
ja: ブリッジでクライアントに DHCP の取得を許可

en: Allow communication between clients connected to this server
ja: このサーバに接続しているクライアント間の通信を許可

en: Allow communication between clients connected to this server.
ja: このサーバに接続するクライアント間の通信を許可します。

en: Allow connected clients to retain their connections if their IP address changes
ja: 接続されたクライアントの IP アドレスが変更されても、クライアントが接続を維持することを許可

en: Allow connected clients to retain their connections if their IP address changes.
ja: 接続したクライアントの IP アドレスが変更された場合にも接続を維持することを許可します。

en: Allow default gateway switching
ja: デフォルトゲートウェイの切替えを許可

en: Allow interface subnets
ja: インタフェースサブネットを許可

en: Allow interface to automatically detect edge status. This is the default for all interfaces added to a bridge.
ja: インタフェースにエッジステータスの自動検出を許可します。ブリッジに追加された全てのインタフェースのデフォルトです。

en: Allow intra-BSS communication
ja: イントラ BSS 通信を許可

en: Allow multiple concurrent connections from clients using the same Common Name.<br />NOTE: This is not generally recommended, but may be needed for some scenarios.
ja: 同じコモンネームを使用しているクライアントからの複数の同時接続を許可します。<br />注意: 一般的には推奨されません。しかし、一部のケースで必要になる場合があります。

en: Allow: This action allows queries from hosts within the netblock defined below.
ja: 許可: この操作は下記で定義されたネットブロックにあるホストからのクエリを許可します。

en: Allowed
ja: 許可済

en: Allowed MAC addresses
ja: 許可済 MAC アドレス

en: Allowed SSL ports
ja: 許可済 SSL ポート

en: Allowed Subnets
ja: 許可済サブネット

en: Allowed addresses
ja: 許可済アドレス

en: Allowed destination TCP port
ja: 許可済送信先 TCP ポート

en: Allowed values are 1-9999 but should not be longer than Master Key Regeneration time.
ja: 指定できる値は 1 - 9999 ですが、マスタ鍵再生成時間よりも短くしてください

en: Allowed values are 1-9999 but should not be shorter than Key Rotation time.
ja: 指定できる値は 1 - 9999 ですが、鍵ローテーション時間よりも長くしてください

en: Allows selection of different speeds for the serial console port.
ja: シリアルコンソールポート毎に異なる速度が選択できます。

en: Alt Names
ja: 代替名

en: Alternate Host Address (Deprecated)
ja: 代替ホストアドレス ( 非推奨 )

en: Alternate Hostnames
ja: 代替ホスト名

en: Alternate Hostnames for DNS Rebinding and HTTP_REFERER Checks
ja: DNS リバインディング・HTTP_REFERER 確認用代替ホスト名

en: Alternate hostname %s is not a valid hostname.
ja: 代替ホスト名 %s は有効なホスト名ではありません

en: Alternative Names
ja: 代替名

en: Always Advertise Default Gateway
ja: 常にデフォルトゲートウェイを広告

en: Alwaysdata
ja: alwaysdata

en: An API exception occured
ja: API 例外が発生しました

en: An IP address followed by C indicates a host currently connected through the VPN.
ja: 末尾に C がついている IP アドレスは、現在 VPN 経由で接続しているホストを示しています。

en: An IPv4 protocol was selected, but the selected interface has no IPv4 address.
ja: IPv4 プロトコルが選択されましたが、選択したインタフェースに割り当てられているアドレスは IPv4 ではありません。

en: An IPv6 protocol was selected, but the selected interface has no IPv6 address.
ja: IPv6 プロトコルが選択されましたが、選択したインタフェースに割り当てられているアドレスは IPv6 ではありません。

en: An alias with this name already exists.
ja: 同じ名前のエイリアスが既に存在します

en: An authentication server with the same name already exists.
ja: 同じ名前の認証サーバが既に存在しています

en: An integer value corresponding to the TCP source port of the connection on the client side, which is the port the client connected from.
ja: クライアントサイドで接続に使用する TCP 送信元ポートに対応する整数値です。クライアントが接続されるポートです。

en: An interface IP address must be specified for the DNS query source.
ja: DNS クエリの送信元となる、インタフェースの IP アドレスを指定してください。

en: An interface with the specified description already exists.
ja: 指定された説明のインタフェースが存在しています

en: An invalid subnet route was supplied: %s
ja: 無効なサブネットルートが指定されました: %s

en: An optional custom reason text for the HTTP status code. If empty the default reason for the specified code will be used.
ja: HTTP ステータスコードの任意のカスタムエラーメッセージ。空の場合は指定したコードが使用された場合のデフォルトエラーメッセージになります。

en: Another entry with the same group name already exists.
ja: 同じグループ名の別のエントリが既に存在しています

en: Another entry with the same identifier already exists.
ja: 同じ識別子を持つ別のエントリがすでに存在しています。

en: Another entry with the same username already exists.
ja: 同じユーザ名のエントリは既に存在しています

en: Antenna settings
ja: アンテナ設定

en: Anti Malware
ja: アンチマルウェア

en: Anti-Lockout Rule
ja: アンチロックアウトルール

en: Antispam
ja: アンチスパム

en: Antivirus
ja: アンチウィルス

en: Any
ja: 任意

en: Any flags.
ja: 任意 フラグ

en: Any priority
ja: 任意の優先度

en: Anywhere
ja: どこでも

en: Append a HTTP header field with the specified name.
ja: 指定した名前の HTTP ヘッダフィールドを追加します。

en: Append circuit ID
ja: 回線 ID を追加

en: Append circuit ID and agent ID to requests
ja: リクエストに回線 ID およびエージェント ID を追加

en: Application Key
ja: アプリケーション鍵

en: Application Secret
ja: アプリケーション秘密鍵

en: Apply
ja: 適用

en: Apply changes
ja: 変更を適用

en: Apply the action immediately on match.
ja: 一致したら、すぐに動作を適用します。

en: April
ja: 4 月

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Are you sure you want to flush and reload all? this might have impact on other services using the same technology underneath (such as Captive portal)
ja: 本当に全てをフラッシュしてリロードしますか？同じテクノロジーの下で ( キャプティブポータル等 ) 使用しているその他のサービスにも影響を与える可能性があります。

en: Are you sure you want to power off the system?
ja: システムの電源をオフにしてよろしいですか？

en: Are you sure you want to proceed?
ja: 続行してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to reboot the system?
ja: システムを再起動してもよろしいですか？

en: Area
ja: エリア

en: Area Cost
ja: エリアコスト

en: Area in wildcard mask style like 0.0.0.0 and no decimal 0
ja: ワイルドカードマスク形式のエリア ( 0.0.0.0 のような形式。0 は 10 進数ではありません  )

en: Area:
ja: エリア:

en: Areas
ja: エリア

en: Areas Attached Count
ja: エリア attached count

en: As the name says, it is the normal optimization algorithm
ja: 名前の通り、一般的な最適化アルゴリズムです

en: Ask password
ja: パスワードを確認する

en: Assigned Privileges
ja: 権限の割当

en: Assignments
ja: 割当て

en: Assisted
ja: 支援

en: Associated filter rule
ja: 関連フィルタルール

en: Associated or ad-hoc peers
ja: アソシエーション済、またはアドホックピア

en: At least 3 additional time sources should be configured under %sServices: NTP%s to reliably supply the time of each PPS pulse.
ja: 信頼できる PPS パルス単位の時間を得るためには、最低でも 3 つの追加タイムソースを%sサービス: NTP%s で構成すると良いでしょう。

en: At least one encryption algorithm must be selected.
ja: 1 つ以上の暗号化アルゴリズムを選択してください。

en: At least one group member must be specified.
ja: 最低でも 1 つのグループメンバを指定してください。

en: At least one hashing algorithm needs to be selected.
ja: 1 つ以上のハッシュアルゴリズムを選択してください。

en: At least one of 'UPnP' or 'NAT-PMP' must be allowed
ja: 1 つ以上の UPnP もしくは NAT-PMP を使用できます

en: At least one remote server must be specified.
ja: 最低でも1つのリモートサーバを指定。

en: At least two interfaces must be selected.
ja: 2 つ以上のインタフェースを選択するようにしてください。

en: Attempt to circumvent censorship.
ja: センサーシップの回避を試みます。

en: Attribute
ja: 属性

en: Attributes
ja: 属性

en: Attributes received from server
ja: サーバから受信した属性

en: Audit done.
ja: 監査が終了しました。

en: Audit now
ja: 今すぐ監査

en: Auditing, please wait...
ja: 監査しています。お待ち下さい...

en: August
ja: 8 月

en: Auth
ja: 認証

en: Auth Digest Algorithm
ja: 認証ダイジェストアルゴリズム

en: Auth Only
ja: 認証のみ

en: Auth Realm
ja: 認証レルム

en: Auth Servers
ja: 認証サーバ

en: Auth. alg.
ja: 認証アルゴリズム

en: Authenticate using
ja: 使用している認証

en: Authentication
ja: 認証

en: Authentication Containers
ja: 認証コンテナ

en: Authentication Cookie
ja: 認証 Cookie

en: Authentication Key
ja: 認証鍵

en: Authentication Method
ja: 認証方法

en: Authentication Password
ja: 認証パスワード

en: Authentication Port
ja: 認証ポート

en: Authentication Prompt
ja: 認証プロンプト

en: Authentication Server
ja: 認証サーバ

en: Authentication Settings
ja: 認証設定

en: Authentication TTL (hours)
ja: 認証 TTL ( 時間 )

en: Authentication Timeout
ja: 認証タイムアウト

en: Authentication Type
ja: 認証タイプ

en: Authentication Type Selection
ja: 認証タイプ選択

en: Authentication Username
ja: 認証ユーザ名

en: Authentication and Accounting
ja: 認証とアカウンティング

en: Authentication container
ja: 認証コンテナ

en: Authentication containers
ja: 認証コンテナ

en: Authentication failed.
ja: 認証に失敗しました

en: Authentication method
ja: 認証方法

en: Authentication port value
ja: 認証ポート値

en: Authentication processes
ja: 認証プロセス

en: Authenticity Protocols
ja: 認証プロトコル

en: Authorities
ja: 認証局

en: Authorization type
ja: 認証タイプ

en: Authorized clients
ja: 認証済クライアント

en: Authorized keys
ja: 認証鍵

en: Auto
ja: 自動

en: Auto Edge ports
ja: エッジポート自動検出

en: Auto PTP ports
ja: PTP ポート自動検出

en: Auto Renewal
ja: 自動更新

en: Auto created rule
ja: ルールを自動作成

en: Auto created rule for ISAKMP
ja: ISAKMP ルールを自動作成

en: Auto refresh
ja: 自動更新

en: Automatic outbound NAT for Reflection
ja: リフレクションへの自動外向き NAT

en: Automatic outbound NAT rule generation
ja: 外向き NAT ルールの自動生成

en: Automatically create outbound NAT rules which assist inbound NAT rules that direct traffic back out to the same subnet it originated from.
ja: 発信元と同じサブネットに戻る直接トラフィックの内向き NAT ルールに対応する、外向き NAT ルールを自動的に作成します。

en: Automatically detect the point-to-point status on interface by checking the full duplex link status. This is the default for interfaces added to the bridge.
ja: 全二重リンクステータスを確認することで、インタフェースのポイントツーポイントステータスを自動的に検知します。ブリッジに追加されたインタフェースのデフォルトです。

en: Automatically generate a shared TLS authentication key
ja: 自動的に共有 TLS 認証鍵を生成

en: Automatically generate a shared TLS authentication key.
ja: 共有 TLS 認証鍵を自動生成します。

en: Automatically generate a shared key
ja: 自動的に共有鍵を生成

en: Automatically inject config into the local HAProxy instance to let it serve acme challanges without service interruption. Of course, adding the configuration requires a short restart of the HAProxy service.
ja: ローカル HAProxy インスタンスに自動的に構成を導入すると、サービスを中断せずに ACME チャレンジを提供することができます。もちろん、構成を追加することで HAProxy サービスを短時間再起動する必要があります。

en: Automatically ping host
ja: 自動的に ping をするホスト

en: Automatically register in M/Monit by sending Monit credentials (see Monit Access List above).
ja: Monit 資格情報を送信されることで M/Monit に自動的に登録します ( 上の Monit アクセスリスト参照 )。

en: Available Widgets
ja: 利用可能なウィジェット

en: Available range
ja: 利用可能な範囲

en: Avoid authentication for addresses and subnets in this list
ja: このリストのアドレスとサブネットの認証を除外

en: Avoid authentication for physical addresses in this list
ja: このリストの物理アドレスの認証を除外

en: BACKUP
ja: バックアップ

en: BGP AS Number
ja: BGP AS 番号

en: BGP Neighbor
ja: BGP ネイバー

en: Back
ja: 戻る

en: Backend
ja: バックエンド

en: Backend Hosts
ja: バックエンドホスト

en: Backend Pool ID
ja: バックエンドプール ID

en: Backend Pool Name
ja: バックエンドプール名

en: Backend Pools
ja: バックエンドプール

en: Backend for authentication
ja: 認証用バックエンド

en: Backend/Frontend
ja: バックエンド / フロントエンド

en: Backends
ja: バックエンド

en: Background (1, lowest)
ja: バックグラウンド ( 1、最低 )

en: Backoff Cutoff
ja: バックオフ カットオフ

en: Backup Check Interval
ja: バックアップチェック間隔

en: Backup Check Timeout
ja: バックアップチェックタイムアウト

en: Backup Count
ja: バックアップ数

en: Backup Designated Router
ja: バックアップ代表ルータ

en: Backup Table
ja: バックアップテーブル

en: Backup Table Check
ja: バックアップテーブルチェック

en: Backup Table Scheduler
ja: バックアップテーブルスケジューラ

en: Backup count must be greater than zero.
ja: バックアップ数は 0 よりも大きい値です。

en: Backup firewall versions
ja: ファイアウォールバージョンをバックアップ

en: Backup services
ja: サービスをバックアップ

en: Backup successful, current file list:
ja: バックアップは成功しました。現在のファイルリスト:

en: Backups
ja: バックアップ

en: Balances outgoing traffic across the active ports based on hashed protocol header information and accepts incoming traffic from any active port. This is a static setup and does not negotiate aggregation with the peer or exchange frames to monitor the link. The hash includes the Ethernet source and destination address, and, if available, the VLAN tag, and the IP source and destination address.
ja: アクティブポート全体の発信トラフィックのバランス調整は、ヘッダ情報のハッシュプロトコルに基づいて行われます。そして、着信トラフィックは、どのアクティブポートからでも受信します。静的な設定で、ピアとのアグリゲーションのネゴシエーションや、リンク監視用フレーム交換によって行われるのではありません。ハッシュにはイーサネットの送信元及び送信先アドレス、及び利用可能であれば、VLAN タグや、IP 送信元アドレス及び IP 送信先アドレスを含みます。

en: Balancing Algorithm
ja: 分散アルゴリズム

en: Bandwidth
ja: 帯域幅

en: Bandwidth In
ja: 入力帯域幅

en: Bandwidth Out
ja: 出力帯域幅

en: Bandwidth metric should be either bit/s, kbit/s or Mbit/s
ja: 帯域幅メトリックは bit/s、kbit/s、Mbit/s のいずれかです。

en: Bandwidth out of range
ja: 帯域幅は範囲外です

en: Bandwidth: Set ONLY for MLPPP connections and ONLY when links have different bandwidths.
ja: 帯域幅: MLPPP 接続で、なおかつ、リンクが異なる帯域幅を持つ場合のみ設定します。

en: Bandwith Burst
ja: 帯域幅バースト

en: Bandwith Rate
ja: 帯域幅率

en: Banned host IP addresses
ja: アクセス禁止済ホスト IP アドレス

en: Base
ja: ベース

en: Base DN
ja: ベース DN

en: Basic
ja: 基本

en: Bayes Learning
ja: ベイズ学習

en: Be aware of how much space is consumed by backups before adjusting this value.
ja: この値を調整する前に、バックアップがどの程度の領域を消費しているか確認してください。

en: Be aware that increasing this value increases every log file size, so disk usage will increase significantly.
ja: この値を増やすと全てのログファイルの値が増えることになります。ディスク使用量が著しく増えることにつながりますので、ご注意ください。

en: Begin of the port range or the port used by this ACL.
ja: ポート範囲の起点もしくはこの ACL で使用されるポート。

en: Beginning of the port range RTP may use.
ja: RTP が使用するポート範囲の起点。

en: Best Effort (0, default)
ja: ベストエフォート ( 0、デフォルト )

en: Bind Password
ja: バインドパスワード

en: Bind User
ja: Bind ユーザ

en: Bind credentials
ja: 資格情報をバインド

en: Bind option pass-through
ja: Bind オプションパススルー

en: Bind options
ja: Bind オプション

en: Bind user DN
ja: ユーザ DN をバインド

en: Bitmask
ja: ビットマスク

en: Bitmask: Applies the subnet mask and keeps the last portion identical; 10.0.1.50 -&gt; x.x.x.50.
ja: ビットマスク: サブネットマスクに適用され、末尾部分と同一の値を保持します: 10.0.1.50 -&gt; x.x.x.50

en: Bits Per Second
ja: BPS

en: Black or White list
ja: ブラックもしくはホワイトリスト

en: Black/White
ja: ブラック / ホワイト

en: Blacklist
ja: ブラックリスト

en: Block
ja: 拒否

en: Block RFC1918 Private Networks
ja: RFC1918 プライベートネットワークを拒否

en: Block Size
ja: ブロックサイズ

en: Block all IPv6 traffic
ja: 全ての IPv6 トラフィックを拒否

en: Block bogon networks
ja: bogon ネットワークを拒否

en: Block browser/user-agents
ja: ブラウザ / ユーザエージェントを拒否

en: Block encrypted archive
ja: 暗号化済アーカイブを拒否

en: Block private networks
ja: プライベートネットワークを拒否

en: Block specific MIME type reply
ja: 特定の MIME タイプの応答を拒否

en: Block this client connection based on its common name
ja: コモンネームに基づいた接続で、このクライアントを拒否

en: Blocked File Extensions
ja: 拒否済ファイル拡張子

en: Bogon Networks
ja: Bogon ネットワーク

en: Bogons are prefixes that should never appear in the Internet routing table, and obviously should not appear as the source address in any packets you receive.
ja: Bogon という接頭語は、インターネットルーティングテーブルに表示させてはいけません。当然のことながら、受信したどのようなパケットの送信元アドレスとしても、表示させてはいけません。

en: Boolean
ja: boolean

en: Boolean type must be true, false, on, or off.
ja: boolean 型は、true, false, on, off です

en: Both
ja: 両方

en: Both maximum new connections per host and the interval (per second(s)) must be specified
ja: ホスト毎の最大新規接続と間隔 ( 秒単位 ) は両方とも指定してください

en: Both the Certificate and CRL must be specified.
ja: 証明書と CRL を両方とも指定してください

en: Both throttling parameters should either be filled or empty
ja: 制限パラメータはどちらも入力するか、どちらも空白にしてください。

en: Bounce Limit per IP: Mail Count
ja: IP 毎のバウンス制限: メール数

en: Bounce Limit per IP: Time
ja: IP 毎のバウンス制限: 時間

en: Bounce Limit per IP: Time Unit
ja: IP 毎のバウンス制限: 時間単位

en: Bounce Limit: Mail Count
ja: バウンス制限: メール数

en: Bounce Limit: Time
ja: バウンス制限: 時間

en: Bounce Limit: Time Unit
ja: バウンス制限: 時間単位

en: Bridge
ja: ブリッジ

en: Bridge (%s)
ja: ブリッジ (%s)

en: Bridge DHCP
ja: ブリッジ DHCP

en: Bridge Devices
ja: ブリッジデバイス

en: Bridge Interface
ja: ブリッジインタフェース

en: Bridge configuration
ja: ブリッジ構成

en: Bridging a wireless interface is only possible in hostap mode.
ja: 無線インタフェースのブリッジは hostap モードでのみ可能です。

en: Briefly description of this ftp proxy
ja: この FTP プロキシの簡単な説明

en: Broadcast
ja: ブロードキャスト

en: Broadcom and BlueSteel uBsec 5x0x crypto accelerator
ja: Broadcom 及び BlueSteel uBsec 5x0x 暗号化アクセラレータ

en: Buffer size
ja: バッファサイズ

en: BufferSend
ja: バッファ送信

en: BufferSize
ja: バッファサイズ

en: Burst
ja: バースト

en: By Destination IP
ja: 送信先 IP

en: By IP Pair
ja: IP ペア

en: By Source IP
ja: 送信元 IP

en: By default DHCPv6 leases are displayed in UTC time. By checking this box DHCPv6 lease time will be displayed in local time and set to time zone selected. This will be used for all DHCPv6 interfaces lease time.
ja: デフォルトでは DHCPv6 リースは UTC 時間で表示されます。このボックスをチェックすると DHCPv6 リース時間は現地時間表示になり、選択されたタイムゾーンに設定されます。この設定は全ての DHCPv6 インタフェースのリース時間に適用されます。

en: By default NTP will listen for all supported NMEA sentences. Here one or more sentences to listen for may be specified.
ja: デフォルトでは、NTP は全ての対応している NMEA センテンスをリスンします。ここでは、リスンする 1 つ以上のセンテンスを指定できます。

en: By default deny access to UPnP and NAT-PMP?
ja: UPnP 及び NAT-PMP へのアクセスをデフォルトで拒否しますか？

en: By default schedules clear the states of existing connections when the expiration time has come. This option overrides that behavior by not clearing states for existing connections.
ja: デフォルトでは、スケジュールは有効期間が切れた時点で既存の接続ステートを消去します。このオプションはその振る舞いを上書きするため、既存の接続ステートは消去されません。

en: By default, IPsec installs routes when a tunnel becomes active. Select this option to prevent automatically adding routes to the system routing table. See charon.install_routes
ja: デフォルトでは、IPsec はトンネルがアクティブになった時点でルートをインストールします。このオプションを選択すると、システムルーティングテーブルに自動的にルート追加することを防ぎます。charon.install_routes を参照してください。

en: By default, Telegraf gather stats for all mountpoints. Setting mountpoints will restrict the stats to the specified mountpoints.
ja: デフォルトでは Telegraf は全てのマウントポイントから統計を収集します。マウントポイントを設定すると指定されたマウントポイントに限定して統計を取得します。

en: By default, if a hostname resolves IPv6 and IPv4 addresses IPv6 will be used, if you check this option, IPv4 will be used instead of IPv6.
ja: デフォルトでは、ホスト名が IPv6 と IPv4 アドレスに解決した場合 IPv6 が使用されますが、このオプションをチェックすると IPv6 の代わりに IPv4 が使用されるようになります。

en: By default, if several SAs match, the newest one is preferred if it's at least 30 seconds old. Select this option to always prefer old SAs over new ones.
ja: デフォルトでは、複数の SA が一致した場合、30 秒以上経過している SA の中で一番新しいものが優先されます。このオプションを選択すると、新しいものではなく常に古い SA を優先します。

en: By default, when a rule has a specific gateway set, and this gateway is down, rule is created and traffic is sent to default gateway.This option overrides that behavior and the rule is not created when gateway is down
ja: デフォルトでは、ルールに特定のゲートウェイが設定されている場合、そのゲートウェイがダウンしていれば、ルールは新規作成され、トラフィックはデフォルトゲートウェイに送信されます。このオプションはその振る舞いを上書きし、ゲートウェイがダウンしていても、ルールは新規作成されません。

en: Bypass firewall rules for traffic on the same interface
ja: 同じインタフェースのトラフィックは、ファイアウォールルールを無視

en: Bytes
ja: バイト

en: Bytes In
ja: 入力バイト

en: Bytes Out
ja: 出力バイト

en: Bytes Received
ja: 受信バイト

en: Bytes Sent
ja: 送信バイト

en: Bytes in
ja: 入力バイト

en: Bytes in rate period
ja: 期間内入力バイト率

en: Bytes out
ja: 出力バイト

en: Bytes out rate period
ja: 期間内出力バイト率

en: C-ICAP server
ja: C-ICAP サーバ

en: CA Common-Name
ja: CA コモンネーム

en: CA mismatch between the Certificate and CRL. Unable to Revoke.
ja: 証明書と CRL の CA が一致しません。失効できません。

en: CA to use
ja: 使用する CA

en: CARP Interface
ja: CARP インタフェース

en: CARP has been enabled.
ja: CARP は有効になりました

en: CARP has detected a problem and this unit has been demoted to BACKUP status.
ja: CARP が問題を検出したため、このユニットはバックアップステータスに降格されました。

en: CF E-Mail
ja: CF メール

en: CF Key
ja: CF 鍵

en: CPU Statistics
ja: CPU 統計

en: CPU Type
ja: CPU タイプ

en: CPU Usage
ja: CPU 使用量

en: CPU usage
ja: CPU 使用率

en: CRL data
ja: CRL データ

en: CSRF check failed
ja: CSRF チェックに失敗しました

en: CSRF check failed. Your form session may have expired, or you may not have cookies enabled.
ja: CSRF チェックに失敗しました。フォームセッションの有効期限が切れたか、Cookie が有効になっていない可能性があります。

en: CURL options
ja: CURL オプション

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Cache Expiration
ja: キャッシュ有効期間

en: Cache Expire
ja: キャッシュ有効期限切れ

en: Cache Size
ja: キャッシュサイズ

en: Cache directory location
ja: キャッシュディレクトリの場所

en: Cache entry expire time
ja: キャッシュエントリの有効期限

en: Cache size
ja: キャッシュサイズ

en: Cache size in Megabytes
ja: キャッシュサイズ ( MB 単位 )

en: Cached IP
ja: キャッシュ済 IP

en: Calculate
ja: 計算

en: Calculated PPP MTU
ja: PPP MTU の計算結果

en: Can be specified to filter outgoing messages. By default, all messages are sent. If a level is specified, only messages with a severity at least as important as this level will be sent.
ja: 発信メッセージのフィルタを指定できるようになります。デフォルトでは全てのメッセージを送信します。レベルを指定した場合は、最低でもこのレベルと同等の重要性のあるメッセージのみが送信されます。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot add IPv4 Gateway Address because no IPv4 address could be found on the interface.
ja: IPv4 ゲートウェイアドレスを追加できません。そのインタフェースには IPv4 アドレスが設定されていません。

en: Cannot add IPv6 Gateway Address because no IPv6 address could be found on the interface.
ja: IPv6 ゲートウェイアドレスを追加できません。そのインタフェースには IPv6 アドレスが設定されていません。

en: Cannot delete Schedule. Currently in use by %s
ja: スケジュールを削除できません。現在 %s で使用されています

en: Cannot delete alias. Currently in use by %s
ja: エイリアスを削除できません。%s で現在使用されています

en: Cannot enable static ARP when you have static map entries without IP addresses. Ensure all static maps have IP addresses and try again.
ja: IP アドレスのない静的マップエントリがあると、静的 ARP は有効にできません。全ての静的マップに IP アドレスを持たせてから、再試行してください。

en: Cannot revoke certificates for an imported/external CRL.
ja: インポートされた、または外部 CRL の証明書は失効できません

en: Cannot set random password due to explicit input.
ja: 明示的な入力が必要な場合はランダムパスワードを設定できません。

en: Capabilities:
ja: ケイパビリティ:

en: Captive Portal
ja: キャプティブポータル

en: Capture
ja: キャプチャ

en: Capture local
ja: ローカルをキャプチャ

en: Capture output
ja: キャプチャの出力

en: Category
ja: カテゴリ

en: Cell Current Down
ja: 現在のセル下流

en: Cell Current Up
ja: 現在のセル上流

en: Cell Downstream
ja: セル下流

en: Cell Mode
ja: セルモード

en: Cell SIM State
ja: セル SIM ステート

en: Cell Service
ja: セルサービス

en: Cell Signal (RSSI)
ja: セル電波強度 (RSSI)

en: Cell Upstream
ja: セル上流

en: Certain ISPs may require that DHCPv6 requests are sent with a specific VLAN priority.
ja: 一部の ISP は DHCPv6 リクエストの送信に VLAN 優先度の指定を要求することがあります。

en: Certificate
ja: 証明書

en: Certificate Authority
ja: 認証局

en: Certificate Authority Selection
ja: 証明局選択

en: Certificate Depth
ja: 証明書の階層

en: Certificate Name
ja: 証明書名

en: Certificate Private Key
ja: 証明書の秘密鍵

en: Certificate Revocation List %s is in use and cannot be deleted
ja: 証明書失効リスト %s は使用されています。削除できません

en: Certificate Revocation List data
ja: 証明書失効リストデータ

en: Certificate authority
ja: 認証局

en: Certificate data
ja: 証明書データ

en: Certificates
ja: 証明書

en: Challenge Type
ja: チャレンジタイプ

en: Change DHCP display lease time from UTC to local time.
ja: DHCP リースの時間表示を、UTC から現地時間に変更します。

en: Change DHCPv6 display lease time from UTC to local time.
ja: DHCPv6 リースの時間表示を UTC から現地時間に変更します。

en: Change the check buffer size (in bytes). Higher values may help find string or regex patterns in very large pages, though doing so may imply more memory and CPU usage. The default value is 16384.
ja: 確認するバッファサイズを変更します ( byte 単位 )。値を大きくすると非常に大きいページで文字列や正規表現パターンを見つけるのに便利になりますが、その実行にはより多くのメモリと CPU 使用率が必要になるでしょう。デフォルト値は 16384 です。

en: Changes will be active after apply (rules tab)
ja: 変更は適用後にアクティブになります ( ルールタブ )

en: Changing name on a gateway group is not allowed.
ja: ゲートウェイグループの名前は変更できません。

en: Changing name on a gateway is not allowed.
ja: ゲートウェイの名前変更はできません

en: Changing the listen interfaces of the web GUI may prevent you from accessing this page if you continue. It is recommended to keep this set to the default unless you know what you are doing.
ja: web GUI のリスンインタフェース変更を続行した場合、このページにアクセスできなくなる可能性があります。自分が何をしているのか理解しているのでなければ、この設定はデフォルトのままにすることを推奨します。

en: Channel
ja: チャンネル

en: Check Interval
ja: 確認間隔

en: Check Timeout
ja: 確認タイムアウト

en: Check certificate of aliases URLs
ja: エイリアス URL の証明書を確認

en: Check for updates
ja: 更新を確認

en: Check for updates to view available plugins.
ja: 利用可能なプラグインを表示するために更新を確認します。

en: Check for updates to view changelog history.
ja: 変更ログ履歴を表示して更新を確認します。

en: Check if the username should be sent to the ICAP server.
ja: ICAP サーバに送信するユーザ名かどうか確認してください。

en: Check if you want to encode the username using base64.
ja: base64 を使用してユーザ名をエンコードしたいか確認してください。

en: Check interval
ja: 確認間隔

en: Check link status on all interfaces with configured CARP VIPs.
ja: CARP VIP として構成している全てのインタフェースのリンクステータスを確認してください。

en: Check this box for WCCP encapsulation version 2, or leave unchecked for version 1.
ja: WCCP カプセル化バージョン 2 を使用する場合は、このボックスをチェックしてください。チェックしない場合はバージョン 1 を使用します。

en: Check this to enable authentication against your Smarthost.
ja: あなたの Smarthost に対してこれが認証可能か確認してください。

en: Check type
ja: 確認タイプ

en: Checking this option will disable hardware TCP segmentation offloading (TSO, TSO4, TSO6). This offloading is broken in some hardware drivers, and may impact performance with some specific NICs.
ja: このオプションをチェックすると、ハードウェア TCP セグメンテーションオフロード ( TSO, TSO4, TSO6 ) を無効にします。このオフロードは一部のハードウェアドライバでは動作しません。また、一部の特定の NIC とのパフォーマンスに影響する可能性があります。

en: Checking this option will disable hardware checksum offloading. Checksum offloading is broken in some hardware, particularly some Realtek cards. Rarely, drivers may have problems with checksum offloading and some specific NICs.
ja: このオプションをチェックすると、ハードウェアチェックサムオフロードを無効にします。チェックサムオフロードは、一部のハードウェア、特に Realtek のカードの一部で動作しません。まれに、チェックサムオフロードと一部の特定の NIC で、ドライバに問題が発生することがあります。

en: Checking this option will disable hardware large receive offloading (LRO). This offloading is broken in some hardware drivers, and may impact performance with some specific NICs.
ja: このオプションをチェックすると、ハードウェアラージレシーブオフロード (LRO) を無効にします。このオフロードは一部のハードウェアドライバでは動作しません。また、一部の特定の NIC とのパフォーマンスに影響する可能性があります。

en: Checking, please wait...
ja: チェックしています。お待ち下さい...

en: Checking...
ja: チェックしています...

en: Checksum
ja: チェックサム

en: Checksum:
ja: チェックサム:

en: ChilliSpot Bandwith Max DOWN
ja: ChilliSpot 帯域幅最大値を下げる

en: ChilliSpot Bandwith Max UP
ja: ChilliSpot 帯域幅最大値を上げる

en: Chinese (Simplified)
ja: 中国語 ( 簡体字 )

en: Choose "none" to disable TLS for sending mail. Set encrypt to enforce TLS security, please do not use this for Internet wide communication as not every server supports TLS yet. Default is "may" which will use TLS when offered.
ja: 「なし」を選択するとメール送信時の TLS を無効にします。暗号化で強化する TLS セキュリティ設定は、全てのサーバが未だ TLS をサポートしている訳ではないため、インターネット広域通信では使用しないでください。デフォルトは「許可」で要求された場合に TLS を使用します。

en: Choose TTL for your dns record.
ja: DNS レコードの TTL を選択してください。

en: Choose a Certificate Authority (CA)
ja: 認証局 ( CA ) を選択

en: Choose a Certificate to Revoke
ja: 失効する証明書を選択してください

en: Choose a HAProxy function that should be executed if the condition evaluates to true.
ja: 条件評価が真の場合に実行する HAProxy 機能を選択してください。

en: Choose a Server Certificate
ja: サーバ証明書を選択

en: Choose a TCP port to be used for the local statistics page. The default value is 8822.
ja: ローカル統計ページで使用する TCP ポートを選択してください。デフォルト値は 8822 です。

en: Choose a language for the web GUI.
ja: web GUI の言語を選択してください。

en: Choose a load balancing algorithm.
ja: ロードバランシングアルゴリズムを選択してください。

en: Choose a logical operator.
ja: ロジカルオペレータを選択してください。

en: Choose a persistence type.
ja: パーシステンスタイプを選択してください。

en: Choose a secure value. It is recommended that you generate this password.
ja: セキュア値を選択してください。あなたが生成したこのパスワードが推奨されます。

en: Choose a stick-table type.
ja: スティックテーブルタイプを選択してください。

en: Choose an Existing Certificate
ja: 既存の証明書を選択

en: Choose an existing certificate
ja: 既存の証明書を選択してください

en: Choose error messages to be included in this Backend Pool.
ja: このバックエンドプールに組み込むエラーメッセージを選択してください。

en: Choose error messages to be included in this Public Service.
ja: このパブリックサービスに組み込むエラーメッセージを選択してください。

en: Choose error messages.
ja: エラーメッセージを選択してください。

en: Choose for which file types to scan, if unsure select all.
ja: どのタイプのファイルをスキャンするか選択してください。よくわからない場合は全てを選択してください。

en: Choose how to test. By using IF it tests if the condition evaluates to true. If you use UNLESS, the sense of the test is reversed.
ja: どのようにテストするか選択してください。IF を使用すると条件が真の場合をテストします。UNLESS を使用するとテストの意味は逆になります。

en: Choose on which interface packets must come in to match this rule.
ja: このルールに一致するパケットが入ってくるインタフェースを選択してください

en: Choose one of the 24 standard syslog facilities. The default value is local0.
ja: 24 標準 syslog 機能の 1 つを選択してください。デフォルト値は local0 です。

en: Choose rules to be included in this Backend Pool.
ja: このバックエンドプールに組み込むルールを選択してください。

en: Choose rules to be included in this Public Service.
ja: このパブリックサービスに組み込むルールを選択してください。

en: Choose rules.
ja: ルールを選択してください。

en: Choose the Certificate Authority which signed your certificate.
ja: あなたの証明書を署名した認証局を選択してください。

en: Choose the Internet Protocol this gateway uses.
ja: このゲートウェイが使用するインターネットプロトコルを選択してください。

en: Choose the certificate the Radius service should use.
ja: Radius サービスで使用する証明書を選択してください。

en: Choose the certificate to use when other servers want to do TLS with you.
ja: 他のサーバから TLS を要求された場合に使用する証明書を選択してください。

en: Choose the cipher to use for encryption.
ja: 暗号化に使用する暗号を選択してください。

en: Choose the connect behaviour here, when using CARP you might want to consider the 'Respond only' option here (wait for the other side to connect).
ja: 接続の振る舞いをここで選択します。CARP を使用している場合は「応答のみ」オプションを検討したいかもしれません ( 接続する相手方を待ちます )。

en: Choose the interface on which the port should be opened.
ja: ポートを開けるインタフェースを選択してください。

en: Choose the local HAProxy frontends. They will automatically be configured to redirect acme challenges to the internal acme client. The HAProxy service will automatically be restarted if a certificate was renewed.
ja: ローカル HAProxy フロントエンドを選択してください。ACME チャレンジを内部の ACME クライアントにリダイレクトするよう自動的に構成されます。HAProxy サービスは証明書が更新されると自動的に再起動されます。

en: Choose the members that will be used for the link aggregation
ja: リンクアグリゲーションに使用するメンバを選択してください

en: Choose the type of certificate to generate here, the type defines it's constraints
ja: ここで生成する証明書のタイプを選択してください。タイプはその制約で定義されます

en: Choose what to do with DNS requests that match the criteria specified below.
ja: 下記で指定された条件に一致する DNS 要求に対する実行内容を選択してください。

en: Choose what to do with packets that match the criteria specified below.
ja: 下記で指定された条件に一致するパケットに対して、実行する内容を選択します

en: Choose which IP protocol this rule should match.
ja: このルールに一致するプロトコルを選択してください。

en: Choose which interface the host to be woken up is connected to.
ja: 接続で起動するホストのインタフェースを選択してください。

en: Choose which interface this gateway applies to.
ja: このゲートウェイに適用するインタフェースを選択してください。

en: Choose which interface this host is connected to.
ja: このホストに接続されているインタフェースを選択してください。

en: Choose which interface this rule applies to
ja: このルールを適用するインタフェースを選択してください。

en: Choose which interface this rule applies to.
ja: このルールを適用するインタフェースを選択してください。

en: Choose your RIP version (1 or 2). 1 is classful, 2 supports CIDR.
ja: RIP バージョン ( 1、2 ) を選択してください。1 はクラスフル、2 は CIDR をサポートしています。

en: Cipher
ja: 暗号

en: Cipher List
ja: 暗号リスト

en: Circuit ID
ja: サーキット ID

en: Circuits
ja: サーキット

en: City
ja: 市

en: City or other Locality name (e.g. Middelharnis, Leipzig, Louisville).
ja: 市もしくはその他の地名です。( 例 ミッデルハルニス、ライプツィヒ、ルーイビル )

en: ClamAV Daemon
ja: ClamAV デーモン

en: ClamAV engine version
ja: ClamAV エンジンバージョン

en: ClamAV will scan within archives and compressed files.
ja: ClamAV はアーカイブと圧縮ファイルをスキャンします。

en: Clamd
ja: clamd

en: ClassType
ja: クラスタイプ

en: Clear
ja: 消去

en: Clear All
ja: 全てクリア

en: Clear Selection
ja: 選択を消去

en: Clear log
ja: ログの消去

en: Clears the dont-fragment bit from a matching IP packet.
ja: 一致している IP パケットから dont-fragment ビットを消去します。

en: Click individual date to select that date only. Click the appropriate weekday Header to select all occurrences of that weekday.
ja: 特定の日付のみを選択するには、個々の日付をクリックしてください。平日に発生するもの全てを選択するには、適当な平日ヘッダをクリックしてください。

en: Click this button to download the system configuration in XML format.
ja: このボタンをクリックすると、XML 形式でシステム構成をダウンロードします。

en: Click to %scontinue to the dashboard%s.
ja: %sダッシュボードを続ける%sをクリックしてください。

en: Click to check for updates.
ja: クリックで更新を確認します。

en: Click to create a user certificate.
ja: クリックすると、ユーザ証明書を作成します。

en: Click to unhide
ja: クリックして再表示

en: Click to view full changelog history.
ja: クリックして変更ログ履歴を全て表示します。

en: Clicking save will force a configuration sync if it is enabled! (see Configuration Synchronization Settings below)
ja: クリックして保存すると、構成の同期が有効な場合は、強制的に構成が同期されます！( 下の構成同期設定を参照 )

en: Client Certificate
ja: クライアント証明書

en: Client Configuration (mode-cfg)
ja: クライアント構成 (mode-cfg)

en: Client Export
ja: クライアントのエクスポート

en: Client ID
ja: クライアント ID

en: Client Instance Statistics
ja: クライアントインスタンス統計

en: Client Management Port
ja: クライアント管理ポート

en: Client Settings
ja: クライアント設定

en: Client Specific Overrides
ja: クライアント固有の上書き

en: Client Timeout
ja: クライアントタイムアウト

en: Client connections
ja: クライアント接続

en: Client identifier
ja: クライアント識別子

en: Client-ID in the Google cloud console
ja: Google Cloud Console の クライアント ID

en: Clients
ja: クライアント

en: Clients will be disconnected after this amount of inactivity. They may log in again immediately, though. Enter 0 to disable idle timeout.
ja: この時間アイドルであれば、クライアントは切断されます。即時再接続は可能です。アイドルタイムアウトを無効にする場合は 0 を入力してください。

en: Clients will be disconnected after this amount of time, regardless of activity. They may log in again immediately, though. Enter 0 to disable hard timeout (not recommended unless an idle timeout is set).
ja: この時間が経過すると、アクティビティとは関係なくクライアントは切断されます。即時再接続は可能です。ハードタイムアウトを無効にする場合は 0 を入力してください ( アイドルタイムアウトが設定されている場合を除き、非推奨 )。

en: Clock Altitude
ja: 時計の高度

en: Clock Latitude
ja: 時計の緯度

en: Clock Longitude
ja: 時計の経度

en: Clock location
ja: 時計の位置

en: Clock stratum must be a number in the range 0..16
ja: 時計の stratum は 0 - 16 の範囲の数字です。

en: Clone
ja: クローン

en: Clone phase2
ja: フェーズ 2 をクローン

en: Clone related phase 2 entries as well, remember to change the networks. All phase 2 entries will be added in disabled state
ja: 関連するフェーズ 2 エントリをクローンし、ネットワークの変更を記憶させます。全てのフェーズ 2 エントリは無効済ステートに追加されます

en: Close
ja: 閉じる

en: Code
ja: コード

en: Collect CPU Time
ja: CPU 時間を収集

en: Collect NetFlow data on this firewall for use with Insight. Note that the local cache only holds the latest 100 MB of data.
ja: このファイアウォールで分析に使用する NetFlow データを収集します。ローカルキャッシュには最新 100MB のデータのみが保持されますので注意してください。

en: Collected reports
ja: 収集したレポート

en: Collection
ja: 収集

en: Collection Jitter
ja: ジッタ収集

en: Collection jitter is used to jitter the collection by a random amount. Each plugin will sleep for a random time within jitter before collecting. Input value are seconds.
ja: ジッタ収集はランダム量でジッタを収集するのに使用されます。どのプラグインも収集前にジッタの範囲内でランダムな時間スリープします。入力値は秒数です。

en: Collisions
ja: 衝突

en: Command
ja: コマンド

en: Commands
ja: コマンド

en: Comment
ja: コメント

en: Commercial Support
ja: コマーシャルサポート

en: Common Name
ja: コモンネーム

en: Common Name (CN) for this certificate.
ja: この証明書のコモンネーム ( CN )。

en: Common name
ja: コモンネーム

en: Common wireless configuration - Settings apply to all wireless networks on
ja: 共通の無線構成 - 全ての無線ネットワークに適用されます

en: Comparison
ja: 比較

en: Complete Signing Request
ja: 署名要求が完了しました

en: Complexity
ja: 複雑性

en: Compress tunnel packets using the LZO algorithm. Adaptive compression will dynamically disable compression for a period of time if OpenVPN detects that the data in the packets is not being compressed efficiently.
ja: LZO アルゴリズムを使用してトンネルパケットを圧縮します。アダプティブ圧縮は、パケットのデータが効果的に圧縮されていないことを OpenVPN が検出した場合に、その期間の圧縮を動的に無効にします。

en: Compression
ja: 圧縮

en: Computer / Device
ja: コンピュータ / デバイス

en: Concurrent Connections
ja: 同時接続

en: Concurrent connections
ja: 同時接続

en: Concurrent user logins
ja: 同時ユーザログイン

en: Condition
ja: 条件

en: Condition ID
ja: 条件 ID

en: Condition Name
ja: 条件名

en: Condition type
ja: 条件タイプ

en: Conditions
ja: 条件

en: Config File Override
ja: 構成ファイルを上書き

en: Configuration
ja: 構成

en: Configuration Change
ja: 構成変更

en: Configuration File Override
ja: 構成ファイル上書き

en: Configuration Mode
ja: 構成モード

en: Configuration Synchronization Settings (XMLRPC Sync)
ja: 同期設定の構成 ( XMLRPC 同期 )

en: Configuration diff from %s to %s
ja: %s から %s への構成差分

en: Configuration file is encrypted.
ja: 暗号化された構成ファイル

en: Configure LAN Interface
ja: LAN インタフェースを構成

en: Configure WAN Interface
ja: WAN インタフェースを構成

en: Configure a NULL Service name
ja: NULL サービス名の構成

en: Configure a maximum Time to live for RRsets and messages in the cache. The default is 86400 seconds (1 day). When the internal TTL expires the cache item is expired. This can be configured to force the resolver to query for data more often and not trust (very large) TTL values.
ja: キャッシュの RRset とメッセージの生存時間の最大値を構成します。デフォルトは 86400 秒 ( 1 日 ) です。内部 TTL の有効期限が切れると、キャッシュ項目も有効期限が切れます。これを構成することで、リゾルバにデータのクエリをより頻繁に実行させ、( 非常に大きい ) TTL 値を信頼しないように強制することができます。

en: Configure a minimum Time to live for RRsets and messages in the cache. The default is 0 seconds. If the minimum value kicks in, the data is cached for longer than the domain owner intended, and thus less queries are made to look up the data. The 0 value ensures the data in the cache is as the domain owner intended. High values can lead to trouble as the data in the cache might not match up with the actual data anymore.
ja: キャッシュの RRset とメッセージの生存時間の最小値を構成します。デフォルトは 0 秒です。最小値が有効になると、ドメイン所有者が意図するよりも長くデータがキャッシュされるため、データ検索に使用される照会の数が少なくなります。値が 0 なら、キャッシュのデータが、ドメイン所有者の意図したものと同じであることを保証します。高い値を設定すると、キャッシュのデータが、実際のデータとは一致しなくなるという問題の原因になります。

en: Configure listen addresses for the statistics page to enable remote access, i.e. 10.0.0.1:8080 or haproxy.example.com:8999. Use TAB key to complete typing a listen address.
ja: 統計ページにリモートアクセスを許可するためのリスンアドレスを構成します。10.0.0.1:8080 もしくは haproxy.example.com:8999 を使用します。TAB キーを使うとリスンアドレスのタイピングをコンプリートします。

en: Configure listen addresses for this Public Service, i.e. 127.0.0.1:8080 or www.example.com:443. Use TAB key to complete typing a listen address.
ja: このパブリックサービスのリスンアドレスを構成します。127.0.0.1:8080 もしくは www.example.com:443 のように指定します。TAB キーを使用するとリスンアドレスのタイピングをコンプリートします。

en: Configured Ranges
ja: 範囲の構成

en: Configured action
ja: 構成したアクション

en: Configuring L2TP VPN service...
ja: L2TP VPN サービスを構成しています...

en: Configuring PPPoE VPN service...
ja: PPPoE VPN サービスを構成しています...

en: Configuring PPTP VPN service...
ja: PPTP VPN サービスを構成しています...

en: Confirm
ja: 確認

en: Confirm disconnect
ja: 切断を確認

en: Confirm removal
ja: 削除を確認

en: Confirmation
ja: 確認

en: Confirmation Required
ja: 確認が必要です

en: Congratulations! %s is now configured.
ja: おめでとうございます！%s は構成されました。

en: Connect
ja: 接続

en: Connect To
ja: 次に接続:

en: Connect to this host
ja: このホストに接続

en: Connected
ja: 接続済

en: Connected Since
ja: 接続開始:

en: Connected since
ja: 接続開始:

en: Connection
ja: 接続

en: Connection Status
ja: 接続ステータス

en: Connection Timeout
ja: 接続タイムアウト

en: Connection blocking
ja: 接続拒否

en: Connection failed (Refused/Timeout)
ja: 接続は失敗しました ( 拒絶 / タイムアウト )

en: Connection method
ja: 接続メソッド

en: Connection rate
ja: 接続率

en: Connection rate period
ja: 期間内の接続率

en: Connections count
ja: 接続数

en: Console driver
ja: コンソールドライバ

en: Console menu
ja: コンソールメニュー

en: Consumer Key
ja: コンシューマ鍵

en: Contact Info
ja: 連絡先情報

en: Content
ja: 内容

en: Continue
ja: 続行

en: Continuously attempt to resolve the server host name. Useful when communicating with a server that is not permanently connected to the Internet
ja: サーバホスト名の名前解決を、継続的に試みます。インターネットと常時接続されていないサーバとの通信時に便利です。

en: Control Port
ja: コントロールポート

en: Control Port number on which tor should listen. The default is 9051. You should not change this unless you need the port.
ja: tor がリスンするコントロールポート番号。デフォルトは 9051 です。このポートが必要ではない限り変更しないほうがいいでしょう。

en: Conveyance (ATA Disks Only)
ja: 搬送時エラーチェック ( ATA ディスクのみ )

en: Cookie length
ja: Cookie の長さ

en: Cookie name
ja: Cookie 名

en: Cookie name to use for stick table (if appropiate table type is selected).
ja: スティックテーブルで使用する Cookie 名 ( 適切なテーブルタイプが選択されている場合 )。

en: Copy my MAC address
ja: 自分の MAC アドレスを複写

en: Copy the certificate signing data from here and forward it to your certificate authority for signing.
ja: 証明書署名データをここからコピーし、署名する認証局に転送してください

en: Core
ja: コア

en: Core Critical:
ja: コア重篤:

en: Core Warning:
ja: コア警告:

en: Cost
ja: コスト

en: Cost must be between 0 and 4294967295.
ja: コストは 0 - 4294967295 です。

en: Could not connect to the LDAP server. Please check your LDAP configuration.
ja: LDAP サーバに接続できません。LDAP 構成を確認して下さい。

en: Could not find the repository on the selected mirror.
ja: 選択したミラーにはリポジトリが見つかりませんでした。

en: Could not locate any defined CARP interfaces.
ja: 定義された CARP インタフェースを見つけられません

en: Could not restart service `%s'
ja: %s サービスを再起動できませんでした

en: Could not restart unknown service `%s'
ja: 不明なサービス %s を再起動できませんでした

en: Could not start service `%s'
ja: %s サービスを開始できませんでした

en: Could not start unknown service `%s'
ja: 不明なサービス %s を開始できませんでした

en: Could not stop unknown service `%s'
ja: 不明なサービス %s を停止できませんでした

en: Count
ja: 合計

en: Counters
ja: カウンター

en: Country (listed with country code and regulatory domain)
ja: 国 ( 国コードと規制ドメインを記載 )

en: Country Code
ja: 国コード

en: Country:
ja: 国:

en: Create API key
ja: API 鍵を作成

en: Create Instance
ja: インスタンスを新規作成

en: Create Key Table
ja: 鍵テーブルを新規作成

en: Create Phase1
ja: フェーズ 1 の新規作成

en: Create a Certificate Signing Request
ja: 証明書署名要求の新規作成

en: Create a New Certificate Authority (CA) Certificate
ja: 新規認証局 ( CA ) 証明書を作成

en: Create a New Server Certificate
ja: 新規サーバ証明書を作成

en: Create a logfile
ja: ログファイルを新規作成

en: Create a static ARP table entry for this MAC and IP address pair.
ja: この MAC 及び IP アドレスペアに対して静的 ARP エントリを作成します。

en: Create an intermediate Certificate Authority
ja: 中間認証局を作成

en: Create an internal Certificate
ja: 内部証明書の新規作成

en: Create an internal Certificate Authority
ja: 内部認証局を作成

en: Create an internal Certificate Revocation List
ja: 内部証明書失効リストを新規作成

en: Create new Certificate
ja: 新規証明書を作成

en: Create one under
ja: 次で新規作成してください:

en: Create vouchers
ja: バウチャーを作成

en: Created
ja: 新規作成済

en: Credentials
ja: 資格情報

en: Credentials TTL needs to be an integer value above 0
ja: 資格情報 TTL は 0 以上の整数です。

en: Critical Applications (3)
ja: クリティカルアプリケーション ( 3 )

en: Crypto and RNG in VIA C3, C7 and Eden Processors
ja: VIA C3、C7、Eden プロセッサの暗号化及び乱数生成器

en: Cryptographic Settings
ja: 暗号化設定

en: Current
ja: 現在

en: Current Hold Time Multipier
ja: 現在のホールドタイム乗数

en: Current Time Statistics
ja: 現在時間の統計

en: Current Version
ja: 現在のバージョン

en: Current View - Details
ja: 現在の表示 - 詳細

en: Current View - Overview
ja: 現在の表示 - 概要

en: Current date/time
ja: 現在の日付 / 時刻

en: Current detail is showing
ja: 現在の詳細情報を表示しています

en: Current password equals new password
ja: 現在のパスワードは新規パスワードと同じです

en: Current registrations
ja: 現在の登録

en: Current space used:
ja: 現在の使用済み領域:

en: Current total state count
ja: 現在の合計ステート数

en: Current: %s MHz, Max: %s MHz
ja: 現在: %s MHz、最大: %s MHz

en: Currently Revoked Certificates for CRL
ja: CRL の現在失効している証明書

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom (hours)
ja: カスタム ( 時間 )

en: Custom (minutes)
ja: カスタム ( 分 )

en: Custom HTTP check
ja: カスタム HTTP チェック

en: Custom TCP check
ja: カスタム TCP チェック

en: Custom options
ja: カスタムオプション

en: Custom template
ja: カスタムテンプレート

en: Customer
ja: カスタマ

en: Czech
ja: チェコ語

en: DH Group
ja: DH グループ

en: DH Parameters Length
ja: DH パラメータ長

en: DH key group
ja: DH 鍵グループ

en: DHCP Domain Override
ja: DHCP ドメイン上書き

en: DHCP Hostname
ja: DHCP ホスト名

en: DHCP Leases Status
ja: DHCP リースステータス

en: DHCP Registration
ja: DHCP 登録

en: DHCP Relay
ja: DHCP リレー

en: DHCP Relay configuration
ja: DHCP リレー構成

en: DHCP Relay is currently enabled. Cannot enable the DHCP Server service while the DHCP Relay is enabled on any interface.
ja: DHCP リレーは現在有効です。DHCP リレーが有効になっているインタフェースでは、DHCP サーバサービスを有効にできません。

en: DHCP Server
ja: DHCP サーバ

en: DHCP Server is currently enabled. Cannot enable the DHCP Relay service while the DHCP Server is enabled on any interface.
ja: DHCP サーバは現在有効になっています。DHCP サーバが有効になっているインタフェースがある場合は、DHCP リレーサービスを有効にできません。

en: DHCP Static Mappings
ja: DHCP 静的マッピング

en: DHCP Static Mappings for this interface.
ja: このインタフェースの DHCP 静的マッピング

en: DHCP Unique Identifier
ja: DHCP 固有識別子

en: DHCP client configuration
ja: DHCP クライアント構成

en: DHCP service events
ja: DHCP サービスイベント

en: DHCPv6 Relay
ja: DHCPv6 リレー

en: DHCPv6 Relay configuration
ja: DHCPv6 リレー構成

en: DHCPv6 Server
ja: DHCPv6 サーバ

en: DHCPv6 Static Mappings for this interface.
ja: このインタフェースの DHCPv6 静的マッピング

en: DHCPv6 client configuration
ja: DHCPv6 クライアント構成

en: DISABLED
ja: 無効

en: DNS Default Domain
ja: DNS デフォルトドメイン

en: DNS Filter
ja: DNS フィルタ

en: DNS IP resolution for LDAP server name.
ja: LDAP サーバ名の DNS 正引き。

en: DNS IP resolution for hostname.
ja: ホスト名の DNS 正引き。

en: DNS Lookup
ja: DNS ルックアップ

en: DNS Query Forwarding
ja: DNS クエリ転送

en: DNS Rebind Check
ja: DNS リバインディング攻撃確認

en: DNS Server
ja: DNS サーバ

en: DNS Server 1
ja: DNS サーバ 1

en: DNS Server 2
ja: DNS サーバ 2

en: DNS Server 3
ja: DNS サーバ 3

en: DNS Server 4
ja: DNS サーバ 4

en: DNS Servers
ja: DNS サーバ

en: DNS Service
ja: DNS サービス

en: DNS server not found
ja: DNS サーバが見つかりません

en: DNS server options
ja: DNS サーバオプション

en: DNS server to provide for connecting client systems.
ja: 接続しているクライアントシステムに名前解決を提供する DNS サーバです。

en: DNS servers
ja: DNS サーバ

en: DNS service events
ja: DNS サービスイベント

en: DNS subjectAltName values must be valid hostnames or FQDNs
ja: DNS subjectAltName 値は、有効なホスト名もしくは FQDN です

en: DNSKEY's are fetched earlier in the validation process when a %sDelegation signer%s is encountered. This helps lower the latency of requests but does utilize a little more CPU.
ja: DNSKEY は、%sデリゲーション署名%sに遭遇すると、検証プロセスの前にフェッチされます。要求の遅延を少なくすることができますが、CPU 負荷は少し上がります。

en: DNSMadeEasy
ja: DNS Made Easy

en: DNSSEC data is required for trust-anchored zones. If such data is absent, the zone becomes bogus. If this is disabled and no DNSSEC data is received, then the zone is made insecure.
ja: DNSSEC データはトラストアンカーゾーンで必要になります。そのデータがなければ、ゾーンは bogus になります。これが無効で、DNSSEC データが受信されない場合は、ゾーンはセキュアではなくなります。

en: DSCP value to set for RTP packets.
ja: RTP パケットに設定する DSCP 値。

en: DSCP value to set for SIP packets.
ja: SIP パケットに設定する DSCP 値。

en: DTAG servers
ja: DTAG サーバ

en: DUID Identifier
ja: DUID 識別子

en: Daily
ja: 日次

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Dashboard Widgets
ja: ダッシュボードウィジェット

en: Data
ja: データ

en: Data received
ja: データ受信

en: Data sent
ja: データ送信

en: Database
ja: データベース

en: Database Count
ja: データベース数

en: Date
ja: 日付

en: Date from
ja: 開始日付

en: Date to
ja: 終了日付

en: Day of the month
ja: 月の日付

en: Day(s)
ja: 日

en: Days
ja: 日

en: Days of the week
ja: 週の日数

en: De-Jitter inbound packets in ms (default is disabled).
ja: De-Jitter インバウンドパケット ( デフォルトは無効、ms 単位  )。

en: De-Jitter outbound packets in ms (default is disabled).
ja: De-Jitter アウトバウンドパケット ( デフォルトは無効、ms 単位  )。

en: Dead Interval
ja: Dead 間隔

en: Dead Interval:
ja: Dead 間隔:

en: Dead Peer Detection
ja: デッドピア検知

en: Dead Time
ja: Dead タイム

en: Dead Timer:
ja: Dead タイマー:

en: Dead interval must be between 0 and 4294967295.
ja: Dead 間隔は 0 - 4294967295 です。

en: Debug
ja: デバッグ

en: Debug Level
ja: デバッグ レベル

en: Debug level
ja: デバッグレベル

en: Debug level needs to be an integer value between 0 and 7
ja: デバッグレベルは 0 - 7 の整数です

en: Debug level, ranging from 0 to 7.  Higher is more verbose. The default is 5. (These levels correspond to the syslog(3) levels.)
ja: デバッグレベルの範囲は 0 - 7 です。高いほうがより詳細です。デフォルトは 5 です。( このレベルは syslog(3) のレベルに対応しています。)

en: December
ja: 12 月

en: Decode mail files
ja: メールファイルをデコード

en: Default
ja: デフォルト

en: Default (no preference, typically autoselect)
ja: デフォルト ( 優先なし、通常は自動選択 )

en: Default Backend Pool
ja: デフォルトバックエンドプール

en: Default EAP Type
ja: デフォルト EAP タイプ

en: Default Gateway
ja: デフォルトゲートウェイ

en: Default Options TTL
ja: デフォルトオプション TTL

en: Default Originate
ja: default-originate

en: Default Parameters
ja: デフォルトパラメータ

en: Default certificate
ja: デフォルト証明書

en: Default data collection interval for all inputs in seconds.
ja: 全ての入力に対するデフォルトデータ収集間隔 ( 秒単位 )。

en: Default deny
ja: デフォルト拒否

en: Default flushing interval for all outputs. You should not set this below interval.
ja: 全ての出力に対するデフォルト書き込み間隔。下の間隔をここに設定してはいけません。

en: Default for server
ja: サーバのデフォルト

en: Default is 1 Minute.
ja: デフォルトは 1 分です。

en: Default lease time
ja: デフォルトリース期間

en: Default lease time (seconds)
ja: デフォルトリース時間 ( 秒 )

en: Default option for all server entries.
ja: 全てのサーバエントリに対するデフォルトオプションです。

en: Default target account
ja: デフォルトターゲットアカウント

en: Default ttl
ja: デフォルト TTL

en: Default: 0
ja: デフォルト: 0

en: Default: 9999
ja: デフォルト: 9999

en: Defaults
ja: デフォルト

en: Defined by
ja: 定義:

en: Defines the TTL threshold for the network interface. Packets with a lower TTL than the threshold value will be ignored. This setting is optional, and by default the threshold is 1.
ja: ネットワークインタフェースに TTL しきい値を定義してください。しきい値の値よりも低い TTL のパケットは無視されます。この設定はオプションで、デフォルトのしきい値は 1 です。

en: Delay
ja: 遅延

en: Delay between requesting peer acknowledgement.
ja: ピア受信確認要求間に遅延が発生しています。

en: Delegated Prefixes
ja: 委譲されたプレフィックス

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Alert Log
ja: アラートログを削除

en: Delete CRL
ja: CRL の削除

en: Delete Capture
ja: キャプチャを削除

en: Delete Key Table
ja: 鍵テーブルを削除

en: Delete Tunable
ja: 調整パラメータを削除

en: Delete selected items
ja: 選択した項目を削除

en: Delete this certificate from the CRL
ja: CRL からこの証明書を削除

en: Delete this certificate from the CRL?
ja: CRL からこの証明書を削除しますか？

en: Deleted backup with timestamp %s and description "%s".
ja: バックアップを削除しました。タイムスタンプ: %s 説明: %s

en: Deny
ja: 拒否

en: Deny mode 6 control message trap service (default: enabled).
ja: モード 6 コントロールメッセージトラップサービスを拒否します。( デフォルト: 有効 )

en: Deny packets that attempt a peer association (default: enabled).
ja: ピア関連付けを試みるパケットを拒否します。( デフォルト: 有効 )

en: Deny state modifications (i.e. run time configuration) by ntpq and ntpdc (default: enabled).
ja: ntpq 及び ntpdc によるステート変更 ( ランタイム構成 ) を拒否します。( デフォルト: 有効 )

en: Deny unknown clients
ja: 不明なクライアントを拒否

en: Deny: This action stops queries from hosts within the netblock defined below.
ja: 拒否: この操作は下記で定義されたネットブロックにあるホストからのクエリを停止します。

en: Description
ja: 説明

en: Description for this Backend Pool.
ja: このバックエンドプールの説明。

en: Description for this Health Monitor.
ja: このヘルスモニタの説明。

en: Description for this Lua script.
ja: この Lua スクリプトの説明。

en: Description for this Public Service.
ja: このパブリックサービスの説明。

en: Description for this account.
ja: このアカウントの説明。

en: Description for this certificate.
ja: この証明書の説明。

en: Description for this condition.
ja: この条件の説明。

en: Description for this error message.
ja: このエラーメッセージの説明。

en: Description for this rule.
ja: このルールの説明。

en: Description for this server.
ja: このサーバの説明。

en: Description for this validation.
ja: この検証の説明。

en: Description should be a string between 1 and 255 characters
ja: 説明は 1 - 255 文字の文字列です

en: Description should be a string between 1 and 255 characters.
ja: 説明は 1 - 255 文字の文字列です。

en: Description to identify this pipe.
ja: このパイプを識別する説明。

en: Description to identify this zone.
ja: このゾーンを識別する説明。

en: Descriptive name
ja: 説明名

en: Descriptive name for the RADIUS server, for your reference.
ja: RADIUS サーバを説明する名前で、参照用です。

en: Descriptive server name, for your own reference.
ja: サーバを説明する名前で、参照用です。

en: Deselect all (visible)
ja: 全て選択解除 ( 可視 )

en: Designated Router
ja: 代表ルータ

en: Designated Router Interface Address
ja: 代表ルータインタフェースアドレス

en: Destination
ja: 送信先

en: Destination Address
ja: 送信先アドレス

en: Destination Host
ja: 送信先ホスト

en: Destination IP
ja: 送信先 IP

en: Destination IPs
ja: 送信先 IP

en: Destination IPv6 Prefix
ja: 送信先 IPv6 プレフィックス

en: Destination Port
ja: 送信先ポート

en: Destination Ports
ja: 送信先ポート

en: Destination Server
ja: 送信先サーバ

en: Destination Unreachable
ja: 宛先到達不能

en: Destination address
ja: 送信先アドレス

en: Destination bit count
ja: 送信先ビット数

en: Destination invert
ja: 送信先反転

en: Destination network for this static route
ja: この静的ルートの送信先ネットワーク

en: Destination port
ja: 送信先ポート

en: Destination port from
ja: 送信先ポートから

en: Destination port range
ja: 送信先ポート範囲

en: Destination port to
ja: 送信先ポートへ

en: Destination prefix
ja: 送信先プレフィックス

en: Destination server
ja: 送信先サーバ

en: Destination servers
ja: 送信先サーバ

en: Destinations
ja: 送信先

en: Detailed Logging
ja: 詳細なログ

en: Detailed rule info
ja: 詳細ルール情報

en: Detailed settings
ja: 詳細設定

en: Details
ja: 詳細

en: Detect broken executables
ja: 動作しない実行ファイルを検出

en: Device Mode
ja: デバイスモード

en: Device Statistics
ja: デバイス統計

en: Device mode
ja: デバイスモード

en: Device: /dev/
ja: デバイス: /dev/

en: Devices
ja: デバイス

en: Devices with a Pulse Per Second output such as radios that receive a time signal from DCF77 (DE), JJY (JP), MSF (GB) or WWVB (US) may be used as a PPS reference for NTP.
ja: 無線のようなパルスパーセコンド出力のデバイスは、タイムシグナルを DCF77 (DE)、JJY (JP)、MSF (GB)、もしくは WWVB (US) から受信し、NTP に対する PPS 参照のように使用します。

en: Diagnostics
ja: 診断

en: Dial On Demand
ja: ダイヤルオンデマンド

en: Dial on demand
ja: ダイヤルオンデマンド

en: Diff
ja: 差分

en: Digest Algorithm
ja: ダイジェストアルゴリズム

en: Direction
ja: 方向

en: Directly Attached
ja: 直接添付

en: Directly send SOLICIT
ja: SOLICIT を直接送信

en: Directory Name
ja: ディレクトリ名

en: Directory Port
ja: ディレクトリポート

en: Disable
ja: 無効

en: Disable 204 responses outside previews for virus_scan if your ICAP client does not support it.
ja: あなたの ICAP クライアントがサポートしていない場合は、virus_scan の 204 外部プレビュー応答を無効にしてください。

en: Disable Auto-added VPN rules
ja: 自動追加 VPN ルールを無効

en: Disable Commands
ja: コマンドを無効

en: Disable DNS Rebinding Checks
ja: DNS リバインディング攻撃確認を無効

en: Disable Firewall
ja: ファイアウォールを無効

en: Disable Gateway Monitoring
ja: ゲートウェイ監視を無効

en: Disable HTTP_REFERER enforcement check
ja: HTTP_REFERER 強制確認を無効

en: Disable IPv6
ja: IPv6 を無効

en: Disable MOBIKE
ja: MOBIKE を無効

en: Disable Reauth
ja: 再認証を無効

en: Disable Rekey
ja: リキーを無効

en: Disable SSL Verification
ja: SSL 検証を無効

en: Disable SSLv2 and SSLv3, only TLS allowed.
ja: SSLv2 及び SSLv3 を無効にし、TLS のみを許可。

en: Disable State Killing on Gateway Failure
ja: ゲートウェイ障害でステートのキルを無効

en: Disable VLAN Hardware Filtering
ja: VLAN ハードウェアフィルタリングを無効

en: Disable Weak Ciphers And Algorithms
ja: 弱い暗号とアルゴルズムを無効

en: Disable acfcomp (compression) (auto-negotiated by default).
ja: acfcomp ( 圧縮 ) を無効 ( デフォルトはオートネゴシエーション )

en: Disable administration anti-lockout rule
ja: アンチロックアウトルール管理を無効

en: Disable all auto-added VPN rules.
ja: 全ての自動追加 VPN ルールを無効

en: Disable all default interface scrubing rules, mss clamping will also be disabled when you check this. Detailed settings specified below will still be used.
ja: 全てのデフォルトインタフェーススクラブルールを無効にします。これをチェックすると MSS クランプも無効になります。下記で指定された詳細設定は使用されます。

en: Disable all except ntpq and ntpdc queries (default: disabled).
ja: ntpq 及び ntpdc クエリを全て除外を無効にします。( デフォルト: 無効 )

en: Disable all packet filtering.
ja: 全てのパケットフィルタリングを無効

en: Disable anti-lockout
ja: アンチロックアウトを無効

en: Disable automatic rules which force local services to use the assigned interface gateway.
ja: 割当されたインタフェースゲートウェイの使用を、ローカルサービスに強制する自動ルールを無効にします。

en: Disable cache
ja: キャッシュを無効

en: Disable expansion of this entry into IPs on NAT lists (e.g. 192.168.1.0/24 expands to 256 entries.
ja: このエントリの拡張を NAT リストの IP にするのは無効です (例: 192.168.1.0/24 を 256 エントリに拡張する )

en: Disable force gateway
ja: ゲートウェイ強制を無効

en: Disable hardware TCP segmentation offload
ja: ハードウェア TCP セグメンテーションオフロードを無効

en: Disable hardware checksum offload
ja: ハードウェアチェックサムオフロードを無効

en: Disable hardware large receive offload
ja: ハードウェアラージレシーブオフロードを無効

en: Disable integrated authentication
ja: 統合認証を無効

en: Disable interface scrub
ja: インタフェーススクラブを無効

en: Disable logging of web GUI successful logins
ja: web GUI ログイン成功のロギングを無効

en: Disable ntpq and ntpdc queries (default: disabled).
ja: ntpq 及び ntpdc クエリを無効にします。( デフォルト: 無効 )

en: Disable outbound NAT rule generation
ja: 外向き NAT ルール生成を無効

en: Disable phase 1 entry
ja: フェーズ 1 エントリを無効

en: Disable phase 2 entry
ja: フェーズ 2 エントリを無効

en: Disable preempt
ja: preempt を無効

en: Disable protocomp (compression) (auto-negotiated by default).
ja: protocomp ( 圧縮 ) を無効 ( デフォルトはオートネゴシエーション )

en: Disable reply-to
ja: reply-to を無効

en: Disable reply-to on WAN rules
ja: WAN ルールで reply-to を無効

en: Disable selected
ja: 選択したものを無効

en: Disable shortseq (auto-negotiated by default).
ja: shortseq を無効 ( デフォルトはオートネゴシエーション )

en: Disable tcpmssfix (enabled by default).
ja: tcpmssfix を無効 ( デフォルトは有効 )

en: Disable the ruleset optimizer.
ja: ルールセット最適化ツールを無効にします。

en: Disable the startup/shutdown beep
ja: 起動 / シャットダウンビープ音を無効

en: Disable this phase1 entry
ja: このフェーズ 1 エントリを無効

en: Disable this phase2 entry
ja: このフェーズ 2 エントリを無効

en: Disable this rule
ja: このルールを無効

en: Disable vjcomp(compression) (auto-negotiated by default).
ja: vjcomp( 圧縮 ) を無効 ( デフォルトはオートネゴシエーション )

en: Disable web GUI redirect rule
ja: web GUI リダイレクトルールを無効

en: Disable writing log files to the local disk
ja: ローカルディスクへのログファイルの書き込みを無効

en: Disabled
ja: 無効

en: Disabled - No Compression
ja: 無効 - 圧縮なし

en: Disabled User
ja: 無効にしたユーザ

en: Disabled rule
ja: ルールを無効

en: Disables the IKEv2 MOBIKE protocol defined by RFC 4555
ja: RFC 4555 で定義された IKEv2 MOBIKE プロトコルを無効にします

en: Disabling the internal bridging is useful when traffic is to be processed with packet filtering.
ja: トラフィックにパケットフィルタリングを行う場合、内部ブリッジを無効にすると便利です。

en: Disallow
ja: 許可しない

en: Disconnect
ja: 切断

en: Disk
ja: ディスク

en: Disk / Memory Settings (reboot to apply changes)
ja: ディスク / メモリ設定 ( 再起動で変更が適用 )

en: Disk IO
ja: ディスク IO

en: Disk Ignore FS
ja: ディスク FS を無視

en: Disk Mount Points
ja: ディスクマウントポイント

en: Disk space currently used by log files:
ja: ログファイルが使用している現在のディスク容量:

en: Disk usage
ja: ディスク使用量

en: Dismiss this report
ja: このレポートを破棄

en: Display
ja: 表示

en: Display number of items:
ja: 項目数を表示:

en: Distinguished Name
ja: 識別名

en: Distinguished name
ja: 識別名

en: Distinguished name City
ja: 識別名市

en: Distinguished name Common Name
ja: 識別名コモンネーム

en: Distinguished name Country Code
ja: 識別名国コード

en: Distinguished name Email Address
ja: 識別名メールアドレス

en: Distinguished name Organization
ja: 識別名組織

en: Distinguished name State or Province
ja: 識別名都道府県

en: Distributes outgoing traffic using a round-robin scheduler through all active ports and accepts incoming traffic from any active port.
ja: ラウンドロビンスケジューラを使用した発信トラフィックは、全てのアクティブポートに分配されます。そして、着信トラフィックは、どのアクティブポートからでも受信します。

en: Diversity
ja: ダイバーシティ

en: Do Not Check
ja: 確認しない

en: Do not NAT
ja: NAT 禁止

en: Do not automatically install routes
ja: 自動的にルートをインストールしない

en: Do not backup RRD data.
ja: RRD データをバックアップしない。

en: Do not change
ja: 変更しない

en: Do not enter static routes for networks assigned on any interface of this firewall. Static routes are only used for networks reachable via a different router, and not reachable via your default gateway.
ja: このファイアウォールのインタフェースに割当てられたネットワークには、静的ルートを入力しないでください。静的ルートは、デフォルトゲートウェイ経由では到達できず、異なるルータを経由することで到達可能なネットワークにのみ使用されます。

en: Do not forward private reverse lookups
ja: プライベートの逆引きを転送しない

en: Do not fragment
ja: フラグメント化しない

en: Do not install routes
ja: ルートをインストールしない

en: Do not keep data longer than N seconds in buffer.
ja: バッファに N 秒よりも長くデータを保持してはいけません。

en: Do not send a release message on client exit to prevent the release of an allocated address or prefix on the server.
ja: クライアント終了時に開放メッセージを送信しないことで、サーバに割り当てられたアドレスもしくはプレフィックスの開放を抑制します。

en: Do not send alerts for the following events but on all others.
ja: 次のイベントにアラートを送信してはいけませんが、他の全てのものには送信します。

en: Do not set localhost as DNS server.
ja: DNS サーバとして localhost を設定してはいけません。

en: Do not specify both a Service name and a NULL Service name.
ja: サービス名及び NULL サービス名を、両方ともを指定しないでください

en: Do not use
ja: 使用しない

en: Do not use 'local' as a domain name. It will cause local hosts running mDNS (avahi, bonjour, etc.) to be unable to resolve local hosts not running mDNS.
ja: 「local」をドメイン名として使用しないでください。mDNS が動作しているローカルホスト ( avahi、bonjour 等 ) が mDNS が動作していないローカルホストを解決できなくなります。

en: Do not use the Synchronize Config to IP and password option on backup cluster members!
ja: バックアップクラスタメンバに、IP に構成を同期、及び、パスワードオプションを使用しないでください！

en: Do not use the Synchronize Config to IP and username option on backup cluster members!
ja: バックアップクラスタメンバに、IP に構成を同期、及び、ユーザ名オプションを使用しないでください！

en: Do you really want to abort the test?
ja: 本当にテストを中止しますか？

en: Do you really want to delete the selected Virtual IPs?
ja: 本当に選択した仮想 IP を削除しますか？

en: Do you really want to delete the selected clients?
ja: 本当に選択したクライアントを削除しますか？

en: Do you really want to delete the selected csc's?
ja: 本当に選択した CSC を削除しますか？

en: Do you really want to delete the selected gateway items?
ja: 本当に選択したゲートウェイ項目を削除しますか？

en: Do you really want to delete the selected phase1 entries?
ja: 本当に選択したフェーズ 1 エントリを削除しますか？

en: Do you really want to delete the selected phase2 entries?
ja: 本当に選択したフェーズ 2 エントリを削除しますか？

en: Do you really want to delete the selected rules?
ja: 本当に選択したルールを削除しますか？

en: Do you really want to delete this API key?
ja: 本当にこの API 鍵を削除しますか？

en: Do you really want to delete this Certificate Authority and its CRLs, and unreference any associated certificates?
ja: 本当にこの認証局、CRL、及び、参照されていない関連証明書全てを削除しますか？

en: Do you really want to delete this Certificate Revocation List?
ja: 本当にこの証明書失効リストを削除しますか？

en: Do you really want to delete this Certificate?
ja: 本当にこの証明書を削除しますか？

en: Do you really want to delete this GRE tunnel?
ja: 本当にこの GRE トンネルを削除しますか？

en: Do you really want to delete this LAGG interface?
ja: 本当にこの LAGG インタフェースを削除しますか？

en: Do you really want to delete this PPP interface?
ja: 本当にこの PPP インタフェースを削除しますか？

en: Do you really want to delete this Pre-Shared Key?
ja: 本当にこの事前共有鍵を削除しますか？

en: Do you really want to delete this Server?
ja: 本当にこのサーバを削除しますか？

en: Do you really want to delete this VLAN?
ja: 本当にこの VLAN を削除しますか？

en: Do you really want to delete this access list?
ja: 本当にこのアクセスリストを削除しますか？

en: Do you really want to delete this bridge?
ja: 本当にこのブリッジを削除しますか？

en: Do you really want to delete this client?
ja: 本当にこのクライアントを削除しますか？

en: Do you really want to delete this csc?
ja: 本当にこの CSC を削除しますか？

en: Do you really want to delete this domain override?
ja: 本当にこのドメインオーバーライドを削除しますか？

en: Do you really want to delete this entry?
ja: 本当にこのエントリを削除しますか？

en: Do you really want to delete this entry? All elements that still use it will become invalid (e.g. filter rules)!
ja: 本当にこのエントリを削除しますか？全ての要素は、まだ使用中であっても無効になります ( 例: フィルタルール ) ！

en: Do you really want to delete this gateway group?
ja: 本当にこのゲートウェイグループを削除しますか？

en: Do you really want to delete this gateway?
ja: 本当にこのゲートウェイを削除しますか？

en: Do you really want to delete this gif tunnel?
ja: 本当にこの GIF トンネルを削除しますか？

en: Do you really want to delete this group?
ja: 本当にこのグループを削除しますか？

en: Do you really want to delete this group? All elements that still use it will become invalid (e.g. filter rules)!
ja: 本当にこのグループを削除しますか？全ての要素は、まだ使用中であっても無効になります ( 例: フィルタルール ) ！

en: Do you really want to delete this host?
ja: 本当にこのホストを削除しますか？

en: Do you really want to delete this igmp entry? All elements that still use it will become invalid (e.g. filter rules)!
ja: 本当にこの IGMP エントリを削除しますか？それを使用している全ての要素は無効になります ( 例: フィルタルール )！

en: Do you really want to delete this interface?
ja: 本当にこのインタフェースを削除しますか？

en: Do you really want to delete this mapping?
ja: 本当にこのマッピングを削除しますか？

en: Do you really want to delete this phase1 and all associated phase2 entries?
ja: 本当にこのフェーズ 1 エントリ及び、関連する全てのフェーズ 2 エントリを削除しますか？

en: Do you really want to delete this phase2 entry?
ja: 本当にこのフェーズ 2 エントリを削除しますか？

en: Do you really want to delete this pool?
ja: 本当にこのプールを削除しますか？

en: Do you really want to delete this rule?
ja: 本当にこのルールを削除しますか？

en: Do you really want to delete this schedule?
ja: 本当にこのスケジュールを削除しますか？

en: Do you really want to delete this server?
ja: 本当にこのサーバを削除しますか？

en: Do you really want to delete this user?
ja: 本当にこのユーザを削除しますか？

en: Do you really want to delete this wireless clone?
ja: 本当にこの無線クローンを削除しますか？

en: Do you really want to flush this table?
ja: 本当にこのテーブルを書き込みしますか？

en: Do you really want to remove this certificate association?
ja: 本当にこの証明書の関連付けを削除しますか？

en: Do you really want to reset the RRD graphs? This will erase all graph data.
ja: 本当に RRD グラフをリセットしますか？全てのグラフデータが消去されます。

en: Do you really want to reset the log files? This will erase all local log data.
ja: 本当にログファイルをリセットしますか？全てのローカルログデータが消去されます。

en: Do you really want to reset the netflow data? This will erase all Insight graph data.
ja: 本当に Netflow データをリセットしますか？全ての分析グラフデータが消去されます。

en: Do you really want to reset the selected graph?
ja: 本当に選択したグラフをリセットしますか？

en: Do you want to disconnect the selected client?
ja: 選択したクライアントを切断しますか？

en: Do you want to remove the selected item?
ja: 選択した項目を削除しますか？

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Does not look like a valid cookie name (most special characters are not allowed).
ja: 有効な cookie 名ではないようです ( ほとんどの特殊文字は使用できません )。

en: Domain
ja: ドメイン

en: Domain Overrides
ja: ドメインオーバーライド

en: Domain name
ja: ドメイン名

en: Domain name field is invalid
ja: ドメイン名フィールドが無効です

en: Domain of the host
ja: ホストのドメイン

en: Domain search list
ja: ドメインサーチリスト

en: Domain to override (NOTE: this does not have to be a valid TLD!)
ja: 上書きするドメイン ( 注意: 有効な TLD である必要はありません )

en: Domainname
ja: ドメイン名

en: Domains
ja: ドメイン

en: Don't add or remove routes automatically. Instead pass routes to %s--route-up%s script using environmental variables
ja: ルートを自動的に追加もしくは削除しません。その代わり、環境変数を使用してルートを %s--route-up%s スクリプトに渡します

en: Don't add/remove routes
ja: ルートを追加 / 削除しない

en: Don't forget to add a firewall rule to permit traffic from L2TP clients!
ja: L2TP クライアントからのトラフィックを許可するファイアウォールルールを必ず追加してください！

en: Don't forget to add a firewall rule to permit traffic from PPPoE clients.
ja: PPPoE クライアントからのトラフィックを許可するファイアウォールルールを必ず追加してください。

en: Don't forget to add a firewall rule to permit traffic from PPTP clients.
ja: PPTP クライアントからのトラフィックを許可するファイアウォールルールを必ず追加してください。

en: Don't forget to adjust the DHCP Server range if needed after applying.
ja: 適用後に、必要であれば DHCP サーバの範囲を調整してください。

en: Don't forward IPv6 traffic
ja: IPv6 トラフィックを転送しない

en: Don't log normal
ja: 正常なログは記録しない

en: Don't log null
ja: 空のログは記録しない

en: Don't pull routes
ja: ルートをプルしない

en: Don't use port on server, use the same port as frontend receive. If check enable, require port check in server.
ja: サーバでポートを使用しないでください。フロントエンドが受信する場合と同じポートを使用してください。チェックを有効にすると、サーバのポートチェックを要求します。

en: Don't use this option to permanently disable a client due to a compromised key or password. Use a CRL (certificate revocation list) instead
ja: セキュリティ侵害を受けた鍵やパスワードを持つクライアントを永続的に無効にする用途で、このオプションを使用しないでください。その場合は、CRL ( 証明書失効リスト ) を使用します。

en: Down Interval
ja: ダウン間隔

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download & Update Rules
ja: ダウンロードしてルールを更新

en: Download ACLs
ja: ACL をダウンロード

en: Download ACLs & Apply
ja: ACL をダウンロードして適用

en: Download Capture
ja: キャプチャをダウンロード

en: Download as CSV
ja: CVS でダウンロード

en: Download configuration
ja: 構成をダウンロード

en: Download signatures
ja: 署名をダウンロード

en: Download this backup
ja: このバックアップをダウンロード

en: Downstream Interface
ja: 下流インタフェース

en: Downstream network interfaces are the distribution interfaces to the destination networks, where multicast clients can join groups and receive multicast data. One or more downstream interfaces must be configured.
ja: 下流ネットワークインタフェースは送信先ネットワークへ分配するインタフェースです。マルチキャストクライアントはグループに参加してマルチキャストデータを受信できます。1 つ以上の下流インタフェースを構成する必要があります。

en: Downtime
ja: ダウン時間

en: Drive
ja: ドライブ

en: Drop
ja: ドロップ

en: Drop expired vouchers
ja: 有効期限の切れたバウチャーを落とす

en: Dst Ports
ja: 送信先ポート

en: Duck DNS: Enter your Token.
ja: Duck DNS: トークンを入力してください。

en: Duck DNS: Leave blank.
ja: Duck DNS: 空白のままにする。

en: Duplicate Connections
ja: 重複接続

en: Duration
ja: 有効期間

en: Dynamic DNS
ja: ダイナミック DNS

en: Dynamic DNS client
ja: ダイナミック DNS クライアント

en: Dynamic IP
ja: 動的 IP

en: Dynamic gateway values cannot be specified for interfaces with a static IPv4 configuration.
ja: 動的ゲートウェイ値は、静的 IPv4 構成のインタフェースには指定できません

en: Dynamic gateway values cannot be specified for interfaces with a static IPv6 configuration.
ja: 動的ゲートウェイ値は、静的 IPv6 構成のインタフェースには指定できません

en: E = ESS (infrastructure mode), I = IBSS (ad-hoc mode), P = privacy (WEP/TKIP/AES), S = Short preamble, s = Short slot time
ja: E = ESS ( インフラストラクチャモード )、I = IBSS ( アドホックモード )、P = プライバシー (WEP/TKIP/AES)、S = ショートプリアンブル、s = ショートスロットタイム

en: E-Mail
ja: メール

en: E-Mail Address
ja: メールアドレス

en: ECN friendly behavior
ja: ECN フレンドリ動作

en: EFI Console
ja: EFI コンソール

en: ERROR: Could not find wizard file.
ja: エラー: ウィザードファイルが見つかりません。

en: ERROR: Could not parse %s wizard file.
ja: エラー: %s ウィザードファイルを解析できません。

en: ESMTP check
ja: ESMTP チェック

en: ESMTP domain
ja: ESMTP ドメイン

en: ESP is encryption, AH is authentication only
ja: ESP は暗号化、AH は認証のみです

en: EXAMPLE: push "route 10.0.0.0 255.255.255.0"
ja: 例: push "route 10.0.0.0 255.255.255.0"

en: Each level shows all info from the previous levels. Level 3 is recommended if you want a good summary of what's happening without being swamped by output.
ja: どのレベルも、前のレベルから全ての情報を表示します。出力で溢れさせることなしに、なにが起きたのかの良い概要が欲しいのであれば、推奨はレベル 3 です。

en: Echo Reply
ja: エコー応答

en: Echo Request
ja: エコー要求

en: Edge ports
ja: エッジポート

en: Edit
ja: 編集

en: Edit ACL Entry
ja: ACL エントリを編集

en: Edit AS Paths
ja: AS パスを編集

en: Edit Account
ja: アカウントを編集

en: Edit Advanced Outbound NAT entry
ja: 高度な外向き NAT エントリを編集

en: Edit Backend Pool
ja: バックエンドプールを編集

en: Edit CRL
ja: CRL の編集

en: Edit Certificate
ja: 証明書を編集

en: Edit Client
ja: クライアントを編集

en: Edit Condition
ja: 条件を編集

en: Edit Domain
ja: ドメインを編集

en: Edit Domain Override entry
ja: ドメイン上書きエントリを編集

en: Edit Error Message
ja: エラーメッセージを編集

en: Edit Exit Node ACL
ja: 出口ノード ACL を編集

en: Edit Firewall rule
ja: ファイアウォールルールの編集

en: Edit Firewall scrub rule
ja: ファイアウォールスクラブルールを編集

en: Edit Health Monitor
ja: ヘルスモニタを編集

en: Edit Hidden Service Credentials
ja: 秘匿サービス証明書を編集

en: Edit Host
ja: ホストを編集

en: Edit Imported Certificate Revocation List
ja: インポートした証明書失効リストの編集

en: Edit Interface
ja: インタフェースを編集

en: Edit Lua Script
ja: Lua スクリプトを編集

en: Edit NAT 1:1 entry
ja: NAT 1:1 エントリの編集

en: Edit NAT NPTv6 entry
ja: NAT NPTv6 エントリを編集

en: Edit Neighbor
ja: ネイバーを編集

en: Edit Network
ja: ネットワークを編集

en: Edit Onion Service
ja: Onion サービスを編集

en: Edit Onion Service Route
ja: Onion サービスルートを編集

en: Edit Outbound Domain
ja: アウトバウンドドメインを編集

en: Edit Prefix Lists
ja: プレフィックスリストを編集

en: Edit Proxy
ja: プロキシを編集

en: Edit Public Service
ja: パブリックサービスを編集

en: Edit Recipient
ja: 受信者を編集

en: Edit Redirect entry
ja: リダイレクトエントリの編集

en: Edit Route Maps
ja: ルートマップを編集

en: Edit Rule
ja: ルールを編集

en: Edit Sender
ja: 送信者を編集

en: Edit Server
ja: サーバを編集

en: Edit Tunable
ja: 調整パラメータを編集

en: Edit User
ja: ユーザを編集

en: Edit Validation Method
ja: 検証メソッドを編集

en: Edit Virtual IP
ja: 仮想 IP の編集

en: Edit WOL Host
ja: WOL ホストを編集

en: Edit Zerotier Network
ja: ZeroTier ネットワークを編集

en: Edit blacklist
ja: ブラックリストを編集

en: Edit gateway
ja: ゲートウェイの編集

en: Edit job
ja: ジョブを編集

en: Edit pipe
ja: パイプを編集

en: Edit queue
ja: キューを編集

en: Edit route
ja: ルートを編集

en: Edit rule
ja: ルールを編集

en: Edit system tunable
ja: システム調整パラメータの編集

en: Edit this IGMP entry
ja: この IGMP エントリを編集

en: Edit user/group white and black lists
ja: ユーザ / グループのホワイト及びブラックリストを編集

en: Edit zone
ja: ゾーンを編集

en: Edit | Delete
ja: 編集 | 削除

en: Edited
ja: 編集済

en: Editing Pool-Specific Options. To return to the Interface, click its tab above.
ja: プール固有のオプションを編集しています。インタフェースに戻るには、上記のタブをクリックしてください。

en: Effective Privileges
ja: 有効な権限

en: Either MAC address or Client identifier must be specified
ja: MAC アドレス、もしくはクライアント識別子のいずれかを指定してください

en: Email
ja: メール

en: Email (from)
ja: メール ( 差出人 )

en: Email (to)
ja: メール ( 宛先 )

en: Email Address
ja: 電子メールアドレス

en: Email address for the Certificate contact. Often the email of the person generating the certificate (i.e. You.)
ja: 証明書の連絡先として使用するメールアドレスです。通常は証明書を生成した人のメールアドレスになります。( 例 自分のアドレス )

en: Enable
ja: 有効

en: Enable / Disable
ja: 有効 / 無効

en: Enable Active Checks
ja: アクティブチェックを有効

en: Enable Advanced settings
ja: 詳細設定を有効

en: Enable Authentication Result Headers
ja: 認証結果ヘッダを有効

en: Enable Auto-Configuration
ja: 自動構成を有効

en: Enable CARP
ja: CARP を有効

en: Enable CDP
ja: CDP を有効

en: Enable ChilliSpot attributes
ja: ChilliSpot 属性を有効

en: Enable ClamAV
ja: ClamAV を有効

en: Enable CoDel
ja: CoDel を有効

en: Enable CoDel active queue management
ja: CoDel アクティブキュー管理を有効

en: Enable DHCP server on the %s interface
ja: %s インタフェースで DHCP サーバを有効

en: Enable DHCPv6 relay on interface
ja: インタフェースで DHCPv6 リレーを有効

en: Enable DHCPv6 server on %s interface
ja: %s インターフェイスで DHCPv6 サーバを有効

en: Enable DNS v4 first
ja: DNS v4 優先を有効

en: Enable DNSSEC Support
ja: DNSSEC サポートを有効

en: Enable DPD
ja: DPD を有効

en: Enable Daily Session Limit
ja: 日次セッション制限を有効

en: Enable Dial-On-Demand mode
ja: ダイヤルオンデマンドモードを有効

en: Enable Dial-on-Demand mode
ja: ダイヤルオンデマンドモードを有効

en: Enable EDP
ja: EDP を有効

en: Enable Extended Spam Headers
ja: 拡張スパムヘッダを有効

en: Enable FDP
ja: FDP を有効

en: Enable Forwarding Mode
ja: 転送モードを有効

en: Enable Graphite Output
ja: Graphite 出力を有効

en: Enable Graylog Output
ja: Graylog 出力を有効

en: Enable HAProxy
ja: HAProxy を有効

en: Enable HAProxy's graceful stop mode. In this mode HAProxy will continue to process existing connections until they close. Note that this may severely slow down HAProxy's shutdown, depending on the configured timeout values. If graceful stop mode is not enabled, HAProxy will use the hard stop mode where it immediately quits and all established connections are closed. Hard stop mode is recommended.
ja: HAProxy の graceful stop モードを有効にします。このモードでは HAProxy は存在する接続が切断するまでプロセスを維持します。この設定は HAProxy のシャットダウンを酷く減速させる可能性があり、構成されたタイムアウト値に依存します。graceful stop モードが有効ではない場合、HAProxy は hard stop モードを使用します。これは即座に終了し、全ての確立した接続は切断されます。推奨は hard stop モードです。

en: Enable HAProxy's statistics page.
ja: HAProxy 統計ページを有効にします。

en: Enable HSTS
ja: HSTS を有効

en: Enable HTTP Strict Transport Security.
ja: HTTP Strict Transport Security を有効にします。

en: Enable HTTPD
ja: HTTPD を有効

en: Enable Health Checking
ja: ヘルスチェックを有効

en: Enable Hide SSID
ja: SSID の非表示を有効

en: Enable ICAP
ja: ICAP を有効

en: Enable IEEE802.1X Authentication
ja: IEEE802.1X 認証を有効

en: Enable IPsec
ja: IPsec を有効

en: Enable IPsec Mobile Client Support
ja: IPsec モバイルクライアント対応を有効

en: Enable Influx Output
ja: Influx 出力を有効

en: Enable Interface
ja: インタフェースを有効

en: Enable Kerberos based Single Sign-On
ja: Kerberos ベースのシングルサインオンを有効

en: Enable Kiss-o'-death packets (default: enabled).
ja: Kiss-o'-death パケットを有効にします。( デフォルト: 有効 )

en: Enable L2TP server
ja: L2TP サーバを有効

en: Enable LDAP
ja: LDAP を有効

en: Enable LLDP Daemon
ja: LLDP デーモンを有効

en: Enable Let's Encrypt plugin.
ja: Let's Encrypt プラグインを有効にします。

en: Enable Linux Package Cache
ja: Linux パッケージキャッシュを有効

en: Enable NetBIOS over TCP/IP
ja: NetBIOS over TCP/IP を有効

en: Enable Nut
ja: Nut を有効

en: Enable Openphish
ja: Openphish を有効

en: Enable Openphish Premium
ja: Openphish Premium を有効

en: Enable PPPoE server
ja: PPPoE サーバを有効

en: Enable PPS signal processing (default: enabled).
ja: PPS 信号処理を有効にします。( デフォルト: 有効 )

en: Enable PPTP server
ja: PPTP サーバを有効

en: Enable Phishtank
ja: Phishtank を有効

en: Enable Phishtank collaborative clearing house for data and information about phishing on the Internet.
ja: インターネット上のフィッシング情報及びデータの共同クリアリングハウスである Phishtank を有効にします。

en: Enable Plugin
ja: プラグインを有効

en: Enable Preview
ja: プレビューを有効

en: Enable Protected Mode
ja: プロテクトモードを有効

en: Enable Proxy authentication
ja: プロキシ認証を有効

en: Enable RADIUS accounting
ja: RADIUS アカウンティングを有効

en: Enable Redis
ja: Redis を有効

en: Enable Redis Plugin
ja: Redis プラグインを有効

en: Enable Relayd
ja: Relayd を有効

en: Enable Remote Commands
ja: リモートコマンドを有効

en: Enable Remote Logging
ja: リモートログを有効

en: Enable Rspamd Integration
ja: Rspamd 統合を有効

en: Enable SMTP Authentication
ja: SMTP 認証を有効

en: Enable SNMP Agent
ja: SNMP エージェントを有効

en: Enable SONMP
ja: SONMP を有効

en: Enable SSL inspection
ja: SSL インスペクションを有効

en: Enable SSL offloading
ja: SSL オフロードを有効

en: Enable STUN plugin
ja: STUN プラグインを有効

en: Enable Secure Shell
ja: SSH を有効

en: Enable ShadowSocks Local
ja: ShadowSocks ローカルを有効

en: Enable ShadowSocks Server
ja: ShadowSocks サーバを有効

en: Enable Single Sign-On
ja: シングルサインオンを有効

en: Enable Spamd Bar
ja: Spamd Bar を有効

en: Enable Spanning Tree Protocol on interface. The if_bridge(4) driver has support for the IEEE 802.1D Spanning Tree Protocol (STP). STP is used to detect and remove loops in a network topology.
ja: インタフェースのスパニングツリープロトコルを有効にします。if_bridge(4) ドライバは IEEE 802.1D スパニングツリープロトコル (STP) をサポートしています。STP を使用するとネットワークトポロジにあるループを検出して削除します。

en: Enable Static ARP entries
ja: 静的 ARP エントリを有効

en: Enable Syslog
ja: Syslog を有効

en: Enable Syslog logging.
ja: Syslog でログを記録することを有効にします。

en: Enable TCP port
ja: TCP ポートを有効

en: Enable Telegraf Agent
ja: Telegraf エージェントを有効

en: Enable Transparent HTTP proxy
ja: 透過 HTTP プロキシを有効

en: Enable Transparent Proxy
ja: 透過プロキシを有効

en: Enable Transparent mode
ja: 透過モードを有効

en: Enable VLAN Hardware Filtering
ja: VLAN ハードウェアフィルタリングを有効

en: Enable VLAN assignment
ja: VLAN 割当を有効

en: Enable WEP
ja: WEP を有効

en: Enable WISPr attributes
ja: WISPr アトリビュートを有効

en: Enable WME
ja: WME を有効

en: Enable WPA
ja: WPA を有効

en: Enable Wildcard
ja: ワイルドカードを有効

en: Enable Windows Update Cache
ja: Windows アップデートキャッシュを有効

en: Enable Zabbix Agent service.
ja: Zabbix エージェントサービスを有効にします。

en: Enable access log
ja: アクセスログを有効

en: Enable access logging
ja: アクセスログを有効

en: Enable access logging on the webinterface for debugging and analysis purposes.
ja: デバックと解析のために Web インタフェースのアクセスログの記録を有効にします。

en: Enable access logging.
ja: アクセスログを有効にします。

en: Enable active checks.
ja: アクティブチェックを有効にします。

en: Enable advanced SSL settings.
ja: 詳細 SSL 設定を有効にします。

en: Enable alert
ja: アラートを有効

en: Enable authentication
ja: 認証を有効

en: Enable authentication of TLS packets
ja: TLS パケット認証を有効

en: Enable authentication of TLS packets.
ja: TLS パケットの認証を有効にします。

en: Enable automatic renewal for certificates to prevent expiration. This will add a cronjob to the system. You may want to customize the cronjob schedule to your needs, because re-issueing a certificate may lead to a short downtime, depending on the selected validation method and service.
ja: 期限切れを防ぐために証明書の自動更新を有効にします。これはシステムに cron ジョブを追加します。再発行された証明書は選択した検証メソッドとサービスに応じて短時間のダウンタイムを発生させるため、cron ジョブのスケジュールを必要に応じてカスタマイズしたくなるかもしれません。

en: Enable automatic renewal for this certificate to prevent expiration.
ja: この証明書の期限切れを防ぐために自動更新を有効にします。

en: Enable c-icap service
ja: c-icap サービスを有効

en: Enable clamd service
ja: clamd サービスを有効

en: Enable complexity requirements
ja: 複雑性要件を有効

en: Enable compression of HTTP pages and dynamic content.
ja: HTTP ページ及び動的コンテンツの圧縮を有効にします。

en: Enable contextswitch plugin
ja: contextswitch プラグインを有効

en: Enable cpu plugin
ja: cpu プラグインを有効

en: Enable debug
ja: デバッグを有効

en: Enable debug mode for DHCPv6 client
ja: DHCPv6 クライアントに対するデバッグモードを有効

en: Enable defaulttarget logging
ja: defaulttarget をログに記録を有効

en: Enable defaulttarget plugin
ja: defaulttarget プラグインを有効

en: Enable df plugin
ja: df プラグインを有効

en: Enable encryption for authentication against network collector (optional).
ja: ネットワークコレクタに対する認証の暗号化を有効にします ( オプション )。

en: Enable encryption.
ja: 暗号化を有効にします。

en: Enable falling edge PPS signal processing (default: rising edge).
ja: PPS 信号処理に立ち下がりエッジを有効にします。( デフォルト: 立ち上がりエッジ )

en: Enable fbox_anoncall_networks plugin
ja: fbox_anoncall_networks プラグインを有効

en: Enable fix_DTAG_networks plugin
ja: fix_DTAG_networks プラグインを有効

en: Enable fix_bogus_via plugin
ja: fix_bogus_via プラグインを有効

en: Enable freshclam service
ja: freshclam サービスを有効

en: Enable global SSL default values.
ja: グローバル SSL デフォルト値を有効にします。

en: Enable graphite plugin
ja: graphite プラグインを有効

en: Enable if all present and future subdomains will be HTTPS.
ja: 現在及び今後のサブドメインは全て HTTPS にするを有効にします。

en: Enable if you like this domain to be included in the HSTS preload list.
ja: HSTS プリロードリストにこのドメインを含めることを有効にします。

en: Enable if you want to use previews.
ja: プレビューの使用を有効にします。

en: Enable insertion of the X-Forwarded-For header to requests sent to servers.
ja: サーバに送信されるリクエストに X-Forwarded-For ヘッダの挿入を有効にします。

en: Enable interface plugin
ja: インタフェースプラグインを有効

en: Enable intrusion detection system.
ja: 侵入検知システムを有効にします。

en: Enable kernel PPS clock discipline (default: disabled).
ja: カーネル PPS 時計統制を有効にします。( デフォルト: 無効 )

en: Enable kernel PPS clock discipline (default: enabled).
ja: カーネル PPS 時計統制を有効にします。( デフォルト: 有効 )

en: Enable lacp fast-timeout on the interface.
ja: インタフェースで LACP ファストタイムアウトを有効にします。

en: Enable load plugin
ja: ロードプラグインを有効

en: Enable local cache
ja: ローカルキャッシュを有効

en: Enable logging of NTP peer statistics (default: disabled).
ja: NTP ピア統計ログを有効にします。( デフォルト: 無効 )

en: Enable logging of clock discipline statistics (default: disabled).
ja: 時計統制統計ログを有効にします。( デフォルト: 無効 )

en: Enable logging of defaulttarget plugin.
ja: defaulttarget プラグインのログを記録することを有効にします。

en: Enable logging of executed shell commands as warnings. Make sure to set the Debug Level accordingly.
ja: 実行されたシェルコマンドを警告としてログに記録することを有効にします。適切なデバッグレベルに設定されているか確認してください。

en: Enable logging of peer messages (default: disabled).
ja: ピアメッセージのログを有効にします。( デフォルト: 無効 )

en: Enable logging of reference clock statistics (default: disabled).
ja: 時計参照統計ログを有効にします。( デフォルト: 無効 )

en: Enable logging of system messages (default: disabled).
ja: システムメッセージのログを有効にします。( デフォルト: 無効 )

en: Enable memory plugin
ja: メモリプラグインを有効

en: Enable monit
ja: monit を有効

en: Enable network booting
ja: ネットワーク起動を有効

en: Enable network plugin
ja: ネットワークプラグインを有効

en: Enable old userland device for cryptographic acceleration
ja: 古い暗号化アクセラレーション用ユーザランドデバイスを有効

en: Enable or disable HAProxy peers. This will propagate entries of any data-types in stick-tables between several HAProxy instances over TCP connections in a multi-master fashion.
ja: HAProxy ピアを有効もしくは無効にします。これは一部の HAProxy インスタンスをマルチマスタ方式の TCP 接続に乗せて、スティックテーブル間の全てのデータタイプのエントリをプロパゲートします。

en: Enable or disable Relayd.
ja: Relayd を有効もしくは無効にします。

en: Enable or disable SSL communication with this server.
ja: このサーバとの SSL 通信を有効もしくは無効にします。

en: Enable or disable alert.
ja: アラートを有効もしくは無効にします。

en: Enable or disable collecting & providing separate statistics for each socket.
ja: ソケット毎に分割した統計の収集及び提供を有効もしくは無効にします。

en: Enable or disable health checking.
ja: ヘルスチェックを有効もしくは無効にします。

en: Enable or disable logging of connections with no data.
ja: データのない接続のログを有効もしくは無効にします。

en: Enable or disable logging of normal, successful connections.
ja: 通常の正常な接続のログを有効もしくは無効にします。

en: Enable or disable monit.
ja: monit を有効もしくは無効にします。

en: Enable or disable service checks.
ja: サービスチェックを有効もしくは無効にします。

en: Enable or disable session redistribution in case of connection failure.
ja: 接続に失敗した場合のセッション再割当てを有効もしくは無効にします。

en: Enable or disable the FritzBox Anoncall plugin.
ja: FritzBox Anoncall プラグインを有効もしくは無効にします。

en: Enable or disable the HAProxy service.
ja: HAProxy サービスを有効もしくは無効にします。

en: Enable or disable the Redis service.
ja: Redis サービスを有効もしくは無効にします。

en: Enable or disable the STUN plugin.
ja: STUN プラグインを有効もしくは無効にします。

en: Enable or disable the caching of Windows updates. This makes sense if you don't have a WSUS server. If you can setup a WSUS server, this solution should be preferred.
ja: Windows アップデートのキャッシュを有効もしくは無効にします。あなたが WSUS サーバを持っていない場合に意味があります。WSUS サーバをセットアップ可能なら、こちらを解決方法として選ぶべきでしょう。

en: Enable or disable the caching of packages for linux distributions. This makes sense if you have multiple servers in your network and do not host your own package mirror. This will reduce internet traffic usage but increase disk access.
ja: linux ディストリビューション用のパッケージのキャッシュを有効もしくは無効にします。あなたのネットワークに複数のサーバがあり自前のパッケージミラーをホストしていない場合に意味があります。これはインターネットトラフィックの使用量を減少させますがディスクアクセスを増加させます。

en: Enable or disable the defaulttarget plugin.
ja: defaulttarget プラグインを有効もしくは無効にします。

en: Enable or disable the fix_DTAG_networks plugin.
ja: fix_DTAG_networks プラグインを有効もしくは無効にします。

en: Enable or disable the fix_bogus_via plugin.
ja: fix_bogus_via プラグインを有効もしくは無効にします。

en: Enable or disable the local cache. Only UFS directory cache type is supported. Do not enable on embedded systems with SD or CF cards without the /var MFS option as this will wear down your drive.
ja: ローカルキャッシュを有効もしくは無効にします。UFS ディレクトリキャッシュタイプのみが対応しています。この設定はドライブを徐々に摩滅するため、/var MFS オプションを使用していない SD もしくは CF カードの組込みシステムでは有効にしないでください。

en: Enable or disable the nut service.
ja: nut サービスを有効もしくは無効にします。

en: Enable or disable the proxy service.
ja: プロキシサービスを有効もしくは無効にします。

en: Enable or disable the rspamd service.
ja: rspamd サービスを有効もしくは無効にします。

en: Enable or disable the squid SNMP Agent.
ja: squid SNMP エージェントを有効もしくは無効にします。

en: Enable or disable this ftp proxy.
ja: この FTP プロキシを有効もしくは無効にします。

en: Enable or disable traffic management.
ja: トラフィック管理を有効もしくは無効にします。

en: Enable or disable verbose logging. Each log line turns into a much richer format.
ja: 詳細ログを有効もしくは無効にします。ログ行毎によりリッチな形式に変わります。

en: Enable password policy constraints
ja: パスワードポリシ制限を有効

en: Enable peers
ja: ピアを有効

en: Enable persistent logging of connection uptime.
ja: 接続アップタイムのパーシステントログを有効

en: Enable phase 1 entry
ja: フェーズ 1 エントリを有効

en: Enable phase 2 entry
ja: フェーズ 2 エントリを有効

en: Enable processes plugin
ja: プロセスプラグインを有効

en: Enable promiscuous mode, for certain setups (like IPS with vlans), this is required to actually capture data on the physical interface.
ja: 特定の設定 ( VLAN の IPS 等 ) に対して無差別モードを有効にします。これは物理インタフェースで実際にデータをキャプチャすることを要求します。

en: Enable proxy
ja: プロキシを有効

en: Enable registration of DHCP client names in DNS.
ja: DNS に DHCP クライアント名の登録を有効

en: Enable remote access
ja: リモートアクセスを有効

en: Enable rspamd
ja: rspamd を有効

en: Enable ruleset
ja: ルールセットを有効

en: Enable selected
ja: 選択したものを有効

en: Enable service checks
ja: サービスチェックを有効

en: Enable siproxd service
ja: siproxd サービスを有効

en: Enable spanning tree options for this bridge.
ja: このブリッジにスパニングツリーオプションを有効

en: Enable sticky counters
ja: スティッキーカウンタを有効

en: Enable store logging
ja: ログの保管を有効

en: Enable store logging.
ja: ログの保管を有効にします。

en: Enable the CPU collector.
ja: CPU コレクタを有効にします。

en: Enable the DEVSTAT collector.
ja: DEVSTAT コレクタを有効にします。

en: Enable the EXEC collector.
ja: EXEC コレクタを有効にします。

en: Enable the FILESYSTEM collector.
ja: FILESYSTEM コレクタを有効にします。

en: Enable the INTERRUPTS collector.
ja: INTERRUPTS コレクタを有効にします。

en: Enable the LOADAVG collector.
ja: LOADAVG コレクタを有効にします。

en: Enable the MEMINFO collector.
ja: MEMINFO コレクタを有効にします。

en: Enable the NETDEV collector.
ja: NETDEV コレクタを有効にします。

en: Enable the NTP collector.
ja: NTP コレクタを有効にします。

en: Enable the Netclient driver.
ja: Netclient ドライバを有効にします。

en: Enable the TIME collector.
ja: TIME コレクタを有効にします。

en: Enable the USBHID driver.
ja: USBHID ドライバを有効にします。

en: Enable the logging of authentication requests, including MAC addresses.
ja: 認証要求を MAC アドレスも含めてログに記録することを有効にします。

en: Enable the periodic sending of router advertisements and responding to router solicitations.
ja: 定期的なルータ広告の送信及びルータ要請への応答を有効

en: Enable the repeater.
ja: リピータを有効にします。

en: Enable this Backend Pool
ja: このバックエンドプールを有効

en: Enable this Lua script.
ja: この Lua スクリプトを有効にします。

en: Enable this Onion service.
ja: この Onion サービスを有効にします。

en: Enable this Public Service.
ja: このパブリックサービスを有効にします。

en: Enable this account
ja: このアカウントを有効

en: Enable this certificate
ja: この証明書を有効

en: Enable this feature
ja: この機能を有効

en: Enable this fingerprint rule.
ja: このフィンガープリントルールを有効にします。

en: Enable this if you want to enable bayes learning.
ja: ベイズ学習を有効にしたい場合はこれを有効にします。

en: Enable this if you want to enable fuzzy learning.
ja: ファジィ学習を有効にしたい場合はこれを有効にします。

en: Enable this if you want to enable the spam trap.
ja: スパムトラップを有効にしたい場合はこれを有効にします。

en: Enable this network
ja: このネットワークを有効

en: Enable this to attempt to resolve names when displaying the tables. By enabling name resolution, the query may take longer.
ja: 有効にするとテーブルを表示する際に名前解決を試みます。名前解決を有効にするとクエリに時間がかかる可能性があります。

en: Enable this validation
ja: この検証を有効

en: Enable this zone
ja: このゾーンを有効

en: Enable this, if you want to anonymize traffic originating from a network.
ja: ネットワークからのトラフィックの発信元を匿名にしたい場合はこれを有効にします。

en: Enable this, if you want to map onion services to the IP pool configured above.
ja: Onion サービスを上で構成した IP プールにマップしたい場合はこれを有効にします。

en: Enable to be able to retrieve values from sticky counters. If disabled, all values will return 0, rendering many conditions useless.
ja: スティッキーカウンタからの値の読み出し許可を有効にします。無効の場合は、全ての値は 0 を返し、多くの条件の解釈は意味をなさなくなります。

en: Enable to log health check status updates.
ja: ヘルスチェックステータス更新のログを有効にします。

en: Enable traffic management.
ja: トラフィック管理を有効にします。

en: Enable transparent ftp proxy mode to forward all requests for destination port 21 to the proxy server without any additional configuration.
ja: 透過 ftp プロキシモードを有効にします。ポート 21 の送信先に対する全てのリクエストを、追加構成は一切なしでプロキシサーバに転送します。

en: Enable uptime plugin
ja: アップタイムプラグインを有効

en: Enable users plugin
ja: ユーザプラグインを有効

en: Enable verbose logging
ja: 詳細ログを有効

en: Enable verbose logging.
ja: 詳細ログを有効にします。

en: Enabled
ja: 有効

en: Enabled rule
ja: ルールを有効

en: Enabled with Adaptive Compression
ja: アダプティブ圧縮を有効

en: Enabled without Adaptive Compression
ja: アダプティブ圧縮不使用を有効

en: Enables network booting.
ja: ネットワーク起動を有効にします。

en: Enables the RRD graphing backend.
ja: RRD グラフバックエンドを有効

en: Enables the automatic creation of additional NAT redirect rules for access to 1:1 mappings of your external IP addresses from within your internal networks.
ja: 有効な場合は、内部ネットワークの中から外部 IP アドレスの 1:1 マッピングするアクセスに対して、追加 NAT リダイレクトルールを自動的に新規作成します。

en: Enabling the OpenDNS service will overwrite DNS servers configured via the General Setup page as well as ignore any DNS servers learned by DHCP/PPP on WAN and use the DNS servers from %s instead.
ja: 有効化された OpenDNS サービスは 全般設定ページで構成された DNS サーバを上書きします。それと同様に、WAN の DHCP/PPP に教えられた DNS サーバを無視し、代わりに %s から DNS サーバを使用します。

en: Enabling this option will disable NAT for traffic matching this rule and stop processing Outbound NAT rules.
ja: このオプションを有効にすると、このルールに一致するトラフィックに対する NAT を無効にし、外向き NAT ルールの実行を停止します。

en: Enabling this option will disable redirection for traffic matching this rule.
ja: このオプションを有効にすると、このルールと一致するトラフィックのリダイレクトを無効にします

en: Enabling this preserves the common wireless configuration through interface deletions and reassignments.
ja: これを有効にすると、インタフェースが削除、再割当てされても、共通の無線構成を保持します。

en: Enabling this will write the policy to the config file.
ja: これは構成ファイルへのポリシの書き込みを有効にします。

en: Enc. alg.
ja: 暗号化アルゴリズム

en: Encode Username
ja: ユーザ名をエンコード

en: Encrypt this configuration file.
ja: この構成ファイルを暗号化する

en: Encrypted private keys are not yet supported.
ja: 暗号化された秘密鍵は、現時点では対応していません

en: Encryption Algorithm
ja: 暗号化アルゴリズム

en: Encryption Protocols
ja: 暗号化プロトコル

en: Encryption algorithm
ja: 暗号化アルゴリズム

en: Encryption algorithms
ja: 暗号化アルゴリズム

en: End
ja: 終了

en: End Port
ja: 最終ポート

en: Ending of the port range RTP may use.
ja: RTP が使用するポート範囲の末尾。

en: Endpoint
ja: エンドポイント

en: Enforce local group
ja: ローカルグループを強制

en: Enforces a maximum MSS for matching TCP packets.
ja: 一致している TCP パケットに最大 MSS を強制します。

en: Enforces a minimum TTL for matching IP packets.
ja: 一致している IP パケットに最小 TTL を強制します。

en: English
ja: 英語

en: Enter 0 (zero) for no count limit.
ja: 個数制限をなくすには、0 ( ゼロ ) を入力してください。

en: Enter FQDN here. Finish with TAB.
ja: FQDN を入力してください。TAB で完了します。

en: Enter IP addresses here. Finish each with TAB.
ja: IP アドレスを入力してください。どれも TAB で完了します。

en: Enter Leap second configuration as text:
ja: テキストでうるう秒構成を入力してください:

en: Enter Persistent CARP Maintenance Mode
ja: パーシステント CARP メンテナンスモードに移動

en: Enter Zone ID that you received when you created your domain in Route 53.
ja: Route 53 でドメイン作成時に受け取ったゾーン ID を入力してください。

en: Enter a (partial) mail address, which should also receive extended headers. For example: user@example.com or @example.net.
ja: メールアドレス ( の一部 ) を入力してください。拡張ヘッダも受信します。例: user@example.com、@example.net

en: Enter a DUID Identifier in the following format:
ja: 次の形式で DUID 識別子を入力してください:

en: Enter a MAC address in the following format: xx:xx:xx:xx:xx:xx
ja: 次の形式で MAC アドレスを入力してください: xx:xx:xx:xx:xx:xx

en: Enter a MAC address in the following format: xx:xx:xx:xx:xx:xx.
ja: 次の形式で MAC アドレスを入力してください: xx:xx:xx:xx:xx:xx

en: Enter a custom port number for the web GUI above if you want to override the default (80 for HTTP, 443 for HTTPS). Changes will take effect immediately after save.
ja: デフォルト ( HTTP: 80, HTTPS: 443 ) を上書きしたい場合は、上記で web GUI のカスタムポート番号を入力してください。保存すると、すぐに変更は有効になります。

en: Enter a decimal number to be used as the serial number for the next certificate to be created using this CA.
ja: この CA を使用して作成される、次の証明書のシリアル番号として使用される、10 進数を入力してください。

en: Enter a description (name) for the interface here.
ja: ここにインタフェースの説明 ( 名前 ) を入力します。

en: Enter a description to explain what this blacklist is intended for.
ja: このブラックリストの使用目的に関する説明を入力してください。

en: Enter a description to explain what this job is intended for.
ja: このジョブの使用目的に関する説明を入力してください。

en: Enter a description.
ja: 説明を入力してください。

en: Enter a directory name for the Onion service. It may consist of lowercase and uppercase characters.
ja: Onion サービスのディレクトリ名を入力してください。小文字と大文字で構成されます。

en: Enter a filename for storing the blacklist.
ja: ブラックリストに保存するファイル名を入力してください。

en: Enter a name of user/group. Group name is case sensitive.
ja: ユーザ / グループの名前を入力してください。グループ名は大文字と小文字を区別します。

en: Enter a network which will be used as an IP Pool to map onion Hosts.
ja: Onion ホストマップで IP プールとして使用されるネットワークを入力してください。

en: Enter a number followed by one of the supported suffixes "d" (days), "h" (hour), "m" (minute), "s" (seconds), "ms" (miliseconds). This configures the maximum duration of an entry in the stick-table since it was last created, refreshed or matched. The maximum duration is slightly above 24 days.
ja: サポートするサフィックス d ( 日 )、h ( 時間 )、m ( 分 )、s ( 秒 )、ms ( ミリ秒 ) の 1 つを後につけた数字を入力してください。これはスティックテーブルにあるエントリが最後に作成、更新、一致してからの最大期間を構成します。期間の最大は 24 日間を僅かに上回ります。

en: Enter a number followed by one of the supported suffixes "k", "m", "g". This configures the maximum number of entries that can fit in the table. This value directly impacts memory usage. Count approximately 50 bytes per entry, plus the size of a string if any.
ja: サポートするサフィックス k、m、g の 1 つを後につけた数字を入力してください。これはテーブルで適合可能なエントリの最大数を構成します。この値はメモリ使用量に直接影響を与えます。エントリ毎に約 50 byte、もしあれば文字列のサイズを足して計算してください。

en: Enter a valid TCP port.
ja: 有効な TCP ポートを入力してください。

en: Enter a valid number of logs to save
ja: 有効な保存するログ数を入力してください

en: Enter a valid packet size
ja: 有効なパケットサイズを入力して下さい

en: Enter additional names for this host.
ja: このホストに追加する名前を入力してください

en: Enter address:port here. Finish with TAB.
ja: アドレス:ポートを入力してください。TAB で完了します。

en: Enter an alternative address here to be used to monitor the link. This is used for the quality RRD graphs as well as the load balancer entries. Use this if the gateway does not respond to ICMP echo requests (pings)
ja: リンクの監視に使用する代替アドレスを入力してください。品質 RRD グラフ、及び、ロードバランサエントリに使用されます。ゲートウェイが ICMP エコー要求 ( ping ) に応答しない場合に使用してください。

en: Enter an end port if you want to use a port range.
ja: 使用したいポート範囲の最終ポートを入力してください。

en: Enter an url to fetch the blacklist from.
ja: ブラックリストから取得する URL を入力してください。

en: Enter any additional options you would like to add for this client specific override, separated by a semicolon
ja: クライアント固有の上書きに追加する、追加オプションを入力してください。セミコロン区切りです。

en: Enter any additional options you would like to add to the OpenVPN server configuration here, separated by a semicolon. EXAMPLE: push "route 10.0.0.0 255.255.255.0"
ja: OpenVPN サーバに好みの追加オプションをここで入力できます。セミコロン区切りです。例 push "route 10.0.0.0 255.255.255.0"

en: Enter any additional options you would like to add to the configuration file here.
ja: 構成ファイルに追加したい、追加オプションは全てここに入力してください。

en: Enter any additional options you would like to add to the network time configuration here, separated by a space or newline.
ja: NTP に追加したい追加オプションがあればここで入力します。空白もしくは改行区切りです。

en: Enter either the IP address or FQDN of your Infoblox appliance.
ja: Infoblox アプライアンスの IP アドレスもしくは FQDN のいずれかを入力してください。

en: Enter how long SPF entries are valid in days, default is 1 day.
ja: SPF エントリの有効期間を日数単位で入力してください。デフォルトは 1 日です。

en: Enter parameters for this job if required.
ja: 必要であれば、このジョブのパラメータを入力してください。

en: Enter regular expressions in the form trap@example\.com into this field. The value is automatically enclosed in slashes and the case insensitive option is added.
ja: このフィールドに trap@example\.com の形式で、正規表現を入力してください。この値は自動的にスラッシュで囲まれ、大文字小文字を区別するオプションが追加されます。

en: Enter server address.
ja: サーバアドレスを入力してください。

en: Enter the Bootfile URL
ja: ブートファイルの URL を入力

en: Enter the DHCP option number and the value for each item you would like to include in the DHCP lease information. For a list of available options please visit this %sURL%s.
ja: DHCP リース情報に含める DHCP オプション番号とそれぞれの項目の値を入力してください。利用可能なオプションのリストは、こちらの %sURL%s を参照してください。

en: Enter the Global Unicast routable IPv6 prefix here
ja: グローバルユニキャストルーティング可能な IPv6 プレフィックスを、ここに入力してください

en: Enter the IP address of the 802.1X Authentication Server. This is commonly a Radius server (FreeRadius, Internet Authentication Services, etc.)
ja: 802.1X 認証サーバの IP アドレスを入力してください。通常は Radius サーバです ( FreeRadius、インターネット認証サービス等 )

en: Enter the IP address of the RADIUS server.
ja: RADIUS サーバの IP アドレスを入力してください。

en: Enter the IP address of the firewall to which the selected configuration sections should be synchronized.
ja: 選択した構成セクションを同期させる、ファイアウォールの IP アドレスを入力してください。

en: Enter the IP address the L2TP server should give to clients for use as their "gateway".
ja: L2TP サーバの IP アドレスを入力してください。クライアントに「ゲートウェイ」として使用するよう設定されます。

en: Enter the IP address the PPPoE server should give to clients for use as their "gateway".
ja: PPPoE サーバの IP アドレスを入力してください。クライアントに「ゲートウェイ」として使用するよう設定されます。

en: Enter the IP address the PPTP server should give to clients for use as their "gateway".
ja: PPTP サーバの IP アドレスを入力してください。クライアントに「ゲートウェイ」として使用するよう設定されます。

en: Enter the IP address, authentication port and accounting port (optional) of the RADIUS server.
ja: RADIUS サーバの IP アドレス、認証ポート、アカウンティングポート ( オプション ) を入力してください。

en: Enter the IP address, authentication port and accounting port (optional) of the backup RADIUS server.
ja: バックアップ RADIUS サーバの IP アドレス、認証ポート、アカウンティングポート ( オプション ) を入力してください。

en: Enter the URL of the ICAP Server
ja: ICAP サーバの URL を入力してください

en: Enter the VHID group password.
ja: VHID グループのパスワードを入力してください。

en: Enter the VHID group that the machines will share.
ja: 機器が共有する VHID グループを入力してください。

en: Enter the allowed overall bandtwith in kilobits per second (leave empty to disable).
ja: 全体で許可する帯域幅を Kbit/秒 で入力してください ( 空白の場合は無効になります )。

en: Enter the allowed per host bandwidth in kilobits per second (leave empty to disable).
ja: ホスト単位で許可する帯域幅を Kbit/秒 で入力してください ( 空白の場合は無効になります )。

en: Enter the cache memory size to use or zero to disable completely.
ja: 使用するキャッシュメモリサイズを入力してください。完全に無効にする場合は 0 を入力してください。

en: Enter the client's X.509 common name here
ja: クライアントの X.509 コモンネームを、ここに入力してください

en: Enter the complete host/domain name. example: myhost.dyndns.org
ja: 完全なホスト / ドメイン名を入力してください。例: myhost.dyndns.org

en: Enter the default ttl.
ja: デフォルト TTL を入力してください。

en: Enter the directory location for the local cache (default is /var/squid/cache).
ja: ローカルキャッシュのディレクトリの場所 ( デフォルトは /var/squid/cache ) を入力して下さい。

en: Enter the dynamic DNS domain key name which will be used to register client names in the DNS server.
ja: DNS サーバでクライアント名の登録に使用される、ダイナミック DNS ドメイン鍵名を入力してください。

en: Enter the dynamic DNS domain key secret which will be used to register client names in the DNS server.
ja: DNS サーバでクライアント名の登録に使用される、ダイナミック DNS ドメイン秘密鍵を入力してください。

en: Enter the dynamic DNS domain which will be used to register client names in the DNS server.
ja: DNS サーバで、クライアント名の登録に使用される、ダイナミック DNS ドメインを入力してください。

en: Enter the external subnet's starting address for the 1:1 mapping or network.
ja: 1:1 マッピングもしくはネットワークに対する外部サブネットの開始アドレスを入力してください。

en: Enter the hostname (FQDN) of the time server.
ja: 時間サーバのホスト名 ( FQDN ) を入力してください。

en: Enter the internal (LAN) ULA IPv6 Prefix for the Network Prefix translation. The prefix size specified for the internal IPv6 prefix will be applied to the external prefix.
ja: ネットワークプレフィックストランスレーションで使用する、内部 (LAN) ULA IPv6 プレフィックスを入力してください。内部 IPv6 プレフィックスに指定されたプレフィックスサイズは、外部プレフィックスにも適用されます。

en: Enter the internal IP address of the server on which you want to map the ports.
ja: ポートにマッピングするサーバの内部 IP アドレスを入力してください。

en: Enter the internal subnet for the 1:1 mapping. The subnet size specified for the source will be applied to the external subnet, when none is provided.
ja: 1:1 マッピングの内部サブネットを入力してください。「なし」を設定した場合、送信元に指定したサブネットサイズは外部サブネットにも適用されます。

en: Enter the maximum size (in MB) to use for SSL certificates.
ja: SSL 証明書で使用する最大サイズを入力してください ( MB 単位 )。

en: Enter the name of the header.
ja: ヘッダ名を入力してください。

en: Enter the network name configured on the %sNetworks Dashboard of OpenDNS%s under 'Manage your networks'. Used to update the node's IP address whenever the WAN interface changes its IP address.
ja: 'Manage your networks' の下にある %sNetworks Dashboard of OpenDNS%s で構成したネットワーク名を入力してください。WAN インタフェースの IP アドレスが変更されたらすぐに ノードの IP アドレスを更新するのに使用されます。

en: Enter the number of first-level subdirectories for the local cache (default is 16).
ja: ローカルキャッシュのファーストレベルサブディレクトリの数を入力してください ( デフォルトは 16 )。

en: Enter the number of first-level subdirectories for the local cache (default is 256).
ja: ローカルキャッシュのファーストレベルサブディレクトリの数を入力してください ( デフォルトは 256 )。

en: Enter the number of older configurations to keep in the local backup cache.
ja: ローカルバックアップキャッシュに保持する古い構成の数を入力してください。

en: Enter the number of ssl certificate workers to use (sslcrtd_children).
ja: 使用する SSL 証明書ワーカーの数を入力してください ( sslcrtd_children )。

en: Enter the port of your target server.
ja: あなたのターゲットサーバのポートを入力してください。

en: Enter the primary domain name server IP address for the dynamic domain name.
ja: ダイナミックドメイン名で使用する、プライマリドメインネームサーバ IP アドレスを入力してください。

en: Enter the root-path-string, overrides setting on main page.
ja: メインページの設定で上書きする、ルートパス文字列を入力してください。

en: Enter the shared secret that will be used to authenticate to the RADIUS server
ja: RADIUS サーバへの認証に使用される共有秘密鍵を入力してください

en: Enter the shared secret that will be used to authenticate to the RADIUS server.
ja: RADIUS サーバへの認証に使用される、共有秘密鍵を入力してください。

en: Enter the size of the SPF cache in kilobytes. Default is 2k.
ja: SPF キャッシュのサイズを KB 単位で入力してください。デフォルトは 2K です。

en: Enter the size of the preview which is sent to the ICAP server.
ja: ICAP サーバに送信されるプレビューのサイズを入力してください。

en: Enter the size of the preview.
ja: プレビューのサイズを入力してください。

en: Enter the source network for the outbound NAT mapping.
ja: 外向き NAT マッピングの送信元ネットワークを入力してください。

en: Enter the source port for the outbound NAT mapping.
ja: 外向き NAT マッピングの送信元ポートを入力してください。

en: Enter the storage size for the local cache (default is 100).
ja: ローカルキャッシュのストレージサイズを入力してください ( デフォルトは 100 )。

en: Enter the text between "$" and "*" of a NMEA command string.
ja: NMEA コマンド文字列のテキストは「$」と「*」の間に入力してください。

en: Enter the url where the REQMOD requests should be sent to.
ja: REQMOD リクエストが送信される URL を入力してください。

en: Enter the url where the RESPMOD requests should be sent to.
ja: RESPMOD リクエストが送信される URL を入力してください。

en: Enter the web GUI password of the system entered above for synchronizing your configuration.
ja: 構成を同期するため、上で入力したシステムの web GUI パスワードを入力してください。

en: Enter the web GUI username of the system entered above for synchronizing your configuration.
ja: 構成を同期するため、上で入力したシステムの web GUI ユーザ名を入力してください。

en: Enter this computer account name to register in AD for kerberos access. Default is hostname with suffix '-K'.
ja: kerberos アクセスで AD に登録されたこのコンピュータのアカウント名を入力してください。デフォルトはホスト名の末尾に「-K」を付け加えたものです。

en: Enter valid parameter(s) for the chosen command (Found illegal characters).
ja: 選択したコマンドに対する有効なパラメータを入力してください ( 無効な文字が検出されました )。

en: Enter your networks in CIDR notation like 127.0.0.0/8.
ja: あなたのネットワークを 127.0.0.0/8 のような CIDR 表記で入力してください。

en: Enterprise-class open source distributed monitoring agent
ja: エンタープライズクラスのオープンソースで配布されている監視エージェント

en: Entire Subtree
ja: サブツリー全体

en: Entries in this area override an entire domain by specifying an authoritative DNS server to be queried for that domain.
ja: そのドメインに対して問い合わせされる権威 DNS サーバを設定することにより、このエリアのエントリはドメイン全体を上書きします。

en: Entries in this area override an entire domain, and subdomains, by specifying an authoritative DNS server to be queried for that domain.
ja: そのドメインに対して問い合わせされる権威 DNS サーバを設定することにより、このエリアのエントリはドメイン全体及びサブドメインを上書きします。

en: Entries in this section override individual results from the forwarders.
ja: このセクションのエントリは、フォワーダからの結果を個別に上書きします

en: Entry "%s" is not a valid country code.
ja: エントリ %s は有効な国コードではありません。

en: Entry "%s" is not a valid hostname or IP address.
ja: エントリ %s は有効なホスト名もしくは IP アドレスではありません。

en: Entry "%s" is not a valid network.
ja: エントリ %s は有効なネットワークではありません。

en: Entry "%s" is not a valid port number.
ja: エントリ %s は有効なポート番号ではありません。

en: Error
ja: エラー

en: Error Files
ja: エラーファイル

en: Error Message ID
ja: メッセージ ID エラー

en: Error Message Name
ja: メッセージ名エラー

en: Error Messages
ja: エラーメッセージ

en: Error code
ja: エラーコード

en: Error connecting to LDAP server
ja: LDAP サーバ接続エラー

en: Error creating interface with mode %s. The %s interface may not support creating more clones with the selected mode.
ja: モード %s でのインタフェースの作成にエラーが発生しました。%s インタフェースは、選択したモードでこれ以上のクローン作成をサポートしていない可能性があります。

en: Error fetching remote acls
ja: リモート ACL 取得エラー

en: Error occurred creating interface, please retry.
ja: インタフェースの作成中にエラーが発生しました。再試行してください。

en: Error reconfiguring FreeRADIUS
ja: FreeRADIUS 再構成エラー

en: Error reconfiguring HAProxy
ja: HAProxy 再構成エラー

en: Error reconfiguring IDS
ja: IDS 再構成エラー

en: Error reconfiguring Postfix
ja: Postfix 再構成エラー

en: Error reconfiguring Tinc
ja: Tinc 再構成エラー

en: Error reconfiguring acme-client
ja: ACME クライアント再構成エラー

en: Error reconfiguring captiveportal
ja: キャプティブポータルの再構成中にエラーが発生しました

en: Error reconfiguring proxy
ja: プロキシ再構成エラー

en: Error reconfiguring routes
ja: ルートの再構成エラー

en: Error reconfiguring trafficshaper
ja: トラフィックシェーパの再構成にエラーが発生しました

en: Error uploading template
ja: テンプレートのアップロード中にエラーが発生しました

en: Error: cannot open mpd.conf in if_l2tp_configure().
ja: エラー: if_l2tp_configure(): mpd.conf を開けません。

en: Error: cannot open mpd.conf in if_pppoe_configure().
ja: エラー: if_pppoe_configure(): mpd.conf を開けません。

en: Error: cannot open mpd.conf in if_pptp_configure().
ja: エラー: if_pptp_configure(): mpd.conf を開けません。

en: Error: cannot open mpd.secret in if_l2tp_configure().
ja: エラー: if_l2tp_configure(): mpd.secret を開けません。

en: Error: cannot open mpd.secret in if_pppoe_configure().
ja: エラー: if_pppoe_configure(): mpd.secret を開けません。

en: Error: cannot open mpd.secret in if_pptp_configure().
ja: エラー: if_pptp_configure(): mpd.secret を開けません。

en: Errors In
ja: 入力エラー

en: Errors Out
ja: 出力エラー

en: Eventqueue Path
ja: イベントキューのパス

en: Eventqueue Slots
ja: イベントキューのスロット

en: Events
ja: イベント

en: Everything
ja: 全て

en: Example:
ja: 例:

en: Example: allow 1024-65535 192.168.0.0/24 1024-65535
ja: 例: allow 1024-65535 192.168.0.0/24 1024-65535

en: Excellent Effort (2)
ja: エクセレントエフォート ( 2 )

en: Exceptions
ja: 例外

en: Exclude ARP
ja: ARP を除外

en: Exclude CARP (VRRP)
ja: CARP (VRRP) を除外

en: Exclude ICMP
ja: ICMP を除外

en: Exclude ICMPv6
ja: ICMPv6 を除外

en: Exclude TCP
ja: TCP を除外

en: Exclude UDP
ja: UDP を除外

en: Exclusion List
ja: 除外リスト

en: Executable and Linking Format is a standard format for UN*X executables.
ja: 実行可能でリンクしている形式が UN*X 実行ファイルの標準形式です。

en: Execute function
ja: 機能を実行

en: Execute the specified Lua function. You will most likely need to include/load your Lua code first.
ja: 指定した Lua 関数を実行します。通常は最初にあなたの Lua コードをインクルードもしくはロードする必要があります。

en: Executing, please wait...
ja: 実行しています。お待ち下さい...

en: Execution Statistics
ja: 実行統計

en: Existing Certificate Authority
ja: 既存の認証局

en: Existing Certificate Choice
ja: 既存の証明書の選択

en: Existing Certificate Revocation List
ja: 既存の証明書失効リスト

en: Existing Certificates
ja: 既存の証明書

en: Exit Enable
ja: 出口を有効

en: Exit Node ACL
ja: 出口ノード ACL

en: Expansion
ja: 拡張

en: Expect Pattern
ja: 期待パターン

en: Expect Pattern cannot be empty.
ja: 期待パターンは空にできません。

en: Expiration
ja: 期限切れ

en: Expiration date
ja: 有効期限

en: Expiration time
ja: 有効期間

en: Expire
ja: 有効期限

en: Expire all selected vouchers?
ja: 選択したバウチャーを全て有効期限切れにしますか？

en: Expire selected vouchers
ja: 選択したバウチャーを有効期限切れにする

en: Expires at
ja: 有効期間終了:

en: Expires idle connections quicker. More efficient use of CPU and memory but can drop legitimate idle connections
ja: アイドル接続をより速く期限切れにします。CPU とメモリをより効率的に使用できますが、適正なアイドル接続は落とされます。

en: Expires in
ja: 有効期間:

en: Expiry
ja: 有効時間

en: Explicit Congestion Notification
ja: 明示的輻輳通知

en: Export
ja: エクスポート

en: Export CRL
ja: CRL のエクスポート

en: Expression
ja: 式

en: Ext. Address
ja: 拡張アドレス

en: Ext. Port
ja: 拡張ポート

en: Extended Authentication (Xauth)
ja: 拡張認証 (Xauth)

en: Extended Headers Recipients
ja: 拡張ヘッダ受信者

en: Extended Query
ja: 拡張クエリ

en: Extensible Authentication Protocol
ja: 拡張認証プロトコル

en: External (advanced)
ja: 外部 ( 詳細 )

en: External IP
ja: 外部 IP

en: External Interface
ja: 外部インタフェース

en: External LSA
ja: 外部 LSA

en: External Prefix
ja: 外部プレフィックス

en: External Routing Table
ja: 外部ルーティングテーブル

en: External Signing Request
ja: 外部署名要求

en: External States
ja: 外部ステート

en: External network
ja: 外部ネットワーク

en: External subnet
ja: 外部サブネット

en: Extra Arguments
ja: 追加引数

en: FAILED
ja: 失敗

en: FIB Route
ja: FIB ルート

en: FQDN lookup
ja: FQDN ルックアップ

en: FQDN or IP
ja: FQDN もしくは IP

en: FRRouting Daemon
ja: FRRouting デーモン

en: FTP Proxies
ja: FTP プロキシ

en: FTP Proxy
ja: FTP プロキシ

en: FTP Proxy Server
ja: FTP プロキシサーバ

en: FTP Proxy Settings
ja: FTP プロキシ設定

en: FTP Proxy port needs to be an integer value between 1 and 65535
ja: FTP プロキシポートは、1 - 65535 の整数です

en: FTP proxy interfaces
ja: FTP プロキシインタフェース

en: FTP proxy port
ja: FTP プロキシポート

en: Failed to delete certificate %s from CRL %s
ja: 証明書 %s は CRL %s から削除できませんでした

en: Failover Group
ja: フェイルオーバグループ

en: Failover peer IP:
ja: フェールオーバピア IP:

en: Fascist Firewall Ports
ja: ファシストファイアウォールポート

en: Fascist Mode
ja: ファシストモード

en: Fast timeout
ja: ファストタイムアウト

en: Features
ja: 機能

en: February
ja: 2 月

en: File %s does not exists.
ja: ファイル %s は存在していません。

en: File %s doesn't exist.
ja: ファイル %s は存在しません。

en: File %s is a directory.
ja: ファイル %s はディレクトリです。

en: File %s yielded no results.
ja: ファイル %s は何の結果も得られませんでした。

en: File Only
ja: ファイルのみ

en: File content should be in (base64 encoded) zip format
ja: ファイルコンテンツは ZIP 形式 ( base64 エンコード ) です

en: File input
ja: ファイルをインプット

en: Fileid
ja: ファイル ID

en: Fileid should be an internally generated unique number
ja: ファイル ID は内部生成された固有番号です

en: Filename
ja: ファイル名

en: Filename should be unique
ja: ファイル名は固有にしてください

en: Files larger than this limit won't be scanned.
ja: この制限よりも大きいファイルはスキャンされません。

en: Filesystem Statistics
ja: ファイルシステム統計

en: Filter
ja: フィルタ

en: Filter DNS requests using OpenDNS
ja: OpenDNS を使用して DNS リクエストをフィルタする

en: Filter expression:
ja: フィルタ式:

en: Filter for group objects, should match all available group objects a user might be a member of.
ja: グループオブジェクトのフィルタです。ユーザがメンバである可能性がある全ての利用可能なグループオブジェクトが一致します。

en: Filter rule association
ja: フィルタルールの関連付け

en: Filter syslog level
ja: syslog レベルでフィルタ

en: Filter to use when downloading this ruleset, applies this action to all incoming lines.
ja: このルールセットのダウンロード時に使用するフィルタで、このアクションを全ての着信行に適用します。

en: Final Certificate data
ja: 最終的な証明書データ

en: Final certificate data
ja: 最終的な証明書データ

en: Finish
ja: 終了

en: Finished initial configuration!
ja: 初期構成は終了しました！

en: Finished!
ja: 完了しました！

en: Firewall
ja: ファイアウォール

en: Firewall Adaptive Timeouts
ja: ファイアウォール適応タイムアウト

en: Firewall Logs
ja: ファイアウォールログ

en: Firewall Maximum Fragments
ja: ファイアウォール最大フラグメント

en: Firewall Maximum States
ja: ファイアウォールステートの最大値

en: Firewall Maximum Table Entries
ja: ファイアウォールテーブルエントリの最大数

en: Firewall Optimization
ja: ファイアウォール最適化

en: Firewall Rule
ja: ファイアウォールルール

en: Firewall Rule Configuration
ja: ファイアウォールルール構成

en: Firewall Rules
ja: ファイアウォールルール

en: Firewall Rules Optimization
ja: ファイアウォールルール最適化

en: Firewall Rules control what network traffic is permitted. You must add rules to allow traffic to the OpenVPN server's IP and port, as well as allowing traffic from connected clients through the tunnel. These rules can be automatically added here, or configured manually after completing the wizard.
ja: ファイアウォールルールはどのようなネットワークトラフィックが許可されているかをコントロールします。OpenVPN サーバの IP とポートに対して許可するトラフィックのルール、及び、接続されたクライアントからトンネルの通過を許可するトラフィックについても必ず追加してください。これらのルールはここで自動的に追加することもできますし、ウィザードが終了した後に手動で構成することもできます。

en: Firewall Schedules
ja: ファイアウォールスケジュール

en: Firewall Source Tracking
ja: ファイアウォール送信元追跡

en: Firewall events
ja: ファイアウォールイベント

en: Firewall state table
ja: ファイアウォールステートテーブル

en: Firmware
ja: ファームウェア

en: Firmware Flavour
ja: ファームウェアフレイバ

en: Firmware Mirror
ja: ファームウェアミラー

en: Firmware status check was aborted internally. Please try again.
ja: ファームウェアステータスチェックは内部で中止されました。もう一度試してください。

en: Five (Client+4xIntermediate+Server)
ja: 5 ( クライアント + 4 x 中間 + サーバ )

en: Fixed server address, also known as reverse mode. The proxy will always connect to the same server, regardless of where the client wanted to connect to (before it was redirected). Use this option to proxy for a server behind NAT, or to forward all connections to another proxy.
ja: サーバアドレスを修正します。リバースモードとしても知られています。プロキシは通常、クライアントが接続しようとするサーバ ( にリダイレクトされる前に ) それを無視して同じサーバに接続します。このオプションを使用すると、NAT の背後にあるサーバに対してプロキシしたり、全ての接続を他のプロキシに転送することができます。

en: Flags
ja: フラグ

en: Flags 1
ja: フラグ 1

en: Flags 2
ja: フラグ 2

en: Flags:
ja: フラグ:

en: Floating
ja: フローティング

en: Floating rules are evaluated on a first-match basis (i.e. the action of the first rule to match a packet will be executed) only if the 'quick' option is checked on a rule. Otherwise they will only apply if no other rules match. Pay close attention to the rule order and options chosen. If no rule here matches, the per-interface or default rules are used.
ja: フローティングルールは、「クイック」オプションがルールにチェックされている場合のみ、一番最初に一致するものが評価されます ( パケットに一致する一番最初のルールの動作が実行されます )。そうでなければ、他に一致するルールがない場合のみ適用されます。ルールの順番と選択するオプションには、くれぐれもよく注意してください。ここで一致するルールがなければ、インタフェース毎のルール、もしくはデフォルトルールが使用されます。

en: Flow
ja: フロー

en: Flush
ja: フラッシュ

en: Flush ARP Table
ja: ARP テーブルをフラッシュ

en: Flush Interval
ja: 間隔をフラッシュ

en: Flush Jitter
ja: ジッタをフラッシュ

en: Flush the ARP cache manually, in case your ARP cache contains invalid data.
ja: ARP キャッシュを手動で書き込みします。ARP キャッシュに不正なデータが含まれる場合に使用します。

en: Folder ID
ja: フォルダ ID

en: Follow directory symlinks
ja: ディレクトリシムリンクを辿る

en: Follow regular file symlinks
ja: 通常ファイルシムリンクを辿る

en: For Custom Entries, Username and Password represent HTTP Authentication username and passwords.
ja: カスタムエントリにおけるユーザ名とパスワードは、HTTP 認証ユーザ名とパスワードです。

en: For IEEE 802.11g, use the specified technique for protecting OFDM frames in a mixed 11b/11g network.
ja: IEEE 802.11g では、11b/11g が混在するネットワークで OFDM フレームを保護する特定の技術を使用します。

en: For best results three to five servers should be configured here.
ja: 最良の結果を出すには、ここで 3 - 5 個のサーバを構成しておくべきです。

en: For correct operation, the GRE device needs a route to the destination that is less specific than the one over the tunnel. (Basically, there needs to be a route to the decapsulating host that does not run over the tunnel, as this would be a loop.
ja: 正しく動作するためには GRE デバイスは送信先への経路が必要ですが、それはトンネルの向こうの経路を明確に示すものではありません。( 基本的に、必要とされる経路はカプセル化を解除するホストへのもので、トンネルには流れません。ループのようなものです)

en: For example recipients without a domain or only a hostname.
ja: 例としてはドメインがない、もしくはホスト名のみの受信者です。

en: For example senders without a domain or only a hostname.
ja: 例としてはドメインがない、もしくはホスト名のみの送信者です。

en: For explanation about the meaning of the information listed for each socket click %shere%s.
ja: それぞれのソケットに対する情報リストの意味についての説明は、%sここ%sをクリックしてください。

en: For failed writes, Telegraf will cache metric_buffer_limit metrics for each output, and will flush this buffer on a successful write.
ja: 書き込みに失敗すると Telegraf は出力毎に metric_buffer_limit メトリックをキャッシュします。書き込みの成功時にこのバッファをフラッシュします。

en: For he.net tunnelbroker, enter your tunnel ID
ja: HE.net Tunnel Broker に対するトンネル ID を入力してください。

en: For setting up the backup machine leave this field empty, and do not forget to allow incoming connections on the specified interface for synchronization.
ja: バックアップマシンの設定でこのフィールドを空白にする場合、同期用に指定したインタフェースの着信接続を許可することを忘れないで下さい。

en: For some interface types a gateway is required to configure an IP Alias (ppp/pppoe/tun), leave this field empty for all other interface types.
ja: 一部のインタフェースタイプでは、ゲートウェイは IP エイリアス ( ppp / pppoe / tun ) を構成する必要があります。このフィールドを空白にするとその他の全インタフェースタイプに対して構成します。

en: For the best results, NTP should have at least three sources of time. So it is best to configure at least 2 servers under %sServices: Network Time%s to minimize clock drift if the GPS data is not valid over time. Otherwise ntpd may only use values from the unsynchronized local clock when providing time to clients.
ja: 最善の結果を出すには NTP は少なくても 3 つの時間のソースを必要とします。そのため、最も良いのは最低 2 つのサーバを%sサービス: NTP%s で構成することで、GPS データが時間と共に有効ではなくなる場合に時間のずれを最小化します。さもなくば ntpd は時刻をクライアントに提供する際に、非同期のローカル時計の値のみを使用します。

en: Force
ja: 強制

en: Force DNS cache update
ja: DNS キャッシュ更新を強制

en: Force IPv4 resolving
ja: IPv4 解決を強制

en: Force Reject
ja: 拒絶を強制

en: Force all client generated traffic through the tunnel
ja: トンネル経由のトラフィックを生成する、全てのクライアントに強制

en: Force all client generated traffic through the tunnel.
ja: 全てのクライアントが生成したトラフィックにトンネルを経由することを強制します。

en: Forcefully (re-)issue the selected certificate?
ja: 選択した証明書を強制的に ( 再 ) 割当しますか？

en: Format: [allow or deny] [ext port or range] [int ipaddr or ipaddr/cdir] [int port or range]
ja: 形式: [allow もしくは deny] [ext port もしくは range] [int ipaddr もしくは ipaddr/cdir] [int port もしくは range]

en: Forward
ja: 転送

en: Forward Delay needs to be an integer between 4 and 30.
ja: 転送遅延は 4 - 30 の整数です。

en: Forward HTTP traffic to transparent proxy
ja: HTTP トラフィックを透過プロキシに転送

en: Forward HTTPS traffic to transparent proxy
ja: HTTPS トラフィックを透過プロキシに転送

en: Forward Proxy
ja: フォワードプロキシ

en: Forward time
ja: 転送時間

en: Four (Client+3xIntermediate+Server)
ja: 4 ( クライアント + 3 x 中間 + サーバ )

en: FreeBSD Default
ja: FreeBSD デフォルト

en: FreeDNS (freedns.afraid.org): Enter your "Authentication Token" provided by FreeDNS.
ja: FreeDNS(freedns.afraid.org): FreeDNS から提供された「認証トークン」を入力してください。

en: French
ja: フランス語

en: Freshclam
ja: freshclam

en: Freshclam connect timeout
ja: Freshclam 接続タイムアウト

en: Freshclam database mirror
ja: Freshclam データベースミラー

en: Freshclam log verbose
ja: Freshclam 詳細ログ

en: Fri
ja: 金

en: From date
ja: 開始日付

en: Frontends
ja: フロントエンド

en: Fudge time 1 (seconds)
ja: Fudge time 1 ( 秒 )

en: Fudge time 1 is used to specify the GPS PPS signal offset (default: 0.0).
ja: Fudge time 1 は GPS PPS シグナルオフセットを指定するのに使用されます。( デフォルト: 0.0 )

en: Fudge time 2 (seconds)
ja: Fudge time 2 ( 秒 )

en: Fudge time 2 is used to specify the GPS time offset (default: 0.0).
ja: Fudge time 2 は GPS 時間オフセットを指定するのに使用されます。( デフォルト: 0.0 )

en: Fudge time is used to specify the PPS signal offset from the actual second such as the transmission delay between the transmitter and the receiver.
ja: Fudge time は、トランスミッタとレシーバ間の伝送遅延のような実際の秒数から、PPS シグナルオフセットを指定するのに使用されます。

en: Full
ja: 全部

en: Full (Designated Router)
ja: Full ( 代表ルータ )

en: Full State of Province name, not abbreviated (e.g. Zuid Holland, Sachsen, Kentucky).
ja: 州や県のフルネーム。省略表記はしないでください。( 例 ゾイトホラント、ザクセン、ケンタッキー )

en: Full name
ja: 氏名

en: Fully Adjacent Neighbor Count
ja: 完全な隣接関係ネイバー数

en: Fully qualified hostname of the host to be updated.
ja: ホストの完全修飾ホスト名が更新されました。

en: Further information is available in our %sHAProxy plugin documentation%s and of course in the %sofficial HAProxy documentation%s. Be sure to report bugs and request features on our %sGitHub issue page%s. Code contributions are also very welcome!
ja: 我々の %sHAProxy plugin documentation%s 及び、もちろん %sofficial HAProxy documentation%s でも更に詳細な情報を入手できます。バグ報告や機能リクエストについては我々の %sGitHub issue ページ%sでお願いします。コードによる貢献も非常に歓迎します！

en: Future requests to the domain should use only HTTPS for the specified time (in seconds): 15768000 = 6 months
ja: 今後のドメインへの要求は指定された期間 ( 秒単位 ) HTTPS のみを使用します。15768000 は 6 ヶ月です。

en: Fuzzy Learning
ja: ファジィ学習

en: GIF Devices
ja: GIF デバイス

en: GIF configuration
ja: GIF 構成

en: GIF remote address
ja: GIF リモートアドレス

en: GIF tunnel local address
ja: GIF トンネルローカルアドレス

en: GIF tunnel remote address
ja: GIF トンネルリモートアドレス

en: GPS Initialization
ja: GPS 初期化

en: GRE configuration
ja: GRE 構成

en: GRE remote address
ja: GRE リモートアドレス

en: GRE tunnel local address
ja: GRE トンネルローカルアドレス

en: GRE tunnel remote address
ja: GRE トンネルリモートアドレス

en: GUI Log Entries to Display
ja: GUI ログエントリを表示

en: Gateway
ja: ゲートウェイ

en: Gateway '%s' cannot be deleted because it is in use on Gateway Group '%s'
ja: ゲートウェイ %s は削除できません。ゲートウェイグループ %s で使用されています

en: Gateway '%s' cannot be deleted because it is in use on Static Route '%s'
ja: ゲートウェイ %s は削除できません。静的ルート %s で使用されています

en: Gateway IP Address field is invalid
ja: ゲートウェイ IP アドレスフィールドは無効です

en: Gateway IPv4
ja: IPv4 ゲートウェイ

en: Gateway IPv6
ja: IPv6 ゲートウェイ

en: Gateway Monitor events
ja: ゲートウェイ監視イベント

en: Gateway Monitoring
ja: ゲートウェイ監視

en: Gateway Priority
ja: ゲートウェイ優先度

en: Gateway is inactive because interface is missing
ja: ゲートウェイは非アクティブです。インタフェースが見つかりません

en: Gateway switching
ja: ゲートウェイ切替え

en: Gateway-group
ja: ゲートウェイグループ

en: Gateways
ja: ゲートウェイ

en: Gateways status could not be determined, considering all as up/active. (Group: %s)
ja: ゲートウェイステータスが判定できませんでした。全てアップもしくはアクティブと見なします ( グループ: %s )

en: Gathering Limiter information, please wait...
ja: リミッタ情報を収集しています。しばらくお待ちください...

en: Gathering PF information, please wait...
ja: PF 情報を収集しています。しばらくお待ちください...

en: Gathering pfTOP activity, please wait...
ja: pfTOP 稼働状況を収集しています。しばらくお待ちください...

en: General
ja: 全般

en: General Anti Malware Settings
ja: 全般アンチマルウェア設定

en: General Forward Settings
ja: 全般転送設定

en: General Information
ja: 全般情報

en: General Nut Settings
ja: 全般 Nut 設定

en: General OpenVPN Server Information
ja: 全般 OpenVPN サーバ情報

en: General Proxy Settings
ja: 全般プロキシ設定

en: General Redis Settings
ja: 全般 Redis 設定

en: General Rspamd Settings
ja: 全般 Rspamd 設定

en: General Settings
ja: 全般設定

en: General Setup
ja: 全般設定

en: General configuration
ja: 全般構成

en: General information
ja: 全般情報

en: General settings
ja: 全般設定

en: Generate
ja: 生成

en: Generate TLS Key
ja: TLS 鍵を生成

en: Generate a scrambled password to prevent local database logins for this user.
ja: このユーザに対して、ローカルデータベースログインを妨げるスクランブル化パスワードを生成します。

en: Generate new secret (160 bit)
ja: 新規秘密鍵 ( 160 ビット ) を生成

en: Generate vouchers
ja: バウチャーを生成

en: Generic
ja: 一般

en: German
ja: ドイツ語

en: Get the number of processes and group them by status.
ja: プロセス及びグループの番号をステータスにより取得します。

en: Give a URL where to retrieve the Phishtank feed.
ja: Phishtank フィードを読み出す URL を入力してください。

en: Give here a list of networks to replace the VIA-Header. Default should fit for most situations.
ja: VIA ヘッダを置き換えるネットワークのリストをここに入力してください。デフォルトは殆どの状況に適合するものにすべきです。

en: Given name, last name, or anything you need to describe.
ja: 名前、名字、もしくは必要なことを記述します。

en: Global Check Interval
ja: グローバルチェック間隔

en: Global Check Timeout
ja: グローバルチェックタイムアウト

en: Global Parameters
ja: グローバルパラメータ

en: Global interval when to fetch values in seconds.
ja: 値を取得する秒単位のグローバル間隔です。

en: Go back to previous page
ja: 前のページに戻る

en: Go to netflow configuration
ja: Netflow 構成に移動

en: Google Drive
ja: Google ドライブ

en: Grace period
ja: 猶予期間

en: Graphite Prefix
ja: Graphite プレフィックス

en: Graphite Server
ja: Graphite サーバ

en: Graphite Template
ja: Graphite テンプレート

en: Graphite collector host
ja: Graphite collector ホスト

en: Graphite collector node name
ja: Graphite collector ノード名

en: Graphite collector port
ja: Graphite collector ポート

en: Graphs will not be allowed to be recreated within a 1 minute interval, please take this into account after changing the style.
ja: グラフは 1 分以内に再作成することはできません。スタイル変更後はこの点を考慮してください。

en: Graylisting
ja: グレイリスティング

en: Graylog Server
ja: Graylog サーバ

en: Group
ja: グループ

en: Group & User Squid ACL
ja: グループとユーザ Squid ACL

en: Group Filter
ja: グループフィルタ

en: Group Id
ja: グループ ID

en: Group Memberships
ja: グループメンバシップ

en: Group Name
ja: グループ名

en: Group Naming Attribute
ja: グループネーミング属性

en: Group description, for your own information only
ja: グループの説明 ( 自分用メモ )

en: Group name
ja: グループ名

en: Group name already exists!
ja: グループ名は既に存在します！

en: Group or User ACL
ja: グループもしくはユーザ ACL

en: Group/User
ja: グループ / ユーザ

en: Groupname
ja: グループ名

en: Groups
ja: グループ

en: HAProxy Frontends
ja: HAProxy フロントエンド

en: HAProxy Integration
ja: HAProxy インテグレーション

en: HAProxy Load Balancer
ja: HAProxy ロードバランサ

en: HAProxy config contains critical errors
ja: HAProxy 構成に重大なエラーがあります

en: HAProxy config contains minor errors
ja: HAProxy 構成には些細なエラーがあります

en: HAProxy config test result
ja: HAProxy 構成テスト結果

en: HAProxy function
ja: HAProxy 機能

en: HAProxy load balancer
ja: HAProxy ロードバランサ

en: HAProxy needs to know which servers should be used to serve content. The following minimum information must be provided for each server:
ja: HAProxy はどのサーバがコンテンツの提供に使用されるのかを知る必要があります。次の最小限の情報はどのサーバに対しても入力される必要があります:

en: HAProxy processes
ja: HAProxy プロセス

en: HAProxy will use this backend pool if the condition evaluates to true.
ja: 条件評価が真の場合 HAProxy はこのバックエンドプールを使用します。

en: HAProxy will use this server instead of other servers that are specified in the Backend Pool. The server must exist in the context where this rule is applied.
ja: HAProxy はバックエンドプールで指定された他のサーバの代わりにこのサーバを使用します。サーバはこのルールが適用された状況で存在している必要があります。

en: HTTP Compression
ja: HTTP 圧縮

en: HTTP Header
ja: HTTP ヘッダ

en: HTTP Keep-Alive Timeout
ja: HTTP キープアライブタイムアウト

en: HTTP Reason Text
ja: HTTP エラーメッセージ

en: HTTP Redirect
ja: HTTP リダイレクト

en: HTTP Request Timeout
ja: HTTP リクエストタイムアウト

en: HTTP Service
ja: HTTP サービス

en: HTTP Status Code
ja: HTTP ステータスコード

en: HTTP check options
ja: HTTP チェックオプション

en: HTTP error count
ja: HTTP エラー数

en: HTTP error rate
ja: HTTP エラー率

en: HTTP error rate period
ja: 期間内の HTTP エラー率

en: HTTP host
ja: HTTP ホスト

en: HTTP host header contains string (substring match)
ja: HTTP ホストヘッダを含む文字列 ( サブストリングが一致 )

en: HTTP host header ends with string (suffix match)
ja: HTTP ホストヘッダの末尾文字列 ( サフィックスが一致 )

en: HTTP host header matches exact string
ja: HTTP ホストヘッダが厳格に文字列と一致

en: HTTP host header matches regular expression
ja: HTTP ホストヘッダが正規表現と一致

en: HTTP host header starts with string (prefix match)
ja: HTTP ホストヘッダの先頭文字列 ( プレフィックスが一致 )

en: HTTP method
ja: HTTP メソッド

en: HTTP request URL path contains directory (subdir match)
ja: HTTP リクエスト URL パスを含むディレクトリ ( サブディレクトリが一致 )

en: HTTP request URL path contains string (substring match)
ja: HTTP リクエスト URL パスを含む文字列 ( サブストリングが一致 )

en: HTTP request URL path ends with string (suffix match)
ja: HTTP リクエスト URL パスの末尾文字列 ( サフィックスが一致 )

en: HTTP request URL path matches exact string
ja: HTTP ホストヘッダが厳格に文字列と一致

en: HTTP request URL path matches regular expression
ja: HTTP リクエスト URL パスが正規表現と一致

en: HTTP request URL path starts with string (prefix match)
ja: HTTP リクエスト URL パスの先頭文字列 ( プレフィックスが一致 )

en: HTTP request count
ja: HTTP リクエスト数

en: HTTP request rate
ja: HTTP リクエスト率

en: HTTP request rate period
ja: 期間内の HTTP リクエスト率

en: HTTP version
ja: HTTP バージョン

en: HTTP(S) settings
ja: HTTP(S) 設定

en: HTTP_REFERER enforcement
ja: HTTP_REFERER 強制

en: Hard timeout (minutes)
ja: ハードタイムアウト ( 分 )

en: Hard timeout, in minutes, must be between 0 (no timeout) and 10080 (a week)
ja: ハードタイムアウトは分単位で、範囲は 0 ( タイムアウトしない ) - 10080 ( 1 週間 ) です。

en: Harden DNSSEC data
ja: 堅牢な DNSSEC データ

en: Hardware
ja: ハードウェア

en: Hardware CRC
ja: ハードウェア CRC

en: Hardware Crypto
ja: ハードウェア暗号

en: Hardware LRO
ja: ハードウェア LRO

en: Hardware TSO
ja: ハードウェア TSO

en: Hash algorithm
ja: ハッシュアルゴリズム

en: Hash algorithms
ja: ハッシュアルゴリズム

en: Header Content
ja: ヘッダコンテンツ

en: Health
ja: ヘルス

en: Health Checking
ja: ヘルスチェック中

en: Health Checks
ja: ヘルスチェック

en: Health Monitor
ja: ヘルスモニタ

en: Health Monitor ID
ja: ヘルスモニタ ID

en: Health Monitor Name
ja: ヘルスモニタ名

en: Health Monitors
ja: ヘルスモニタ

en: Health check buffer size
ja: ヘルスチェックバッファサイズ

en: Hello Due In
ja: Hello 予定時間

en: Hello Interval
ja: Hello 間隔

en: Hello Interval:
ja: Hello 間隔:

en: Hello Timer:
ja: Hello タイマー:

en: Hello interval must be between 0 and 4294967295.
ja: Hello 間隔は 0 - 4294967295 です。

en: Hello time
ja: ハロータイム

en: Hello time for STP needs to be an integer between 1 and 2.
ja: STP のハロータイムは 1 か 2 です。

en: Help
ja: ヘルプ

en: Here you can configure clones of wireless interfaces, which can be assigned as separate independent interfaces. Only available on wireless chipsets that support this, with limitations on the number that can be created in each mode.
ja: 無線インタフェースのクローンを構成できます。個々の独立したインタフェースとして割当することができます。この機能に対応している無線チップセットのみで利用可能です。いずれのモードでも、作成できる数に制限があります。

en: Here you can explicitly set speed and duplex mode for this interface. WARNING: You MUST leave this set to autoselect (automatically negotiate speed) unless the port this interface connects to has its speed and duplex forced.
ja: このインタフェースに対して速度とデュプレックスモードを明示的に設定できます。警告:「必ず」自動選択を設定してください ( 速度を自動的にネゴシエートします )。但し、このインタフェースが速度とデュプレックスを強制されたポートに接続する場合を除きます。

en: Here you can set the FQDN of your STUN server.
ja: ここで STUN サーバの FQDN を設定できます。

en: Here you can set the port of your STUN server.
ja: ここで STUN サーバのポートを設定できます。

en: Here you can specify alternate hostnames by which the router may be queried, to bypass the DNS Rebinding Attack checks. Separate hostnames with spaces.
ja: DNS リバインディング攻撃確認を回避するために、ルータが照会される際に使用する代替ホスト名を指定できます。ホスト名は空白で区切ります。

en: Here you specify the devices allowed to do SIP connections to siproxd (internal and external). Format is CSV without spaces and CIDR, like 192.168.0.0/24,10.0.0.0/8.
ja: siproxd ( 内部及び外部 ) への SIP 接続の実行を許可するデバイスを指定します。CSV 形式 ( 空白を使用しない ) の CIDR です。例: 192.168.0.0/24,10.0.0.0/8

en: Here you specify the networks disallowed to do SIP connections to siproxd. It has a higher priority than 'Hosts to allow SIP'.
ja: siproxd への SIP 接続の実行を拒否するネットワークを指定します。「SIP を許可するホスト」よりも優先順位が高くなります。

en: Hiadaptive
ja: 高適応

en: Hide Identity
ja: 識別子を非表示

en: Hide Version
ja: バージョンを非表示

en: Hifn 7751/7951/7811/7955/7956 Crypto Accelerator
ja: Hifn 7751/7951/7811/7955/7956 暗号化アクセラレータ

en: High
ja: 高

en: High Availability
ja: 高可用性

en: High Latency
ja: 高遅延

en: Hint: 10 is ten PPPoE clients
ja: ヒント: 10 の場合は PPPoE クライアントの数が 10 です

en: Hint: 24 is 255.255.255.0
ja: ヒント: 24 は 255.255.255.0 です

en: Hint: If this is checked, errors from the lighttpd web server process for the GUI or Captive Portal will appear in the main system log.
ja: ヒント: これがチェックされていると、GUI もしくはキャプティブポータルで使用する lighttpd Web サーバプロセスのエラーがメインシステムログに表示されます。

en: Hint: Select which type of state tracking mechanism you would like to use. If in doubt, use keep state.
ja: ヒント: 使用したいステート追跡機能のタイプを選択してください。迷った場合は keep state を使用してください。

en: Hint: This is only the number of log entries displayed in the GUI. It does not affect how many entries are contained in the actual log files.
ja: ヒント: GUI で表示されるログエントリの数としてのみ使用されます。実際のログファイルに含めるエントリの数には影響しません。

en: Hint: This prevents states created by this rule to be sync'ed over pfsync.
ja: ヒント: この設定は pfsync でこのルールが同期されることによってステートが作成されないようにします。

en: Hint: This prevents the rule on Master from automatically syncing to other CARP members. This does NOT prevent the rule from being overwritten on Slave.
ja: ヒント: 他の CARP メンバとの自動同期から、マスタのルールを保護します。スレーブのルールが上書きされることは、妨げ「ません」。

en: Hint: in most cases, you should specify
ja: ヒント: 通常は次を指定してください:

en: Hint: in most cases, you should specify TCP here.
ja: ヒント: 通常は TCP を指定するといいでしょう。

en: Hint: in most cases, you won't use this option.
ja: ヒント: 通常はこのオプションは使用しません。

en: Hint: in most cases, you'll want to use WAN here
ja: ヒント: 通常はここで使用するのは WAN です

en: Hint: in most cases, you'll want to use WAN here.
ja: ヒント: 通常はここで使用するのは WAN です。

en: Hint: packets that are allowed by the implicit default pass rule will be logged if you check this option. Per-rule logging options are still respected.
ja: ヒント: このオプションをチェックすると、暗黙のデフォルト許可ルールが許可したパケットをログに記録します。ルール毎のログオプションには影響しません。

en: Hint: packets that are blocked by the implicit default block rule will not be logged if you uncheck this option. Per-rule logging options are still respected.
ja: ヒント: このオプションをチェックしない場合、暗黙のデフォルト拒否ルールが拒否したパケットは、ログに記録されません。ルール毎のログオプションには影響しません。

en: Hint: the difference between block and reject is that with reject, a packet (TCP RST or ICMP port unreachable for UDP) is returned to the sender, whereas with block the packet is dropped silently. In either case, the original packet is discarded.
ja: ヒント: 拒否と拒絶の違いですが、拒絶の場合は、パケット ( TCP: RST、UDP: ICMP ポートに到達できません ) が送信者に返されます。それに対して、拒否の場合は、黙ってパケットを落とします。いずれの場合でも、元のパケットは廃棄されます。

en: Hint: the firewall has limited local log space. Don't turn on logging for everything. If you want to do a lot of logging, consider using a %sremote syslog server%s.
ja: ヒント: ファイアウォールのローカルログスペースは限られています。ログの取得を全てオンにしないでください。多くのログを取得したい場合は%sリモート syslog サーバ%sの使用を検討してください。

en: Hint: this field can usually be left empty
ja: ヒント: このフィールドは通常空白で構いません。

en: Hint: this field can usually be left empty. Service name will not be configured if this field is empty. Check the "Configure NULL" box to configure a blank Service name.
ja: ヒント: このフィールドは通常空白で構いません。このフィールドが空白の場合サービス名は構成されません。空白のサービス名を構成するには「NULL を構成」チェックボックスをチェックしてください。

en: Hint: this is usually 'any'.
ja: ヒント: 通常は「任意」です。

en: Hint: this is usually identical to the 'from' port above
ja: ヒント: 通常は、上記の「内向き」ポートと同じです

en: Hint: this option is rarely needed, don't use this unless you know what you're doing.
ja: ヒント: このオプションが必要になることはめったにありません。何をしているのかよくわからない場合は使用しないでください。

en: Hint: use 3DES for best compatibility or if you have a hardware crypto accelerator card. Blowfish is usually the fastest in software encryption
ja: ヒント: 一番互換性が高いものを選択する場合、もしくは、ハードウェア暗号アクセラレータカードがある場合は、3DES を使用します。Blowfish は、通常ソフトウェア暗号化では最速です。

en: History
ja: 履歴

en: History Cache Size
ja: 履歴キャッシュサイズ

en: History Index Cache Size
ja: 履歴インデックスキャッシュサイズ

en: Hold Time
ja: ホールドタイム

en: Hold count
ja: 保留カウント

en: Hold down CTRL (pc)/COMMAND (mac) key to select multiple items
ja: CTRL (pc) / Command (Mac) キーを押したままにすると、複数項目が選択できます

en: Home networks
ja: ホームネットワーク

en: Host
ja: ホスト

en: Host Address
ja: ホストアドレス

en: Host Contains
ja: 含まれるホスト

en: Host IP
ja: ホスト IP

en: Host Name
ja: ホスト名

en: Host Name or IP
ja: ホスト名または IP

en: Host Overrides
ja: ホストオーバーライド

en: Host Prefix
ja: ホストプレフィックス

en: Host Regex
ja: ホスト正規表現

en: Host String
ja: ホスト文字列

en: Host Suffix
ja: ホストサフィックス

en: Host System
ja: ホストシステム

en: Host Total
ja: ホスト合計

en: Host User
ja: ホストユーザ

en: Host must be a valid hostname or IP address.
ja: ホストには、有効なホスト名または IP アドレスが必要です

en: Host name of MX host
ja: MX ホストのホスト名

en: Host or address
ja: ホスト名かアドレス

en: Host outbound
ja: ホストアウトバウンド

en: Host to deny SIP
ja: SIP を拒否するホスト

en: Host(s)
ja: ホスト

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Hostname (of this machine) to redirect login page to, leave blank to use this interface IP address, otherwise make sure the client can access DNS to resolve this location. When using a SSL certificate, make sure both this name and the cert name are equal.
ja: ログインページをリダイレクトする ( このマシンの ) ホスト名。空白の場合はこのインタフェースの IP アドレスを使用します。設定した場合は、クライアントがこの場所を名前解決する DNS にアクセスできるか確認してください。SSL 証明書を使用する場合は、この名前と証明書名を同一にしてください。

en: Hostname DNS lookup
ja: ホスト名 DNS ルックアップ

en: Hostname DNS reverse lookup
ja: ホスト名 DNS 逆引き

en: Hostname doesn't resolved to IP.
ja: ホスト名が IP に解決できません。

en: Hostname doesn't resolved to host IP.
ja: ホスト名がホスト IP に解決できません。

en: Hostname or IP
ja: ホスト名または IP

en: Hostname or IP address
ja: ホスト名または IP アドレス

en: Hostname/MAC
ja: ホスト名 / MAC

en: Hostnames in alias list can only contain the characters A-Z, 0-9 and '-'.
ja: エイリアスリストのホスト名には、A-Z、0-9、- のみが使用できます。

en: Hosts
ja: ホスト

en: Hosts to allow SIP
ja: SIP を許可するホスト

en: Hosts to allow registration
ja: 登録を許可するホスト

en: Hours
ja: 時間

en: How often list of active checks is refreshed, in seconds.
ja: アクティブチェックのリストの更新頻度、秒単位です。

en: How often that an ICMP probe will be sent in seconds. Default is %d.
ja: ICPM プローブを送信する頻度を秒単位で指定してください。デフォルトは %d です。

en: Hybrid outbound NAT rule generation
ja: ハイブリッド外向き NAT ルール生成

en: I know what I am doing
ja: 私は何をしているのか理解しています

en: ICAP Settings
ja: ICAP 設定

en: ICMP type
ja: ICMP タイプ

en: ICP port
ja: ICP ポート

en: ICP port needs to be an integer value between 1 and 65535
ja: ICP ポートは、1 - 65535 の整数です

en: ID should be a number.
ja: ID は数字です。

en: IGMP Proxy
ja: IGMP プロキシ

en: IGMP Proxy Edit
ja: IGMP プロキシの編集

en: IKE Extensions
ja: IKE 拡張機能

en: INIT
ja: 初期状態

en: IP Address
ja: IP アドレス

en: IP Address OR Hostname
ja: IP アドレス、またはホスト名

en: IP Address field is invalid
ja: IP アドレスフィールドは無効です

en: IP Address or Network
ja: IP アドレスもしくはネットワーク

en: IP Address or Network with CIDR
ja: IP アドレスもしくは CIDR 表記のネットワークアドレス

en: IP Address(es)
ja: IP アドレス

en: IP Addresses
ja: IP アドレス

en: IP Alias
ja: IP エイリアス

en: IP Auto-Discovery
ja: IP オートディスカバリ

en: IP Protocol
ja: IP プロトコル

en: IP Random id
ja: IP ランダム ID

en: IP Version
ja: IP バージョン

en: IP address
ja: IP アドレス

en: IP address of the authoritative DNS server for this domain
ja: このドメインの権威 DNS サーバの IP アドレス

en: IP address of the host
ja: ホストの IP アドレス

en: IP address or host
ja: IP アドレス / ホスト

en: IP address or host type must be an IP address or host name.
ja: IP アドレス / ホスト型は、IP アドレスまたはホスト名です

en: IP address or hostname of Zabbix server.
ja: IP アドレスもしくは Zabbix サーバのホスト名。

en: IP address or hostname of the remote ShadowSocks server.
ja: IP アドレスもしくはリモート ShadowSocks サーバのホスト名。

en: IP address or hostname of the server.
ja: IP アドレスもしくはサーバのホスト名。

en: IP address to listen to, this should be your LAN IP address.
ja: リスンする IP アドレス。あなたの LAN IP アドレスを指定してください。

en: IP addresses of remote syslog servers, or an IP:port.
ja: リモート syslog サーバの IP アドレス、または IP:port

en: IP subjectAltName values must be valid IP Addresses
ja: IP subjectAltName 値は有効な IP アドレスである必要があります

en: IPS mode
ja: IPS モード

en: IPSEC
ja: IPsec

en: IPsec Advanced Settings
ja: IPsec 詳細設定

en: IPsec Debug
ja: IPsec デバッグ

en: IPsec Pre-Shared Key
ja: IPsec 事前共有鍵

en: IPsec Tunnel
ja: IPsec トンネル

en: IPsec VPN
ja: IPSec VPN

en: IPv4 Configuration Type
ja: IPv4 構成タイプ

en: IPv4 Local Network
ja: IPv4 ローカルネットワーク

en: IPv4 Mask
ja: IPv4 マスク

en: IPv4 Only
ja: IPv4 のみ

en: IPv4 Remote Network
ja: IPv4 リモートネットワーク

en: IPv4 Routes
ja: IPv4 ルート

en: IPv4 Tunnel Network
ja: IPv4 トンネルネットワーク

en: IPv4 Upstream Gateway
ja: IPv4 アップストリームゲートウェイ

en: IPv4 address
ja: IPv4 アドレス

en: IPv6 Configuration Type
ja: IPv6 構成タイプ

en: IPv6 Exit
ja: IPv6 出口

en: IPv6 Host
ja: IPv6 ホスト

en: IPv6 Interface
ja: IPv6 インタフェース

en: IPv6 Link Local
ja: IPv6 リンクローカル

en: IPv6 Local Network
ja: IPv6 ローカルネットワーク

en: IPv6 Mask
ja: IPv6 マスク

en: IPv6 Only
ja: IPv6 のみ

en: IPv6 Options
ja: IPv6 オプション

en: IPv6 Prefix
ja: IPv6 プレフィックス

en: IPv6 Prefix ID
ja: IPv6 プレフィックス ID

en: IPv6 Remote Network
ja: IPv6 リモートネットワーク

en: IPv6 Routes
ja: IPv6 ルート

en: IPv6 Source
ja: IPv6 送信元

en: IPv6 Tunnel Network
ja: IPv6 トンネルネットワーク

en: IPv6 Upstream Gateway
ja: IPv6 アップストリームゲートウェイ

en: IPv6 address
ja: IPv6 アドレス

en: IPv6-Prefix
ja: IPv6 プレフィックス

en: IPv6-address
ja: IPv6 アドレス

en: IT department
ja: IT 部門

en: Ident
ja: ID

en: Identifier
ja: 識別子

en: Identity Association
ja: ID 関連付け

en: Idle Timeout
ja: アイドルタイムアウト

en: Idle timeout
ja: アイドルタイムアウト

en: Idle timeout (minutes)
ja: アイドルタイムアウト ( 分 )

en: Idle timeout needs to be an integer value between 1 and 86400
ja: アイドルタイムアウトは 1 - 86400 の整数です。

en: Idle timeout value
ja: アイドルタイムアウト値

en: Idle timeout, in minutes, must be between 0 (no timeout) and 10080 (a week)
ja: アイドルタイムアウトは分単位で、範囲は 0 ( タイムアウトしない ) - 10080 ( 1 週間 ) です。

en: If
ja: IF

en: If Synchronize States is enabled, it will utilize this interface for communication.
ja: ステートの同期が有効な場合は、通信にこのインタフェースを使用するようになります。

en: If a user DN was supplied above, this password will also be used when performing a bind operation.
ja: ユーザ DN が上記で提供されている場合は、このパスワードはバインド処理が実行されるときにも使用されます。

en: If an IPv4 address is entered, the address must be outside of the pool.
ja: 入力される IPv4 アドレスは、プールの範囲外である必要があります。

en: If an IPv6 address is entered, the address must be outside of the pool.
ja: 入力される IPv6 アドレスは、プールの範囲外である必要があります。

en: If an attached file has a suffix in this list, the mail will be rejected via a hard reject, which means that the server will be immeadiately informed about the policy violation.
ja: 添付ファイルがこのリストのサフィックスに該当した場合、そのメールはハードリジェクトとして拒否されます。これはサーバがポリシー違反について即座に通知するということです。

en: If checked, only attached files are scanned and images are omitted.
ja: チェックされている場合、添付ファイルのスキャンと画像の削除だけを実行します。

en: If checked, the
ja: チェックした場合、

en: If configured, only clients that are listed here are authorized to access the Onion service.
ja: 構成されている場合、このリストにあるクライアントのみが Onion サービスにアクセスが認証されます。

en: If enabled, a total number of unwanted replies is kept track of in every thread. When it reaches the threshold, a defensive action is taken and a warning is printed to the log file. This defensive action is to clear the RRSet and message caches, hopefully flushing away any poison. The default is disabled, but if enabled a value of 10 million is suggested.
ja: 有効な場合、望まない応答の合計数をスレッド毎に記録します。しきい値に達すると防御処理が実行され、警告がログファイルに出力されます。防御処理は RRSet とメッセージキャッシュの消去を行うことで、ポイズンが全て除去されることを期待します。デフォルトは無効ですが、有効にする場合は、値を 1000 万に設定することが推奨されます。

en: If enabled, id.server and hostname.bind queries are refused.
ja: 有効にすると、id.server 及び hostname.bind 照会が拒否されます。

en: If enabled, version.server and version.bind queries are refused.
ja: 有効にすると、version.server 及び version.bind 照会が拒否されます。

en: If entered they will be given to all PPPoE clients, else LAN DNS and one WAN DNS will go to all clients
ja: 入力した場合、その内容が、全ての PPPoE クライアントに与えられます。入力されていない場合は、LAN DNS と WAN DNS が全てのクライアントに配布されます。

en: If left blank, an anonymous bind will be done.
ja: 空白のままにすると、匿名バインドが実行されます。

en: If left blank, the default value is 5 seconds.
ja: 空白の場合、デフォルト値は 5 秒です。

en: If no Client Certificate is selected, a username and password must be entered.
ja: クライアント証明書が選択されていない場合は、ユーザ名とパスワードの入力が必要です。

en: If no IPv4 address is given, one will be dynamically allocated from the pool.
ja: IPv4 アドレスが指定されていない場合は、プールから動的に割り当てられます。

en: If no IPv6 address is given, one will be dynamically allocated from the pool.
ja: IPv6 アドレスが指定されていない場合は、プールから動的に割り当てられます。

en: If no incoming or outgoing packets are transmitted for the entered number of seconds the connection is brought down.
ja: 入力された秒数の間、着信もしくは発信パケットが送信されない場合は、接続はダウンします。

en: If no qualifying outgoing packets are transmitted for the specified number of seconds, the connection is brought down. An idle timeout of zero disables this feature.
ja: 対象となる発信パケットが指定された秒数で送信されなかった場合、接続はダウンします。この機能では、アイドルタイムアウトの 0 指定は、無効です。

en: If provided, all traffic will be transmitted over an HTTPS connection to protect against eavesdroppers.
ja: その場合、全てのトラフィックは盗聴を防ぐために HTTPS 接続で送信されます。

en: If set (default), Squid will include a Via header in requests and replies as required by RFC2616.
ja: 設定されている場合 ( デフォルト )、RFC2616 で必須となっている通り Squid はリクエストとリプライに Via ヘッダを含めます。

en: If set to true, do no set the "host" tag in the Telegraf agent.
ja: 真に設定する場合は Telegraf エージェントの「ホスト」タグを設定しないでください。

en: If set, the mail will be rejected.
ja: 設定すると、そのメールを拒否します。

en: If the hostname is determined automatically this setting controls whether or not the daemon should try to figure out the fully qualified domain name (FQDN). This is done by looking up the name by using gethostname.
ja: ホスト名が自動判定された場合、この設定にコントロールされているか否かに関わらず、デーモンは完全修飾ドメイン名 ( FQDN ) を解明しようと試みます。名前解決には gethostname を使用します。

en: If the interface IP is private, attempt to fetch and use the public IP instead.
ja: インタフェース IP がプライベートな場合は、代わりとなるパブリック IP の取得を試みて使用します。

en: If the link where the default gateway resides fails switch the default gateway to another available one.
ja: デフォルトゲートウェイに存在するリンクが失敗した場合、デフォルトゲートウェイは別の利用可能なものに切り替わります。

en: If the number of the available threads is less than number, the c-icap server starts a new child.
ja: この数よりも利用可能なスレッドの数が少ない場合は、c-icap サーバは子を新しく起動します。

en: If the number of the available threads is more than number then the c-icap server kills a child.
ja: この数よりも利用可能なスレッドの数が多い場合は、c-icap サーバは子をキルします。

en: If the page does not reload go here:
ja: ページがリロードされない場合はここに移動してください:

en: If the powerd utility can not determine the power state it uses "normal" for control.
ja: powerd ユーティリティが電源の状態を判別できない場合、「通常」をコントロールに使用します。

en: If the user is authenticated, the headers will not be added if this is enabled. If this is checked, your outgoing mails will very likely not leak information about the the scanner.
ja: ユーザが認証済みの場合、これが有効ならヘッダは追加されません。チェックされていれば発信メールからスキャナ情報が漏れることはまずありません。

en: If there is a certain upstream DHCP server that should be ignored, place the IP address or subnet of the DHCP server to be ignored here.
ja: 無視すべきアップストリーム DHCP サーバが確実に存在する場合は、その DHCP サーバの IP アドレスもしくはサブネットをここに設定することで無視されるようになります。

en: If this checkbox is checked, you can use an ICAP server to filter or replace content.
ja: チェックボックスがチェックされている場合、フィルタもしくは内容の置換に ICAP サーバを使用できます。

en: If this checkbox is enabled, a header about the authentication state will be added.
ja: チェックボックスが有効になっている場合、認証ステータスのヘッダが追加されます。

en: If this checkbox is enabled, a header containing the findings of the scan is added.
ja: チェックボックスが有効になっている場合、スキャン結果を含むヘッダが追加されます。

en: If this is checked, only the clients defined below will get DHCP leases from this server.
ja: これをチェックすると、下記で定義されるクライアントのみがこのサーバから DHCP リースを取得します。

en: If this is checked, the DHCP relay will append the circuit ID (interface number) and the agent ID to the DHCP request.
ja: これがチェックされていると、DHCP リレーは回線 ID ( インタフェース番号 ) 及びエージェント ID を DHCP リクエストに追加します。

en: If this is checked, the DHCPv6 relay will append the circuit ID (interface number) and the agent ID to the DHCPv6 request.
ja: これがチェックされていると、DHCPv6 リレーは回線 ID ( インタフェース番号 ) 及びエージェント ID を DHCPv6 リクエストに追加します。

en: If this option is not set, all NetBIOS-over-TCP/IP options (including WINS) will be disabled
ja: このオプションが設定されていない場合は、全ての NetBIOS over TCP/IP オプション ( WINS も含む ) は無効になります。

en: If this option is set, then DHCP mappings will be resolved before the manual list of names below. This only affects the name given for a reverse lookup (PTR).
ja: このオプションが設定されている場合、下記の手動設定リストの名前より前に、DHCP マッピングが名前解決されます。DNS 逆引き (PTR) で得られる名前にのみ影響します。

en: If this option is set, then any descriptions associated with Host entries and DHCP Static mappings will create a corresponding TXT record.
ja: このオプションが設定されている場合、ホストエントリ及び DHCP 静的 マッピングと関連付けられた全ての説明に対応する TXT レコードが作成されます。

en: If this option is set, users can login on multiple machines at once. If disabled subsequent logins will cause machines previously logged in with the same username to be disconnected.
ja: このオプションが設定されている場合、ユーザは複数のマシンから即時ログインできます。サブシークエントログインが無効な場合、同じユーザ名で既にログインしているマシンは切断されます。

en: If true, collect raw CPU time metrics.
ja: 真なら生 CPU 時間メトリックを収集します。

en: If you add a 1:1 NAT entry for any of the interface IPs on this system, it will make this system inaccessible on that IP address. i.e. if you use your WAN IP address, any services on this system (IPsec, OpenVPN server, etc.) using the WAN IP address will no longer function.
ja: このシステムのインタフェースに設定されている、いずれかの IP に 1:1 NAT エントリを追加した場合、このシステムはその IP アドレスにアクセスできなくなります。例えば、WAN IP アドレスを使用した場合、その WAN IP アドレスを使用した各種サービス ( IPsec, OpenVPN サーバ等 ) は機能しなくなります

en: If you are using a GIF tunnel to connect to a Hurricane Electric (he.net) Tunnel Broker on a WAN with a dynamic IP, you may want to add a %sHE.net Tunnelbroker dynamic DNS entry%s to keep your tunnel functional when your IP changes.
ja: 動的 IP を使用した WAN で Hurricane Electric (he.net) Tunnel Broker との接続に GIF トンネルを使っている場合は、IP 変更時にトンネル機能を維持するために、%sHE.net Tunnelbroker 動的 DNS エントリ%s を追加したくなるかもしれません。

en: If you check this box, the local Redis server will be available to the modules (some do not work without it).
ja: このボックスをチェックすると、ローカル Redis サーバをモジュールが利用可能になります（これがないとうまく機能しないものがあります）。

en: If you check this, a log file will be written to disk.
ja: これをチェックすると、ログファイルをディスクに書き込みます。

en: If you click "Yes", the system will:
ja: 「はい」をクリックすると、システムは次を実行します:

en: If you do not have a crypto chip in your system, this option will have no effect. To unload the selected module, set this option to 'none' and then reboot.
ja: システムで暗号化チップを使用していない場合は、このオプションは何の効果もありません。選択したモジュールをアンロードするには、このオプションを「なし」に設定してから再起動してください。

en: If you do not have a supported thermal sensor chip in your system, this option will have no effect. To unload the selected module, set this option to 'none' and then reboot.
ja: システムで対応する温度センサを使用していない場合は、このオプションは何の効果もありません。選択したモジュールをアンロードするには、このオプションを「なし」に設定してから再起動してください。

en: If you enable this option, the client IP address will be sent to the ICAP server. This can be useful if you want to filter traffic based on IP addresses.
ja: このオプションを有効にすると、クライアント IP アドレスは ICAP サーバに送信されます。IP アドレスベースでトラフィックをフィルタしたい場合に便利です。

en: If you enter a value in this field, then MSS clamping for TCP connections to the value entered above minus 40 (TCP/IP header size) will be in effect.
ja: このフィールドに値を入力した場合、TCP 接続に対する MSS クランプにより、実際には、上記で入力した値 - 40 ( TCP/IP ヘッダサイズ ) になります。

en: If you enter a value in this field, then MSS clamping for TCP connections to the value entered above minus 40 (TCP/IP header size) will be in effect. If you leave this field blank, an MSS of 1492 bytes for PPPoE and 1500 bytes for all other connection types will be assumed. This should match the above MTU value in most all cases.
ja: このフィールドに値を入力する場合、TCP 接続に対する MSS クランプは実際には上記で入力した値 - 40 ( TCP/IP ヘッダサイズ ) になります。このフィールドを空白にすると、PPPoE では 1492 バイト、その他の全ての接続タイプでは 1500 バイトの MSS を前提とします。これは上記の MTU 値が殆どの場合で適切であるためです。

en: If you force IPv4 or IPv6 and use a hostname that does not contain a result using that protocol, it will result in an error. For example if you force IPv4 and use a hostname that only returns an AAAA IPv6 IP address, it will not work.
ja: IPv4 または IPv6 を強制してホスト名を使用する場合、そのプロトコルを使用した結果が含まれないためエラーになります。例えば IPv4 を強制してホスト名を使用すると AAAA IPv6 IP アドレスのみが返されるので、機能しません。

en: If you have a CARP setup, you may want to configure a router id in case of a conflict.
ja: CARP を設定している場合、コンフリクトに備えてルータ ID の構成をしたいかもしれません。

en: If you have a supported CPU, selecting a themal sensor will load the appropriate driver to read its temperature. Setting this to 'None' will attempt to read the temperature from an ACPI-compliant motherboard sensor instead, if one is present.
ja: 対応 CPU を使用している場合は、温度の読み取りに使用する、適切な温度センサドライバを選択してください。「なし」に設定された場合で、ACPI 準拠のマザーボードセンサが存在している時は、そちらから温度を読み取ろうと試みます。

en: If you leave this field blank, all packets on the specified interface will be captured.
ja: このフィールドが空白の時は、指定されたインタフェースの全パケットをキャプチャします。

en: If you leave this field blank, the adapter's default MTU will be used. This is typically 1500 bytes but can vary in some circumstances.
ja: このフィールドを空白にすると、アダプタのデフォルト MTU が使用されます。通常は 1500 バイトですが、一部の環境では変更可能です。

en: If you leave this field blank, the smallest mtu of this laggs children will be used.
ja: このフィールドを空白のままにすると、この LAGG の子は最小 MTU を使用します。

en: If you need additional pools of addresses inside of this subnet outside the above Range, they may be specified here.
ja: このサブネットの内に、上記の範囲外のアドレスの追加プールが必要な場合は、ここで設定可能です。

en: If you need the new IP to be included in the request, put %IP% in its place.
ja: 要求に、新規 IP が含める必要がある場合は、その場所に %IP% を記述してください。

en: If you need to include multiple possible values, separate them with a |. If your provider includes a |, escape it with \|
ja: とり得る値を複数使用する必要がある場合は | で区切ってください。プロバイダが | を値に含めている場合は \| でエスケープしてください。

en: If you only want to disable NAT, and not firewall rules, visit the %sOutbound NAT%s page.
ja: ファイアウォールルールではなく、NAT を無効にしたいだけであれば、%s外向き NAT%s ページにアクセスしてください。

en: If you pick a single IP, remote syslog severs must all be of that IP type. If you wish to mix IPv4 and IPv6 remote syslog servers, you must bind to all interfaces.
ja: 単一 IP を選択する場合は、リモート syslog サーバは全てその IP タイプである必要があります。リモート syslog サーバで IPv4 と IPv6 をどちらも使用したい場合は、全てのインタフェースにバインドしてください。

en: If you select EAP-RADIUS, you must define your RADIUS servers on the %sServers%s page.
ja: EAP-RADIUS を選択する場合は、%sサーバ%sページで RADIUS サーバを定義する必要があります。

en: If you selected ICMP for the protocol above, you may specify an ICMP type here.
ja: 上記でプロトコルとして ICMP を選択した場合、ここで ICMP タイプを指定します

en: If you specify TCP flags that should be set you should specify out of which flags as well.
ja: TCP フラグを指定する場合は、セットするフラグとセットしないフラグをどちらも指定する必要があります

en: If you specify a mac allow list, it must contain only valid partial MAC addresses.
ja: MAC 許可リストを指定してください。有効な MAC アドレスの一部のみで構成してください。

en: If you specify a mac deny list, it must contain only valid partial MAC addresses.
ja: MAC 拒否リストを指定してください。有効な MAC アドレスの一部のみで構成してください。

en: If you turn off this option, the original files will still be scanned, but without parsing individual messages/attachments.
ja: このオプションをオフにした場合、オリジナルファイルはスキャンされますが、個別のメッセージや添付ファイルの解析は行われません。

en: If you use previews, only a part of the data is sent to the ICAP server. Setting this option can improve the performance.
ja: プレビューを使用するとデータの一部のみが ICAP サーバに送信されます。このオプション設定はパフォーマンスを改善できます。

en: If you want the user to be assigned a specific IP address, enter it here.
ja: ユーザに特定の IP アドレスを割当てる場合は、ここに入力してください。

en: If you want this rule to apply to another IP address rather than the IP address of the interface chosen above, select it here (you will need to define %sVirtual IP addresses%s on the interface first).
ja: 上記で選択したインタフェースの IP アドレスではなく、別の IP アドレスをこのルールに適用したい場合は、ここでそれを選択してください ( 先にインタフェースに %s仮想 IP アドレス%s を定義しておく必要があります )。

en: If you want to change the users password, enter it here twice.
ja: ユーザパスワードを変更する場合は、ここに 2 回入力してください。

en: If you want to change the users' password, enter it here twice.
ja: ユーザのパスワードを変更する場合は、ここに 2 回入力してください

en: Ignore SSL certificate validation (for self-signed certificates)
ja: SSL 証明書検証を無視 ( 自己署名証明書用 )

en: Ignore hosts in access.log
ja: access.log のホストを無視

en: Ignore some mountpoints by filesystem type. For example (dev)tmpfs (usually present on /run, /var/run, /dev/shm or /dev).
ja: ファイルシステムタイプで一部のマウントポイントを無視します。例: (dev)tmpfs （通常 /run、/var/run、/dev/shm、/dev に設定されます）

en: Import
ja: インポート

en: Import CRL for %s
ja: %s の CRL をインポート

en: Import Certificate
ja: 証明書のインポート

en: Import an existing Certificate
ja: 既存の証明書のインポート

en: Import an existing Certificate Authority
ja: 既存の認証局をインポート

en: Import an existing Certificate Revocation List
ja: 既存の証明書失効リストをインポート

en: In Use
ja: 使用中

en: In addition, optionally select the gateway for each DNS server. When using multiple WAN connections there should be at least one unique DNS server per gateway.
ja: さらに、オプションで、DNS サーバごとにゲートウェイを選択してください。マルチ WAN 接続を使用する場合に、ゲートウェイ毎に最低 1 つの固有の DNS サーバが必要になります。

en: In case the ISP requires a SOLICIT message for authentication, select this option to prevent indefinite waiting for a router advertisement.
ja: ISP が認証に SOLICIT メッセージを要求する場合は、このオプションを選択してルータ広告を無期限に待つことを防ぎます。

en: In order to apply these settings a firmware update must be performed after save, which can include a reboot of the system.
ja: これらの設定を適用するためには、保存後にファームウェアの更新を実行する必要があります。システムの再起動も含めることができます。

en: In/out errors
ja: IN/OUT エラー

en: In/out packets
ja: IN/OUT パケット

en: In/out packets (block)
ja: IN/OUT パケット (拒否)

en: In/out packets (pass)
ja: IN/OUT パケット (許可)

en: Inactive Tunnels
ja: 非アクティブトンネル

en: Inbound interface
ja: インバウンドインタフェース

en: Incoming TCP Buffers
ja: 着信 TCP バッファ

en: Incoming bytes rate
ja: 着信バイト率

en: Incorrect ip address specified for username %s
ja: ユーザ名 %s に不正な IP アドレスが指定されました

en: Indicates where to send the logs. Takes an IPv4 or IPv6 address optionally followed by a colon (':') and a UDP port, i.e. 127.0.0.1 or 10.0.0.1:514
ja: ログをどこに送信するかを示します。IPv4 もしくは IPv6 アドレスを取り、オプションでコロン (:) と UDP ポートを後につけます。例 127.0.0.1、10.0.0.1:514

en: Individual rules may be configured to override this system setting on a per-rule basis.
ja: ルール毎の基本設定で、このシステム設定を上書きするように、個々のルールを構成できます。

en: Indoor
ja: 屋内

en: Infinitely resolve remote server
ja: 無限にリモートサーバを名前解決

en: Info
ja: 情報

en: Info / Enabled
ja: 情報 / 有効

en: Info type
ja: 情報タイプ

en: Information Only
ja: 情報のみ

en: Information Reply (Deprecated)
ja: 情報応答 ( 非推奨 )

en: Information Request (Deprecated)
ja: 情報要求 ( 非推奨 )

en: Information about listening sockets for both %sIPv4%s and %sIPv6%s.
ja: %sIPv4%s と %sIPv6%s の両方に対するリスニングソケットの情報。

en: Information on network
ja: ネットワーク情報

en: Infrastructure (BSS)
ja: インフラストラクチャ ( BSS )

en: Inherited from
ja: 継承元

en: Init String
ja: 初期化文字列

en: Initial Interval
ja: 初期間隔

en: Initial SPF Scheduling Delay
ja: 初期 SPF スケジューリング遅延

en: Initial SPF scheduling delay
ja: 初期 SPF スケジューリング遅延

en: Initial Template
ja: 初期テンプレート

en: Input Filter
ja: フィルタを入力

en: Input your Pre-Shared Key string.
ja: あなたの事前共有鍵文字列を入力してください。

en: Inputs
ja: 入力

en: Insert my currently connected MAC address (use with care)
ja: 自分が現在接続している MAC アドレスを挿入 ( 注意して使用してください )

en: Insight
ja: 分析

en: Insight Aggregator
ja: 分析アグリゲータ

en: Instance ID
ja: インスタンス ID

en: Int. Port
ja: Int. ポート

en: Intel Core* CPU on-die thermal sensor
ja: Intel Core* CPU オンダイ温度センサ

en: Inter-Client Communication
ja: クライアント間通信

en: Inter-client communication
ja: クライアント間通信

en: Interface
ja: インタフェース

en: Interface %s (VLAN) has MTU set to a bigger value
ja: インタフェース %s (VLAN) の MTU に大きい値が設定されています

en: Interface '%s' supplied as member does not exist
ja: メンバとして指定された '%s' インタフェースは存在しません

en: Interface Address
ja: インタフェースアドレス

en: Interface Configuration
ja: インタフェース構成

en: Interface Groups Edit
ja: インタフェースグループの編集

en: Interface Groups allow you to create rules that apply to multiple interfaces without duplicating the rules. If you remove members from an interface group, the group rules no longer apply to that interface.
ja: インタフェースグループは、ルールを複製しなくても複数のインタフェースに作成したルールを適用することができます。インタフェースグループからメンバを削除すれば、そのインタフェースにはグループルールが適用されなくなります

en: Interface MTU
ja: インタフェース MTU

en: Interface Name
ja: インタフェース名

en: Interface Scoped Link Database
ja: インタフェースリンクデータベーススコープ

en: Interface Statement
ja: インタフェースステートメント

en: Interface Statistics
ja: インタフェース統計

en: Interface VLAN Edit
ja: インタフェース VLAN 編集

en: Interface address
ja: インタフェースアドレス

en: Interface is assigned and you cannot change the VLAN tag while assigned.
ja: インタフェースは割当てされました。割当て中は VLAN タグを変更できません。

en: Interface name
ja: インタフェース名

en: Interface specified for the virtual IP address %s does not exist. Skipping this VIP.
ja: 仮想 IP アドレス %s を指定されたインタフェースが存在しません。この仮想 IP アドレスをスキップします

en: Interface supplied as parent is invalid
ja: 親として指定されたインタフェースは無効です

en: Interface to monitor
ja: 監視するインタフェース

en: Interface to send update from
ja: 次から更新を送信するインタフェース:

en: Interface totals (bits/sec)
ja: インタフェース合計 ( bit/秒 )

en: Interface where to find the networks logically linked to.
ja: 論理的にリンクされたネットワークの位置を探すインタフェース。

en: Interface(s)
ja: インタフェース

en: Interface(s)/Port(s)
ja: インタフェース / ポート

en: Interfaces
ja: インタフェース

en: Interfaces (generally LAN)
ja: インタフェース ( 一般的には LAN )

en: Interfaces participating in the bridge.
ja: ブリッジに参加しているインタフェース

en: Interfaces without an IP address will not be shown.
ja: IP アドレスが設定されていないインタフェースは表示されません。

en: Interfaces without an IPv6 address will not be shown.
ja: IPv6 アドレスではないインタフェースは表示されません。

en: Interfaces: Active
ja: インタフェース: アクティブ

en: Interfaces: Total
ja: インタフェース: 合計

en: Internal
ja: 内部

en: Internal Certificate
ja: 内部証明書

en: Internal Certificate Authority
ja: 内部認証局

en: Internal Certificate Revocation List
ja: 内部証明書失効リスト

en: Internal IP
ja: 内部 IP

en: Internal IPv6 Prefix
ja: 内部 IPv6 プレフィックス

en: Internal number used for this zone
ja: このゾーンで使用される内部番号

en: Internal prefix
ja: 内部プレフィックス

en: Internet Protocol
ja: インターネットプロトコル

en: Internetwork Control (6)
ja: インターネットワークコントロール ( 6 )

en: Interrupts
ja: 割り込み

en: Interrupts Statistics
ja: 割り込み統計

en: Interval
ja: 間隔

en: Interval before dropping packets (in ms), leave empty for default
ja: パケットを落とす前の間隔 ( ms 単位 )、空白はデフォルトになります

en: Interval, in seconds, that will be used to resolve hostnames configured on aliases.
ja: 間隔はエイリアスのホスト名解決の構成に使用されます。単位は秒です。

en: Intervals
ja: 間隔

en: Introduction
ja: イントロダクション

en: Intrusion Detection
ja: 侵入検知

en: Invalid Hostname
ja: 無効なホスト名

en: Invalid OS detection selection. Please select a valid OS.
ja: 検出する OS の選択が無効です。有効な OS を選択してください。

en: Invalid WEP key size. Sizes should be 40 (64) bit keys or 104 (128) bit.
ja: WEP 鍵サイズが無効です。有効なサイズは 40 (64) ビット鍵、もしくは 104 (128) ビット鍵です。

en: Invalid address family.
ja: 無効なアドレスファミリです

en: Invalid argument for key exchange protocol version.
ja: 鍵交換プロトコルバージョンに対して無効な引数です。

en: Invalid custom options
ja: 無効なカスタムオプション

en: Invalid expiration date format; use MM/DD/YYYY instead.
ja: 有効期限の日付形式が無効です。MM/DD/YYYY を使用してください

en: Invalid interface.
ja: 無効なインタフェースです

en: Invalid internal Certificate Authority
ja: 無効な内部認証局です

en: Invalid login shell provided.
ja: 無効なログインシェルが入力されました。

en: Invalid protocol.
ja: 無効なプロトコルです

en: Invalid start time - '%s'
ja: 無効な開始時間 - %s

en: Invalid stop time - '%s'
ja: 無効な停止時間 - %s

en: Invalid subnet mask on IPv4 destination
ja: 送信先の IPv4 サブネットマスクが無効です

en: Invalid subnet mask on IPv4 source
ja: 送信元の IPv4 サブネットマスクが無効です

en: Invalid value specified for packet count.
ja: パケット数に、無効な値が指定されました

en: Invalid value specified for packet length.
ja: パケット長に、無効な値が指定されました

en: Invalid value specified for port.
ja: ポートに、無効な値が指定されました

en: Inverse
ja: 反転

en: Invert
ja: 反転

en: Is the network enabled?
ja: ネットワークは有効ですか？

en: Issue IP Addresses via RADIUS server.
ja: RADIUS サーバ経由で IP アドレスを割り当てます。

en: Issue IP addresses via RADIUS server.
ja: RADIUS サーバ経由で IP アドレスを割当します。

en: Issue/Renew Certificates Now
ja: 証明書を今すぐ発行 / 更新

en: Issue/Renewal Date
ja: 発行 / 更新日付

en: Issuer
ja: 発行者

en: It is a security risk to specify WAN as an internal interface.
ja: 内部インタフェースとして WAN を指定するのはセキュリティリスクです。

en: It must match with the CA in the AD otherwise problems will arise.
ja: AD の CA と一致する必要があります。そうでない場合は問題が発生します。

en: It sets the default string describing the list of cipher algorithms ("cipher suite") that are negotiated during the SSL/TLS handshake.
ja: 暗号化アルゴリズム ( 暗号スイート ) のリストに記述するデフォルト文字列を設定します。SSL/TLS ハンドシェーク中のネゴシエートに使用します。

en: Italian
ja: イタリア語

en: January
ja: 1 月

en: Japanese
ja: 日本語

en: Jitter the flush interval by a random amount. This is primarily to avoid large write spikes for users running a large number of telegraf instances.
ja: ジッタのフラッシュ間隔はランダム値です。大量の Telegraf インスタンスが実行されることで、ユーザに大量書き込みが急激に発生しないようにすることを優先します。

en: Jobs
ja: ジョブ

en: Jostle Timeout
ja: 競争タイムアウト

en: July
ja: 7 月

en: June
ja: 6 月

en: Keep current priority
ja: 現在の優先度を維持

en: Keep in mind that all resource record types (i.e. A, AAAA, MX, etc. records) of a specified host below are being overwritten.
ja: 下で指定されるホストの全てのリソースレコードタイプ ( A、AAAA、MX、等のレコード ) は上書きされます。ご注意ください。

en: Kerberos Account Name Of This Host In AD
ja: AD でのこのホストの Kerberos アカウント名

en: Kerberos Authentication
ja: Kerberos 認証

en: Kerberos authentication check-list
ja: Kerberos 認証チェックリスト

en: Kerberos authentication module
ja: Kerberos 認証モジュール

en: Kerberos configuration
ja: Kerberos 構成

en: Kerberos configuration must exist and be valid.
ja: Kerberos 構成が存在し有効である必要があります。

en: Kernel
ja: カーネル

en: Kernel Route
ja: カーネルルート

en: Key
ja: 鍵

en: Key 1:
ja: 鍵 1:

en: Key 2:
ja: 鍵 2:

en: Key 3:
ja: 鍵 3:

en: Key 4:
ja: 鍵 4:

en: Key Exchange version
ja: 鍵交換バージョン

en: Key Rotation
ja: 鍵ローテーション

en: Key Table creation
ja: キーテーブル作成

en: Key data
ja: 鍵データ

en: Key length
ja: 鍵長

en: Key name
ja: 鍵名

en: Key type
ja: 鍵タイプ

en: KeyID tag
ja: 鍵 ID タグ

en: Keyinfo
ja: 鍵情報

en: Keytab file
ja: キータブファイル

en: Keytab file must exist and be valid.
ja: キータブファイルが存在し有効である必要があります。

en: Kill client connection from
ja: 次からのクライアント接続を強制終了:

en: Kill states
ja: ステートをキル

en: L2TP DNS Servers
ja: L2TP DNS サーバ

en: L2TP Logins
ja: L2TP ログイン

en: L2TP Raw
ja: L2TP 生

en: L2TP Server
ja: L2TP サーバ

en: L2TP password
ja: L2TP パスワード

en: L2TP remote IP address
ja: L2TP リモート IP アドレス

en: L2TP settings
ja: L2TP 設定

en: L2TP username
ja: L2TP ユーザ名

en: LAGG Devices
ja: LAGG デバイス

en: LAGG Ports
ja: LAGG ポート

en: LAGG Protocol
ja: LAGG プロトコル

en: LAGG allows for link aggregation, bonding and fault tolerance. Only unassigned interfaces can be added to LAGG.
ja: LAGG はリンクアグリゲーション、ボンディング、フォールトトレランスを可能にします。LAGG に追加できるのは、未割当のインタフェースだけです。

en: LAGG configuration
ja: LAGG 構成

en: LAN IP Address
ja: LAN IP アドレス

en: LAN IP Address field is invalid
ja: LAN IP アドレスフィールドは無効です

en: LAN IP address will be reset to 192.168.1.1
ja: LAN IP アドレスは 192.168.1.1 にリセット

en: LDAP Authentication Server List
ja: LDAP 認証サーバリスト

en: LDAP Authentication Server Parameters
ja: LDAP 認証サーバパラメータ

en: LDAP Bind Password
ja: LDAP バインドパスワード

en: LDAP Bind User DN
ja: LDAP バインドユーザ DN

en: LDAP Server
ja: LDAP サーバ

en: LDAP Server Selection
ja: LDAP サーバ選択

en: LDAP Server accessible
ja: LDAP サーバへのアクセス権

en: LDAP Server configuration
ja: LDAP サーバ構成

en: LDAP Server port, leave blank for the default (389 for TCP, 636 for SSL).
ja: LDAP サーバポート、空白にするとデフォルトになります。( TCP:389、SSL:636 )

en: LDAP server DNS lookup
ja: LDAP サーバ DNS ルックアップ

en: LDAP server DNS lookup error.
ja: LDAP サーバの DNS ルックアップエラーです。

en: LDAP server DNS lookup is not equal to LDAP IP.
ja: LDAP サーバの DNS ルックアップが LDAP IP と等しくありません。

en: LDAP server DNS reverse lookup
ja: LDAP サーバ DNS 逆引き

en: LDAP server IP reverse lookup error.
ja: LDAP サーバの DNS 逆引きエラーです。

en: LDAP server is not in DNS servers list.
ja: LDAP サーバは DNS サーバリストにはありません。

en: LDAP server is not set in Web Proxy - Authentication Settings
ja: Web プロキシに LDAP サーバが設定されていません - 認証設定

en: LDAP server ping check.
ja: LDAP サーバ に ping チェックをします。

en: LDAP server reverse DNS lookup is not equal to LDAP server FQDN.
ja: LDAP サーバの DNS 逆引きが LDAP サーバの FQDN と等しくありません。

en: LDAP servers
ja: LDAP サーバ

en: LDAP user name is not specified
ja: LDAP ユーザ名が指定されていません

en: LDAP user password is not specified
ja: LDAP ユーザパスワードが指定されていません

en: LE Account
ja: LE アカウント

en: Label
ja: ラベル

en: Lag proto
ja: Lag プロトコル

en: Lagg protocol
ja: Lagg プロトコル

en: Language
ja: 言語

en: Last 2 hours, 30 second average
ja: 直近 2 時間、30 秒平均

en: Last 24 hours, 5 minute average
ja: 直近 24 時間、5 分平均

en: Last 8 hours, 5 minute average
ja: 直近 8 時間、5 分平均

en: Last Acme Run
ja: 最新 ACME 実行

en: Last Acme Status
ja: 最新 ACME ステータス

en: Last Change
ja: 最終変更

en: Last Used
ja: 最終使用時間

en: Last config change
ja: 最新構成変更

en: Last seen
ja: 最終表示日

en: Last update
ja: 最終更新

en: Last updated
ja: 最終更新

en: Last year, 24 hour average
ja: 直近 1 年間、24 時間平均

en: Lastly, enable HAProxy using the %sService Settings%s.
ja: 最後に HAProxy が使用する%sサービス設定%sを有効にします。

en: Latency
ja: 遅延

en: Latency thresholds
ja: 遅延しきい値

en: Launch IPsec in debug mode so that more verbose logs will be generated to aid in troubleshooting.
ja: IPsec をデバッグモードで起動し、トラブルシューティングに役立つより詳細なログを生成させます。

en: Leap seconds
ja: うるう秒

en: Lease Requirements
ja: リースの必要条件

en: Lease Status
ja: リースステータス

en: Lease Type
ja: リースタイプ

en: Lease type
ja: リースタイプ

en: Leases
ja: リース

en: Leave Persistent CARP Maintenance Mode
ja: パーシステント CARP メンテナンスモードを終了

en: Leave as 'default' to use the system routing table. Or choose a gateway to utilize policy based routing.
ja: システムルーティングテーブルを使用する「デフォルト」のままにします。もしくは、ポリシーベースルーティングを使用するゲートウェイを選択してください。

en: Leave as 'none' to leave the rule enabled all the time.
ja: 「なし」の場合は、ルールはいつも有効になります

en: Leave at both when specifying network below, otherwise when using wildcards change to match desired network
ja: 下記で指定されたネットワークの場合、もしくは一致する必要があるネットワークをワイルドカードを使用して変更した場合は、両端とも切断します

en: Leave blank for the default 1812 port.
ja: デフォルトの 1812 ポートの場合は空白にします。

en: Leave blank if the account shouldn't expire, otherwise enter the expiration date in the following format: mm/dd/yyyy
ja: アカウントに有効期限を設定しない場合は空白にしてください。設定する場合は、以下の形式で有効期限を入力してください: mm/dd/yyyy

en: Leave blank if you do not want to filter by port.
ja: ポートによるフィルタを行わない場合は空白にします。

en: Leave blank to disable. Enter a full URI for the LDAP server in the form %s
ja: 無効にする場合は空白にしてください。%s の形式で LDAP サーバのフル URI を入力してください。

en: Leave blank to disable. Enter the interface IP address of the other machine. Machines must be using CARP. Interface's advskew determines whether the DHCPd process is Primary or Secondary. Ensure one machine's advskew<20 (and the other is >20).
ja: 無効にする場合は、空白にしてください。他の機器のインタフェース IP アドレスを入力します。機器では CARP を使用している必要があります。インタフェースの advskew は DHCPd プロセスがプライマリなのか、セカンダリなのかを決定します。1 つの機器には、必ず advskew<20 を設定します ( 他の機器は、>20 にします )。

en: Leave blank unless your DNS server is accessed through a VPN tunnel.
ja: DNS サーバが VPN トンネルを経由してアクセスされない場合は、空白にしてください。

en: Leave default
ja: デフォルトのままにする

en: Leave empty to use anonymous binds to resolve distinguished names
ja: 空白にすると識別名の解決に匿名バインドを使用します

en: Leave empty when no user name and password are needed.
ja: ユーザ名とパスワードの入力が不要の場合は、空白にしてください。

en: Leave this blank for the default of 22.
ja: 空白にすると、デフォルトの 22 が設定されます。

en: Leave this set to SHA1 unless all clients are set to match. SHA1 is the default for OpenVPN.
ja: 全てのクライアントを一致するよう設定する場合を除き、この設定は SHA1 にしてください。SHA1 は OpenVPN のデフォルトです。

en: Legend: wireless standards - channel # (frequency @ max TX power / TX power allowed in reg. domain)
ja: 凡例: 無線規格 - チャンネル # ( 周波数 @ max TX power / TX power は規制ドメインで許可 )

en: Leipzig
ja: ライプツィヒ

en: Length
ja: 長さ

en: Let the Redis server listen on non-localhost interfaces.
ja: Redis サーバでローカルホストではないインタフェースのリスンをさせます。

en: Let"s Encrypt(tm) is a trademark of the Internet Security Research Group. All rights reserved.
ja: Let's Encrypt(TM) は Internet Security Research Group のトレードマークです。All rights reserved.

en: Let's Encrypt Environment
ja: Let's Encrypt 環境

en: Let's Encrypt client
ja: Let's Encrypt クライアント

en: Level %s
ja: レベル %s

en: Level of Detail
ja: 詳細度

en: License
ja: ライセンス

en: License details
ja: ライセンスの詳細

en: Licensed under GPLv3.
ja: ライセンスは GPLv3 です。

en: Lifetime
ja: 有効期間

en: Lifetime in days. This is commonly set to 365 (Approximately 1 year.)
ja: 日数単位の有効期間です。通常 365 ( 約 1 年 ) に設定します。

en: Lifetime of Redis cache - 1 day by default.
ja: Redis キャッシュの有効期間。デフォルトは１日。

en: Limit SSL cipher selection in case the system defaults are undesired. Note that restrictive use may lead to an inaccessible web GUI.
ja: システムデフォルトのSSL 暗号選択を制限することは望ましくありません。そのように制限した使用をすると web GUI にアクセスできなくなる可能性があります。

en: Limit outgoing bandwidth
ja: 上り帯域幅制限

en: Limits
ja: リミット

en: Link Count
ja: リンク数

en: Link ID
ja: リンク ID

en: Link Interface(s)
ja: リンクインタフェース

en: Link Parameters
ja: リンクパラメータ

en: Link Priority
ja: リンク優先度

en: Link State Area
ja: リンクステートエリア

en: Link Type
ja: リンクタイプ

en: Link interface(s)
ja: リンクインタフェース

en: Linked rule
ja: リンクしたルール

en: List of IP addresses (or hostnames) of Zabbix servers. Incoming connections will be accepted only from the hosts listed here.
ja: Zabbix サーバの IP アドレス ( もしくはホスト名 ) のリスト。着信接続はここにリストされているホストからのみ受信されます。

en: List of IP addresses that the agent should listen on. First IP address is sent to Zabbix server if connecting to it to retrieve list of active checks.
ja: エージェントがリスンすべき IP アドレスのリスト。アクティブチェックのリストを回復するために接続する場合は、最初の IP アドレスが Zabbix サーバに送信されます。

en: List of IP:port (or hostname:port) pairs of Zabbix servers for active checks. If port is not specified, default port is used. IPv6 addresses must be enclosed in square brackets if port for that host is specified. If port is not specified, square brackets for IPv6 addresses are optional. If this parameter is not specified, active checks are disabled. Example: ServerActive=127.0.0.1:20051,zabbix.domain,[::1]:30051,::1,[12fc::1]
ja: アクティブチェック用 Zabbix サーバ の IP:port ( もしくは hostname:port ) をペアにしたリスト。ポートが指定されていない場合は、デフォルトポートが使用されます。ホストのポートが指定されている場合は IPv6 アドレスを角括弧で括ってください。ポートが指定されていない場合は、IPv6 アドレスを角括弧で括るかどうかは任意です。このパラメータが指定されていない場合は、アクティブチェックは無効になります。例: ServerActive=127.0.0.1:20051,zabbix.domain,[::1]:30051,::1,[12fc::1]

en: List of comma delimited IP addresses that the trapper should listen on. Trapper will listen on all network interfaces if this parameter is missing.
ja: トラッパーがリスンする IP アドレスのカンマ区切りリスト。このパラメータが設定されていない場合トラッパーは全てのネットワークインタフェースをリスンします。

en: List of domains that are not checked by SURBL.
ja: SURBL がチェックしないドメインのリスト。

en: List of networks where to apply the DTAG fix. Default should fit for most situations.
ja: DTAG 調整を適用するネットワークのリスト。デフォルトは一般的な環境にあわせてあります。

en: List of networks where to apply the FritzBox Anoncall plugin. Default should fit for most situations.
ja: FritzBox Anoncall プラグインを適用するネットワークのリスト。デフォルトは一般的な環境にあわせてあります。

en: List with events. Leave it empty for all events.
ja: イベントのリスト。全てのイベントの場合は空白にしてください。

en: Listen Address
ja: リスンアドレス

en: Listen Addresses
ja: リスンアドレス

en: Listen End Port
ja: リスン最終ポート

en: Listen IP
ja: リスン IP

en: Listen IPs
ja: リスン IP

en: Listen Interface
ja: リスンインタフェース

en: Listen Interfaces
ja: リスンインタフェース

en: Listen Port
ja: リスンポート

en: Listen address
ja: リスンアドレス

en: Listen address (IP)
ja: リスンアドレス (IP)

en: Listen address must be a valid IPv4 address
ja: リスンアドレスは有効な IPv4 アドレスにしてください

en: Listen port
ja: リスンポート

en: Listen port for trapper. Default is just fine.
ja: トラッパ用リスンポート。デフォルトで問題ありません。

en: Listen port needs to be an integer value between 1 and 65535
ja: リスンポートは 1 - 65535 の整数です

en: Load Average Statistics
ja: ロードアベレージ統計

en: Load Balance
ja: 負荷平衡

en: Load Balancer
ja: ロードバランサ

en: Load average
ja: ロードアベレージ

en: Loading...
ja: ロードしています...

en: Lobby
ja: ロビー

en: LocPrf
ja: Local Preference

en: Local
ja: ローカル

en: Local + Timebased One Time Password
ja: Local + 時刻ベースワンタイムパスワード

en: Local Address
ja: ローカルアドレス

en: Local Auth
ja: ローカル認証

en: Local Cache Settings
ja: ローカルキャッシュ設定

en: Local Database
ja: ローカルデータベース

en: Local Description
ja: 説明

en: Local Description to help identify this network
ja: このネットワークを識別するために使用する説明

en: Local GRE tunnel endpoint
ja: ローカル GRE トンネルエンドポイント

en: Local HTTP Port
ja: ローカル HTTP ポート

en: Local Host
ja: ローカルホスト

en: Local ID
ja: ローカル ID

en: Local IP
ja: ローカル IP

en: Local IP address
ja: ローカル IP アドレス

en: Local Logging
ja: ローカルログ

en: Local Logging Options
ja: ローカルログオプション

en: Local Network
ja: ローカルネットワーク

en: Local Port
ja: ローカルポート

en: Local Router ID
ja: ローカルルータ ID

en: Local Subnet
ja: ローカルサブネット

en: Local User Access
ja: ローカルユーザアクセス

en: Local Zone Type
ja: ローカルゾーンタイプ

en: Local address
ja: ローカルアドレス

en: Local data collection is not enabled at the moment, please configure netflow first
ja: 現在ローカルデータ収集は有効ではありません。最初に Netflow を構成してください

en: Local gif tunnel endpoint
ja: ローカル GIF トンネルエンドポイント

en: Local network type
ja: ローカルネットワークタイプ

en: Local port
ja: ローカルポート

en: Local stats TCP port
ja: ローカル統計 TCP ポート

en: Local subnets
ja: ローカルサブネット

en: Local tunnel address
ja: ローカルトンネルアドレス

en: Local zone type "%s" is not known.
ja: ローカルゾーンタイプ「%s」は不明です。

en: Location
ja: 場所

en: Lock
ja: ロック

en: Log
ja: ログ

en: Log Authentication Bad Password
ja: ログ認証 Bad Password

en: Log Authentication Good Password
ja: ログ認証 Good Password

en: Log Authentication Request
ja: ログ認証リクエスト

en: Log File
ja: ログファイル

en: Log File Size
ja: ログファイルサイズ

en: Log File Size (Bytes)
ja: ログファイルサイズ ( バイト )

en: Log Files
ja: ログファイル

en: Log Firewall Default Blocks
ja: ファイアウォールのデフォルト拒否をログに記録

en: Log Host
ja: ログ収集ホスト

en: Log Level
ja: ログレベル

en: Log NAT-PMP
ja: NAT-PMP をログに記録

en: Log Remote Commands
ja: リモートコマンドをログに記録

en: Log SNI information only
ja: SNI 情報のみをログに記録

en: Log Status Changes
ja: ログステータス変更

en: Log Transactions Slower Than (microsecond)
ja: ログトランザクションが次よりも遅い (ms):

en: Log connections
ja: ログ接続

en: Log errors from the web server process.
ja: Web サーバプロセスのエラーをログに記録

en: Log file size must be a positive integer greater than 5120.
ja: ログファイルサイズは 5120 以上の正の整数です。

en: Log level verbosity
ja: ログ詳細度レベル

en: Log package payload
ja: ログパッケージペイロード

en: Log packets blocked by 'Block Bogon Networks' rules
ja: 「bogon ネットワークを拒否」ルールで拒否されたパケットをログに記録

en: Log packets blocked by 'Block Private Networks' rules
ja: 「プライベートネットワークを拒否」ルールで拒否されたパケットをログに記録

en: Log packets handled by UPnP and NAT-PMP rules?
ja: UPnP 及び NAT-PMP ルールで取り扱うパケットをログに記録しますか？

en: Log packets matched from the default block rules put in the ruleset
ja: ルールセットのデフォルト拒否ルールと一致したパケットをログに記録

en: Log packets matched from the default pass rules put in the ruleset
ja: ルールセットのデフォルト許可ルールと一致したパケットをログに記録

en: Log packets that are handled by this rule
ja: この規則で処理されたパケットをログに記録

en: Log target
ja: ログ対象

en: Log the sub-second fraction of the received time stamp (default: Not logged).
ja: 受信したタイムスタンプの 1 秒未満の端数もログに記録します。( デフォルト: ログに記録しない )

en: Log to File or Syslog
ja: ファイルもしくは Syslog にログを記録

en: Log type
ja: ログタイプ

en: Logfile level
ja: ログファイルレベル

en: Logging
ja: ログ

en: Logging Configuration
ja: ログ構成

en: Logging Options
ja: ロギングオプション

en: Logical operator for conditions
ja: 条件に対するロジカルオペレータ

en: Login
ja: ログイン

en: Login Banner
ja: ログインバナー

en: Login Group
ja: ログイングループ

en: Login Messages
ja: ログインメッセージ

en: Login shell
ja: ログインシェル

en: Logout
ja: ログアウト

en: Logs are held in constant-size circular log files. This field controls how large each log file is, and thus how many entries may exist inside the log. By default this is approximately 500KB per log file, and there are nearly 20 such log files.
ja: ログは、一定の大きさの循環ログファイルに保持されます。このフィールドは、それぞれのログファイルの大きさと、それに従ってログ内部にいくつのエントリが存在しうるかをコントロールします。デフォルトでは、ログファイル毎に 500KB 程度、ログファイルの数は 20 程度です。

en: Logs password if it is correct.
ja: パスワードが正しい場合ログに記録します。

en: Logs password if it is rejected.
ja: パスワードが拒絶された場合ログに記録します。

en: Long
ja: ロング

en: Loopback
ja: ループバック

en: Loss
ja: 損失

en: Low
ja: 低

en: Low Delay/TCP ACK
ja: Low Delay / TCP ACK

en: Low and high thresholds for latency in milliseconds. Default is %d/%d.
ja: 遅延の最低及び最大のしきい値をミリ秒単位で指定してください。デフォルトは %d/%d です。

en: Low and high thresholds for packet loss in %%. Default is %d/%d.
ja: パケットロスの最低及び最大のしきい値を %% 単位で指定してください。デフォルトは %d/%d です。

en: Lua Script ID
ja: Lua スクリプト ID

en: Lua Script Name
ja: Lua スクリプト名

en: Lua Scripts
ja: Lua スクリプト

en: Lua function
ja: Lua 関数

en: Lua service
ja: Lua サービス

en: Luckily we have not detected a programming bug.
ja: 幸運にも、プログラムのバグは検出されていません。

en: M/Monit Register Credentials
ja: M/Monit 登録資格情報

en: M/Monit Timeout
ja: M/Monit タイムアウト

en: MAC Address
ja: MAC アドレス

en: MAC Address Control
ja: MAC アドレス管理

en: MAC Address field is invalid
ja: MAC アドレスフィールドは無効です

en: MAC address
ja: MAC アドレス

en: MASTER
ja: マスタ

en: MBUF Usage
ja: MBUF 使用量

en: MONITOR: %s has high latency, removing from routing group %s
ja: モニタ: %s が高レイテンシです。ルーティンググループ %s から削除しています

en: MONITOR: %s has packet loss, removing from routing group %s
ja: モニタ: %s にパケットロスがあります。ルーティンググループ %s から削除しています

en: MONITOR: %s is down, removing from routing group %s
ja: モニタ: %s はダウンしています。ルーティンググループ %s から削除しています

en: MRRU: Set ONLY for MLPPP connections. MRRU will be auto-negotiated by default.
ja: MRRU: MLPPP 接続に対してのみ設定してください。デフォルトでは MRRU はオートネゴシエートします。

en: MRU: MRU will be auto-negotiated by default.
ja: MRU: デフォルトでは MRU はオートネゴシエートします。

en: MTU Mismatch Detection
ja: MTU 不一致検出

en: MTU of a vlan should not be bigger than parent interface.
ja: VLAN の MTU は、親インタフェースよりも小さい値を設定してください。

en: MTU: MTU will default to 1492.
ja: MTU: MTU のデフォルトは 1492 です。

en: MX (Mail server)
ja: MX ( メールサーバ )

en: MX Check
ja: MX チェック

en: MX Host
ja: MX ホスト

en: MX Priority
ja: MX 優先度

en: Magic packet was sent successfully.
ja: マジックパケットの送信に成功しました。

en: Mail Server
ja: メールサーバ

en: Mail Server Port
ja: メールサーバポート

en: Mail format
ja: メールフォーマット

en: Mail service events
ja: メールサービスイベント

en: Mails from IPs entered here will not be scanned.
ja: ここに入力された IP から来たメールはスキャンされません。

en: Main Settings
ja: メイン設定

en: Make sure the certificate is valid for all HTTPS addresses on aliases. If it's not valid or is revoked, do not download it.
ja: エイリアスの全ての HTTPS アドレスの証明書が有効かどうか確認してください。無効、もしくは失効している場合は、ダウンロードしないでください。

en: Make sure the script is executable by the Monit service.
ja: Monit サービスでそのスクリプトが実行可能か確認してください。

en: Manage API keys here for machine to machine interaction using this user's credentials.
ja: このユーザの資格情報を使用したマシン間相互通信の API 鍵を管理します。

en: Managed
ja: 管理

en: Manual SPD entries
ja: 手動 SPD エントリ

en: Manual outbound NAT rule generation
ja: 手動外向き NAT ルール生成

en: Manufacturer
ja: 製造元

en: Map Host To IP Pool
ja: IP プールにホストをマップ

en: March
ja: 3 月

en: Mark Gateway as Down
ja: ゲートウェイをダウンにマーク

en: Mark an interface as a "private" interface. A private interface does not forward any traffic to any other port that is also a private interface.
ja: インタフェースを「プライベート」インタフェースとして登録します。プライベートインタフェースはどんなトラフィックも他のポートへ転送しません。プライベートインタフェースのポートに対しても同様です。

en: Mark an interface as a "sticky" interface. Dynamically learned address entries are treated as static once entered into the cache. Sticky entries are never aged out of the cache or replaced, even if the address is seen on a different interface.
ja: インタフェースを「スティッキー」インタフェースとして登録します。動的に学習されたアドレスエントリは、一旦キャッシュに入ると、静的なエントリとして扱われます。スティッキーエントリは、キャッシュから消えたり、置き換えられたりしても、異なるインタフェースのアドレスにみえる場合でも、期限切れになることはありません。

en: Mark encrypted archives as viruses (Encrypted.Zip, Encrypted.RAR).
ja: ウイルスとして暗号化アーカイブをマーク ( Encrypted.Zip、Encrypted.RAR )

en: Mask
ja: マスク

en: Mask bits are used to limit the network range from which the message may be resent. This is used to avoid a rejection if another server sends the second mail.
ja: マスクビットは再送信するメッセージの送信元ネットワーク範囲の制限に使用します。これは他のサーバが二番目のメールを送信した場合に拒絶することを避けるためです。

en: Master Key Regeneration
ja: マスタ鍵再生成

en: Match
ja: 一致

en: Match local tag
ja: ローカルタグと一致

en: Match on the priority of packets.
ja: パケットの優先度で一致します。

en: Match pattern
ja: パターンに一致

en: Match priority
ja: 優先度に一致

en: Match response
ja: 応答に一致

en: Matches the specified regular expression in all occurrences of header field.
ja: ヘッダフィールドに存在するもの全てに指定した正規表現を一致させます。

en: Matches the specified regular expression in all occurrences of the header field.
ja: そのヘッダフィールドに存在するもの全てに指定した正規表現を一致させます。

en: Max Daily Session
ja: 最大日次セッション

en: Max directory recursion
ja: 最大ディレクトリ再帰

en: Max established
ja: 最大接続確立

en: Max file size
ja: 最大ファイルサイズ

en: Max files
ja: 最大ファイル

en: Max keepalive requests
ja: 最大キープアライブリクエスト

en: Max keepalive timeout
ja: 最大キープアライブタイムアウト

en: Max mss
ja: 最大 MSS

en: Max new connections
ja: 最大新規接続

en: Max object size
ja: 最大オブジェクトサイズ

en: Max recursion
ja: 最大再帰

en: Max requests per child
ja: 子毎の最大リクエスト

en: Max scan size
ja: 最大スキャンサイズ

en: Max servers
ja: 最大サーバ

en: Max sessions
ja: 最大セッション

en: Max source nodes
ja: 最大送信元ノード

en: Max source states
ja: 最大送信元ステート

en: Max spare threads
ja: 最大スペアスレッド

en: Max states
ja: 最大ステート

en: Max. Connections
ja: 最大接続

en: Max. data length
ja: 最大データ長

en: Max. line length
ja: 最大行長

en: MaxLinesPerSecond
ja: 秒毎の最大行

en: Maxaddr needs to be an integer.
ja: 最大アドレスは整数です。

en: Maxage needs to be an integer between 6 and 40.
ja: 最大経過時間は 6 - 40 の整数です。

en: Maximum
ja: 最大

en: Maximum Clients
ja: 最大クライアント

en: Maximum Data Length
ja: 最大データ長

en: Maximum Download Speed
ja: 最大ダウンロード速度

en: Maximum Hold Time
ja: 最大ホールドタイム

en: Maximum Hold Time:
ja: 最大ホールドタイム:

en: Maximum Interval
ja: 最大間隔

en: Maximum Length
ja: 最大長

en: Maximum Memory
ja: 最大メモリ

en: Maximum Memory In Queues (MB)
ja: キューの最大メモリ (MB)

en: Maximum Memory Policy
ja: 最大メモリポリシ

en: Maximum Memory Samples
ja: 最大メモリサンプル

en: Maximum RAM per LUA process
ja: LUA プロセス毎の最大 RAM

en: Maximum Recipients
ja: 最大受信者

en: Maximum SSL DH Size
ja: 最大 SSL DH サイズ

en: Maximum Sessions
ja: 最大セッション

en: Maximum Size
ja: 最大サイズ

en: Maximum TTL for RRsets and messages
ja: RRset 及びメッセージの TTL 最大値

en: Maximum Upload Speed
ja: 最大アップロード速度

en: Maximum connections
ja: 最大接続

en: Maximum depth directories are scanned at.
ja: スキャンするディレクトリの深さの最大値。

en: Maximum download size (kB)
ja: 最大ダウンロードサイズ ( KB )

en: Maximum interval must be between %s and %s seconds.
ja: 最大間隔は %s - %s 秒にしてください。

en: Maximum lease time
ja: 最大リース期間

en: Maximum new connections per host / per second(s) (TCP only)
ja: ホスト / 秒単位の新規接続の最大数 ( TCP のみ )

en: Maximum new connections per host / per second(s) (advanced option) must be a positive integer
ja: ホスト / 秒単位の新規接続の最大数は正の整数です ( 詳細オプション )

en: Maximum number of concurrent FTP sessions needs to be an integer value between 1 and 500
ja: 同時 FTP セッションの最大数は 1 - 500 の整数です

en: Maximum number of concurrent FTP sessions.  When the proxy reaches this limit, new connections are denied. The default is 100 sessions. The limit can be lowered to a minimum of 1, or raised to a maximum of 500.
ja: 同時 FTP セッションの最大数。プロキシがこの制限に達すると、新規の接続は拒否されます。デフォルトは 100 セッションです。この制限値の最低は 1 で最大 500 まで上げることができます。

en: Maximum number of connections to hold in the firewall state table.
ja: ファイアウォールステートテーブルに保持する接続の最大数。

en: Maximum number of established connections per host (advanced option) must be a positive integer
ja: ホスト毎に接続確立する最大数は正の整数です ( 詳細オプション )

en: Maximum number of hops
ja: ホップの最大数

en: Maximum number of hops must be between 1 and %s
ja: ホップの最大数は 1 - %s です

en: Maximum number of new lines the agent will send per second to Zabbix Server or Proxy processing 'log' and 'logrt' active checks.
ja: Zabbix サーバもしくはプロキシの「log」及び「logrt」アクティブチェックプロセスに、エージェントが 1 秒毎に送信する新規行の最大数。

en: Maximum number of queued items
ja: キューにある項目の最大数

en: Maximum number of queued items (including those being processed by MaxThreads threads). It is recommended to have this value at least twice MaxThreads if possible.
ja: キューにある項目の最大数 ( MaxThreads スレッドでプロセスとして存在しているものも含む )。可能なら最低でも MaxThreads の二倍の値に設定することを推奨します。

en: Maximum number of table entries for systems such as aliases, sshlockout, bogons, etc, combined.
ja: エイリアス、SSH ロックアウト、bogon、等を結合したシステムのテーブルエントリの最大数です。

en: Maximum number of threads running
ja: 実行するスレッドの最大数

en: Maximum number of threads running at the same time.
ja: 同時に実行するスレッドの最大数

en: Maximum number of unique source hosts (advanced option) must be a positive integer
ja: 固有の送信元ホストの最大数は正の整数です ( 詳細オプション )

en: Maximum number of values in a memory buffer. The agent will send all collected data to Zabbix Server or Proxy if the buffer is full.
ja: メモリバッファ値の最大数。エージェントはバッファが一杯になると収集した全てのデータを Zabbix サーバもしくはプロキシに送信します。

en: Maximum number of zones reached
ja: ゾーンの最大数に達しました

en: Maximum object size (MB)
ja: 最大オブジェクトサイズ ( MB )

en: Maximum outgoing bandwidth for this tunnel. Leave empty for no limit. The input value has to be something between 100 bytes/sec and 100 Mbytes/sec (entered as bytes per second)
ja: このトンネルの上り帯域幅の最大値です。無制限にする場合は空白にしてください入力する値は、100 byte/sec - 100 Mbyte/sec になるようにしてください。( 入力する単位: byte/sec )

en: Maximum size of log file in MB. Zabbix Agent will automatically rotate the log once this limit is reached.
ja: ログファイルの MB 単位の最大数。Zabbix エージェントは一旦この限界に到達すると自動的にログをローテートします。

en: Maximum state entries (advanced option) must be a positive integer
ja: 最大ステートエントリは正の整数です。( 詳細オプション )

en: Maximum state entries per host (advanced option) must be a positive integer
ja: ホスト毎の最大ステートエントリは正の整数です。( 詳細オプション )

en: Maximum state entries this rule can create
ja: このルールが作成可能な最大ステートエントリ

en: Maximum upload size (kB)
ja: 最大アップロードサイズ ( KB )

en: May
ja: 5 月

en: Media
ja: メディア

en: Medium
ja: 中

en: Member Count
ja: メンバ数

en: Member Down
ja: メンバダウン

en: Member Interfaces
ja: メンバインタフェース

en: Member Naming Attribute
ja: メンバネーミング属性

en: Member Of
ja: メンバ:

en: Member interfaces
ja: メンバインタフェース

en: Members
ja: メンバ

en: Memory
ja: メモリ

en: Memory Cache size in Megabytes
ja: メモリキャッシュサイズ ( MB )

en: Memory Statistics
ja: メモリ統計

en: Memory usage
ja: メモリ使用量

en: Message
ja: メッセージ

en: Message Cache Size
ja: メッセージキャッシュサイズ

en: Message Digest
ja: メッセージ概要

en: Message Size Limit
ja: メッセージサイズ制限

en: Message cache elements are prefetched before they expire to help keep the cache up to date. When enabled, this option can cause an increase of around 10% more DNS traffic and load on the server, but frequently requested items will not expire from the cache.
ja: 有効期限が切れる前に、メッセージキャッシュ要素はプリフェッチされ、キャッシュを最新に維持します。有効な場合は、このオプションはおよそ 10% 以上の DNS トラフィックとサーバ負荷を増加させますが、頻繁に項目を要求することで、キャッシュから有効期限切れで削除されなくなります。

en: Method
ja: 方法

en: Metric
ja: メトリック

en: Metric Batch Size
ja: メトリックバッチサイズ

en: Metric Buffer Limit
ja: メトリックバッファ制限

en: Milliseconds
ja: ミリ秒

en: Milter Headers
ja: Milter ヘッダ

en: Min spare threads
ja: 最小スペアスレッド

en: Minimum
ja: 最小

en: Minimum Hold Time
ja: 最小ホールドタイム

en: Minimum Interval
ja: 最小間隔

en: Minimum TTL
ja: 最小 TTL

en: Minimum TTL for RRsets and messages
ja: RPset 及びメッセージの TTL 最小値

en: Minimum acceptable persistent queue delay (in ms), leave empty for default
ja: 最低許容可能パーシステントキュー遅延 ( ms 単位 )、空白はデフォルトになります

en: Minimum interval must be between %s and %s seconds.
ja: 最小間隔は %s - %s 秒にしてください。

en: Minimum standard
ja: 最低基準

en: Minutes
ja: 分

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Mobile
ja: モバイル

en: Mobile Client
ja: モバイルクライアント

en: Mobile Clients
ja: モバイルクライアント

en: Mobile Users
ja: モバイルユーザ

en: Mobile tunnel
ja: モバイルトンネル

en: Mode
ja: モード

en: Modem Port
ja: モデムポート

en: Mon
ja: 月

en: Monit HTTPD Access List
ja: Monit HTTPD アクセスリスト

en: Monit HTTPD Port
ja: Monit HTTPD ポート

en: Monit System Monitoring
ja: Monit システム監視

en: Monitor IP
ja: 監視 IP

en: Monitor Password
ja: モニタパスワード

en: Month
ja: 月

en: Monthly
ja: 月次

en: Months
ja: 月

en: More Information:
ja: その他の情報:

en: More detailed information about lease requirements and requests can be found in the %sFreeBSD Manual%s.
ja: リースの必要条件やリクエストに関する詳細情報は %sFreeBSD マニュアル%sで確認できます。

en: Move selected rules before this rule
ja: 選択したルールをこのルールの前に移動

en: Move selected rules to end
ja: 選択したルールを末尾に移動

en: Multi-Domain (SAN)
ja: マルチドメイン ( SAN )

en: Multi-WAN
ja: マルチ WAN

en: Multicast Group Memberships
ja: マルチキャストグループメンバシップ

en: Multilink connections (MLPPP) using the PPP link type is not currently supported. Please select only one Link Interface.
ja: PPP リンクタイプを使用した、マルチリンク接続 (MLPPP) 現在対応していません。リンクインタフェースは 1 つだけ選択してください。

en: Multimap Settings
ja: Multimap 設定

en: Must match the setting chosen on the remote side.
ja: リモート側で選択された設定は一致しなければいけません。

en: Mute Console
ja: コンソールをミュート

en: My Certificate
ja: 自分の証明書

en: My Certificate Authority
ja: 自分の認証局

en: My IP address
ja: 自分の IP アドレス

en: My State
ja: 自分のステート

en: My identifier
ja: 自分の識別子

en: MySQL check
ja: MySQL チェック

en: MySQL user
ja: MySQL ユーザ

en: NAS IP Address
ja: NAS IP アドレス

en: NAT Address
ja: NAT アドレス

en: NAT Port
ja: NAT ポート

en: NAT Traversal
ja: NAT トラバーサル

en: NAT reflection
ja: NAT リフレクション

en: NDP Table
ja: NDP テーブル

en: NMEA checksum calculator
ja: NMEA チェックサム計算

en: NMEA sentences
ja: NMEA センテンス

en: NO
ja: いいえ

en: NO pfsync
ja: pfsync をしない

en: NOTE
ja: 注意

en: NOTE:
ja: 注意:

en: NOTE: Define default parameters for ALL Public Services, Backend Pools and Servers here. They may still be overriden elsewhere.
ja: 注意: 全てのパブリックサービス、バックエンドプール、サーバに対するデフォルトパラメータをここで定義します。他の場所で定義されたものよりも優先される可能性があります。

en: NOTE: Define global parameters for the HAProxy service. They cannot be overriden.
ja: 注意: HAProxy サービスのグローバルパラメータはここで定義します。この設定は上書きできません。

en: NOTE: If an IP address cannot be located on the chosen interface, the daemon will bind to all addresses.
ja: 注意: 選択したインタフェースに IP アドレスが設定されていなかった場合、デーモンは全てのアドレスにバインドされます。

en: NOTE: If you are using an interactive two-factor authentication system, increase this timeout to account for how long it will take the user to receive and enter a token.
ja: 注意: 対話型の二要素認証システムを使用している場合は、ユーザがトークンを受け取って入力するのに必要な時間に合わせて、タイムアウトの値を増やしてください。

en: NOTE: It is recommended to use an algorithm stronger than SHA1 when possible.
ja: 注意: 可能であれば、SHA1 よりも強固なアルゴリズムを使用することをお勧めします。

en: NOTE: Leave this set to SHA1 unless the server is set to match. SHA1 is the default for OpenVPN.
ja: 注意: サーバを一致するよう設定する場合を除き、この設定は SHA1 にしてください。SHA1 は OpenVPN のデフォルトです。

en: NOTE: Local IPv6 peers use NDP instead of ARP.
ja: 注意: ローカル IPv6 ピアは ARP ではなく NDP を使用します。

en: NOTE: Log sizes are changed the next time a log file is cleared or deleted. To immediately increase the size of the log files, you must first save the options to set the size, then clear all logs using the "Reset Log Files" option farther down this page.
ja: 注意: ログのサイズは、次回ログファイルを消去もしくは削除した際に変更されます。すぐにログファイルサイズを増やすには、まずはじめに、サイズを設定するオプションを保存し、それから、このページのかなり下の方にある「ログファイルをリセット」オプションを使用して全てのログを消去します。

en: NOTE: Remember to add these subnets to the IPv4 Remote Networks list on the corresponding OpenVPN server settings.
ja: 注意: 対応する OpenVPN サーバ設定の IPv4 リモートネットワークリストに、これらのサブネットを追加するのを忘れないでください。

en: NOTE: Remember to add these subnets to the IPv6 Remote Networks list on the corresponding OpenVPN server settings.
ja: 注意: 対応する OpenVPN サーバ設定の IPv6 リモートネットワークリストに、これらのサブネットを追加するのを忘れないでください。

en: NOTE: The "pass" selection does not work properly with Multi-WAN. It will only work on an interface containing the default gateway.
ja: 注意: 「許可」の選択は、マルチ WAN では正しく機能しません。デフォルトゲートウェイになっているインタフェースでのみ機能します。

en: NOTE: The following links are to external services, so their reliability cannot be guaranteed.
ja: 注意: 以下は外部サービスへのリンクです。そのため信頼性を保証できません。

en: NOTE: The specified server must be present in the Backend Pool where this rule is applied.
ja: 注意: 指定したサーバはこのルールが適用されるバックエンドプールに存在している必要があります。

en: NOTE: This does not disable any IPv6 features on the firewall, it only blocks traffic.
ja: 注意: ファイアウォールの IPV6 機能を全て無効にするわけではありません。トラフィックの拒否だけを行います。

en: NOTE: This is known as the "group" setting on some VPN client implementations.
ja: 注意: これは一部の VPN クライアントの実装では「グループ」設定として知られています。

en: NOTE: When using SSL, this hostname MUST match the Common Name (CN) of the LDAP server's SSL Certificate.
ja: 注意: SSL を使用している場合は、このホスト名は LDAP サーバの SSL 証明書のコモンネーム ( CN ) と一致していなければいけません。

en: NOTE: You do not need to specify networks here if they have already been defined on the main server configuration.
ja: 注意: メインサーバの構成で既に定義されている場合は、ここでネットワークを指定する必要はありません。

en: NTP PPS Configuration
ja: NTP PPS 構成

en: NTP Serial GPS Configuration
ja: NTP シリアル GPS 構成

en: NTP Server
ja: NTP サーバ

en: NTP Server 2
ja: NTP サーバ 2

en: NTP Server Configuration
ja: NTP サーバ構成

en: NTP Servers
ja: NTP サーバ

en: NTP Statistics
ja: NTP 統計

en: NTP graphs
ja: NTP グラフ

en: NTP servers
ja: NTP サーバ

en: NTP should not use this clock, it will be displayed for reference only (default: disabled).
ja: NTP はこの時計を使用せず、参照用としてのみ表示されるようになります。( デフォルト: 無効 )

en: NTP should prefer this clock (default: enabled).
ja: NTP にこの時計を優先させます。( デフォルト: 有効 )

en: NULL (no encryption)
ja: NULL ( 暗号化しない )

en: Name
ja: 名前

en: Name of the file that should be loaded when this host boots off of the network, overrides setting on main page.
ja: ファイルの名前は、このホストのネットワークブートがオフの場合に読み込まれ、メインページの設定で上書きされます。

en: Name of the firewall host, without domain part
ja: ファイアウォールホスト名、ドメイン部分は含まない

en: Name of the host, without domain part
ja: ドメイン部分のないホスト名

en: Name of the host, without domain part.
ja: ドメイン部分のないホスト名です。

en: Name of the host, without domain part. Use "*" to create a wildcard entry.
ja: ドメインパートを除いたホスト名。「*」を使用するとワイルドカードエントリを作成します。

en: Name resolution
ja: 名前解決

en: Name to identify this Backend Pool.
ja: このバックエンドプールを識別する名前。

en: Name to identify this Health Monitor.
ja: このヘルスモニタを識別する名前。

en: Name to identify this Lua script.
ja: この Lua スクリプトを識別する名前。

en: Name to identify this Public Service.
ja: このパブリックサービスを識別する名前。

en: Name to identify this account.
ja: このアカウントを識別する名前。

en: Name to identify this condition.
ja: この条件を識別する名前。

en: Name to identify this error message.
ja: このエラーメッセージを識別する名前。

en: Name to identify this rule.
ja: このルールを識別する名前。

en: Name to identify this server.
ja: このサーバを識別する名前。

en: Name to identify this validation.
ja: この検証を識別する名前。

en: Name used for this network
ja: このネットワークで使用する名前

en: Name/Time
ja: 名前 / 時間

en: Nat
ja: NAT

en: Nearby access points or ad-hoc peers
ja: 近くのアクセスポイント、またはアドホックピア

en: Negate condition
ja: 否定条件

en: Negating destination address of "any" is invalid.
ja: 「任意」の送信先アドレスの否定は無効です。

en: Negating source address of "any" is invalid.
ja: 「任意」の送信元アドレスの否定は無効です。

en: Negotiation mode
ja: ネゴシエーションモード

en: Neighbor
ja: ネイバー

en: Neighbor AS.
ja: ネイバー AS です。

en: Neighbor Address
ja: ネイバーアドレス

en: Neighbor Count
ja: ネイバー数

en: Neighbor ID
ja: ネイバー ID

en: Neighbors
ja: ネイバー

en: Nested archives are scanned recursively, e.g. if a Zip archive contains a RAR file, all files within it will also be scanned.
ja: ネストしたアーカイブは再帰的にスキャンされます。例えば Zip アーカイブに RAR ファイルが含まれている場合はその中にある全てのファイルもスキャンされます。

en: Net Link State Area
ja: ネットリンクステートエリア

en: NetBIOS Node Type
ja: NetBIOS ノードタイプ

en: NetBIOS Options
ja: NetBIOS オプション

en: NetBIOS Scope ID
ja: NetBIOS スコープ ID

en: NetFlow Distributor
ja: NetFlow ディストリビュータ

en: Netboot Filename
ja: ネットブートファイル名

en: Netboot filename
ja: ネットブートファイル名

en: Netflow/Insight
ja: Netflow / 分析

en: Netif (name)
ja: Netif ( 名前 )

en: Network
ja: ネットワーク

en: Network Address
ja: ネットワークアドレス

en: Network Address Translation
ja: ネットワークアドレス変換

en: Network Control (7, highest)
ja: ネットワークコントロール ( 7、最高 )

en: Network ID
ja: ネットワーク ID

en: Network Id
ja: ネットワーク ID

en: Network Interface Statistics
ja: ネットワークインタフェース統計

en: Network Interfaces
ja: ネットワークインタフェース

en: Network List
ja: ネットワークリスト

en: Network Mask
ja: ネットワークマスク

en: Network Name
ja: ネットワーク名

en: Network Routing Table
ja: ネットワークルーティングテーブル

en: Network Time
ja: NTP

en: Network Time Daemon
ja: ネットワークタイムデーモン

en: Network Time Protocol Status
ja: NTP ステータス

en: Network Time Protocol server to provide for connecting client systems.
ja: NTP サーバは接続しているクライアントシステムに時刻を提供します。

en: Network Type
ja: ネットワークタイプ

en: Network UPS Monitor
ja: ネットワーク UPS 監視

en: Network UPS Tools
ja: ネットワーク UPS ツール

en: Network address that the c-icap server uses to listen to requests.
ja: c-icap サーバがリクエストをリスンするのに使用するネットワークアドレス。

en: Network collector encryption
ja: ネットワークコレクタ暗号化

en: Network collector host
ja: ネットワークコレクタホスト

en: Network collector password
ja: ネットワークコレクタパスワード

en: Network collector port
ja: ネットワークコレクタポート

en: Network collector username
ja: ネットワークコレクタユーザ名

en: Network list for fbox anoncall plugin
ja: fbox anoncall プラグインのネットワークリスト

en: Network mask must be between 0 and 32.
ja: ネットワークマスクは 0 - 32 です。

en: Network port
ja: ネットワークポート

en: Network to probe
ja: プローブするネットワーク

en: Network to scan, default: localnet.
ja: スキャンするネットワーク。デフォルト: localnet\n

en: Network(s)
ja: ネットワーク

en: Network-specific wireless configuration
ja: ネットワーク固有の無線設定

en: Networking
ja: ネットワーキング

en: Networks
ja: ネットワーク

en: Networks to interpret as local
ja: ローカルとみなすネットワーク

en: Networks to replace VIA-Header
ja: VIA-Header を置換するネットワーク

en: Never
ja: 選択しない

en: New Version
ja: 新バージョン

en: New interface:
ja: 新規インタフェース:

en: New password
ja: 新パスワード

en: Next
ja: 次

en: Next Hop
ja: ネクストホップ

en: Next Hop Self
ja: next-hop-self

en: Next-Hop-Self
ja: next-hop-self

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: No
ja: いいえ

en: No API key found
ja: API 鍵が見つかりません

en: No CARP Interfaces Defined. Click %shere%s to configure CARP.
ja: CARP インタフェースが定義されていません。%sここ%sをクリックして CARP を構成してください。

en: No Certificate Authorities defined.
ja: 認証局が定義されていません。

en: No Certificate Revocation Lists (CRLs) defined.
ja: 証明書失効リスト ( CRL ) が定義されていません。

en: No Certificates Found for this CA.
ja: この CA の証明書はありません

en: No Certificates Found for this CRL.
ja: この CRL の証明書はありません

en: No Certificates defined.
ja: 定義された証明書はありません。

en: No Certificates have been defined. You must %sCreate or Import%s a Certificate before SSL can be enabled.
ja: 証明書は定義されていません。SSL を有効にする前に、証明書の%s作成またはインポート%sを実行してください。

en: No ClamAV plugin found, please install via %sSystem > Firmware > Plugins%s. If the plugin is not installed and enabled, mails cannot be scanned for malware.
ja: ClamAV プラグインが見つかりません。%sシステム > ファームウェア > プラグイン%sからインストールしてください。プラグインがインストールされず、かつ有効化されなかった場合、メールにマルウェア対策のスキャンが行われません。

en: No ClamAV plugin found, please install via System > Firmware > Plugins.
ja: ClamAV プラグインが見つかりません。%sシステム > ファームウェア > プラグイン%sからインストールしてください。

en: No IPsec pools.
ja: IPsec プールはありません。

en: No IPsec security associations.
ja: IPsec セキュリティアソシエーションはありません

en: No IPsec security policies.
ja: IPsec セキュリティポリシはありません

en: No OpenVPN instance defined
ja: 定義済みの OpenVPN インスタンスはありません

en: No OpenVPN instance defined or enabled.
ja: 定義済もしくは有効化されている OpenVPN インスタンスはありません。

en: No Preference
ja: 優先なし

en: No RDR (NOT)
ja: RDR 禁止 ( 否定 )

en: No Rspamd plugin found, please install and come back.
ja: Rspamd プラグインが見つかりません。インストールしてからもう一度試してください。

en: No SMART devices.
ja: SMART デバイスはありません。

en: No XMLRPC Sync
ja: XMLRPC 同期を禁止

en: No active peers available
ja: 利用可能なアクティブピアがありません

en: No authentication method selected
ja: 認証メソッドが選択されていません

en: No data is transmitted to the remote host during this test, it will only attempt to open a connection and optionally display the data sent back from the server.
ja: テスト中には、リモートホストにデータは送信されません。接続を開くことと、オプションでサーバから返信データの表示のみを試すことができます。

en: No floating rules are currently defined. Floating rules are not bound to a single interface and can therefore be used to span policies over multiple networks at the same time.
ja: 現在フローティングルールが定義されていません。フローティングルールは単一のインタフェースに適用されるものではないため、同時に複数のネットワークに渡って適用されるポリシーとして使用可能です。

en: No gateway(s) have been selected to be used in this group
ja: このグループで使用するゲートウェイは選択されていません

en: No history data found!
ja: 履歴データはありません！

en: No interface(s) selected.
ja: インタフェースが選択されていません。

en: No interfaces rules are currently defined. All incoming connections on this interface will be blocked until you add a pass rule.
ja: 現在インタフェースにルールが定義されていません。このインタフェースへの全ての着信接続は許可ルールを追加するまで全て拒否されます。

en: No internal Certificate Authorities have been defined. You must %sadd%s an internal CA before creating an internal certificate.
ja: 内部認証局が定義されていません。内部証明書を作成する前に、内部 CA を%s追加%sしてください。

en: No leases from this pool yet.
ja: このプールからはまだリースされていません。

en: No numbers or spaces are allowed. Only characters in a-zA-Z
ja: 数字やスペースは使用できません。a - z A - Z のみが使用可です

en: No output received, or connection failed. Try with "Show Remote Text" unchecked first.
ja: 出力が受信されない、もしくは、接続に失敗しました。「リモートテキストを表示」のチェックを外してから、再試行してください。

en: No packages were found on your system. Please call for help.
ja: あなたのシステムにはパッケージが見つかりませんでした。救援要請してください。

en: No page assigned to this user! Click here to logout.
ja: このユーザに割り当てられたページはありません！ログアウトするにはここをクリックしてください

en: No password
ja: パスワードなし

en: No password specified for username %s
ja: ユーザー名 %s にパスワードが指定されていません

en: No peers found, %sis the ntp service running%s?
ja: ピアが見つかりません。%sntp サービスは実行されていますか%s？

en: No redirect
ja: リダイレクトしない

en: No response
ja: 応答なし

en: No results found!
ja: 結果が見つかりませんでした！

en: No saved WoL addresses
ja: WOL アドレスは保存されていません

en: No services found
ja: サービスがありません

en: No signature database found, please download before use. The download will take several minutes and this message will disappear when it has been completed.
ja: 署名データベースがありません。使用する前にダウンロードしてください。ダウンロードには数分かかります。このメッセージはダウンロード完了後に消えます。

en: No states were found.
ja: ステートは見つかりませんでした。

en: No valid config.xml found, attempting last known config restore.
ja: 有効な config.xml が見つかりません。確認できる最新設定からリストアしています。

en: No valid config.xml found, attempting to restore factory config.
ja: 有効な config.xml が見つかりません。出荷時の設定からリストアしています。

en: No. PPPoE users
ja: PPPoE ユーザ数

en: Node Type
ja: ノードタイプ

en: Non-Temporary Address Allocation
ja: 非一時アドレス割当て

en: None
ja: なし

en: None (No Authentication)
ja: なし ( 認証なし )

en: None (No Encryption)
ja: なし ( 暗号化なし )

en: None/ACPI
ja: なし / ACPI

en: Normal
ja: 標準

en: Normal User
ja: 標準ユーザ

en: Normalization
ja: 正規化

en: Normalizations
ja: 正規化

en: Normally the config xml will be written as config-stamp.xml, with this option set the filename will use the systems host and domain name.
ja: 構成 xml は通常 config-stamp.xml として書き込まれます。このオプションはファイル名をシステムのホストとドメイン名に使用するよう設定します。

en: Normally there should be no need to change these options from the defaults.
ja: 通常は、これらのオプションをデフォルトから変更する必要はありません。

en: Normally this is only useful if this server is a stratum 1 time server.
ja: 通常、これはこのサーバが stratum 1 のタイムサーバである場合にのみ有用です。

en: Not Member Of
ja: 非メンバ:

en: Not all channels may be supported by your card. Auto may override the wireless standard selected above.
ja: 全てのチャンネルが無線カードでサポートされているわけではありません。「自動」を選択すると上記で選択した無線規格を上書きします。

en: Not all drivers/NICs support 802.1Q VLAN tagging properly. On cards that do not explicitly support it, VLAN tagging will still work, but the reduced MTU may cause problems.
ja: 全てのドライバや NIC が 802.1Q VLAN タギングに適切に対応しているわけではありません。対応を明示していないカードでは、VLAN タギングが動作しても MTU の減少が問題を引き起こす可能性があります。

en: Note
ja: 注意

en: Note that it is possible to directly add options to the HAProxy configuration by using the "option pass-through", a setting that is available for several configuration items. It allows you to implement configurations that are currently not officially supported by this plugin. It is strongly discouraged to rely on this feature. Please report missing features on our GitHub page!
ja: 設定が複数の構成項目で有効になる「option pass-through」を使用することで HAProxy に直接オプション追加が可能になることに注意してください。現在このプラグインで公式にはサポートされていない構成を実装することができるようになります。この機能を信頼することは全くもってお勧めできません。機能に漏れがある場合は、我々の GitHub ページで報告してください。

en: Note that the ECN friendly behavior violates RFC2893. This should be used in mutual agreement with the peer.
ja: ECN フレンドリ動作は RFC2893 違反ですので注意してください。この機能はピア相互の合意の下で使用する必要があります。

en: Note that you should configure HAProxy in the following order:
ja: 次の順番で HAProxy を構成するように注意してください:

en: Note:
ja: 注意:

en: Note:
ja: 注意:

en: Note: A higher baud rate is generally only helpful if the GPS is sending too many sentences. It is recommended to configure the GPS to send only one sentence at a baud rate of 4800 or 9600.
ja: 高いボーレートは、通常 GPS が非常に多いセンテンスを送信する場合にのみ有用です。GPS の推奨構成は、ボーレート 4800 もしくは 9600 で 1 センテンスのみを送信です。

en: Note: Any country setting other than "Default" will override the regulatory domain setting
ja: 注意: 「デフォルト」ではない国が設定されると、規制ドメイン設定は上書きされます。

en: Note: Clears all local log files and reinitializes them as empty logs. This also restarts the DHCP daemon. Use the Save button first if you have made any setting changes.
ja: 注意: 全てのローカルログファイルを消去し、空のログとして再初期化します。DHCP デーモンも再起動されます。設定を変更した場合は、まずはじめに、保存ボタンを使用してください。

en: Note: Commands entered here will be sent to the GPS during initialization. Please read and understand your GPS documentation before making any changes here.
ja: 注意: ここで入力するコマンドは、GPS の初期化中に送信されます。ここで何らかの変更をする前に、使用する GPS のドキュメントを読んで理解してください。

en: Note: Defaults to 1 if you set APN above. Ignored if you set no APN above.
ja: 注意: 上記で APN を設定すると、デフォルトは 1 になります。APN を設定しない場合は無視されます。

en: Note: Enter the modem initialization string here. Do NOT include the "AT" string at the beginning of the command. Many modern USB 3G modems don't need an initialization string.
ja: 注意: モデムの初期化文字列を入力してください。「AT」は、コマンドの先頭に使われますので、文字列には含めないでください。モダンな USB 3G モデムでは、通常、初期化文字列は必要ありません。

en: Note: Enter timeout in seconds for connection to be established (sec.) Default is 45 sec.
ja: 接続確立のタイムアウト ( 秒 ) を入力してください。デフォルトは 45 秒です。

en: Note: If you reset the firewall state table, the browser session may appear to be hung after clicking "Reset". Simply refresh the page to continue.
ja: 注意: ファイアウォールステートテーブルをリセットすると、「リセット」をクリックした後にブラウザセッションはハングアップしたようにみえます。続行するには、ページを単純に再読み込みしてください。

en: Note: Leave blank to disable dynamic DNS registration.
ja: 注意: ダイナミック DNS 登録を無効にする場合は空白にしてください。

en: Note: Leave fields blank to disable the feature.
ja: 注意: 機能を無効にするには、フィールドを空白にしてください。

en: Note: Leave this blank for the default (300s).
ja: 注意: 空白にするとデフォルトになります ( 300 秒 )。

en: Note: Leave this blank for the default(0).
ja: 注意: 空白にするとデフォルトになります ( 0 )。

en: Note: Leave this blank for the default.
ja: 注意: 空白にするとデフォルトになります。

en: Note: Leave this blank for the default. On your system the default size is:
ja: 注意: 空白にするとデフォルトになります。あなたのシステムのデフォルトサイズ:

en: Note: Only required in Access Point mode. If left blank in Ad-hoc or Infrastructure mode, this interface will connect to any available SSID
ja: 注意: アクセスポイントモードでのみ必要です。アドホック、または、インフラストラクチャモードでこの設定を空白にしておくと、このインタフェースが使用可能な SSID 全てと接続できます。

en: Note: Shared Key Authentication requires WEP.
ja: 注意: 共有鍵認証では WEP が必要です。

en: Note: Some cards have a default that is not recognized and require changing the regulatory domain to one in this list for the changes to other regulatory settings to work.
ja: 注意: 一部のカードには、認識されないデフォルト設定が存在します。他の規制設定での動作に変更するためには、デフォルト設定の規制ドメインから、このリストの規制ドメインに変更する必要があります。

en: Note: The antenna numbers do not always match up with the labels on the card.
ja: 注意: アンテナ番号は、カードのラベルと常に一致するわけではありません。

en: Note: There are no configured IPsec Tunnels
ja: 注意: IPsec トンネルは構成されていません

en: Note: This is almost always the same as the Interface to Monitor.
ja: 注意: 通常、監視するインタフェースと同じです。

en: Note: Time to wait for SIM to discover network after PIN is sent to SIM (seconds).
ja: 注意: SIM の待ち時間は、ネットワークを検出するためのもので、PIN の後に SIM に送信されます ( 秒 )。

en: Note: Typically *99# for GSM networks and #777 for CDMA networks
ja: 注意: 通常、GSM ネットワークは *99#、CDMA ネットワークは #777 です

en: Note: With a dynamic DNS service you can only use a hostname, not an IP address.
ja: 注意: ダイナミック DNS サービスでは、IP アドレスではなくホスト名のみが使用可能です。

en: Note: You need both a filename and a boot server configured for this to work!
ja: 注意: これを機能させるには、ファイル名と起動サーバの構成の両方が必要です！

en: Note: string-format: iscsi:(servername):(protocol):(port):(LUN):targetname
ja: 注意: string 形式: iscsi:(servername):(protocol):(port):(LUN):targetname

en: Note: this only works for TCP rules. General OS choice matches all subtypes.
ja: 注意: TCP ルールでのみ機能します。一般的な OS を選択すると、全てのサブタイプに一致します。

en: Notifications
ja: 通知

en: November
ja: 11 月

en: Number
ja: 数

en: Number Of Areas
ja: エリアの数

en: Number Of Interface Scoped LSAs
ja: インタフェース LSA スコープの数

en: Number Of LSAs
ja: LSA の数

en: Number Of Processes
ja: プロセス数

en: Number Of Scoped AS
ja: AS スコープの数

en: Number of Hosts to cache
ja: キャッシュするホスト数

en: Number of L2TP users
ja: L2TP ユーザ数

en: Number of Log lines to display
ja: 表示するログの行数

en: Number of States:
ja: ステート数:

en: Number of children needs to be an integer value above 0
ja: 子の数は 0 以上の整数です。

en: Number of consecutive failures allowed before disconnect.
ja: 切断前に許容する連続失敗の数。

en: Number of files to be scanned within an archive, a document, or any other container file.
ja: アーカイブ、ドキュメント、もしくは他の種類のコンテナファイルでスキャンするファイルの数。

en: Number of first-level subdirectories
ja: ファーストレベルサブディレクトリの数

en: Number of hosts for which information is cached. The default is 10000.
ja: 情報をキャッシュするホストの数。デフォルトは 10000 です。

en: Number of log entries to show must be between 5 and 2000.
ja: 表示するログエントリの数は 5 - 2000 です。

en: Number of logs to keep.
ja: 保持するログの数。

en: Number of pre-forked instances of HTTP pollers.
ja: HTTP poller の prefork されたインスタンス数。

en: Number of pre-forked instances of ICMP pingers.
ja: ICMP pinger の prefork されたインスタンス数。

en: Number of pre-forked instances of IPMI pollers.
ja: IPMI poller の prefork されたインスタンス数。

en: Number of pre-forked instances of discoverers.
ja: discoverer の prefork されたインスタンス数。

en: Number of pre-forked instances of pollers for unreachable hosts (including IPMI and Java).
ja: 到達できないホストに対する poller の prefork されたインスタンス数 ( IPMI と Java を含む )。

en: Number of pre-forked instances of pollers.
ja: poller の prefork されたインスタンス数。

en: Number of pre-forked instances of trappers. Trappers accept incoming connections from Zabbix sender and active agents.
ja: トラッパーの prefork されたインスタンス数。トラッパーは Zabbix sender とアクティブエージェントからの着信接続を受信します。

en: Number of pre-forked instances of zabbix_agentd that process passive checks. If set to 0, disables passive checks and the agent will not listen on any TCP port.
ja: プロセスパッシブチェックをする zabbix_agentd のプレフォークされたインスタンスの数。0 を設定した場合パッシブチェックは無効になり、エージェントはどの TCP ポートもリスンしません。

en: Number of queries per thread
ja: スレッド毎のクエリ数

en: Number of second-level subdirectories
ja: セカンドレベルサブディレクトリの数

en: Number of seconds that the control connection can be idle, before the proxy will disconnect. The maximum is 86400 seconds, which is also the default. Do not set this too low, because the control connection is usually idle when large data transfers are taking place.
ja: 制御接続がアイドルになってからプロキシが切断するまでの秒数。最大は 86400 秒でこれがデフォルトです。あまり低い値を設定しないようにしてください。通常、制御接続はサイズが大きいデータ転送が行われている時はアイドル状態だからです。

en: Number of users
ja: ユーザ数

en: Number of vouchers
ja: バウチャーの数

en: Nut Account Settings
ja: Nut アカウント設定

en: OAuth Token
ja: OAuth トークン

en: OLE2 block macros
ja: OLE2 ブロックマクロ

en: OPNsense Additions
ja: OPNsense 追加機能

en: OPNsense Default
ja: OPNsense デフォルト

en: OPNsense Web Service
ja: OPNsense Web サービス

en: OS Type:
ja: OS タイプ:

en: OS detection is only valid with protocol tcp.
ja: OS 検出は TCP プロトコルでのみ有効です。

en: OTP (base32) seed to use when a one time password authenticator is used
ja: ワンタイムパスワード認証が使用されている場合に使用する OTP (base32) シード

en: OTP QR code
ja: OTP QR コード

en: OTP seed
ja: OTP シード

en: Obscure location in timestamp (default: unobscured).
ja: タイムスタンプの位置情報を表示しません。( デフォルト: 表示する )

en: October
ja: 10 月

en: Off
ja: オフ

en: Offline
ja: オフライン

en: Offline (forced)
ja: オフライン ( 強制 )

en: Old hardware accelerators like 'safe', 'hifn' or 'ubsec' may only provide userland acceleration to e.g. OpenVPN by means of the /dev/crypto interface, which can be accessed via the OpenSSL engine framework. Note that LibreSSL does not have support for this device and instead solely relies on embedded acceleration methods e.g. AES-NI. The default is to disable this device as it is likely not needed on modern systems.
ja: safe、hifn、ubsec のような古いハードウェアアクセラレータは、ユーザランドアクセラレーションのみを提供可能です。例としては OpenSSL エンジンフレームワークを経由してアクセス可能な /dev/crypto インタフェースを使用している OpenVPN です。LibreSSL はこのデバイスをサポートしておらず、かわりに AES-NI 等の組込みアクセラレーションメソッドのみの対応となりますので、注意してください。モダンなシステムでは必要ではないようなので、デフォルトではこのデバイスは無効です。

en: Old password
ja: 旧パスワード

en: Omit Hostname
ja: ホスト名を削除

en: On
ja: オン

en: On AC Power Mode
ja: AC 電源モードをオン

en: On Battery Power Mode
ja: バッテリ電源モードをオン

en: On Normal Power Mode
ja: 通常電源モードをオン

en: On system boot wait before Monit starts checking services.
ja: システム起動時に Monit がチェックサービスを開始するのを待ちます。

en: On this screen we will configure the Local Area Network information.
ja: この画面では LAN 情報を構成します。

en: On your system the default size is:
ja: システムデフォルトサイズ:

en: One (Client+Server)
ja: 1 ( クライアント + サーバ )

en: One Level
ja: 1 レベル

en: One moment while we start the initial setup wizard.
ja: 初期設定ウィザードの開始まで少々お待ちください

en: One of the neighbor IPs
ja: ネイバー IP の 1 つ

en: One-to-One
ja: 一対一

en: Onion Service
ja: Onion サービス

en: Onion Service Authentication
ja: Onion サービス認証

en: Onion Service Name
ja: Onion サービス名

en: Onion Service Names
ja: Onion サービス名

en: Onion Service Routing
ja: Onion サービスルーティング

en: Onion Services
ja: Onion サービス

en: Online
ja: オンライン

en: Online:
ja: オンライン:

en: Only Round Robin pool options may be chosen when selecting an alias.
ja: エイリアスを選択した場合のみ、ラウンドロビンプールオプションを選択できます。

en: Only Round Robin types work with Host Aliases. Any type can be used with a Subnet.
ja: ラウンドロビンタイプは、ホストエイリアスでのみ機能します。任意タイプはサブネットで使用します。

en: Only Scan Attachments
ja: 添付ファイルのみをスキャン

en: Only VLAN capable interfaces will be shown.
ja: VLAN 対応インタフェースのみが表示されます。

en: Only accept connections from the selected interfaces. Leave empty to listen globally. Use with care.
ja: 選択されたインタフェースからの接続のみを受け入れます。空白にすると全体をリスンします。注意して使用してください。

en: Only if the object is bigger than size then the percentage of data which defined by SendPercentData sent by the c-icap server before receiving the complete body of request.
ja: オブジェクトがサイズよりも大きい場合のみ SendPercentData で定義されたパーセンテージのデータがリクエストのボディ全体を受信する前に c-icap サーバにより送信されます。

en: Only one 'upstream' interface can be configured.
ja: 「上流」インタフェースとして構成できるのは 1 つだけです。

en: Only token lengths of 6 or 8 characters are supported
ja: トークンの長さは 6 もしくは 8 文字のみがサポートされています。

en: Only use in a double nat scenario where SIP don't know your external public address. Format is CSV without spaces and CIDR, like 192.168.0.0/24,10.0.0.0/8.
ja: ダブル NAT 機能は SIP が外部パブリックアドレスを認識していない状況でのみ使用してください。CSV 形式 ( 空白を使用しない ) の CIDR です。例: 192.168.0.0/24,10.0.0.0/8

en: Opaque Capability
ja: opaque-capability

en: Open System Authentication
ja: オープンシステム認証

en: Open a configuration XML file and click the button below to restore the configuration.
ja: 構成 XML ファイルを開いて構成をリストアするには下のボタンをクリックしてください。

en: Open ports by the fascist firewall.
ja: ファシストファイアウォールでポートを開けます。

en: OpenDNS Setup
ja: OpenDNS 設定

en: OpenVPN %s wizard
ja: OpenVPN %s ウィザード

en: OpenVPN Client
ja: OpneVPN クライアント

en: OpenVPN Server
ja: OpenVPN サーバ

en: OpenVPN Status
ja: OpenVPN ステータス

en: OpenVPN rule
ja: OpenVPN ルール

en: Openphish Premium offers more services, please only activate if you have a current license.
ja: Openphish Premium ではより多くのサービスを受けられます。現在お持ちのライセンスでのみアクティベートしてください。

en: Openphish is a service where phishing URLs get collected and asked by rspamd.
ja: Openphish は rspamd でフィッシング URL の収集と問合せを行うサービスです。

en: Option Modifiers
ja: オプション修飾子

en: Option pass-through
ja: オプションパススルー

en: Optional condition
ja: オプション条件

en: Optional e-mail address for this account.
ja: このアカウントのオプションのメールアドレスです。

en: Options
ja: オプション

en: Or
ja: もしくは

en: Or enter ! for lookups for this host/subdomain to NOT be forwarded anywhere.
ja: もしくは、このホスト / サブドメインの検索に ! を入力すると、どこにも転送「されません」。

en: Or enter # for an exclusion to pass through this host/subdomain to standard nameservers instead of a previous override.
ja: もしくは # で除外入力することで、このホストもしくはサブドメインは前の上書き内容ではなく、標準の DNS サーバを経由します。

en: Organization
ja: 組織

en: Organization name, often the Company or Group name.
ja: 組織名、通常は会社もしくはグループの名前です。

en: Organizational Unit
ja: 部門名

en: Origin
ja: オリジン

en: Origin should be regular text of max 30 characters
ja: オリジンは最大 30 文字の文字列です

en: Origin should be regular text of max 30 characters.
ja: オリジンは最大 30 文字の文字列です。

en: Originate all IPv6 traffic from this IP
ja: この IP から発生している全ての IPv6 トラフィック

en: Originate all traffic from this IP
ja: この IP から発生している全てのトラフィック

en: Orphan mode
ja: orphan mode

en: Orphan mode allows the system clock to be used when no other clocks are available. The number here specifies the stratum reported during orphan mode and should normally be set to a number high enough to insure that any other servers available to clients are preferred over this server. (default: 12).
ja: orphan mode は他の時計が利用可能ではない場合にシステム時計を使用することを許可します。ここで指定する番号は orphan mode の間に報告される stratum です。一般的には高い番号を設定し、クライアントにこのサーバよりも他の利用可能なサーバを確実に選択させるようにします ( デフォルト: 12 )。

en: Orphan mode must be a value between 0..15
ja: orphan mode は 0 - 15 の値です。

en: Other
ja: その他

en: Other Types
ja: その他のタイプ

en: Outbound
ja: 外向き

en: Outbound Domains
ja: アウトバウンドドメイン

en: Outbound interface
ja: アウトバウンドインタフェース

en: Outdoor
ja: 屋外

en: Outgoing Network Interfaces
ja: 発信ネットワークインタフェース

en: Outgoing TCP Buffers
ja: 発信 TCP バッファ

en: Outgoing bytes rate
ja: 発信バイト率

en: Outputs
ja: 出力

en: Overall bandwidth throttling (kbps)
ja: 全体の帯域制限 ( kbps )

en: Override DNS
ja: DNS 上書き

en: Override WAN address
ja: WAN アドレスを上書き

en: Override default hostname, if empty use system hostname.
ja: デフォルトホスト名を上書きします。空白の場合はシステムホスト名を使用します。

en: Overrides
ja: 上書き

en: Overview
ja: 概要

en: P12 key
ja: P12 鍵

en: PASSED
ja: 成功

en: PE stands for Portable Executable - it's an executable file format used in all 32 and 64-bit versions of Windows operating systems.
ja: PE は Portable Executable を現しています。32 ビット及び 64 ビットバージョンの Windows オペレーションシステム全てで実行可能なファイル形式として使用されます。

en: PF was wedged/busy and has been reset.
ja: PF は反応がない、もしくはビジーのため、リセットされました

en: PFS key group
ja: PFS 鍵グループ

en: PID File
ja: PID ファイル

en: PPP configuration
ja: PPP 構成

en: PPPoE Dial on demand
ja: PPPoE ダイヤルオンデマンド

en: PPPoE Idle timeout
ja: PPPoE アイドルタイムアウト

en: PPPoE Logins
ja: PPPoE ログイン

en: PPPoE Password
ja: PPPoE パスワード

en: PPPoE Raw
ja: PPPoE 生

en: PPPoE Server
ja: PPPoE サーバ

en: PPPoE Service name
ja: PPPoE サービス名

en: PPPoE Username
ja: PPPoE ユーザ名

en: PPPoE configuration
ja: PPPoE 構成

en: PPPoE password
ja: PPPoE パスワード

en: PPPoE server configuration
ja: PPPoE サーバ構成

en: PPPoE username
ja: PPPoE ユーザ名

en: PPPs configuration
ja: PPP 構成

en: PPTP DNS Servers
ja: PPTP DNS サーバ

en: PPTP Dial on demand
ja: PPTP ダイヤルオンデマンド

en: PPTP Idle timeout
ja: PPTP アイドルタイムアウト

en: PPTP Local IP Address
ja: PPTP ローカル IP アドレス

en: PPTP Local IP Address field is invalid
ja: PPTP ローカル IP アドレスフィールドは無効です

en: PPTP Logins
ja: PPTP ログイン

en: PPTP Password
ja: PPTP パスワード

en: PPTP Raw
ja: PPTP 生

en: PPTP Remote IP Address
ja: PPTP リモート IP アドレス

en: PPTP Remote IP Address field is invalid
ja: PPTP リモート IP アドレスフィールドは無効です

en: PPTP Server
ja: PPTP サーバ

en: PPTP Username
ja: PPTP ユーザ名

en: PPTP configuration
ja: PPTP 構成

en: PPTP local IP address
ja: PPTP ローカル IP アドレス

en: PPTP password
ja: PPTP パスワード

en: PPTP remote IP address
ja: PPTP リモート IP アドレス

en: PPTP settings
ja: PPTP 設定

en: PPTP subnet
ja: PPTP サブネット

en: PPTP username
ja: PPTP ユーザ名

en: PPTP/L2TP configuration
ja: PPTP/L2TP 構成

en: PSK for any user can be set by using an identifier of any/ANY
ja: 全てのユーザに対する PSK は any/ANY 識別子を使用することで設定できます

en: PTP ports
ja: PTP ポート

en: Package Name
ja: パッケージ名

en: Packages
ja: パッケージ

en: Packet
ja: パケット数

en: Packet Capture
ja: パケットキャプチャ

en: Packet Filter
ja: パケットフィルタ

en: Packet Length
ja: パケット長

en: Packet Loss
ja: パケットロス

en: Packet Loss or High Latency
ja: パケットロスまたは高遅延

en: Packet Loss thresholds
ja: パケットロスしきい値

en: Packet capture
ja: パケットキャプチャ

en: Packetloss
ja: パケットロス

en: Packets
ja: パケット

en: Packets In
ja: 入力パケット

en: Packets Out
ja: 出力パケット

en: Packets matching this rule will be mapped to the IP address given here.
ja: このルールに一致するパケットは、ここで指定した IP アドレスにマッピングされます。

en: Page not found
ja: ページが見つかりません

en: Parameter Problem
ja: 不正引数

en: Parameter Value
ja: パラメータ値

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Parent interface
ja: 親インタフェース

en: Parent interface,Local address, Remote tunnel address, Remote tunnel network, Local tunnel address
ja: 親インタフェース、ローカルアドレス、リモートトンネルアドレス、リモートトンネルネットワーク、ローカルトンネルアドレス

en: Partner ID
ja: パートナー ID

en: Pass
ja: 許可

en: Pass additional SSL parameters to the HAProxy configuration.
ja: 追加 SSL パラメータを HAProxy 構成に渡します。

en: Pass on error
ja: エラー時は許可

en: Pass the content instead of blocking it, in the case when the virus scanner or the virus_scan module finds an error.
ja: ウイルススキャナもしくは virus_scan モジュールがエラーを発見した場合、内容を拒否ではなく許可します。

en: Passive Interfaces
ja: パッシブインタフェース

en: Passphrase must be from 8 to 63 characters.
ja: パスフレーズは、8 - 63 文字です。

en: Passthrough networks
ja: ネットワークをパススルー

en: Password
ja: パスワード

en: Password duration settings, the interval in days in which passwords stay valid. When reached, the user will be forced to change his or her password before continuing.
ja: パスワード有効期間設定、パスワードが有効である間隔を日数単位で指定します。その期間が過ぎると操作を継続する前にユーザは強制的にパスワードを変更させられます。

en: Password for the bind user.
ja: バインドユーザに対するパスワード。

en: Password length
ja: パスワードの長さ

en: Password length must be a number or empty for default.
ja: パスワードの長さは数字です。デフォルトにするには空白にしてください。

en: Password must have at least %d characters
ja: パスワードは %d 文字以上にしてください

en: Password protect the console menu
ja: コンソールメニューをパスワードで保護

en: Password should contain at least 3 of the 4 different character groups (lowercase, uppercase, number, special)
ja: パスワードは少なくとも 3、4種類の異なる文字種で作成してください ( 大文字、小文字、数字、特殊文字 )

en: Password to authenticate against the server.
ja: サーバ認証に対するパスワード。

en: Password:
ja: パスワード:

en: Paste a Certificate Revocation List in X.509 CRL format here.
ja: X.509 CRL 形式の証明書失効リストを、ここに貼り付けます。

en: Paste a certificate in X.509 PEM format here.
ja: ここに X.509 PEM 形式の証明書を貼り付けてください。

en: Paste a private key in X.509 PEM format here.
ja: X.509 PEM 形式の秘密鍵をここに貼り付けてください

en: Paste an HMAC-MD5 key here.
ja: ここに HMAC-MD5 鍵を貼り付けてください

en: Paste an authorized keys file here.
ja: 認証鍵ファイルを、ここに貼り付けてください。

en: Paste in a shared TLS key if one has already been generated.
ja: 既に生成されている場合は、共有 TLS 鍵をペーストしてください。

en: Paste the certificate received from your certificate authority here.
ja: 自分の認証局から受け取った証明書を、ここに貼り付けてください。

en: Paste the content of your Lua script here.
ja: Lua スクリプトの内容をここに貼り付けてください。

en: Paste the content of your error messages here. The message must represent the full HTTP response and include required HTTP headers. It should not exceed the configured buffer size, which generally is 8 or 16 kB.
ja: エラーメッセージの内容をここに貼り付けてください。メッセージには全ての HTTP レスポンスと要求された HTTP ヘッダが必要です。構成したバッファサイズを上回らないようにしてください。通常は 8 もしくは 16KB です。

en: Paste the private key for the above certificate here. This is optional in most cases, but required if you need to generate a Certificate Revocation List (CRL).
ja: 上記の証明書の秘密鍵を、ここに貼り付けてください。通常はオプションですが、証明書失効リスト (CRL) を生成する必要がある場合は、必須です。

en: Paste your shared key here
ja: ここに自分の共有鍵を貼り付けてください

en: Path
ja: パス

en: Path Contains
ja: パスに含む

en: Path Matches
ja: パスに一致

en: Path Prefix
ja: パスのプレフィックス

en: Path Regex
ja: パスの正規表現

en: Path Suffix
ja: パスのサフィックス

en: Path cannot be empty.
ja: パスは空にできません。

en: Path cost
ja: パスコスト

en: Pattern matcher
ja: パターンマッチャー

en: Payload
ja: ペイロード

en: Peak
ja: 最大速度

en: Peer 1
ja: ピア 1

en: Peer 2
ja: ピア 2

en: Peer Certificate Authority
ja: ピアの認証局

en: Peer Certificate Revocation List
ja: ピアの証明書失効リスト

en: Peer IP address
ja: ピア IP アドレス

en: Peer State
ja: ピアステート

en: Peer address where encapsulated GRE packets will be sent.
ja: カプセル化した GRE パケットが送信されるピアアドレスです。

en: Peer address where encapsulated gif packets will be sent.
ja: カプセル化した GIF パケットが送信されるピアアドレス

en: Peer identifier
ja: ピア識別子

en: Peer name (FQDN)
ja: ピア名 ( FQDN )

en: Peer to Peer ( SSL/TLS )
ja: ピアツーピア ( SSL/TLS )

en: Peer to Peer ( Shared Key )
ja: ピアツーピア ( 共有鍵 )

en: Peer to Peer Server Instance Statistics
ja: ピアツーピアサーバインスタンス統計

en: Peer-IP
ja: ピア IP

en: Peers
ja: ピア

en: Peers / Session Sync
ja: ピア / セッション同期

en: Pending
ja: ペンディング

en: Pending LSAs
ja: 保留 LSA

en: Per IP Limit: Mail Count
ja: IP 毎の制限: メール数

en: Per IP Limit: Time
ja: IP 毎の制限: 時間

en: Per IP Limit: Time Unit
ja: IP 毎の制限: 時間単位

en: Per IP and From Limit: Mail Count
ja: IP と送信者毎の制限: メール数

en: Per IP and From Limit: Time
ja: IP と送信者毎の制限: 時間

en: Per IP and From Limit: Time Unit
ja: IP と送信者毎の制限: 時間単位

en: Per Recipient Limit: Mail Count
ja: 受信者毎の制限: メール数

en: Per Recipient Limit: Time
ja: 受信者毎の制限: 時間

en: Per Recipient Limit: Time Unit
ja: 受信者毎の制限: 時間単位

en: Per host bandwidth throttling (kbps)
ja: ホスト毎の帯域制限 ( kbps )

en: Per-CPU
ja: CPU 毎

en: Perform HTML normalisation and decryption of MS Script Encoder code.
ja: HTML 正規化を実行し、MS スクリプトエンコーダコードの復号をします。

en: Perform Self-tests
ja: セルフテストを実行

en: Performance Data
ja: パフォーマンスデータ

en: Performance and Monitoring
ja: パフォーマンスとモニタリング

en: Periodic Backups
ja: 定期バックアップ

en: Periodic Captive Portal Backup
ja: キャプティブポータルを定期的にバックアップ

en: Periodic DHCP Leases Backup
ja: 定期 DHCP リースバックアップ

en: Periodic NetFlow Backup
ja: 定期 NetFlow バックアップ

en: Periodic RRD Backup
ja: 定期 RRD バックアップ

en: Permit SASL Authenticated
ja: SASL 認証を許可

en: Permit TLS Client Certificate Authenticated Users
ja: TLS クライアント証明書 Authenticated Users を許可

en: Permit password login
ja: パスワードログインを許可

en: Permit root user login
ja: root ユーザログインを許可

en: Persist common settings
ja: 共通設定を保持

en: Phase 1 Proposal
ja: フェーズ 1 プロポーザル

en: Phase 1 proposal (Algorithms)
ja: フェーズ 1 プロポーザル ( アルゴリズム )

en: Phase 1 proposal (Authentication)
ja: フェーズ 1 プロポーザル ( 認証 )

en: Phase 2 proposal (SA/Key Exchange)
ja: フェーズ 2 プロポーザル ( SA / 鍵交換 )

en: Phase2 with this Local Network is already defined for mobile clients.
ja: このローカルネットワークにおけるフェーズ 2 は、モバイルクライアントで既に定義されています。

en: Phase2 with this Local/Remote networks combination is already defined for this Phase1.
ja: このローカル / リモートネットワークにおけるフェーズ 2 の組み合わせは、このフェーズ 1 で既に定義されています。

en: Phishing
ja: フィッシング

en: Phone Number
ja: 電話番号

en: Physical name of the interface facing the peer
ja: ピアに面しているインタフェースの物理名

en: Ping Hosts
ja: ホストに Ping

en: Ping Hosts and measure the metrics.
ja: ホストに ping をしてメトリックを計測します。

en: Ping timeout must be between 1...65535
ja: Ping タイムアウトは 1 - 65535 です

en: PingTimeout
ja: Ping タイムアウト

en: Pipe
ja: パイプ

en: Pipe number must be between 1...65535
ja: パイプ数は 1 - 65535 です

en: Pipes
ja: パイプ

en: Pkts
ja: パケット

en: Plain View
ja: プレーン表示

en: Plan:
ja: プラン:

en: Please add the interface for upstream, the allowed subnets, and the downstream interfaces you would like the proxy to allow. Only one 'upstream' interface can be configured.
ja: 上流へのインタフェースを使用可能なサブネットで追加してください。下流インタフェースは許可するプロキシでも構いません。「上流」インタフェースとして構成できるのは 1 つだけです。

en: Please be aware that you need to %smanually%s add the required firewall rules for all configured services.
ja: 全ての構成されたサービスに対して%s手動で%sファイアウォールルールを追加する必要があることに注意してください。

en: Please check the %ssystem log%s, the wol command for %s (%s) did not complete successfully.
ja: %sシステムログ%sを確認してください。%s (%s) に対する WOL コマンドが完了しませんでした。

en: Please choose a Link Type.
ja: リンクタイプを選択してください

en: Please choose a different name because an authentication server with this name already exists.
ja: 別の名前を選択してください。この名前の認証サーバが既に存在しています。

en: Please click Create to define one.
ja: 定義を作成するには、クリックしてください

en: Please click the "Calculate" to get a result.
ja: 結果を得るには「計算」をクリックしてください。

en: Please consider donating to the project to help us with our overhead costs. See %sour website%s to donate or purchase available %s support services.
ja: プロジェクトへの寄付をご検討お願いします。プロジェクトの諸経費の援助となります。%sWeb サイト%sにある、寄付もしくは利用可能な有料 %s サポートサービスを御覧ください。

en: Please consider submitting a crash report if the error persists.
ja: エラーが解決しない場合は、クラッシュレポートの送信をお願いします。

en: Please do not use special characters in Certificate field names.
ja: 証明書フィールド名に特殊文字を使用しないでください。

en: Please double-check the following contents to ensure you are comfortable submitting the following information.
ja: 送信する情報が次の内容で間違いがないかどうか、再度見直してください。

en: Please enter a dynamic domain name for 'My Identifier'
ja: 「自分の識別子」のダイナミックドメイン名を入力してください

en: Please enter a fully qualified domain name for 'My Identifier'
ja: 「自分の識別子」の完全修飾ドメイン名を入力してください

en: Please enter a fully qualified domain name for 'Peer Identifier'
ja: 「ピア識別子」の完全修飾ドメイン名を入力してください

en: Please enter a keyid tag for 'My Identifier'
ja: 「自分の識別子」の keyid タグを入力してください

en: Please enter a keyid tag for 'Peer Identifier'
ja: 「ピア識別子」の keyid タグを入力してください

en: Please enter a user and fully qualified domain name for 'My Identifier'
ja: 「自分の識別子」のユーザ FQDN を入力してください

en: Please enter a user and fully qualified domain name for 'Peer Identifier'
ja: 「ピア識別子」のユーザ FQDN を入力してください

en: Please enter a valid IP address or hostname for the authentication server.
ja: 認証サーバの有効な IP アドレスもしくはホスト名を入力してください。

en: Please enter a valid IP or hostname.
ja: 有効な IP またはホスト名を入力してください。

en: Please enter a valid email address.
ja: 有効な電子メールアドレスを入力してください。

en: Please enter a valid grace period in seconds
ja: 有効な猶予期間を秒単位で入力してください。

en: Please enter a valid port number.
ja: 有効なポート番号を入力してください。

en: Please enter a valid servername, ip address or leave this option blank
ja: 有効なサーバ名、IP アドレスを入力してください。もしくはこのオプションを空白のままにしてください

en: Please enter a valid servername, ip address or leave this option blank.
ja: 有効なサーバ名、IP アドレスを入力してください。もしくはこのオプションを空白のままにしてください。

en: Please enter a valid source port number, or leave the field blank.
ja: 有効な送信元ポート番号を入力するか、フィールドを空白にしてください。

en: Please enter a valid time window in seconds
ja: 有効な時間枠を秒単位で入力してください。

en: Please enter all information for authentication server.
ja: 認証サーバの全ての情報を入力してください。

en: Please enter all information for the new Certificate Authority.
ja: 新規認証局の全ての情報を入力してください。

en: Please enter all information for the new certificate.
ja: 新規証明書の全ての情報を入力してください。

en: Please enter an address for 'My Identifier'
ja: 「自分の識別子」のアドレスを入力してください

en: Please enter an address for 'Peer Identifier'
ja: 「ピア識別子」のアドレスを入力してください

en: Please enter ip addresses or domain names here
ja: ここに IP アドレスもしくはドメイン名を入力してください

en: Please enter only a two-letter ISO country code
ja: 2 文字の ISO 国名コードのみを入力してください

en: Please enter valid addresses
ja: 有効なアドレスを入力してください

en: Please enter valid mac addresses
ja: 有効な MAC アドレスを入力してください

en: Please enter valid targets (e.g. 192.168.0.1:2055).
ja: 有効なターゲットを入力してください ( 例 192.168.0.1:2055 )。

en: Please fill the required values.
ja: 必要な値を入力してください

en: Please provide a single IP address.
ja: 単一 IP アドレスを入力してください。

en: Please provide a valid listen address, i.e. 10.0.0.1:8080 or haproxy.example.com:8999.
ja: 有効なリスンアドレスを入力してください。例 10.0.0.1:8080、haproxy.example.com:8999

en: Please provide a valid listen address, i.e. 127.0.0.1:8080 or www.example.com:443. Port range as start-end, i.e. 127.0.0.1:1220-1240.
ja: 有効なリスンアドレスを入力してください。例 127.0.0.1:8080、www.example.com:443。ポート範囲は「開始-末尾」として書きます。例 127.0.0.1:1220-1240。

en: Please provide a valid user and password, i.e. user:secret123.
ja: 有効なユーザとパスワードを入力してください。例 user:secret123

en: Please provide valid IP addresses, i.e. 10.0.0.1.
ja: 有効な IP アドレスを指定して下さい。 例 10.0.0.1

en: Please provide valid Zabbix server addresses, i.e. 10.0.0.1 or zabbix.example.com.
ja: 有効な Zabbix サーバのアドレスを指定して下さい。 例　10.0.0.1、zabbix.example.com

en: Please provide valid active check receivers, i.e. 10.0.0.1:10051, zabbix.example.com or [::1]:30051.
ja: 有効なアクティブチェックレシーバを指定して下さい。例 10.0.0.1:10051、zabbix.example.com、[::1]:30051

en: Please select a valid CA from the list.
ja: リストから有効な CA を選択してください。

en: Please select a valid CRL from the list.
ja: リストから有効な CRL を選択してください。

en: Please select a valid Cryptographic Accelerator.
ja: 有効な暗号化アクセラレータを選択してください。

en: Please select a valid Digest Algorithm.
ja: 有効なダイジェストアルゴリズムを選択してください。

en: Please select a valid Key Length.
ja: 有効な鍵長を選択してください。

en: Please select a valid Thermal Hardware Sensor.
ja: 有効な温度ハードウェアセンサを選択してください。

en: Please select a valid certificate from the list
ja: リストから有効な証明書を選択してください

en: Please select a valid certificate from the list.
ja: リストから有効な証明書を選択してください。

en: Please select a valid pattern matcher algorithm
ja: 有効な pattern matcher アルゴリズムを選択してください。

en: Please select a valid rotation
ja: 有効なローテーションを選択してください

en: Please select an identifier (My Identifier) other then 'any' when selecting 'Any' interface
ja: 「任意」インタフェースを選択している場合は、「自分の識別子」に「任意」以外の識別子を選択してください。

en: Please select radius servers to use.
ja: 使用する RADIUS サーバを選択してください。

en: Please select users to import:
ja: インポートするユーザを選択してください:

en: Please select which containers to Authenticate against:
ja: 認証するコンテナを選択してください:

en: Please setup a voucher server first (%sgoto auth servers%s)
ja: 最初にバウチャーサーバを設定してください ( %s認証サーバに移動%s )

en: Please specify a valid hostname.
ja: 有効なホスト名を指定してください。

en: Please specify a valid number for max mss.
ja: 最大 MSS に有効な値を指定してください。

en: Please specify a valid number for min ttl (0-255).
ja: 最低 TTL に有効な値を指定してください ( 0 - 255 )。

en: Please specify a valid servername or IP address.
ja: 有効なサーバ名もしくは IP アドレスを指定してください。

en: Please specify a valid source address, i.e. 10.0.0.1 or loadbalancer.example.com:50000. Port range as start-end, i.e. 10.0.0.1:50000-60000.
ja: 有効な送信元アドレスを指定してください。例 10.0.0.1、loadbalancer.example.com:50000。ポート範囲は「先頭-末尾」として書きます。例 10.0.0.1:50000-60000。

en: Please specify a value between 0 and 1024.
ja: 0 - 1024 の値を指定してください。

en: Please specify a value between 0 and 256.
ja: 0 - 256 の値を指定してください。

en: Please specify a value between 0 and 50.
ja: 0 - 50 の値を指定してください。

en: Please specify a value between 1 and 100.
ja: 1 - 100 の値を指定してください。

en: Please specify a value between 1 and 10000.
ja: 1 - 10000 の値を指定してください。

en: Please specify a value between 1 and 128.
ja: 1 - 128 の値を指定してください。

en: Please specify a value between 1 and 500000.
ja: 1 - 500000 の値を指定してください。

en: Please specify a value between 1 and 65535.
ja: 1 - 65535 の値を指定してください。

en: Please specify a value between 1024 and 1048576.
ja: 1024 - 1048576 の値を指定してください。

en: Please specify a value between 1024 and 16384.
ja: 1024 - 16384 の値を指定してください。

en: Please specify a value between 1024 and 65535.
ja: 1024 - 65535 の値を指定してください。

en: Please specify a value between 64 and 65535.
ja: 64 - 65535 の値を指定してください。

en: Please specify the internal networks allowed to register here. Leave empty to allow every device. Format is CSV without spaces and CIDR, like 192.168.0.0/24,10.0.0.0/8.
ja: 登録を許可する内部ネットワークを指定してください。空白の場合は全てのデバイスを許可します。CSV 形式 ( 空白を使用しない ) の CIDR です。例: 192.168.0.0/24,10.0.0.0/8

en: Please use "Download & Update Rules" to fetch your initial ruleset, automatic updating can be scheduled after the first download.
ja: 「ダウンロードしてルールを更新」を初期ルールセットの取得に使用してください。初回ダウンロードの後に自動アップデートがスケジュール可能になります。

en: Please use the %sissue tracker%s to report bugs or request new features.
ja: バグレポートもしくは新機能のリクエストには %sissue tracker%s をご利用ください。

en: Please wait while loading data...
ja: データを読み込んでいます。お待ちください...

en: Please wait...
ja: しばらくお待ち下さい...

en: Plugin details
ja: プラグイン詳細

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Point to Point
ja: ポイントツーポイント

en: Point-to-Point
ja: ポイントツーポイント

en: Point-to-Point Devices
ja: ポイントツーポイントデバイス

en: Policy
ja: ポリシ

en: Polling Interval
ja: ポーリング間隔

en: Polling Interval needs to be an integer value between 0 and 86400
ja: ポーリング間隔は 0 - 86400 の整数値です

en: Polling interval in seconds
ja: ポーリング間隔 ( 秒単位 )

en: Pool Description
ja: プールの説明

en: Pool End
ja: プール終了

en: Pool Options:
ja: プールオプション:

en: Pool Start
ja: プール開始

en: Pool:
ja: プール:

en: Popup blocker detected. Action aborted.
ja: ポップアップブロッカーが検出されました。操作は中止されました。

en: Port
ja: ポート

en: Port %s was assigned to %d interfaces:
ja: ポート %s は %d インタフェースに割り当てられました:

en: Port Forward
ja: ポートフォワード

en: Port Probe
ja: ポートプローブ

en: Port needs to be an integer value between 0 and 65535
ja: ポートは 0 - 65535 の間の整数値です

en: Port number must be between 1...65535
ja: ポート番号は 1 - 65535 です

en: Port number on which the SOCKS server should listen. The default is 9050. You should not change this unless you need the port.
ja: SOCKS サーバがリスンするポート番号。デフォルトは 9050 です。このポートが必要な場合以外は変更しないほうがいいでしょう。

en: Port number on which the transparent DNS server should listen. The default is 9053. You should not change this unless you need the port.
ja: 透過 DNS サーバがリスンするポート番号。デフォルトは 9053 です。このポートが必要な場合以外は変更しないほうがいいでしょう。

en: Port number on which the transparent proxy server should listen. The default is 9040. You should not change this unless you need the port.
ja: 透過プロキシサーバがリスンするポート番号。デフォルトは 9040 です。このポートが必要な場合以外は変更しないほうがいいでしょう。

en: Port of Zabbix trapper on Zabbix server. Default is fine for most scenarios.
ja: Zabbix サーバの Zabbix トラッパーポート。デフォルトは殆どの状況に対応可能です。

en: Port of the remote server.
ja: リモートサーバのポート。

en: Port of the server.
ja: サーバのポート。

en: Port to check
ja: 確認するポート

en: Port used by the RADIUS server for accepting Authentication requests, typically 1812.
ja: RADIUS サーバが認証リクエストを受信するのに使用するポートです。通常は 1812 です。

en: Port value
ja: ポート値

en: Port where the proxy will listen for redirected connections. The default is port 8021.
ja: プロキシがリダイレクトされた接続をリスンするポートです。デフォルトは 8021 です。

en: Port(s)
ja: ポート

en: Portal Auth events
ja: ポータル認証イベント

en: Ports
ja: ポート

en: Portuguese (Brazil)
ja: ポルトガル語 ( ブラジル )

en: Portuguese (Portugal)
ja: ポルトガル語 ( ポルトガル )

en: Possible options: b-node (broadcasts), p-node (point-to-point name queries to a WINS server), m-node (broadcast then query name server), and h-node (query name server, then broadcast).
ja: 使用可能なオプション: b-node ( ブロードキャスト )、p-node ( WINS サーバへのポイントツーポイント名前照会 )、m-node (ブロードキャストしてからネームサーバ照会 )、h-node ( ネームサーバ照会してからブロードキャスト )。

en: PostgreSQL check
ja: PostgreSQL チェック

en: PostgreSQL user
ja: PostgreSQL ユーザ

en: Power
ja: 電源

en: Power Off
ja: 電源オフ

en: Power Savings
ja: 省電力

en: Pre-Forked Instances
ja: プレフォークされたインスタンス

en: Pre-Shared Key
ja: 事前共有鍵

en: Pre-Shared Keys
ja: 事前共有鍵

en: Prefer
ja: 優先

en: Prefer DHCP
ja: DHCP を優先

en: Prefer IPv4 over IPv6
ja: IPv4 over IPv6 を優先

en: Prefer older IPsec SAs
ja: 古い IPsec SA を優先

en: Prefer to use IPv4 even if IPv6 is available
ja: IPv6 が利用可能でも IPv4 の使用を優先

en: Preferred Lifetime
ja: 優先する有効期間

en: Prefetch DNS Key Support
ja: プリフェッチ DNS 鍵に対応

en: Prefetch Support
ja: プリフェッチに対応

en: Prefix
ja: プレフィックス

en: Prefix Delegation
ja: プレフィックスデリゲーション

en: Prefix Delegation Range
ja: プレフィックスデリゲーション範囲

en: Prefix Delegation Size
ja: プレフィックスデリゲーションサイズ

en: Prefix Interface
ja: プレフィックスインタフェース

en: Prefix Interface
ja: プレフィックスインタフェース

en: Prefix List inbound
ja: プレフィックスリスト内向き

en: Prefix List outbound
ja: プレフィックスリスト外向き

en: Prefix Lists
ja: プレフィックスリスト

en: Prefix delegation size
ja: プレフィックスデリゲーションサイズ

en: Prefix hostname to backupfile
ja: バックアップファイルのプレフィックスホスト名

en: Prefix to set before the hostname. If it ends with a dot it creates an own directory.
ja: ホスト名の前につけるプレフィックス。終端にドットがある場合は自分自身のディレクトリを作成します。

en: Prefix-List In
ja: プレフィックスリスト IN

en: Prefix-List Out
ja: プレフィックスリスト OUT

en: Prefix-List for inbound direction
ja: 内向き方向のプレフィックスリスト

en: Prefix-List for outbound direction
ja: 外向き方向のプレフィックスリスト

en: Presets:
ja: プリセット:

en: Prevent interface removal
ja: インタフェースの除去を抑制

en: Prevent release
ja: 開放を抑制

en: Prevent this client from receiving any server-defined client settings.
ja: このクライアントが、全てのサーバ定義のクライアント設定を受信することを防ぎます。

en: Preview Size
ja: プレビューサイズ

en: Primary Console
ja: プライマリコンソール

en: Primary DNS Server
ja: プライマリ DNS サーバ

en: Primary DNS Server field is invalid
ja: プライマリ DNS サーバフィールドは無効です

en: Priority
ja: 優先度

en: Priority for STP needs to be an integer between 0 and 61440.
ja: STP の優先度は 0 - 61440 の整数です。

en: Priority match must be an integer between 0 and 7.
ja: 優先度一致は 0 - 7 の整数です。

en: Priority must be between 0 and 4294967295.
ja: 優先度は 0 - 4204967296 の間でなければなりません。

en: Priority of MX record
ja: MX レコードの優先度

en: Private key
ja: 秘密鍵

en: Private key data
ja: 秘密鍵データ

en: Private key for this host in the network (leave empty to generate)
ja: ネットワークで使用するこのホストの秘密鍵 ( 空白にすると生成します )

en: Private ports
ja: プライベートポート

en: Probe Interval
ja: プローブ間隔

en: Processes
ja: プロセス

en: Processing Timeout
ja: 処理タイムアウト

en: Processing request...
ja: リクエストを処理しています...

en: Promiscuous
ja: 無作為検出

en: Promiscuous mode
ja: プロミスキャスモード

en: Protection Mode
ja: 保護モード

en: Protection mode CTS to self
ja: 保護モード: CTS-to-self

en: Protection mode RTS and CTS
ja: 保護モード: RTS/CTS

en: Protection mode off
ja: 保護モード: オフ

en: Proto
ja: プロトコル

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Protocol / Port
ja: プロトコル/ポート

en: Protocol Timing
ja: プロトコルタイミング

en: Protocol Type
ja: プロトコルタイプ

en: Protocol and IP address families do not match. You cannot select an IPv4 protocol and an IPv6 IP address.
ja: プロトコルと IP アドレスファミリが一致しません。IPv4 プロトコルと IPv6 IP アドレスは選択できません。

en: Protocol and IP address families do not match. You cannot select an IPv4 protocol and an IPv6 address.
ja: プロトコルと IP アドレスファミリが一致しません。IPv4 プロトコルと IPv6 アドレスは選択できません。

en: Protocol and IP address families do not match. You cannot select an IPv6 protocol and an IPv4 IP address.
ja: プロトコルと IP アドレスファミリが一致しません。IPv6 プロトコルと IPv4 IP アドレスは選択できません。

en: Protocol and IP address families do not match. You cannot select an IPv6 protocol and an IPv4 address.
ja: プロトコルと IP アドレスファミリが一致しません。IPv6 プロトコルと IPv4 アドレスは選択できません。

en: Protocol field compression. This option saves one byte per frame for most frames.
ja: プロトコルフィールドを圧縮します。このオプションは、ほとんどのフレームで、フレーム毎に 1 バイト圧縮します。

en: Protocol supplied is invalid
ja: 指定されたプロトコルは無効です

en: Protocol used for spanning tree.
ja: スパニングツリーに使用されるプロトコル

en: Protocol version
ja: プロトコルバージョン

en: Protocols
ja: プロトコル

en: Provide a DNS server list to clients
ja: クライアントに DNS サーバリストを提供

en: Provide a NTP server list to clients
ja: クライアントに NTP サーバリストを提供

en: Provide a WINS server list to clients
ja: クライアントに WINS サーバリストを提供

en: Provide a default domain name to clients
ja: クライアントにデフォルトドメイン名を提供

en: Provide a default domain name to clients.
ja: クライアントに提供するデフォルトドメイン名です。

en: Provide a list of accessible networks to clients
ja: クライアントにアクセス可能なネットワークのリストを提供

en: Provide a login banner to clients
ja: クライアントにログインバナーを提供

en: Provide a virtual IP address to clients
ja: クライアントに仮想 IP アドレスを提供

en: Provide a virtual adapter IP address to clients (see Tunnel Network)
ja: クライアントに仮想アダプタ IP アドレスを提供 ( トンネルネットワークを参照 )

en: Provide a virtual adapter IP address to clients (see Tunnel Network).
ja: クライアントに提供する仮想アダプタ IP アドレスです。( トンネルネットワークを参照 )

en: Provide an Access List name.
ja: アクセスリスト名を指定します。

en: Provide either the FQDN or the IP address of this server.
ja: このサーバの FQDN もしくは IP アドレスを入力してください。

en: Provide one of Response Code or Message Digest.
ja: 応答コードもしくはメッセージの概要を入力してください。

en: Provide subscription key.
ja: サブスクリプション鍵を入力してください。

en: Provide the TCP communication port to use during check, i.e. 80 or 443.
ja: チェック中に使用する TCP 通信ポートを入力してください。例 80、443

en: Provide the TCP or UDP communication port for this server, i.e. 80 or 443. If set, all connections will be sent to this port. If unset, the same port the client connected to will be used.
ja: このサーバの TCP もしくは UDP 通信ポートを入力してください。例 80、443。設定されている場合は全ての接続をこのポートに送信します。設定されていない場合は接続されたクライアントと同じポートを使用します。

en: Provider
ja: プロバイダ

en: Provider:
ja: プロバイダ:

en: Proxy
ja: プロキシ

en: Proxy ARP
ja: プロキシ ARP

en: Proxy ARP and other type Virtual IPs cannot be bound to by anything running on the firewall, such as IPsec, OpenVPN, etc. Use a CARP or IP Alias type address for these cases.
ja: プロキシ ARP 及びその他のタイプの仮想 IP は、ファイアウォールで動作している IPsec、OpenVPN 等のようなものでバインドすることはできません。その場合は CARP もしくは IP エイリアスタイプアドレスを使用してください。

en: Proxy Mode
ja: プロキシモード

en: Proxy Protocol
ja: プロキシプロトコル

en: Proxy authentication extra options
ja: プロキシ認証追加オプション

en: Proxy host or address
ja: プロキシのホスト名またはアドレス

en: Proxy interfaces
ja: プロキシインタフェース

en: Proxy port
ja: プロキシポート

en: Proxy port needs to be an integer value between 1 and 65535
ja: プロキシポートは、1 - 65535 の整数です

en: Proxy reconfigured
ja: プロキシを再構成しました

en: Public Service ID
ja: パブリックサービス ID

en: Public Service Name
ja: パブリックサービス名

en: Public Services
ja: パブリックサービス

en: Public key
ja: 公開鍵

en: Public key for this host in the network
ja: ネットワークで使用するこのホストの公開鍵

en: Public key for this host in the network (leave empty to generate)
ja: ネットワークで使用するこのホストの公開鍵 ( 空白にすると生成します )

en: Publish Server Descriptor
ja: パブリッシュサーバ記述子

en: Query
ja: クエリ

en: Query DNS servers sequentially
ja: DNS サーバに順次クエリ

en: Query time
ja: クエリ時間

en: Queue number must be between 1...65535
ja: キュー番号は 1 - 65535 です

en: Queues
ja: キュー

en: Quick
ja: クイック

en: Quick Start Guide
ja: クイックスタートガイド

en: RA Interface
ja: RA インタフェース

en: RA Sending
ja: RA 送信

en: RADIUS Accounting Update
ja: RADIUS アカウンティング更新

en: RADIUS Authentication Server List
ja: RADIUS 認証サーバリスト

en: RADIUS Authentication Server Parameters
ja: RADIUS 認証サーバパラメータ

en: RADIUS Issued IP's
ja: RADIUS IP 割当て

en: RADIUS Server
ja: RADIUS サーバ

en: RADIUS Server Selection
ja: RADIUS サーバ選択

en: RADIUS Shared Secret
ja: RADIUS 共有秘密鍵

en: RADIUS Timeout value must be numeric and positive.
ja: RADIUS タイムアウト値は、正の数値です。

en: RADIUS accounting update period in seconds
ja: RADIUS アカウンティング更新期間。単位は秒

en: RADIUS issued IPs
ja: RADIUS IP 割当

en: RADIUS primary shared secret
ja: RADIUS プライマリ共有秘密鍵

en: RADIUS secondary shared secret
ja: RADIUS セカンダリ共有秘密鍵

en: RADIUS server NAS IP Address
ja: RADIUS サーバ NAS IP アドレス

en: RADIUS server Primary
ja: プライマリ RADIUS サーバ

en: RADIUS server Secondary
ja: セカンダリ RADIUS サーバ

en: RADIUS server address
ja: RADIUS サーバアドレス

en: RADIUS servers
ja: RADIUS サーバ

en: RADIUS shared secret
ja: RADIUS 共有秘密鍵

en: RFC 1918 networks
ja: RFC 1918 ネットワーク

en: RFC 2136 client
ja: RFC 2136 クライアント

en: RFC1583 Compatibility
ja: RFC1583 互換

en: RFC1918 Networks
ja: RFC1918 ネットワーク

en: RFC2328 Conform
ja: RFC2328 準拠

en: RRD Data
ja: RRD データ

en: RRD data has been cleared.
ja: RRD データは消去されました。

en: RRD report has been cleared.
ja: RRD レポートは消去されました。

en: RSTP/STP
ja: RSTP / STP

en: RTP input dejitter
ja: RTP 入力デジッタ

en: RTP output dejitter
ja: RTP 出力デジッタ

en: RTP port high
ja: RTP ポート high

en: RTP port low
ja: RTP ポート low

en: RTP timeout
ja: RTP タイムアウト

en: Radius servers
ja: RADIUS サーバ

en: Raise Log Level
ja: ログレベルを上げる

en: Random
ja: ランダム

en: Random ID
ja: ランダム ID

en: Random with Sticky Address
ja: スティッキーアドレスでランダム

en: Random: Selects an address from the translation address pool at random.
ja: ランダム: 変換アドレスプールから、ランダムにアドレスを選択します。

en: Range
ja: 範囲

en: Range begin
ja: 範囲開始

en: Range end
ja: 範囲終了

en: Rapid Spamfilter Daemon
ja: Rapid Spamfilter デーモン

en: Rate
ja: 率

en: Rate Limit
ja: レート制限

en: Read metrics about CPU usage.
ja: CPU 使用率のメトリックを読込みます。

en: Read metrics about disk IO by device.
ja: デバイスによるディスク IO のメトリックを読込みます。

en: Read metrics about disk usage by mount point.
ja: マウントポイントによるディスク使用率のメトリックを読込みます。

en: Read metrics about memory usage.
ja: メモリ使用率のメトリックを読込みます。

en: Read metrics about swap memory usage.
ja: スワップメモリ使用率のメトリックを読込みます。

en: Read metrics about system load and uptime.
ja: システムロードと稼働時間のメトリックを読込みます。

en: Read network interface metrics.
ja: ネットワークインタフェースメトリックを読込みます。

en: Real Address
ja: 実アドレス

en: Real Servers
ja: リアルサーバ

en: Real/Virtual IP
ja: リアル / 仮想 IP

en: Reason
ja: 理由

en: Reboot
ja: 再起動

en: Reboot after a successful restore.
ja: リストアの正常終了後に再起動します。

en: Reboot required
ja: 再起動が必要です

en: Receive antenna
ja: 受信アンテナ

en: Recipient
ja: 宛先

en: Recipients
ja: 宛先

en: Record Type
ja: レコードタイプ

en: Record a timestamp once for each second, useful for constructing Allan deviation plots (default: disabled).
ja: 1 秒に 1 回タイムスタンプを記録します。アラン偏差プロットの構成に便利です。( デフォルト: 無効 )

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Redirect Gateway
ja: リダイレクトゲートウェイ

en: Redirect all incoming calls to a given SIP-URI with format sip:internal@ip:port.
ja: sip:internal@ip:port 形式で SIP URI に与えられた全ての着信コールをリダイレクトします。

en: Redirect target IP
ja: リダイレクトターゲット IP

en: Redirect target port
ja: リダイレクトターゲットポート

en: Redirecting to the dashboard...
ja: ダッシュボードにリダイレクトしています...

en: Redirecting...
ja: リダイレクトしています...

en: Ref ID
ja: RefID

en: Reference
ja: 参照

en: Reflection for 1:1
ja: 1:1 へのリフレクション

en: Reflection for port forwards
ja: ポートフォワードのリフレクション

en: Refresh
ja: 更新

en: Refresh Timer
ja: リフレッシュタイマー

en: Refuse
ja: 拒絶

en: Refuse: This action also stops queries from hosts within the netblock defined below, but sends a DNS rcode REFUSED error message back to the client.
ja: 拒絶: この操作も下記で定義されたネットブロックにあるホストからのクエリを停止しますが、クライアントに DNS RCODE REFUSED エラーメッセージを送信します。

en: Register additional Security Policy Database entries
ja: セキュリティポリシデータベースエントリを追加登録

en: Register the specified Lua service. You will most likely need to include/load your Lua code first.
ja: 指定した Lua サービスを登録します。通常は最初にあなたの Lua コードをインクルードもしくはロードする必要があります。

en: Regular Expression
ja: 正規表現

en: Regular expressions are allowed.
ja: 正規表現は許可されています。

en: Regulatory domain
ja: 規制ドメイン

en: Regulatory settings
ja: 規制設定

en: Reject
ja: 拒絶

en: Reject Connections from other IP addresses than ::1 and 127.0.0.1.
ja: ::1 及び 127.0.0.1 以外の IP アドレスからの接続を拒絶します。

en: Reject Leases From
ja: リースの拒絶

en: Reject Local Interfaces IPs
ja: ローカルインタフェース IP を拒絶

en: Reject Non FQDN Recipient
ja: FQDN ではない宛先を拒絶

en: Reject Non FQDN Sender
ja: FQDN ではない送信者を拒絶

en: Reject Private IPs
ja: プライベート IP を拒絶

en: Reject Unauthenticated Destination
ja: 認証されていない送信先を拒絶

en: Reject Unauthenticated Pipelining
ja: 認証されていないパイプラインを拒絶

en: Reject Unknown Recipient Domain
ja: 不明な宛先ドメインを拒絶

en: Reject Unknown Sender Domain
ja: 不明な送信者ドメインを拒絶

en: Reject exiting to private IP space
ja: プライベート IP 空間に存在するものを拒絶

en: Reject: Do not allow the connection; Accept: Pass the connection
ja: 拒絶: 接続を許可しない、受信: 接続を許可する

en: Related ACL item not found
ja: 関連する ACL 項目が見つかりません

en: Related HAProxy ACL not found.
ja: 関連する HAProxy ACL が見つかりません。

en: Related HAProxy action not found.
ja: 関連する HAProxy アクションが見つかりません。

en: Related HAProxy backend not found.
ja: 関連する HAProxy バックエンドが見つかりません。

en: Related HAProxy frontend not found
ja: 関連する HAProxy フロントエンドが見つかりません

en: Related HAProxy server not found.
ja: 関連する HAProxy サーバが見つかりません。

en: Related Prefix-List item not found
ja: 関連するプレフィックスリスト項目が見つかりません

en: Related Route-Map item not found
ja: 関連するルートマップ項目が見つかりません

en: Related action item not found
ja: 関連するアクション項目が見つかりません

en: Related backend item not found
ja: 関連するバックエンド項目が見つかりません

en: Related cron not found
ja: 関連する cron が見つかりません

en: Related cron not found.
ja: 関連する cron が見つかりません。

en: Related error file item not found
ja: 関連するエラーファイル項目が見つかりません

en: Related health check item not found
ja: 関連するヘルスチェック項目は見つかりません

en: Related item not found
ja: 関連する項目が見つかりません

en: Related network not found
ja: 関連するネットワークは見つかりません

en: Related pipe not found
ja: 関連するパイプが見つかりません

en: Related pipe or queue not found
ja: 関連するパイプもしくはキューが見つかりません

en: Related server item not found
ja: 関連するサーバ項目は見つかりません

en: Related template not found
ja: 関連するテンプレートが見つかりません

en: Relay
ja: リレー

en: Relaying
ja: リレー

en: Release
ja: リリース

en: Release Type
ja: リリースタイプ

en: Relevant when supplying a virtual adapter IP address to clients when using tun mode on IPv4.
ja: IPv4 で tun モードを使用する場合で、仮想アダプタ IP アドレスをクライアントに指定する際に関係します。

en: Reload
ja: リロード

en: Reload Configuration
ja: 構成を再読み込み

en: Reload Service
ja: サービスをリロード

en: Reload in progress
ja: リロード中です

en: Remaining disk space for log files:
ja: ログファイルに対する残りのディスク容量:

en: Remember to add firewall rules for all configured Public Services.
ja: 構成した全てのパブリックサービスに対するファイアウォールルールの追加を忘れないでください。

en: Remember to use these Gateway Groups in firewall rules in order to enable load balancing, failover, or policy-based routing. Without rules directing traffic into the Gateway Groups, they will not be used.
ja: ロードバランシング、フェイルオーバ、ポリシベースルーティングを有効にするには、ファイアウォールルールでゲートウェイグループを必ず使用してください。トラフィックがゲートウェイグループに直接流れるルールがないと、ロードバランシング等を使用できません。

en: Reminder
ja: リマインダ

en: Reminder needs to be an integer value between 0 and 86400
ja: リマインダは 0 - 86400 の整数です

en: Remote AS
ja: リモート AS

en: Remote Access ( SSL/TLS )
ja: リモートアクセス ( SSL/TLS )

en: Remote Access ( SSL/TLS + User Auth )
ja: リモートアクセス ( SSL/TLS + ユーザ認証 )

en: Remote Access ( User Auth )
ja: リモートアクセス ( ユーザ認証 )

en: Remote Access Control Lists
ja: リモートアクセスコントロールリスト

en: Remote Access Server
ja: リモートアクセスサーバ

en: Remote Address Range
ja: リモートアドレス範囲

en: Remote Auth
ja: リモート認証

en: Remote Blacklist
ja: リモートブラックリスト

en: Remote GRE address endpoint. The subnet part is used for the determining the network that is tunneled.
ja: リモート GRE アドレスエンドポイント。サブネット部分はトンネルになるネットワークの決定に使用されます

en: Remote Gateway
ja: リモートゲートウェイ

en: Remote Host
ja: リモートホスト

en: Remote ID
ja: リモート ID

en: Remote IP
ja: リモート IP

en: Remote IP address
ja: リモート IP アドレス

en: Remote Logging Options
ja: リモートログオプション

en: Remote Network
ja: リモートネットワーク

en: Remote Port
ja: リモートポート

en: Remote Subnet
ja: リモートサブネット

en: Remote Syslog Contents
ja: リモート syslog 内容

en: Remote Syslog Servers
ja: リモート syslog サーバ

en: Remote System
ja: リモートシステム

en: Remote System Password
ja: リモートシステムパスワード

en: Remote System Username
ja: リモートシステムユーザ名

en: Remote Total
ja: リモート合計

en: Remote User
ja: リモートユーザ

en: Remote address range
ja: リモートアドレス範囲

en: Remote gateway
ja: リモートゲートウェイ

en: Remote gif address endpoint. The subnet part is used for determining the network that is tunnelled.
ja: リモート GIF アドレスエンドポイント。サブネット部分はトンネルになるネットワークの決定に使用されます

en: Remote listen addresses
ja: リモートリスンアドレス

en: Remote network type
ja: リモートネットワークタイプ

en: Remote ports in VIA-Header
ja: VIA-Header のリモートポート

en: Remote server
ja: リモートサーバ

en: Remote start address
ja: リモート開始アドレス

en: Remote subnets
ja: リモートサブネット

en: Remote tunnel address
ja: リモートトンネルアドレス

en: Remote tunnel network
ja: リモートトンネルネットワーク

en: Remote/Virtual IP
ja: リモート / 仮想 IP

en: Remove
ja: 削除

en: Remove Configuration Backup
ja: 構成のバックアップを削除

en: Remove Users
ja: ユーザを削除

en: Remove expired vouchers
ja: 有効期限の切れたバウチャーを削除

en: Remove groups
ja: グループを削除

en: Remove log file
ja: ログファイルを削除

en: Remove the HTTP header field with the specified name and add a new one with the same name. This is useful when passing security information to the server, where the header must not be manipulated by external users.
ja: 指定した名前の HTTP ヘッダフィールドを削除し、同じ名前のものを新規追加します。これはサーバにセキュリティ情報を渡し、外部ユーザによるヘッダ操作を防ぐのに便利です。

en: Remove the HTTP header field with the specified name.
ja: 指定した名前の HTTP ヘッダフィールドを削除します。

en: Remove this backup
ja: このバックアップを削除

en: Remove voucher group
ja: バウチャーグループを削除

en: Removing this file will cleanup disk space, but cannot be undone.
ja: このファイルの削除はディスク容量をクリーンアップしますが取り消せません。

en: Renegotiate data channel key after n seconds (default=3600). Set to 0 to disable.
ja: n 秒後にデータチャンネル鍵を再ネゴシエートします ( デフォルトは 3600 )。無効にする場合は 0 を設定してください。

en: Renegotiate data channel key after n seconds (default=3600).%sWhen using a one time password, be advised that your connection will automatically drop because your password is not valid anymore.%sSet to 0 to disable, remember to change your client as well.
ja: n 秒後 ( デフォルトは 3600 ) にデータチャンネル鍵を再ネゴシエートします。%sワンタイムパスワードを使用している場合、パスワードが無効になるため接続が自動的に落ちることになるので注意してください。%s無効にするには 0 を設定し、クライアントも同じように変更してください。

en: Renegotiate time
ja: 再ネゴシエート時間

en: Renegotiate time should contain a valid number of seconds.
ja: 再ネゴシエート時間は有効な数字を秒単位で指定してください。

en: Renew
ja: 更新

en: Renewal Interval
ja: 更新間隔

en: Replaces the IP identification field of packets with random values to compensate for operating systems that use predictable values. This option only applies to packets that are not fragmented after the optional packet reassembly.
ja: オペレーティングシステムが使用する予測可能な値を補うために、パケットの IP 識別フィールドをランダムな値で置き換えます。オプションのパケットの再構築を行った後に、フラグメント化していないパケットに対してのみ適用されるオプションです。

en: Replaces the IP identification field with random values to compensate for predictable values generated by many hosts. This option only applies to packets that are not fragmented after the optional fragment reassembly.
ja: ランダムな値で IP 識別フィールドを置き換え、多くのホストで生成される予測可能な値を補正します。このオプションは、任意のフラグメント再構成後のフラグメント化していないパケットにのみ適用されます。

en: Replaces the response status code. Must be an integer between 100 and 999.
ja: 応答ステータスコードを置き換えます。100 - 999 の整数にしてください。

en: Report an issue
ja: バグを報告

en: Reporter
ja: 報告者

en: Reporting
ja: レポート

en: Reporting Database Options
ja: データベースオプションレポート

en: Reports
ja: レポート

en: Request Modify URL
ja: URL 変更要求

en: Request Options
ja: リクエストオプション

en: Request URI
ja: URI 要求

en: Require 128-bit encryption
ja: 128 ビット暗号化を要求

en: Require Options
ja: 必須オプション

en: Require domain
ja: ドメインを要求

en: Require passwords to meet complexity rules
ja: 複雑性規則に対応するパスワードを要求

en: Require the password in front of the token instead of behind it.
ja: トークンの後ではなく直前でパスワードを要求します。

en: Required Action
ja: 必要なアクション

en: Required Parameters
ja: 要求されるパラメータ

en: Rescan
ja: 再スキャン

en: Reserved/not assigned by IANA
ja: IANA: 予約済 / 未割当

en: Reset
ja: リセット

en: Reset Log Files
ja: ログファイルをリセット

en: Reset Logs
ja: ログをリセット

en: Reset Netflow Data
ja: Netflow データをリセット

en: Reset RRD Data
ja: RRD データをリセット

en: Reset to factory defaults
ja: 出荷時の規定値にリセット

en: Resetting the source tracking table will remove all source/destination associations. This means that the "sticky" source/destination association will be cleared for all clients.
ja: 送信元追跡テーブルをリセットすると、全ての送信元 / 送信先とのアソシエーションが削除されます。これは、全てのクライアントの「スティッキー」な送信元 / 送信先とのアソシエーションは、消去されるということです。

en: Resetting the state tables will remove all entries from the corresponding tables. This means that all open connections will be broken and will have to be re-established. This may be necessary after making substantial changes to the firewall and/or NAT rules, especially if there are IP protocol mappings (e.g. for PPTP or IPv6) with open connections.
ja: ステートテーブルをリセットすると、対応するテーブルから全てのエントリが削除されます。つまり、全ての開いている接続は切断され、再接続が必要となります。これはファイアウォール及び NAT もしくはそのどちらかのルールに実質的な変更を行った後、特に開いている接続に対する IP プロトコルマッピング ( 例としては PPTP や IPv6 に対して )が含まれている場合に必要になります。

en: Resolution
ja: 解像度

en: Resolution (seconds)
ja: 解像度 ( 秒 )

en: Resolution time per server
ja: サーバあたりの名前解決時間

en: Resolve DHCP mappings first
ja: DHCP マッピングを最初に名前解決

en: Resolve DNS hostname or IP
ja: DNS ホスト名または IP アドレスを名前解決

en: Respond only
ja: 応答のみ

en: Response
ja: 応答

en: Response Code
ja: 応答コード

en: Response Modify URL
ja: URL 変更応答

en: Restart %sService
ja: %s サービスの再起動

en: Restart all services
ja: 全てのサービスを再起動

en: Restore
ja: リストア

en: Restore area:
ja: リストア領域:

en: Restore configuration
ja: 構成をリストア

en: Restore from Configuration Backup
ja: 構成のバックアップからリストア

en: Restrict access to users in the selected local group. Please be aware that other authentication backends will refuse to authenticate when using this option.
ja: 選択したローカルグループのユーザに対するアクセスを制限します。その他の認証バックエンドはこのオプションの使用時に認証を拒否するようになりますので注意してください。

en: Restrictions
ja: 制限

en: Result Match
ja: 一致した結果

en: Retransmission Delay
ja: 再送遅延

en: Retransmission Interval
ja: 再送間隔

en: Retransmit Interval:
ja: Retransmit 間隔:

en: Retransmit Timer:
ja: Retransmit タイマー:

en: Retransmit interval must be between 0 and 4294967295.
ja: Retransmit 間隔は 0 - 4294967295 です。

en: Retries
ja: 再試行

en: Retry
ja: 再試行

en: Retry DNS resolution
ja: DNS 解決を再試行

en: Retry Number
ja: 再試行数

en: Reverse Address
ja: リバースアドレス

en: Reverse Address Lookup
ja: 逆アドレス検索

en: Reverse DNS Lookup
ja: DNS の逆引き

en: Reverse DNS resolution for LDAP server IP.
ja: LDAP サーバの IP を DNS 逆引きします。

en: Reverse DNS resolution for host IP.
ja: ホストの IP を DNS 逆引きします。

en: Reverse Display
ja: 反転表示

en: Reverse Port
ja: リバースポート

en: Reverse Resolve with DNS
ja: DNS で逆引き

en: Reverse address
ja: リバースアドレス

en: Reverse address must be a valid IPv4 address
ja: リバースアドレスは有効な IPv4 アドレスにしてください

en: Reverse lookup
ja: DNS 逆引き

en: Reverse port
ja: リバースポート

en: Reverse port needs to be an integer value between 1 and 65535
ja: リバースポートは 1 - 65535 の整数です

en: Reverse token order
ja: トークンの順番を反転

en: Revert to this configuration
ja: この構成に戻す

en: Revision
ja: リビジョン

en: Revocation
ja: 失効

en: Revocation Reason
ja: 失効理由

en: Revoke a Certificate
ja: 証明書の失効

en: Revoke selected certificate?
ja: 選択した証明書を無効化しますか？

en: Revoked
ja: 失効済

en: Revoked At
ja: 失効:

en: Rewrite source port
ja: 送信元ポートを再書込み

en: Rewrite sourceport to 20 in active mode to suit ancient clients that insist on this RFC property.
ja: アクティブモードで送信元ポートを 20 に再書込みすると、この RFC のプロパティを要求する古いクライアントに適合します。

en: Root CA
ja: ルート CA

en: Root Certificate
ja: ルート証明書

en: Root Login
ja: root ログイン

en: Root Path
ja: ルートパス

en: Root login is generally discouraged. It is advised to log in via another user and switch to root afterwards.
ja: root ログインは一般的には非推奨です。他のユーザとしてログインしてから、root に切り替えることをお勧めします。

en: Rotate alert logs at provided interval.
ja: 入力した間隔で警告ログをローテートします。

en: Rotate log
ja: ログローテート

en: Round Interval
ja: ラウンド間隔

en: Round Robin
ja: ラウンドロビン

en: Round Robin with Sticky Address
ja: スティッキーアドレスでラウンドロビン

en: Round Robin: Loops through the translation addresses.
ja: ラウンドロビン: 変換アドレスは循環します。

en: Round-Robin-Database
ja: ラウンドロビンデータベース

en: Rounds collection interval to 'interval', e.g. if interval="10s" then always collect on :00, :10, :20, etc.
ja: 収集間隔のラウンドを「interval」に設定します。例 interval=\"10s\" の場合は常に :00、:10、:20… に収集します。

en: Route
ja: ルート

en: Route 53: Enter your Access Key ID.
ja: Route 53: 自分のアクセス鍵 ID を入力してください。

en: Route 53: Enter your Secret Access Key.
ja: Route 53: 自分の秘密アクセス鍵を入力してください。

en: Route Map inbound
ja: ルートマップ内向き

en: Route Map outbound
ja: ルートマップ外向き

en: Route Maps
ja: ルートマップ

en: Route Priority
ja: ルート優先度

en: Route Redistribution
ja: ルート再配布

en: Route caching
ja: ルートキャッシング

en: Route search type
ja: 経路検索タイプ

en: Route-Map In
ja: ルートマップ入力

en: Route-Map Out
ja: ルートマップ出力

en: Route-Map for inbound direction
ja: 内向き方向のルートマップ

en: Route-Map for outbound direction
ja: 外向き方向のルートマップ

en: Route-map ID between 10 and 99. Be aware that the sorting will be done under the hood, so when you add an entry between it get's to the right position
ja: ルートマップ ID は 10 - 99 です。並び替えは内部で実行されるので、新しいエントリを追加するならば正しい場所に置かれるでしょう。

en: Route-map name to match and set your patterns, it will be enabled via the neigbor configuration.
ja: 一致するルートマップ名とパターンを設定してください。それはネイバーの構成を経由して有効化されます。

en: Routed
ja: ルート

en: Router
ja: ルータ

en: Router Advertisement
ja: ルータ広告

en: Router Advertisement Daemon
ja: ルータ広告デーモン

en: Router Advertisements
ja: ルータ広告

en: Router ID
ja: ルータ ID

en: Router ID as IPv4 Address
ja: IPv4 アドレスとしてのルータ IP

en: Router ID:
ja: ルータ ID:

en: Router Link State Area
ja: ルータリンクステートエリア

en: Router Only
ja: ルータのみ

en: Router Priority
ja: ルータ優先度

en: Router Routing Table
ja: ルータルーティングテーブル

en: Router Solicitation
ja: ルータ請願

en: Routes
ja: ルート

en: Routes are specified in CIDR format. The prefix of a route definition should be network prefix; it can be used to advertise more specific routes to the hosts.
ja: ルートは CIDR 形式で指定します。ルート定義のプレフィックスはネットワークプレフィックスにする必要があり、ホストへのより詳しいルートを広告するために使用されます。

en: Routing
ja: ルーティング

en: Routing Process
ja: ルーティングプロセス

en: Routing Table
ja: ルーティングテーブル

en: Rule ID
ja: ルール ID

en: Rule Information
ja: ルール情報

en: Rule Name
ja: ルール名

en: Rule details
ja: ルール詳細

en: Rule priority
ja: ルール優先度

en: Rules
ja: ルール

en: Rules & Checks
ja: ルールとチェック

en: Rules and Checks
ja: ルールとチェック

en: Rules are evaluated on a first-match basis (i.e. the action of the first rule to match a packet will be executed). This means that if you use block rules, you'll have to pay attention to the rule order. Everything that isn't explicitly passed is blocked by default.
ja: ルールは一番最初に一致するものが評価されます ( パケットに一致する一番最初のルールの動作が実行されます )。拒否ルールを使用する場合、ルールの順番に注意する必要があります。デフォルトでは、明確に許可されていないパケットは、全て拒否されます。

en: Rules for WAN type interfaces in groups do not contain the reply-to mechanism upon which Multi-WAN typically relies.
ja: グループ内の WAN タイプインタフェースへのルールには reply-to メカニズムは含みません。マルチ WAN は通常信頼します。

en: Ruleset details
ja: ルールセット詳細

en: Rulesets
ja: ルールセット

en: Run ''net stop dnscache'', ''net start dnscache'', ''ipconfig /flushdns'' and ''ipconfig /registerdns'' on connection initiation. This is known to kick Windows into recognizing pushed DNS servers.
ja: 接続開始時に ''net stop dnscache''、''net start dnscache''、''ipconfig /flushdns''、及び、''ipconfig /registerdns'' を実行します。これは Windows に通知された DNS サーバ を認識させる手法として知られています。

en: Run as root
ja: root として実行

en: Running Configuration
ja: 動作中の構成

en: Running Time
ja: 実行時間

en: Running an exit node may be lead to legal issues and seized hardware. Be careful with your settings here.
ja: 出口ノードの実行は法的問題及びハードウェアの押収に繋がる可能性があります。ここでの設定に注意してください。

en: Russian
ja: ロシア語

en: SIM PIN wait
ja: SIM PIN 待ち時間

en: SIP listen port
ja: SIP リスンポート

en: SIP port the service use, default of 5060 is perfectly fine.
ja: サービスが使用する SIP ポート。デフォルトの 5060 が最もお勧めです。

en: SMART Capabilities
ja: SMART 機能

en: SMART Status
ja: SMART ステータス

en: SMTP Banner
ja: SMTP バナー

en: SMTP Client Security
ja: SMTP クライアントセキュリティ

en: SMTP check
ja: SMTP チェック

en: SMTP domain
ja: SMTP ドメイン

en: SMTPHost
ja: SMTP ホスト

en: SNI Contains
ja: SNI に含む

en: SNI Matches
ja: SNI に一致

en: SNI Prefix
ja: SNI プレフィックス

en: SNI Suffix
ja: SNI サフィックス

en: SNMP Agent Settings
ja: SNMP エージェント設定

en: SNMP Server
ja: SNMP サーバ

en: SNMP password
ja: SNMP パスワード

en: SNMP port
ja: SNMP ポート

en: SOCKS Port Number
ja: SOCKS ポート番号

en: SOCKS Proxy ACL
ja: SOCKS プロキシ ACL

en: SPD "%s" is not a valid network, it should match the tunnel type (IPv4/IPv6).
ja: SPD「%s」は有効なネットワークではありません。トンネルタイプ ( IPv4/IPv6 )に一致させてください。

en: SPF Execution Count
ja: SPF 実行数

en: SPF Timer
ja: SPF タイマー

en: SPF timer
ja: SPF タイマー

en: SPI(s)
ja: SPI

en: SSH port
ja: SSH ポート

en: SSH remote login is enabled for the users "root" and "installer" using the same password.
ja: SSH リモートログインが可能なのは「root」及び同じパスワードを使用している「installer」ユーザです。

en: SSL - Encrypted
ja: SSL - 暗号化

en: SSL Certificate
ja: SSL 証明書

en: SSL Certificate Authorities
ja: SSL 認証局

en: SSL Certificates
ja: SSL 証明書

en: SSL Ciphers
ja: SSL 暗号

en: SSL Client Certificate
ja: SSL クライアント証明書

en: SSL Error ID
ja: SSL エラー ID

en: SSL Offloading
ja: SSL オフローディング

en: SSL Proxy port
ja: SSL プロキシポート

en: SSL Proxy port needs to be an integer value between 1 and 65535
ja: SSL プロキシポートは 1 - 65535 の整数値です

en: SSL Verify CA
ja: SSL CA を検証

en: SSL Verify CRL
ja: SSL CRL を検証

en: SSL cache size
ja: SSL キャッシュサイズ

en: SSL cert workers
ja: SSL 証明書ワーカー

en: SSL certificate
ja: SSL 証明書

en: SSL default settings
ja: SSL デフォルト設定

en: SSL no bump sites
ja: SSL bump を使用しないサイト

en: SSL option pass-through
ja: SSL オプションパススルー

en: SSL/Fingerprint
ja: SSL / フィンガープリント

en: SSO is not enabled or kerberos configuration file has invalid content
ja: SSO が有効ではないか、Kerberos 構成ファイルに不正な内容があります

en: STP interfaces
ja: STP インタフェース

en: STUN period
ja: STUN ピリオド

en: STUN port
ja: STUN ポート

en: STUN server
ja: STUN サーバ

en: SWAP usage
ja: スワップ使用量

en: Sachsen
ja: ザクセン

en: SafeNet Crypto Accelerator
ja: SafeNet 暗号化アクセラレータ

en: Sat
ja: 土

en: Satellites
ja: 衛星

en: Save
ja: 保存

en: Save Settings
ja: 設定を保存

en: Save Xauth Password
ja: Xauth パスワードを保存

en: Save and Force Update
ja: 保存して強制更新

en: Save and go back
ja: 保存して戻る

en: Save logs
ja: ログを保存

en: Save to load widget
ja: 保存してウィジェット読込み

en: Saved Cfg
ja: 構成を保存

en: Saved settings for user "%s"
ja: ユーザ「%s」の設定を保存しました

en: Scan HTML
ja: HTML をスキャン

en: Scan HWP3
ja: HWP3 をスキャン

en: Scan OLE2
ja: OLE2 をスキャン

en: Scan PDF files
ja: PDF ファイルをスキャン

en: Scan SWF
ja: SWF をスキャン

en: Scan XMLDOCS
ja: XMLDOCS をスキャン

en: Scan archives
ja: アーカイブをスキャン

en: Scan executable and linking format
ja: 実行可能でリンクしている形式をスキャン

en: Scan for filetypes
ja: ファイルタイプでスキャン

en: Scan is running
ja: スキャンを実行しています

en: Scan is stopped
ja: スキャンを停止しました

en: Scan portable executable
ja: portable executable をスキャン

en: Scan this QR code for easy setup with external apps.
ja: この QR コードをスキャンすると外部アプリを簡単に設定します。

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Schedule States
ja: ステートのスケジュール

en: Schedule information
ja: スケジュール情報

en: Schedule is currently active
ja: スケジュールは現在アクティブです

en: Schedule may not be named LAN.
ja: スケジュール名に LAN は使用できません

en: Schedule may not be named WAN.
ja: スケジュール名に WAN は使用できません

en: Schedule may not use a blank name.
ja: スケジュール名を空白にして使用することはできません。

en: Schedule repeat
ja: スケジュールの繰返し

en: Schedule with Cron
ja: Cron でスケジュール

en: Scheduler
ja: スケジューラ

en: Scheduler "%s" not supported for redirects.
ja: スケジューラ %s はリダイレクトをサポートしていません。

en: Scheduler "%s" not supported for relays.
ja: スケジューラ %s はリレーをサポートしていません。

en: Scheduler type
ja: スケジューラタイプ

en: Schedules
ja: スケジュール

en: Schedules act as placeholders for time ranges to be used in Firewall Rules.
ja: スケジュールは、ファイアウォールルールで使用されている時間範囲のプレースホルダとして動作します。

en: Scope ID
ja: スコープ ID

en: Scoped Link Database
ja: リンクデータベーススコープ

en: Script
ja: スクリプト

en: Script path cannot be empty.
ja: スクリプトパスは空にできません。

en: Search
ja: 検索

en: Search Scope Base DN
ja: スコープベース DN を検索

en: Search Scope Level
ja: スコープレベルを検索

en: Search for a specific message...
ja: 特定のメッセージを検索しています...

en: Search level
ja: 検索レベル

en: Search scope
ja: 検索範囲

en: Secondary 802.1X Authentication Server IP Address
ja: セカンダリ 802.1X 認証サーバの IP アドレス

en: Secondary 802.1X Authentication Server Port
ja: セカンダリ 802.1X 認証サーバのポート

en: Secondary 802.1X Authentication Server Shared Secret
ja: セカンダリ 802.1X 認証サーバの共有秘密鍵

en: Secondary Console
ja: セカンダリコンソール

en: Secondary DNS Server
ja: セカンダリ DNS サーバ

en: Secondary DNS Server field is invalid
ja: セカンダリ DNS サーバフィールドは無効です

en: Secondary RADIUS server for failover authentication
ja: フェイルオーバ用セカンダリ認証 RADIUS サーバ

en: Secquence Number
ja: シーケンス番号

en: Secret
ja: 秘密鍵

en: Secret Key
ja: 秘密鍵

en: Secure Connection
ja: セキュアな接続

en: Secure Shell
ja: SSH

en: Secure Shell Daemon
ja: SSH デーモン

en: Secure Shell Server
ja: SSH サーバ

en: Security
ja: セキュリティ

en: Security Association Database
ja: セキュリティアソシエーションデータベース

en: Security Associations
ja: セキュリティアソシエーション

en: Security Policy Database
ja: セキュリティポリシーデータベース

en: Security Settings
ja: セキュリティ設定

en: Select
ja: 選択

en: Select Authentication method
ja: 認証方法を選択

en: Select BINAT (default) or NAT here, when nets are equally sized binat is usually the best option.Using NAT we can also map unequal sized networks.
ja: BINAT ( デフォルト ) と NAT をここで選択します。ネットワークが等しいサイズである場合 BINET は通常一番良いオプションです。NAT を使用することでネットワークのサイズが異なるマッピングも可能です。

en: Select Error Messages
ja: エラーメッセージを選択

en: Select Generic if your GPS is not listed.
ja: 使用したい GPS がリストにない場合は、「一般」を選択してください。

en: Select HTTP method for health check.
ja: ヘルスチェックの HTTP メソッドを選択してください。

en: Select HTTP version for a HTTP health check.
ja: HTTP ヘルスチェックの HTTP バージョンを選択してください。

en: Select Health Monitor for servers in this backend.
ja: このバックエンドでのサーバのヘルスモニタを選択してください。

en: Select NetFlow version to use.
ja: 使用する NetFlow のバージョンを選択してください。

en: Select Rules
ja: ルールを選択

en: Select Timeout
ja: タイムアウトを選択

en: Select Windows Server version for AD controller
ja: AD コントローラの Windows サーババージョンを選択

en: Select a certificate authority previously configured in the Certificate Manager.
ja: 証明書マネジャであらかじめ構成した認証局を選択してください。

en: Select a certificate previously configured in the Certificate Manager.
ja: 証明書マネジャであらかじめ構成した証明書を選択してください。

en: Select a command from the list.
ja: リストからコマンドを選択してください。

en: Select all (visible)
ja: 全て選択 ( 可視 )

en: Select an Authentication Backend Type
ja: 認証バックエンドタイプを選択

en: Select an alternate firmware mirror.
ja: 代替ファームウェアミラーを選択してください。

en: Select an interface where this settings apply to.
ja: この設定が適用されるインタフェースを選択してください。

en: Select an unassigned VHID
ja: 割当されていない VHID を選択

en: Select at least two interfaces for Multilink (MLPPP) connections.
ja: マルチリンク (MLPPP) 接続には 2 つ以上のインタフェースを選択してください

en: Select authentication methods to use, leave empty for no authentication needed.
ja: 使用する認証方法を選択してください。認証が必要ではない場合は空白にしてください。

en: Select authentication servers to use.
ja: 使用する認証サーバを選択してください。

en: Select category
ja: カテゴリを選択

en: Select condition type.
ja: 条件タイプを選択してください。

en: Select conditions
ja: 条件を選択

en: Select destinations to send NetFlow data to (ip address:port, eg 192.168.0.1:2550).
ja: NetFlow データを送信する送信先を選択してください ( IP アドレス:ポート、例 192.168.0.1:2550 )。

en: Select health check expression.
ja: ヘルスチェック式を選択してください。

en: Select how detailed the logs should be debug is the most verbose setting.
ja: デバッグする場合のログ詳細度は一番詳細な設定を選択してください。

en: Select how to look for a specific pattern in the response.
ja: 応答の中で特定のパターンを検索する手法を選択してください。

en: Select if job is enabled or not
ja: インタフェースジョブの有効無効を選択

en: Select if you want to use ICAP.
ja: ICAP を使用する場合は選択してください。

en: Select interface(s) the ftp proxy will bind to.
ja: ftp プロキシをバインドするインタフェースを選択してください。

en: Select interface(s) the proxy will bind to.
ja: プロキシをバインドするインタフェースを選択してください。

en: Select interface(s) to enable for captive portal.
ja: キャプティブポータルを有効にするインタフェースを選択してください。

en: Select interface(s) to use. When enabling IPS, only use physical interfaces here (no vlans etc).
ja: 使用するインタフェースを選択してください。IPS が有効な場合はここに物理インタフェースのみを使用してください ( VLAN 等は不可 )。

en: Select interfaces used for WAN traffic to avoid counting NAT traffic twice.
ja: WAN トラフィックが使用するインタフェースを選択してください。NAT トラフィックが 2 回カウントされるのを避けます。

en: Select interfaces...
ja: インタフェースを選択...

en: Select one or more conditions to be used for this rule.
ja: このルールに使用する条件を 1 つ以上選択してください。

en: Select only your primary WAN interface (interface with your default route). Only one interface is allowed here, not multiple.
ja: プライマリ WAN インタフェース ( デフォルトルートのインタフェース ) のみを選択してください。複数ではなく、一つのインタフェースのみが使用可能です。

en: Select other routing sources, which should be redistributed to the other nodes.
ja: 他のノードに再配布すべきその他のルート情報源を選択してください。

en: Select remote server at random
ja: リモートサーバをランダムに選択

en: Select the Interface for the Router Advertisement (RA) Daemon.
ja: ルータ広告 (RA) デーモンのインタフェースを選択してください。

en: Select the Internet Protocol family from this dropdown.
ja: このドロップダウンから、インターネットプロトコルファミリを選択してください。

en: Select the Internet Protocol version this rule applies to
ja: このルールが適用されるインターネットプロトコルバージョンを選択してください

en: Select the KeyExchange Protocol version to be used. Usually known as IKEv1 or IKEv2.
ja: 使用する鍵交換プロトコルバージョンを選択してください。通常 IKEv1 もしくは IKEv2 として知られています。

en: Select the OpenVPN servers where this override applies to, leave empty for all
ja: この上書きを適用する OpenVPN サーバを選択してください。空白にすると全てに適用します。

en: Select the Operating Mode for the Router Advertisement (RA) Daemon.
ja: ルータ広告 (RA) デーモンの動作モードを選択してください。

en: Select the Priority for the Router Advertisement (RA) Daemon.
ja: ルータ広告 (RA) デーモンの優先度を選択してください。

en: Select the allowed groups for remote login. The "wheel" group is always set for recovery purposes and an additional local group can be selected at will. Do not yield remote access to non-adminstrators as every user can access system files using SSH or SFTP.
ja: リモートログインを許可するグループを選択してください。「wheel」グループは常に復旧目的で設定されており、追加のローカルグループは任意で選択可能です。全てのユーザが SSH や SFTP を使用してシステムファイルにアクセスできるようになるため、非管理者によるリモートアクセスを安易に許してはいけません。

en: Select the certificate authority for this account.
ja: このアカウントの認証局を選択してください。

en: Select the command that needs to be executed at given time frame.
ja: 指定された期間に実行する必要があるコマンドを選択してください。

en: Select the firmware cryptography flavour.
ja: ファームウェア暗号フレイバを選択してください。

en: Select the interface for the local endpoint of this phase1 entry.
ja: このフェーズ 1 エントリのローカルエンドポイントに対して、インタフェースを選択してください。

en: Select the interface on which to capture traffic.
ja: トラフィックをキャプチャするインタフェースを選択

en: Select the interface where your SIP requests are going to.
ja: あなたの SIP リクエストが向かうインタフェースを選択してください。

en: Select the interface where your SIP requests come from.
ja: あなたの SIP リクエストが来るインタフェースを選択してください。

en: Select the interfaces you want or you do not want LLDPd send and receive packets. Be sure to set the physical names and not the interface name set via the UI. Default is to use every interface. You can set very complex rules here, but be sure to use correct syntax or LLDPd will not start. For example, with igb*,!igb1,!igb2 lldpd will only use interfaces starting by igb with the exception of igb1 and igb2. While with *,!igb*,!!igb1 lldpd will use all interfaces, except interfaces starting by igb with the exception of igb1.
ja: LLDPd にパケットを送受信させたい、もしくはさせたくないインタフェースを選択してください。設定するのは物理名で UI から設定したインタフェース名ではありません。デフォルトは全てのインタフェースで使用します。ここで非常に複雑なルールを設定できますが、正しい構文でなければ LLDPd は起動しません。例えば igb*,!igb1,!igb2 と設定した場合、LLDPd は igb1 と igb2 の例外で igb が起動したインタフェースのみを使用します。但し igb1 の例外で igb が起動したインタフェースを除きます。

en: Select the interfaces, where no OSPF packets should be sent to.
ja: OSPF パケットを送信しないインタフェースを選択してください。

en: Select the interfaces, where no RIP packets should be sent to.
ja: RIP パケットを送信しないインタフェースを選択してください。

en: Select the location closest to you
ja: 最も近い場所を選択してください

en: Select the multi-pattern matcher algorithm to use.
ja: 使用する multi-pattern matcher アルゴリズムを選択してください。

en: Select the network to advertise, you have to set a Null route via System -> Routes
ja: 広告するネットワークを選択してください。システム -> ルートで、Null ルートを設定する必要があります。

en: Select the primary console. This preferred console will show boot script output.
ja: プライマリコンソールを選択してください。ここで選択されたコンソールにブートスクリプトの出力が表示されます。

en: Select the protocol family to be used. Note that using both families with UDP/TCP does not work with an explicit interface as OpenVPN does not support listening to more than one specified IP address. In this case IPv4 is currently assumed.
ja: 使用するプロトコルファミリを選択してください。UDP/TCP で共に使用されるファミリは、OpenVPN が複数の IP アドレスを指定したリスニングをサポートしていないため、明示されたインタフェースでは動作しませんので注意してください。この場合、現在 IPv4 であると見なします。

en: Select the protocol to capture, or Any.
ja: キャプチャ等の処理をするプロトコルを選択してください。

en: Select the release type. Use with care.
ja: リリースタイプを選択してください。注意して使用してください。

en: Select the secondary console if multiple consoles are present.
ja: 複数のコンソールが存在する場合、セカンダリコンソールを選択してください。

en: Select the time range for the day(s) selected on the Month(s) above. A full day is 0:00-23:59.
ja: 上記の「月」で選択した「日」に対する時間範囲を選択してください。1 日全て選択する場合は 0:00-23:59 です。

en: Select the type of rules optimization to use
ja: 使用するルール最適化のタイプを選択してください

en: Select the type of state table optimization to use
ja: ステートテーブルの最適化に使用するタイプを選択してください

en: Select the type of traffic to be captured, either Any, IPv4 only or IPv6 only.
ja: 任意、IPv4 のみ、IPv6 のみのいずれかから、キャプチャされるトラフィックのタイプを選択してください。

en: Select to fill in data for your service provider.
ja: 選択して、サービスプロバイダのデータを埋めてください。

en: Select type of health check.
ja: ヘルスチェックのタイプを選択してください。

en: Selected Route
ja: 選択されたルート

en: SelectedType
ja: 選択されたタイプ

en: Selecting all interfaces will explicitly listen on only the interfaces/IPs specified.
ja: 全てのインタフェースが選択されている場合は、明示的に指定されたインタフェース / IP のみでリスンします。

en: Selecting no interfaces will listen on all interfaces with a wildcard.
ja: インタフェースが選択されていない場合は、ワイルドカードを使用して、全てのインタフェースでリスンします。

en: Self-test
ja: セルフテスト

en: Semicolon-separated list of distinguished names optionally containing DC= components.
ja: 識別名のリストはセミコロン区切りです。オプションで DC= コンポーネントを含められます。

en: Send Client IP
ja: クライアント IP を送信

en: Send Data
ja: データを送信

en: Send Defaultroute
ja: デフォルトルートを送信

en: Send IPv6 prefix hint
ja: IPv6 プレフィックスヒントを送信

en: Send Options
ja: 送信オプション

en: Send Username
ja: ユーザ名を送信

en: Send a reminder after some cycles
ja: 数周期後にリマインダを送信

en: Send an IPv6 prefix hint to indicate the desired prefix size for delegation
ja: デリゲーションで要求されるプレフィックスサイズを指定する IPv6 プレフィックスヒントを送信します。

en: Send checks compatible with MySQL server 4.1 and later.
ja: MySQL サーバ 4.1 以降との互換性チェックを送信

en: Send data
ja: データを送信

en: Send log data to the selected target.
ja: 選択した対象にログデータを送信します。

en: Send log messages to remote syslog server
ja: リモート syslog サーバにログメッセージを送信

en: Send log messages to syslog
ja: syslog にログメッセージを送信

en: Send package payload to the log for further analyses.
ja: 継続解析用としてパッケージペイロードをログに送信します。

en: Send percentage data
ja: パーセンテージデータを送信

en: Send the client IP address to the ICAP server.
ja: クライアント IP アドレスを ICAP サーバに送信します。

en: Sender Address
ja: 送信者アドレス

en: Sender Policy Framework (SPF)
ja: 送信者ポリシーフレームワーク (SPF)

en: Sends accounting packets to the RADIUS server
ja: RADIUS サーバにアカウンティングパケットを送信

en: Sends accounting packets to the RADIUS server.
ja: RADIUS サーバにアカウンティングパケットを送信します。

en: Sends and receives traffic only through the master port. If the master port becomes unavailable, the next active port is used. The first interface added is the master port; any interfaces added after that are used as failover devices.
ja: トラフィックは、マスタポートを経由してのみ、受信及び送信します。マスタポートが利用できない場合は、次のアクティブなポートが使用されます。一番最初に追加されたインタフェースはマスタポートになります。その後に追加されたインタフェースはフェイルオーバデバイスとして使用されます。

en: Separate Statistics
ja: 統計を分割

en: September
ja: 9 月

en: Sequence Number
ja: シーケンス番号

en: Serial
ja: シリアル

en: Serial Console
ja: シリアルコンソール

en: Serial Speed
ja: シリアル速度

en: Serial for next certificate
ja: 次の証明書のシリアル

en: Serial port
ja: シリアルポート

en: Serial port baud rate.
ja: シリアルポートボーレート

en: Serve expired responses
ja: 有効期限切れの応答を提供

en: Serve expired responses from the cache with a TTL of 0 without waiting for the actual resolution to finish.
ja: 実際の解決が終了するのを待たずに TTL が 0 で有効期限切れになった応答を、キャッシュから提供します。

en: Server
ja: サーバ

en: Server #1:
ja: サーバ #1:

en: Server #2:
ja: サーバ #2:

en: Server #3:
ja: サーバ #3:

en: Server #4:
ja: サーバ #4:

en: Server (FQDN)
ja: サーバ ( FQDN )

en: Server Address
ja: サーバアドレス

en: Server Bridge DHCP End
ja: サーバブリッジ DHCP 終了アドレス

en: Server Bridge DHCP End must be an IPv4 address.
ja: サーバブリッジ DHCP 終了アドレスは IPv4 アドレスです。

en: Server Bridge DHCP Start
ja: サーバブリッジ DHCP 開始アドレス

en: Server Bridge DHCP Start and End must both be empty, or defined.
ja: サーバブリッジ DHCP 開始・終了アドレスはどちらも空白にするか、両方定義してくだださい。

en: Server Bridge DHCP Start must be an IPv4 address.
ja: サーバブリッジ DHCP 開始アドレスは IPv4 アドレスです。

en: Server Certificate
ja: サーバ証明書

en: Server Certificate Selection
ja: サーバ証明書選択

en: Server Definitions
ja: サーバ定義

en: Server ID
ja: サーバ ID

en: Server Load Balancer events
ja: サーバロードバランサイベント

en: Server Mode
ja: サーバモード

en: Server Name
ja: サーバ名

en: Server Password
ja: サーバパスワード

en: Server Port
ja: サーバポート

en: Server Setup
ja: サーバ設定

en: Server Timeout
ja: サーバタイムアウト

en: Server Type
ja: サーバタイプ

en: Server address
ja: サーバアドレス

en: Server admin
ja: サーバ管理者

en: Server:
ja: サーバ:

en: Servername
ja: サーバ名

en: Servers
ja: サーバ

en: Service
ja: サービス

en: Service Mode
ja: サービスモード

en: Service Provider
ja: サービスプロバイダ

en: Service Settings
ja: サービス設定

en: Service Tests Settings
ja: サービステスト設定

en: Service name
ja: サービス名

en: Service type
ja: サービスタイプ

en: Services
ja: サービス

en: Services offered
ja: 提供するサービス

en: Session
ja: セッション

en: Session Timeout
ja: セッションタイムアウト

en: Session count
ja: セッション数

en: Session rate period
ja: 期間内のセッション率

en: Session redistribution
ja: セッション再分配

en: Session timeout must be an integer value.
ja: セッションタイムアウトは整数値です

en: Sessions
ja: セッション

en: Set
ja: 設定

en: Set UEFI 32bit filename
ja: UEFI 32bit ファイル名を設定

en: Set UEFI 64bit filename
ja: UEFI 64bit ファイル名を設定

en: Set a name for your UPS.
ja: UPS に名前を設定してください。

en: Set a name for your outbound domain
ja: アウトバウンドドメインに名前を設定してください

en: Set action to perform here, only used when in IPS mode.
ja: 実行するアクションを設定してください。IPS モード時のみ使用されます。

en: Set an optional prefix to the metrics.
ja: メトリックにオプションのプレフィックスを設定してください。

en: Set default bios filename
ja: デフォルト BIOS ファイル名を設定

en: Set extra arguments for this UPS, e.g. "port=auto".
ja: この UPS に追加引数を設定してください。例: port=auto

en: Set globally in mobile client options
ja: モバイルクライアントオプションで全般的に設定

en: Set interface as an edge port. An edge port connects directly to end stations and cannot create bridging loops in the network; this allows it to transition straight to forwarding.
ja: エッジポートのインタフェースを設定してください。エッジポートはエンドステーションに直接接続しており、ネットワークにブリッジングループを作成できません。これはエッジポートに直接転送が許可されているためです。

en: Set local tag
ja: ローカルタグを設定

en: Set next-server IP
ja: next-server IP を設定

en: Set node_exporter's listen address. By default, node_exporter will listen on 0.0.0.0 (all interfaces).
ja: node_exporter のリスンアドレスを設定してください。デフォルトでは 0.0.0.0 ( 全インタフェース ) をリスンします。

en: Set node_exporter's listen port. By default, node_exporter will listen on port 9100.
ja: node_exporter のリスンポートを設定してください。デフォルトでは 9100 をリスンします。

en: Set permit for match or deny to negate the rule.
ja: 否定ルールでの一致もしくは拒否を許可設定します。

en: Set priority
ja: 優先度を設定

en: Set priority for low latency and acknowledgements must be an integer between 0 and 7.
ja: 低遅延及び受信確認優先度の設定は 0 - 7 の整数です。

en: Set priority for low latency and acknowledgements requires a set priority for normal packets.
ja: 低遅延及び受信確認優先度の設定は、通常パケットに対する優先度を設定する必要があります。

en: Set priority must be an integer between 0 and 7.
ja: 優先度設定は 0 - 7 の整数です。

en: Set root-path string
ja: ルートパス文字列を設定

en: Set the "shortname" for the client.
ja: クライアントの「短縮名」を設定してください。

en: Set the 'log' flag on pf rules committed by ftp-proxy. The pf rules do not log by default.
ja: FTP プロキシに委任された pf ルールに「ログ」フラグを設定します。デフォルトでは pf ルールはログを記録しません。

en: Set the Base DN in format dc=example,dc=domain,dc=com
ja: ベース DN を設定してください。例: dc=example、dc=domain、dc=com

en: Set the Hosts to ping in a CSV list.
ja: ping をするホストを CSV リストに設定してください。

en: Set the IP address of the graphite collector.
ja: Graphite collector の IP アドレスを設定してください。

en: Set the IP address of the remote NUT server.
ja: リモート NUT サーバの IP アドレスを設定してください。

en: Set the IP address of the remote client or the complete network like 10.10.10.0/24
ja: リモートクライアントの IP アドレスもしくは完全なネットワークアドレスを 10.10.10.0/24 のように設定してください

en: Set the IP address or FQDN of the network collector.
ja: ネットワークコレクタの IP アドレスもしくは FQDN を設定してください。

en: Set the IP address or FQDN where all outgoung mails are sent to.
ja: 全ての発信メールを送信する IP アドレスもしくは FQDN を設定してください。

en: Set the IP address the user should receive.
ja: ユーザが受信するべき IP アドレスを設定してください。

en: Set the IP and port where metrics shoud be sent to.
ja: メトリックが送信される IP とポートを設定してください。

en: Set the IP or FQDN to where to send the mails to. Empty means MX will be used. You can also add custom ports via :225 or disable MX lookup via squared brackets.
ja: メールを送信する IP もしくは FQDN を設定してください。空の場合は MX が使用されます。:225 経由のカスタムポートの追加や、角括弧経由の MX ルックアップを無効にすることも出来ます。

en: Set the IP version to use.
ja: 使用する IP バージョンを設定してください。

en: Set the Let's Encrypt account to use for this certificate.
ja: この証明書で使用する Let's Encrypt アカウントを設定してください。

en: Set the Let's Encrypt challenge type. You'll have to add configuration for the selected challenge type below.
ja: Let's Encrypt のチャレンジタイプを設定してください。以下のチャレンジタイプから選択したものを追加して構成しなければなりません。

en: Set the Let's Encrypt validation method for this certificate.
ja: この証明書の Let's Encrypt 検証メソッドを設定してください。

en: Set the MTU of the WAN interface. If you leave this field blank, an MTU of 1492 bytes for PPPoE and 1500 bytes for all other connection types will be assumed.
ja: WAN インタフェースの MTU を設定してください。このフィールドを空白にすると、PPPoE では 1492 バイト、その他の全ての接続タイプでは 1500 バイトの MTU を前提とします。

en: Set the Spanning Tree path cost of interface to value. The default is calculated from the link speed. To change a previously selected path cost back to automatic, set the cost to 0. The minimum is 1 and the maximum is 200000000.
ja: インタフェースのスパニングツリーパスコストを設定してください。デフォルトはリンク速度から算出されます。前回選択したパスコストを自動設定に戻すには、コストを 0 に設定してください。最小値は 1、最大値は 200000000 です。

en: Set the Spanning Tree priority of interface to value. The default is 128. The minimum is 0 and the maximum is 240. Increments of 16.
ja: インタフェースのスパニングツリー優先度を設定してください。デフォルトは 128 です。最小値は 0、最大値は 240 です。増加単位は 16 です。

en: Set the TOS IP header value of tunnel packets to match the encapsulated packet value
ja: カプセル化されたパケットの値と一致する、トンネルパケットの TOS IP ヘッダの値を設定してください。

en: Set the TOS IP header value of tunnel packets to match the encapsulated packet value.
ja: カプセル化されたパケットの値と一致する、トンネルパケットの TOS IP ヘッダ値を設定してください。

en: Set the URL of the Openphish map file.
ja: Openphish map ファイルの URL を設定してください。

en: Set the URL where metrics shoud be sent to.
ja: メトリックを送信する URL を設定してください。

en: Set the action for this address.
ja: このアドレスに対するアクションを設定してください。

en: Set the admin password.
ja: 管理者パスワードを設定してください。

en: Set the bridge priority for Spanning Tree. The default is 32768. The minimum is 0 and the maximum is 61440.
ja: スパニングツリーのブリッジ優先度を設定してください。デフォルトは 32768 です。最小値は 0、最大値は 61440 です。

en: Set the default Backend Pool to use for this Public Service.
ja: このパブリックサービスで使用するデフォルトバックエンドプールを設定してください。

en: Set the default EAP type.
ja: デフォルト EAP タイプを設定してください。

en: Set the filter to search for users, for Active Directory change uid to samaccountname.
ja: ユーザを検索するフィルタを設定してください。アクティブディレクトリ用の場合は uid を samaccountname に変更してください。

en: Set the hostname for this system.
ja: このシステムのホスト名を設定してください。

en: Set the hostname or IP address to connect to.
ja: 接続するホスト名もしくは IP アドレスを設定してください。

en: Set the hostname or IP of the SIP server.
ja: SIP サーバのホスト名もしくは IP を設定してください。

en: Set the interface as a point-to-point link. This is required for straight transitions to forwarding and should be enabled on a direct link to another RSTP-capable switch.
ja: インタフェースをポイントツーポイントリンクとして設定します。転送の直接送信、及び、他の RSTP 対応スイッチとの直接リンクが有効になっている必要があります。

en: Set the max size for messages to accept, default is 501200000 Byte which is 50MB. Values must be entered in Bytes.
ja: 受信するメッセージの最大サイズを設定してください。デフォルトは 501200000 Byte で 50 MB です。値は Byte 単位で入力してください。

en: Set the maximum allowed time to wait for a complete HTTP request. In order to offer DoS protection, it may be required to lower the maximum accepted time to receive a complete HTTP request without affecting the client timeout. This helps protecting against established connections on which nothing is sent. Defaults to milliseconds. Optionally the unit may be specified as either "d", "h", "m", "s", "ms" or "us".
ja: HTTP リクエスト完了までの待ち時間として許可する最大値を設定します。DoS プロテクションをするのであれば HTTP リクエスト完了の最大受信時間をクライアントタイムアウトに影響を与えないよう低めに設定する必要があります。これは何も送信しない接続の確立から防護する手助けになります。デフォルトの単位は ms です。オプションで単位を d、h、m、s、ms、us に指定できます。

en: Set the maximum allowed time to wait for a new HTTP request to appear. Defaults to milliseconds. Optionally the unit may be specified as either "d", "h", "m", "s", "ms" or "us".
ja: 新規 HTTP リクエストが現れるまで待つ最大時間を設定します。デフォルトの単位は ms です。オプションで単位を d、h、m、s、ms、us に指定できます。

en: Set the maximum download bandwith for ChilliSpot attribute. The value is treated as kbits/s.
ja: ChilliSpot 属性に対する最大ダウンロード帯域を設定してください。値は kbit/s として扱われます。

en: Set the maximum download bandwith for WISPr attribute. The value is treated as bits/s.
ja: WISPr 属性に対する最大ダウンロード帯域を設定してください。値は bit/s として扱われます。

en: Set the maximum inactivity time on the client side. Defaults to milliseconds. Optionally the unit may be specified as either "d", "h", "m", "s", "ms" or "us".
ja: クライアントサイドの最大アイドル時間を設定します。デフォルトの単位は ms です。オプションで単位を d、h、m、s、ms、us に指定できます。

en: Set the maximum inactivity time on the server side. Defaults to milliseconds. Optionally the unit may be specified as either "d", "h", "m", "s", "ms" or "us".
ja: サーバサイドの最大アイドル時間を設定します。デフォルトの単位は ms です。オプションで単位を d、h、m、s、ms、us に指定できます。

en: Set the maximum number of concurrent connections for this Public Service.
ja: このパブリックサービスに対する同時接続の最大数を設定してください。

en: Set the maximum number of concurrent connections for this frontend.
ja: このフロントエンドに対する同時接続の最大数を設定してください。

en: Set the maximum object size (default 4MB when left empty).
ja: 最大オブジェクトサイズを設定してください ( 空白の場合はデフォルトの 4MB )。

en: Set the maximum session limit in seconds. This can be used by the Captive Portal.
ja: 最大セッション制限を秒単位で設定してください。これはキャプティブポータルに使用することが出来ます。

en: Set the maximum time to wait for a connection attempt to a server to succeed. Defaults to milliseconds. Optionally the unit may be specified as either "d", "h", "m", "s", "ms" or "us".
ja: サーバへの接続の試みが成功するのを待つ最大時間を設定します。デフォルトの単位は ms です。オプションで単位を d、h、m、s、ms、us に指定できます。

en: Set the maximum upload bandwith for ChilliSpot attribute. The value is treated as kbits/s.
ja: ChilliSpot 属性に対する最大アップロード帯域を設定してください。値は kbit/s として扱われます。

en: Set the maximum upload bandwith for WISPr attribute. The value is treated as bits/s.
ja: WISPr 属性に対する最大アップロード帯域を設定してください。値は bit/s として扱われます。

en: Set the minimum download bandwith for WISPr attribute. The value is treated as bits/s.
ja: WISPr 属性に対する最小ダウンロード帯域を設定してください。値は bit/s として扱われます。

en: Set the minimum upload bandwith for WISPr attribute. The value is treated as bits/s.
ja: WISPr 属性に対する最小アップロード帯域を設定してください。値は bit/s として扱われます。

en: Set the monitor password.
ja: モニタのパスワードを設定してください。

en: Set the name of the database on InfluxDB.
ja: InfluxDB のデータベース名を設定してください。

en: Set the name of the graphite collector.
ja: graphite collector の名前を設定してください。

en: Set the number of retries to perform on a server after a connection failure (default is 3).
ja: 接続失敗後にサーバで実行する再試行の数を設定してください ( デフォルトは 3 です )。

en: Set the number of retries to perform on a server after a connection failure.
ja: 接続失敗後にサーバで実行する再試行の数を設定してください。

en: Set the password for authentication.
ja: 認証用パスワードを設定してください。

en: Set the password for the user. Allowed characters are 0-9, a-z, A-Z, and ,._-!$%/()+#= with up to 128 characters.
ja: ユーザのパスワードを設定してください。使用できる文字は 0-9、a-z、A-Z、,._-!$%/()+#= で 128 文字までです。

en: Set the password of the remote NUT server.
ja: リモート NUT サーバのパスワードを設定してください。

en: Set the password to authenticate against network collector (optional).
ja: ネットワークコレクタの認証用パスワードを設定してください。（オプション）

en: Set the port for this host. Default should be fine for most cases.
ja: このホストのポートを設定してください。通常はデフォルトがお勧めです。

en: Set the port of the graphite collector, Graphite is using 2003 per default.
ja: graphite collector のポートを設定してください。Graphite はデフォルトで 2003 を使用します。

en: Set the port of the network collector. Collectd is using 25826 per default.
ja: ネットワークコレクタのポートを設定してください。Collectd はデフォルトで 25826 を使用します。

en: Set the priority of packets matching this rule. If both priorities are set here, packets with a TOS of "lowdelay" or TCP ACKs with no data payload will be assigned the latter. If the packets are transmitted on a VLAN interface, the queueing priority will be written as the priority code point in the 802.1Q VLAN header.
ja: このルールに一致するパケットの優先度を設定します。両方の優先度がここで設定された場合、「lowdelay」の TOS のパケット、もしくは データのないペイロードの TCP ACK が後者に割り当てられます。パケットが VLAN インタフェースから送信された場合は、キューの優先度は 802.1Q VLAN ヘッダにプライオリティコードポイントとして書き込まれます。

en: Set the protocol to use.
ja: 使用するプロトコルを設定してください。

en: Set the recipient address to match.
ja: 一致させる宛先アドレスを設定してください。

en: Set the running mode or protocol for this Public Service.
ja: このパブリックサービスの動作モードもしくはプロトコルを設定してください。

en: Set the running mode or protocol of the Backend Pool. Usually the Public Service and the Backend Pool are in the same mode.
ja: バックエンドプールの動作モードもしくはプロトコルを設定してください。通常パブリックサービスとバックエンドプールは同じモードにします。

en: Set the same mode for backend and frontend.
ja: バックエンドとフロントエンドには同じモードを設定してください。

en: Set the sender address to match.
ja: 一致させる送信者アドレスを設定してください。

en: Set the service mode. Currently only standalone and netclient are available.
ja: サービスモードを設定してください。現在、スタンドアロンとネットクライアントのみが利用可能です。

en: Set the shared secret for the client. Must match on both sides.
ja: クライアントの共有秘密鍵を設定してください。どちらの側でも一致する必要があります。

en: Set the size of the bridge address cache to size. The default is .100 entries.
ja: サイズには、ブリッジアドレスキャッシュのサイズを設定してください。デフォルトは .100 エントリです。

en: Set the source tracking timeout for sticky connections in seconds. By default this is 0, so source tracking is removed as soon as the state expires. Setting this timeout higher will cause the source/destination relationship to persist for longer periods of time.
ja: スティッキー接続の送信元追跡タイムアウトを秒単位で設定します。デフォルトは 0 で、送信元追跡はステートの有効期限が切れると削除されます。このタイムアウトを高く設定すると、送信元 / 送信先の関係はより長期間持続するようになります。

en: Set the time between broadcasting of Spanning Tree Protocol configuration messages. The hello time may only be changed when operating in legacy STP mode. The default is 2 seconds. The minimum is 1 second and the maximum is 2 seconds.
ja: スパニングツリープロトコル構成メッセージのブロードキャスト間隔を設定してください。ハロータイムはレガシー STP モードで動作している時のみ変更されます。デフォルトは 2 秒です。最小値は 1 秒、最大値は 2 秒です。

en: Set the time that a Spanning Tree Protocol configuration is valid. The default is 20 seconds. The minimum is 6 seconds and the maximum is 40 seconds.
ja: スパニングツリープロトコルの構成が有効になる時間を設定してください。デフォルトは 20 秒です。最小値は 6 秒で最大値は 40 秒です。

en: Set the time that must pass before an interface begins forwarding packets when Spanning Tree is enabled. The default is 15 seconds. The minimum is 4 seconds and the maximum is 30 seconds.
ja: スパニングツリーが有効な場合、インタフェースがパケット転送を開始する前に、必ず待機する時間を設定します。デフォルトは 15 秒です。最小値は 4 秒、最大値は 30 秒です。

en: Set the timeout of address cache entries to this number of seconds. If seconds is zero, then address cache entries will not be expired. The default is 240 seconds.
ja: アドレスキャッシュエントリのタイムアウトを秒単位で設定してください。0 秒を設定すると、アドレスキャッシュエントリは期限切れになりません。デフォルトは 240 秒です。

en: Set the transmit hold count for Spanning Tree. This is the number of packets transmitted before being rate limited. The default is 6. The minimum is 1 and the maximum is 10.
ja: スパニングツリーの転送保留カウント値を設定してください。レートが制限される前に送信されるパケットの数です。デフォルトは 6 です。最小値は 1、最大値は 10 です。

en: Set the unique domain name to relay for.
ja: リレーする固有のドメイン名を設定してください。

en: Set the unique username for the user. Allowed characters are 0-9, a-z, A-Z, and ._-
ja: 固有のユーザ名を設定してください。使用できる文字は 0-9、a-z、A-Z、._- です。

en: Set the username for authentication.
ja: 認証用のユーザ名を設定してください。

en: Set the username of the remote NUT server.
ja: リモート NUT サーバのユーザ名を設定してください。

en: Set the username to authenticate against network collector (optional).
ja: ネットワークコレクタに対して認証させるユーザ名を設定してください。（オプション）

en: Set this if you wish to use /tmp as a RAM disk (memory file system disk) rather than using the hard disk.
ja: ハードディスクを使用するのではなく /tmp を RAM ディスク ( メモリファイルシステムディスク ) として使用したい場合はこれを設定してください。

en: Set this if you wish to use /var as a RAM disk (memory file system disks) rather than using the hard disk. Setting this will cause the data /var to be lost on reboot, including log data.
ja: ハードディスクを使用するのではなく /var を RAM ディスク ( メモリファイルシステムディスク ) として使用したい場合はこれを設定してください。この設定は再起動時に /var にあるログデータも含むデータが失われる原因になります。

en: Set this option if you need to apply this action to traffic that matches this rule immediately.
ja: このルールに一致するトラフィックに、動作をすぐに適用する必要がある場合に、オプション設定してください。

en: Set this option if you would like to bind to a specific port. Leave this blank or enter 0 for a random dynamic port.
ja: このオプションを設定すると、特定のポートをバインドできます。空白にするか、0 を入力すると、ランダム動的ポートになります。

en: Set this option only if you need a special MX record. Not all services support this.
ja: 特別な MX レコードが必要な場合だけ、このオプションを設定してください。全てのサービスがこれに対応しているわけではありません。

en: Set this option to disable this client without removing it from the list
ja: このオプションを設定すると、リストから削除せずに、このクライアントを無効にします

en: Set this option to disable this client-specific override without removing it from the list
ja: このオプションを設定すると、リストから削除せずに、このクライアント固有の上書きを無効にします

en: Set this option to disable this gateway without removing it from the list.
ja: このオプションを設定すると、このゲートウェイをリストから削除せずに無効にします。

en: Set this option to disable this phase1 without removing it from the list.
ja: このオプションを設定すると、リストから削除せずに、このフェーズ 1 を無効にします。

en: Set this option to disable this phase2 entry without removing it from the list
ja: このオプションを設定すると、リストから削除せずに、フェーズ 2 でこの項目を無効にします

en: Set this option to disable this rule without removing it from the list.
ja: このオプションを設定すると、このルールをリストから削除せずに無効にします

en: Set this option to disable this server without removing it from the list
ja: このオプションを設定すると、リストから削除せずに、このサーバを無効にします

en: Set this option to disable this static route without removing it from the list.
ja: このオプションを設定すると、リストから削除せずに、この静的ルートを無効にします

en: Set this option to enable the use of NAT-T (i.e. the encapsulation of ESP in UDP packets) if needed, which can help with clients that are behind restrictive firewalls.
ja: 必要であれば、このオプションで NAT-T ( UDP パケットの ESP のカプセル化 ) の使用を有効、に設定してください。制限のあるファイアウォールの背後にあるクライアントには役立ちます。

en: Set usage of VLAN hardware filtering. This hardware acceleration may be broken in a particular device driver, or may impact performance.
ja: VLAN ハードウェアフィルタリングの使用法を設定します。このハードウェアアクセラレーションは特定のデバイスドライバでは動作しないか、パフォーマンスに影響する可能性があります。

en: Set where to log radius requests, defaults to file.
ja: radius リクエストのログを記録する場所を設定してください。デフォルトはファイルです。

en: Sets an additional read timeout for running health checks on a server. Defaults to milliseconds. Optionally the unit may be specified as either "d", "h", "m", "s", "ms" or "us".
ja: サーバで実行するヘルスチェックの追加読込みタイムアウトを設定します。デフォルトの単位は ms です。オプションで単位を d、h、m、s、ms、us に指定できます。

en: Sets the interval (in milliseconds) for running health checks on the server when the server state is DOWN. If it is not set HAProxy uses the check interval.
ja: サーバステートがダウンの場合に、サーバで実行するヘルスチェックの間隔を設定してください ( ms 単位 )。設定されていない場合は HAProxy は確認間隔を使用します。

en: Sets the maximum amount of RAM in megabytes per process usable by Lua. By default it is zero which means unlimited. It is important to set a limit to ensure that a bug in a script will not result in the system running out of memory.
ja: Lua で使用可能な RAM の最大量を MB/プロセス 単位で設定してください。デフォルトでは 0 で無制限を意味します。スクリプトのバグがシステムが動作するメモリの範囲外で発生しないことを保証するために、限度を設定するのは重要です。

en: Sets the maximum number of entries in the memory pool used for fragment reassembly.
ja: フラグメント再構成に使用する、メモリプールの最大エントリ数を設定してください。

en: Sets the minimum length for a password
ja: パスワードに最低長を設定

en: Sets the operation mode to use for this server.
ja: このサーバに使用する操作モードを設定してください。

en: Sets the source address which will be used when connecting to the server(s).
ja: サーバに接続している時に使用される送信元アドレスを設定してください。

en: Sets the source address which will be used when connecting to the server.
ja: サーバに接続している時に使用される送信元アドレスを設定してください。

en: Setting
ja: 設定

en: Setting this option will enable 802.1x authentication.
ja: このオプション設定で、802.1x 認証を有効にします。

en: Setting this option will force pfsync to synchronize its state table to this IP address. The default is directed multicast.
ja: このオプション設定は、pfsync のステートテーブルをこの IP アドレスに同期するよう強制します。デフォルトはマルチキャストです。

en: Setting this option will force the AP to rekey whenever a client disassociates.
ja: このオプション設定で、AP が、アソシエーション解除されたクライアントに、いつでも鍵を再生成するよう強制します。

en: Setting this option will force the card to NOT broadcast its SSID (this might create problems for some clients).
ja: このオプション設定は SSID をブロードキャストしないようカードに強制します ( 一部のクライアントでは問題が発生する可能性があります )。

en: Setting this option will force the card to use WME (wireless QoS).
ja: このオプション設定で、WME ( 無線 QoS ) を使用するようカードに強制します。

en: Settings
ja: 設定

en: Setup/Test %s
ja: セットアップ / テスト %s

en: Shared Key
ja: 共有鍵

en: Shared Key Authentication
ja: 共有鍵認証

en: Shared Secret
ja: 共有秘密鍵

en: Shared forwarding
ja: シェアードフォワーディング

en: Shared key
ja: 共有鍵

en: Shared secret
ja: 共有秘密鍵

en: Short
ja: ショート

en: Should be a number between 0 and 20.
ja: 0 - 20 の数にしてください。

en: Should be a number between 1 and 10000.
ja: 1 - 10000 の数にしてください。

en: Should be a number between 1 and 30.
ja: 1 - 30 の数にしてください。

en: Should be a number between 1 and 3600.
ja: 1 - 3600 の数にしてください。

en: Should be a number between 1 and 5 characters followed by either "d", "h", "m", "s" or "ms".
ja: d、h、m、s、ms のいずれかを後につけた 1 - 5 文字の数字を入力してください。

en: Should be a number between 1 and 5 characters followed by either "k", "m" or "g".
ja: k、m、g のいずれかを後につけた 1 - 5 文字の数字を入力してください。

en: Should be a number between 1 and 8 characters, optionally followed by either "d", "h", "m", "s", "ms" or "us".
ja: 1 - 8 文字の数字を入力してください。オプションで d、h、m、s、ms、us のいずれかを後につけます。

en: Should be a number between 10 and 3600.
ja: 10 - 3600 の数にしてください。

en: Should be a string between 1 and 255 characters.
ja: 1 - 255 文字の文字列です。

en: Should be a string between 1 and 255 characters. Allowed characters are letters and numbers as well as underscore, minus, dot and space.
ja: 文字列は 1 - 256 文字です。使える文字は英数字とアンダースコア、マイナスであり、空白は使用できません。

en: Should be a valid absolute file or folder path.
ja: ファイルやフォルダの有効な絶対パスにしてください。

en: Should be a valid absolute file path.
ja: ファイルの有効な絶対パスにしてください。

en: Should be a valid absolute path to the PID file of the process.
ja: プロセスの PID ファイルの有効な絶対パスにしてください。

en: Should be a valid absolute path to the executable with its arguments.
ja: その引数を含めた実行ファイルの有効な絶対パスにしてください。

en: Show %s Phase-2 entries
ja: %s フェーズ 2 エントリを表示

en: Show Additional BOOTP/DHCP Options
ja: BOOTP/DHCP 追加オプションを表示

en: Show Dynamic DNS
ja: ダイナミック DNS を表示

en: Show GPS Initialization commands
ja: GPS 初期化コマンドを表示

en: Show Key Table
ja: 鍵テーブルを表示

en: Show LDAP configuration
ja: LDAP 構成を表示

en: Show Leap second configuration
ja: うるう秒構成を表示

en: Show MAC Address Control
ja: MAC アドレス管理を表示

en: Show NTP configuration
ja: NTP 構成を表示

en: Show Network booting
ja: ネットワーク起動の表示

en: Show Remote Text
ja: リモートテキストを表示

en: Show TFTP configuration
ja: TFTP 構成を表示

en: Show Tables
ja: テーブル表示

en: Show access restriction options
ja: アクセス制限オプションを表示

en: Show active and static leases only
ja: アクティブかつ静的リースのみを表示

en: Show advanced option
ja: 詳細オプションを表示

en: Show advanced options
ja: 詳細オプションを表示

en: Show all configured leases
ja: 全ての構成されたリースを表示

en: Show all socket connections
ja: 全てのソケット接続を表示

en: Show dump
ja: ダンプを表示

en: Show how many characters from story:
ja: ストーリーから表示する文字数:

en: Show introduction pages
ja: イントロダクションページを表示

en: Show log entries in reverse order (newest entries on top)
ja: ログエントリを逆順に表示 ( 最新エントリを一番上にする )

en: Show only listening sockets
ja: リスニングソケットのみを表示

en: Show source address and port range
ja: 送信元アドレスおよびポート範囲を表示

en: Show statistics logging options
ja: ログ統計オプションを表示

en: Show/Hide
ja: 表示 / 隠す

en: Show/Hide Routing Table
ja: ルーティングテーブルを表示 / 隠す

en: Showing %s to %s of %s entries
ja: %1$s を %3$s エントリの %2$s に表示

en: Shows the text given by the server when connecting to the port. Will take 10+ seconds to display if checked.
ja: ポートに接続した時に、サーバから与えられたテキストを表示します。チェックされた場合、表示に 10 秒以上かかります。

en: Shut down after changes are complete
ja: 変更完了後にシャットダウン

en: Sid should be a number.
ja: Sid は数字です。

en: Sign Local
ja: ローカルで署名

en: Signature Id
ja: 署名 ID

en: Signed 16-bit integer
ja: 符号付 16 ビット整数

en: Signed 16-bit integer type must be a number in the range -32768 to 32767.
ja: 符号付 16 ビット整数型は -32768 - 32767 の数字です

en: Signed 32-bit integer
ja: 符号付 32 ビット整数

en: Signed 32-bit integer type must be a number in the range -2147483648 to 2147483647.
ja: 符号付 32 ビット整数型は -2147483648 - 2147483647 の数字です

en: Signed 8-bit integer
ja: 符号付 8 ビット整数

en: Signed 8-bit integer type must be a number in the range -128 to 127.
ja: 符号付 8 ビット整数型は -128 - 127 の数字です

en: Signing Certificate Authority
ja: 認証局の署名

en: Signing request data
ja: 署名要求データ

en: Signon Username to log into your OpenDNS dashboard. It is used to automatically update the IP address of the registered network.
ja: OpenDNS dashboard にログインするには、ユーザ名でサインオンしてください。登録されたネットワークの IP アドレスを自動的に更新するのに使用されます。

en: Since
ja: 期限開始

en: Single address
ja: 単一アドレス

en: Single host or Network
ja: 単一ホストもしくはネットワーク

en: Siproxd Daemon
ja: Siproxd デーモン

en: Siproxd will masquerade the interal UAs to this given string (optional).
ja: Siproxd は内部 UA をここで与える文字列で偽装します。（オプション）

en: Site-Level Aggregation Length
ja: サイトレベルアグリゲーション長

en: Size
ja: サイズ

en: Size of configuration cache, in bytes. Shared memory size, for storing hosts and items data. Range: 128K-8G
ja: 構成キャッシュサイズをバイト単位で指定します。保管するホスト及び項目データに対する共有メモリサイズです。範囲: 128K-8G

en: Size of history cache in bytes. Shared memory size for storing history data. Range: 128K-2G
ja: 履歴キャッシュサイズをバイト単位で指定します。保管する履歴データに対する共有メモリサイズです。範囲: 128K-8G

en: Size of history index cache in bytes. Shared memory size for indexing history cache. Range: 128K-2G
ja: 履歴インデックスキャッシュサイズをバイト単位で指定します。インデックス化された履歴キャッシュに対する共有メモリサイズです。範囲: 128K-8G

en: Size of the message cache. The message cache stores DNS rcodes and validation statuses. The RRSet cache will automatically be set to twice this amount. The RRSet cache contains the actual RR data. The default is 4 megabytes.
ja: メッセージキャッシュの大きさです。メッセージキャッシュは、DNS rcode と検証ステータスを格納します。RRSet キャッシュは、自動的にこの量の 2 倍に設定されます。RRSet キャッシュは実際の RR データを格納します。デフォルトは 4 Mbyteです。

en: Skew
ja: スキュー

en: Skip Authenticated
ja: 認証をスキップ

en: Skip Local
ja: ローカルをスキップ

en: Skip Multi
ja: マルチをスキップ

en: Skip rules
ja: ルールをスキップ

en: Skip rules when gateway is down
ja: ゲートウェイのダウン時はルールをスキップ

en: Sleep Time
ja: スリープタイム

en: Slow Transactions
ja: スロートランザクション

en: Smart Host
ja: スマートホスト

en: Socket information explanation
ja: ソケット情報の説明

en: Sockets
ja: ソケット

en: Some clients may require this even for IPv6, such as OpenVPN Connect (iOS/Android). Others may break if it is present, such as older versions of OpenVPN or clients such as Yealink phones.
ja: 一部のクライアントでは、OpenVPN 接続等で IPv6 を使用する際にも必要となります(iOS/Android)。現時点では、OpenVPN の古いバージョンや Yealink 製携帯電話機のようなクライアント等の場合は動作しません。

en: Some network adapters do not support or work well in promiscuous mode.
ja: 一部のネットワークアダプタは、無作為検出モードに対応していないか、または正しく動作しません。

en: Sorry, plugin details are currently not available.
ja: 申し訳ありませんが、プラグイン詳細は現在利用できません。

en: Sorry, the package does not have an associated license file.
ja: 申し訳ありませんが、そのパッケージに関連するライセンスファイルがありません。

en: Sorry, you cannot change settings for a non-local user.
ja: 申し訳ありませんが、あなたは非ローカルユーザの設定を変更できません。

en: Sort by
ja: 次でソート

en: Sort type:
ja: ソートタイプ:

en: Source
ja: 送信元

en: Source -> Router -> Destination
ja: 発信元 -> ルータ -> 発信先

en: Source Address
ja: 送信元アドレス

en: Source Hash
ja: 送信元ハッシュ

en: Source Hash: Uses a hash of the source address to determine the translation address, ensuring that the redirection address is always the same for a given source.
ja: 送信元ハッシュ: 変換アドレスを決定するのに送信元アドレスのハッシュを使用します。与えられる送信元に対して、リダイレクトするアドレスが常に同じであることを保証します。

en: Source IP
ja: 送信元 IP

en: Source IP address for outgoing connections.
ja: 外向き接続での送信元 IP アドレス。

en: Source IP address for queries to the DNS server for the override domain.
ja: ドメイン上書きで DNS サーバへの照会に使用する、送信元 IP アドレスです。

en: Source IPs
ja: 送信元 IP

en: Source Networks
ja: 送信元ネットワーク

en: Source OS
ja: 送信元 OS

en: Source Port
ja: 送信元ポート

en: Source Ports
ja: 送信元ポート

en: Source Quench (Deprecated)
ja: 送信元抑制 ( 非推奨 )

en: Source address
ja: 送信元アドレス

en: Source address must be a valid IPv4 address
ja: 送信元アドレスは有効な IPv4 アドレスにしてください

en: Source and more information can be found %shere%s.
ja: ソースコードと詳しい情報は%sこちら%sにあります。

en: Source bit count
ja: 送信元ビット数

en: Source invert
ja: 送信元反転

en: Source port
ja: 送信元ポート

en: Source port range
ja: 送信元ポート範囲

en: Source prefix
ja: 送信元プレフィクス

en: Source tracking timeout
ja: 送信元追跡タイムアウト

en: Source: FreeBSD man page
ja: 情報源: FreeBSD man ページ

en: Sources
ja: 送信元

en: Spam Protection
ja: スパム保護

en: Spam Trap
ja: スパムトラップ

en: Span interface cannot be part of the bridge. Remove the span interface from bridge members to continue.
ja: SPAN インタフェースはブリッジの一部にできません。続行するには、ブリッジのメンバから SPAN インタフェースを削除してください。

en: Span port
ja: SPAN ポート

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Spanning Tree Protocol
ja: スパニングツリープロトコル

en: Specifies how long we wait for agent, SNMP device or external check (in seconds).
ja: エージェントを待つ時間を指定します。SNMP デバイスもしくは外部チェックで使用します（秒単位）。

en: Specifies the days to renew the cert. The max value is 60 days.
ja: 証明書を更新する日数を指定してください。最大値は 60 日です。

en: Specifies the debug level for Zabbix agent.
ja: Zabbix エージェントのデバッグレベルを指定してください。

en: Specifies the log level for acme.sh, default is "normal". All other log levels add information for debug purposes, but be aware that this will break the log formatting in the GUI.
ja: acme.sh のログレベルを指定してください。デフォルトは「標準」です。他の全てのログレベルはデバッグ目的の情報を追加しますが、GUI のログフォーマットを崩しますのでご注意ください。

en: Specifies the size of the hash table used for storing the various dynamic pipes configured with the mask setting
ja: マスク設定で構成された各種の動的パイプを保管するのに使用する、ハッシュテーブルのサイズを指定してください

en: Specifies the size of the hash table used for storing the various dynamic queues configured with the mask setting
ja: マスク設定で構成された各種の動的キューを保管するのに使用する、ハッシュテーブルのサイズを指定してください

en: Specifies which protocol to use for authentication.
ja: 認証に使用するプロトコルを指定してください。

en: Specify HTTP host to use for health check. Requires HTTP/1.1.
ja: ヘルスチェックに使用する HTTP ホストを指定してください。HTTP/1.1 が必須です。

en: Specify HTTP request URI for health check.
ja: ヘルスチェックの HTTP リクエスト URI を指定してください。

en: Specify a HAProxy condition/ACL that is currently not supported by the GUI.
ja: HAProxy 条件/ACL の指定は現在 GUI ではサポートしていません。

en: Specify a HAProxy rule/ACL that is currently not supported by the GUI.
ja: HAProxy ルール/ACL の指定は現在 GUI ではサポートしていません。

en: Specify a maximum object size. (number of MB's)
ja: 最大オブジェクトサイズを指定してください。( MB 単位 )

en: Specify a non standard port number here, leave blank for default
ja: 標準ではないポート番号を指定してください。空白にするとデフォルトになります

en: Specify a positive cache size. (number of MB's)
ja: キャッシュサイズを正の値で指定してください。( MB 単位 )

en: Specify a positive memory cache size. (number of MB's)
ja: メモリキャッシュサイズを正の値で指定してください。( MB 単位 )

en: Specify a positive number of first-level subdirectories.
ja: ファーストレベルサブディレクトリの数を正の値で入力してください。

en: Specify a positive number of second-level subdirectories.
ja: セカンドレベルサブディレクトリの数を正の値で入力してください。

en: Specify alternative password length for generating vouchers
ja: 生成するバウチャーの代替パスワードの長さを指定してください。

en: Specify alternative username length for generating vouchers
ja: 生成するバウチャーの代替ユーザ名の長さを指定してください。

en: Specify an optional maximum line length in characters. Log lines larger than this value will be truncated before being sent. The reason is that syslog servers act differently on log line length. All servers support the default value of 1024 characters, but some servers simply drop larger lines while others do log them.
ja: オプションで行の最大長を文字数で指定してください。この値よりも長いログの行は送信される前に切り詰められます。syslog サーバがログの行の長さで異なる動作をするためです。全てのサーバはデフォルト値である 1024 文字に対応しています。しかし一部のサーバは、他のサーバがログに記録している長い行をそのまま落とします。

en: Specify if route caching can be enabled. Be careful with these settings on dynamic networks.
ja: ルートキャッシングが有効の場合に指定をします。これらの設定を動的ネットワークに適用する場合は注意してください。

en: Specify optional secret shared between peers. Required on some devices/setups.
ja: ピア間で共有するオプションの秘密鍵を指定してください。一部のデバイス / 設定で必要になります。

en: Specify the IP of your neighbor.
ja: ネイバーの IP を指定してください。

en: Specify the SSL/TLS error ID that should be checked for the incoming connection. Please refer to your SSL library's documentation for an exhaustive list of error codes.
ja: 着信接続でチェックする SSL/TLS エラー ID を指定してください。完全に網羅されたエラーコードリストはあなたの SSL ライブラリのドキュメントを参照してください。

en: Specify the Server ID of your PowerDNS server, i.e. localhost.
ja: PowerDNS サーバのサーバ ID を指定してください。例: localhost

en: Specify the TCP port used for agent checks.
ja: エージェントチェックに使用する TCP ポートを指定してください。

en: Specify the URL for your PowerDNS server, i.e. http://ns.example.com:8081.
ja: PowerDNS サーバの URL を指定してください。例: http://ns.example.com:8081

en: Specify the URL parameter to be checked for the value specified below.
ja: 下で指定した値をチェックする URL パラメータを指定してください。

en: Specify the domain name to present to the server for ESMTP health checks.
ja: ESMTP ヘルスチェックでサーバに渡すドメイン名を指定してください。

en: Specify the domain name to present to the server for SMTP health checks.
ja: SMTP ヘルスチェックでサーバに渡すドメイン名を指定してください。

en: Specify the maximum download size (kB).
ja: 最大ダウンロードサイズを指定してください。( KB )

en: Specify the maximum length for a value in the stick-table. If the value is larger than this value it will be truncated before being stored. Depending on the stick-table type this repesents either characters or bytes.
ja: スティックテーブルの値の最大長を指定してください。値がこれよりも大きい場合、保管される前に切り詰められます。この内容はスティックテーブルタイプが文字もしくはバイトなのかに依存します。

en: Specify the maximum number of clients allowed to concurrently connect to this server
ja: このサーバに同時接続を許可する、クライアントの最大数を指定してください。

en: Specify the maximum number of clients allowed to concurrently connect to this server.
ja: このサーバに同時接続を許可するクライアントの最大数を指定してください。

en: Specify the maximum upload size (kB).
ja: 最大アップロードサイズを指定してください。( KB )

en: Specify the overall bandwidth for downloads in kilobits per second.
ja: ダウンロードに対して、全体で許可する帯域幅を Kbit/秒 で入力してください。

en: Specify the pattern to look for in the response buffer. If the match is set to binary, then the pattern must be passed as a serie of hexadecimal digits in an even number.
ja: 応答バッファの内部を検索するパターンを指定してください。バイナリに一致するよう設定する場合は、パターンは偶数個の 16 進数列として指定してください。

en: Specify the per host bandwidth for downloads in kilobits per second.
ja: ダウンロードに対して、ホスト単位で許可する帯域幅を Kbit/秒 で入力してください。

en: Specify the port on the machine with the IP address entered above. In case of a port range, specify the beginning port of the range (the end port will be calculated automatically).
ja: 上記で入力した IP アドレスのマシンのポートを指定してください。ポート範囲の場合は、範囲の開始ポートを指定してください。 ( 最終ポートは自動的に計算されます )

en: Specify the port or port range for the destination of the packet for this mapping.
ja: このマッピングでパケットの送信先になる、ポートもしくはポート範囲を指定してください。

en: Specify the scheduling algorithm to use
ja: 使用するスケジューリングアルゴリズムを指定してください

en: Specify the source port or port range for this rule.
ja: このルールの送信元ポートもしくはポート範囲を指定してください。

en: Specify the starting address for the client IP address subnet.
ja: クライアントの IP アドレスサブネットの開始アドレスを指定してください。

en: Specify the username to be used for database health checks.
ja: データベースヘルスチェックで使用されるユーザ名を指定してください。

en: Specify the value for the URL parameter.
ja: URL パラメータの値を指定してください。

en: Specify which encapsulation method the tunnel should use.
ja: トンネルが使用するカプセル化方法を指定します。

en: Speed
ja: 速度

en: Speed and duplex
ja: 速度とデュプレックス

en: Spend no more than N seconds on processing.
ja: 処理に N 秒以上消費しません。

en: Split DNS
ja: スプリット DNS

en: Spread checks
ja: スプレッドチェック

en: Src Ports
ja: 送信元ポート

en: Standard
ja: 標準

en: Start
ja: 開始

en: Start %sService
ja: %s サービスの起動

en: Start Delay
ja: 開始遅延

en: Start Delay needs to be an integer value between 0 and 86400
ja: 開始遅延は 0 - 86400 の整数値にしてください

en: Start Discoverers
ja: Discoverer を開始

en: Start HTTP Pollers
ja: HTTP Poller を開始

en: Start IPMI Pollers
ja: IPMI Poller を開始

en: Start IPsec in debug mode based on sections selected
ja: IPsec を選択したセクションに基づいたデバックモードで起動

en: Start Pingers
ja: Pinger を開始

en: Start Pollers
ja: Poller を開始

en: Start Pollers Unreachable
ja: Unreachable Poller を開始

en: Start Port
ja: 開始ポート

en: Start Time
ja: 開始時間

en: Start Trappers
ja: トラッパーを開始

en: Start immediate
ja: すぐに開始

en: Start on traffic
ja: トラフィックで開始

en: Start servers
ja: サーバを起動

en: Start the Monit httpd service.
ja: Monit httpd サービスを起動します。

en: StartTLS
ja: STARTTLS

en: Started
ja: 開始しました

en: Starting initial configuration!
ja: 初期構成を開始します！

en: Startup/Shutdown Sound
ja: 起動 / シャットダウン音

en: State
ja: ステート

en: State File
ja: ステートファイル

en: State Notification
ja: ステート通知

en: State Synchronization
ja: ステート同期

en: State Timeout in seconds (TCP only)
ja: 数秒でステートタイムアウトします ( TCP のみ )

en: State Type
ja: ステートタイプ

en: State or Province
ja: 都道府県

en: State table size
ja: ステートテーブルサイズ

en: State timeout
ja: ステートタイムアウト

en: State timeout (advanced option) must be a positive integer
ja: ステートタイムアウトは正の整数です。( 詳細オプション )

en: Stateless
ja: ステートレス

en: States
ja: ステート

en: States Dump
ja: ステートダンプ

en: States Reset
ja: ステートリセット

en: States Summary
ja: ステート概要

en: States matching current filter
ja: 現在のフィルタに一致するステート

en: Static
ja: 静的

en: Static ARP
ja: 静的 ARP

en: Static ARP is enabled. You must specify an IP address.
ja: 静的 ARP が有効です。IP アドレスを指定してください。

en: Static DHCP
ja: 静的 DHCP

en: Static DHCP Mapping
ja: 静的 DHCP マッピング

en: Static DHCPv6 Mapping
ja: 静的 DHCPv6 マッピング

en: Static IP Configuration
ja: 静的 IP 構成

en: Static IPv4
ja: 静的 IPv4

en: Static IPv4 configuration
ja: 静的 IPv4 構成

en: Static IPv6
ja: 静的 IPv6

en: Static IPv6 configuration
ja: 静的 IPv6 構成

en: Static Port
ja: 静的ポート

en: Static Routes
ja: 静的ルート

en: Static route filtering
ja: 静的ルートフィルタリング

en: Static routes
ja: 静的ルート

en: Static-port:
ja: 静的ポート:

en: Statistics
ja: 統計

en: Statistics Configuration
ja: 統計構成

en: Statistics logging
ja: ログ統計

en: Statistics unavailable because ntpq and ntpdc queries are disabled in the %sNTP service settings%s.
ja: 統計が利用できません。ntpq 及び ntpdc クエリが %sNTP サービス設定%sで無効になっています。

en: Stats
ja: 統計

en: Stats enabled
ja: 統計を有効

en: Status
ja: ステータス

en: Status > System Logs > NTP
ja: ステータス > システムログ > NTP

en: Status Overview
ja: ステータス概要

en: Stick Tables
ja: スティックテーブル

en: Stick-table persistence
ja: スティックテーブルパーシステンス

en: Stickiness table
ja: スティックテーブル

en: Sticky Address
ja: スティッキーアドレス

en: Sticky Address: The Sticky Address option can be used with the Random and Round Robin pool types to ensure that a particular source address is always mapped to the same translation address.
ja: スティッキーアドレス: スティッキーアドレスオプションは、ランダム及びラウンドロビンプールタイプで使用できます。特定の送信元アドレスが、常に同じ変換アドレスにマッピングされることを保証します。

en: Sticky connections
ja: スティッキー接続

en: Sticky counter key
ja: スティッキー counter key

en: Sticky ports
ja: スティッキーポート

en: Stop
ja: 停止

en: Stop %sService
ja: %s サービスの停止

en: Stop Time
ja: 停止時間

en: Store
ja: ストア

en: Stored data types
ja: 保管されたデータタイプ

en: Stream ID
ja: ストリーム ID

en: Stream Status
ja: ストリームステータス

en: Streams
ja: ストリーム

en: Strict Interface Binding
ja: 厳格なインタフェースバインド

en: Strict Key Regeneration
ja: 厳密な鍵再生成

en: Strict User/CN Matching
ja: 厳格なユーザ / CN マッチング

en: String
ja: string

en: String to set after the hostname. For compatibility reason default is collectd, but you can also simply remove it.
ja: ホスト名の後に設定する文字列。互換性のためにデフォルトは collectd ですが、これを単に削除することも出来ます。

en: String type must be enclosed in quotes like "this" or must be a series of octets specified in hexadecimal, separated by colons, like 01:23:45:67:89:ab:cd:ef
ja: string 型は  " この " ようにダブルクォーテーションマークで囲ってください。16 進数で指定する一連のオクテットは、以下の通りにコロンで区切ってください。01:23:45:67:89:ab:cd:ef

en: Subdir matches
ja: 一致するサブディレクトリ

en: Submit this report
ja: このレポートを送信

en: Subnet
ja: サブネット

en: Subnet Mask
ja: サブネットマスク

en: Subnet bit count
ja: サブネットビット数

en: Subnet mask
ja: サブネットマスク

en: Subnet mask IPv4
ja: IPv4 サブネットマスク

en: Subnet mask IPv6
ja: IPv6 サブネットマスク

en: Subnet netmask
ja: サブネットマスク

en: Subnet to receive, e.g. 255.255.255.0
ja: 受信するサブネット。例 255.255.255.0

en: Subnetmask
ja: サブネットマスク

en: Subscription
ja: サブスクリプション

en: Successfully reverted to timestamp %s with description "%s".
ja: タイムスタンプを %s に戻すことに成功しました: 説明 %s

en: Successive connections will be redirected to the servers in a round-robin manner with connections from the same source being sent to the same gateway. This 'sticky connection' will exist as long as there are states that refer to this connection. Once the states expire, so will the sticky connection. Further connections from that host will be redirected to the next gateway in the round-robin.
ja: 連続した接続は、同じ送信元が同じゲートウェイに送信している接続をラウンドロビン方式でサーバにリダイレクトします。このような「スティッキー接続」は、この接続を参照するステートと同じ期間存在します。ステートの有効期限が切れると、スティッキー接続の有効期限も切れます。そのホストからの追加的な接続は、ラウンドロビンで次のゲートウェイにリダイレクトされます。

en: Summary
ja: サマリ

en: Sun
ja: 日

en: Support for IPsec Mobile clients is enabled but a Phase1 definition was not found
ja: IPsec モバイルクライアント対応が有効になっていますが、フェーズ 1 の定義が見つかりません

en: Supports Cisco EtherChannel. This is a static setup and does not negotiate aggregation with the peer or exchange frames to monitor the link.
ja: Cisco EtherChannel に対応しています。静的に設定され、ピアとアグリゲーションのネゴシエートや、リンクを監視するフレームの交換を行いません。

en: Supports the IEEE 802.3ad Link Aggregation Control Protocol (LACP) and the Marker Protocol. LACP will negotiate a set of aggregable links with the peer in to one or more Link Aggregated Groups. Each LAG is composed of ports of the same speed, set to full-duplex operation. The traffic will be balanced across the ports in the LAG with the greatest total speed, in most cases there will only be one LAG which contains all ports. In the event of changes in physical connectivity, Link Aggregation will quickly converge to a new configuration.
ja: IEEE 802.3ad リンクアグリゲーションコントロールプロトコル (LACP) 及び、マーカープロトコルに対応しています。LACP は、1 セットに集約可能なピアとのリンクを、1 つ以上のリンク集約グループにネゴシエートします。どの LAG も同じ速度のポートで構成され、全二重通信に設定されます。トラフィックは LAG に含まれるポート全体で合計速度が最大になるようにバランスが調整されます。通常は全ポートで 1 つの LAG のみを構成します。物理的な接続に変更が発生すると、リンクアグリゲーションはすぐさま新しい構成に収束します。

en: Suppress ARP messages
ja: ARP メッセージを抑制

en: Suppress Squid version string info in HTTP headers and HTML error pages.
ja: HTTP ヘッダと HTML エラーページで Squid バージョン情報を表示しない。

en: Suppress version string
ja: バージョン文字列を抑制

en: Swap
ja: スワップ

en: Swap file
ja: スワップファイル

en: Synchronize Config to IP
ja: IP に構成を同期

en: Synchronize Interface
ja: 同期するインタフェース

en: Synchronize Peer IP
ja: 同期ピア IP

en: Synchronize States
ja: ステートを同期

en: Syslog Facility
ja: syslog ファシリティ

en: Syslog facility
ja: syslog ファシリティ

en: Syslog is a service which is made to collect log messages from different software and maybe to a central logging server. Check this box if you have such a setup.
ja: syslog は異なるソフトウェアからのログメッセージを収集し、通常セントラルロギングサーバで一括管理することが出来るサービスです。このボックスをチェックすればそのように設定されます。

en: Syslog level
ja: syslog レベル

en: Syslog logging
ja: Syslog ログ

en: Syslog sends UDP datagrams to port 514 on the specified remote syslog server, unless another port is specified. Be sure to set syslogd on the remote server to accept remote syslog messages.
ja: syslog は他のポートが指定されていない限り、指定されたリモート syslog サーバのポート 514 に UDP ダイアグラムを送信します。リモートサーバの syslogd がリモート syslog メッセージを受信する設定になっているか確認して下さい。

en: System
ja: システム

en: System Administrator
ja: システム管理者

en: System Command
ja: システムコマンド

en: System Configuration Daemon
ja: システム構成デーモン

en: System Domain
ja: システムドメイン

en: System Hostname
ja: システムホスト名

en: System Log
ja: システムログ

en: System Notifications
ja: システム通知

en: System Origin
ja: システムオリジン

en: System Privileges
ja: システム権限

en: System Sounds
ja: システム音

en: System defaults
ja: システムデフォルト

en: System events
ja: システムイベント

en: System tunables
ja: システム調整パラメータ

en: System will be configured as a DHCP server on the default LAN interface
ja: デフォルト LAN インタフェースの DHCP サーバとしてシステムを構成

en: System: Certificates
ja: システム: 証明書

en: TCP - Standard
ja: TCP - 標準

en: TCP Listen Port
ja: TCP リスンポート

en: TCP Port
ja: TCP ポート

en: TCP connect timeout
ja: TCP 接続タイムアウト

en: TCP flags
ja: TCP フラグ

en: TCP keepalive
ja: TCP キープアライブ

en: TCP port
ja: TCP ポート

en: TCP timeout
ja: TCP タイムアウト

en: TCP/IP Version
ja: TCP/IP バージョン

en: TFTP server
ja: TFTP サーバ

en: TLS Authentication
ja: TLS 認証

en: TLS Shared Key
ja: TLS 共有鍵

en: TTL for Host cache entries
ja: ホストキャッシュエントリの TTL

en: TX key
ja: TX 鍵

en: TXT Comment Support
ja: TXT コメントサポート

en: Table
ja: テーブル

en: Table Check
ja: テーブルチェック

en: Table Checks
ja: テーブルチェック

en: Table Version
ja: テーブルバージョン

en: Table type
ja: テーブルタイプ

en: Tables
ja: テーブル

en: Tabs (\t), newlines (\n) and carriage returns (\r) at the beginning or end of the returned results are removed before comparison.
ja: タブ (\t)、改行 (\n)、キャリッジリターン (\r) が、返される結果の先頭、もしくは、末尾にある場合は、比較する前に削除されます。

en: Tag
ja: タグ

en: Target
ja: ターゲット

en: Target Host
ja: ターゲットホスト

en: Target Network
ja: ターゲットネットワーク

en: Target Port
ja: ターゲットポート

en: Telegraf will send metrics to outputs in batches of at most metric_batch_size metrics. This controls the size of writes that Telegraf sends to output plugins.
ja: Telegraf は metric_batch_size metrics を上限としてバッチにメトリックの出力を送信します。これは Telegraf が出力プラグインに送信する書き込みサイズをコントロールします。

en: Template name
ja: テンプレート名

en: Template name should be a string between 1 and 255 characters
ja: テンプレート名は 1 - 255 文字の文字列です

en: Templates
ja: テンプレート

en: Temporarily Disable CARP
ja: CARP を一時的に無効

en: Test
ja: テスト

en: Test Config
ja: 構成をテスト

en: Test Kerberos login
ja: Kerberos ログインをテスト

en: Test result
ja: テスト結果

en: Test syntax
ja: テスト構文

en: Test type
ja: テストタイプ

en: Test/Update
ja: テスト / 更新

en: Tester
ja: テスタ

en: Tests
ja: テスト

en: Text
ja: text

en: Text type cannot include quotation marks.
ja: text 型には、クォーテーションマークは使用できません

en: Thank you for submitting this crash report.
ja: クラッシュレポートを送信していただき、ありがとうございました。

en: That groupname is reserved by the system.
ja: そのグループ名は、システムに予約されています。

en: That username is reserved by the system.
ja: そのユーザ名は、システムに予約されています

en: The "do not use" option indicates that NTP should not use this server for time, but stats for this server will be collected and displayed.
ja: 「使用しない」オプションは NTP が時刻用としてこのサーバを使用すべきではないことを意味しますが、このサーバの統計は収集及び表示されます。

en: The "prefer" option indicates that NTP should favor the use of this server more than all others.
ja: 「優先」オプションは NTP がこのサーバを他の全てのものよりも優先的に使用すべきであることを意味します。

en: The %s %s does not exist
ja: %s %s は存在しません

en: The %s configuration has been changed.
ja: %s 構成が変更されました

en: The %sSSL certificate manager%s can be used to create or import certificates if required.
ja: %sSSL 証明書マネジャ%sは、必要な証明書の新規作成もしくはインポートを行えます。

en: The 'Listen IPs' parameter specifies the IP address to listen to. Default is to listen on all interfaces.
ja: 「リスン IP」パラメータにはリスンする IP アドレスを指定します。デフォルトは全てのインタフェースでリスンします。

en: The 'System Domain' parameter specifies the local internet domain name. The default is to use 'System Hostname' minus the first component. It is used as a default value for many other configuration parameters.
ja: 「システムドメイン」パラメータはローカルインターネットドメイン名を指定します。デフォルトは「システムホスト名」から最初の構成要素を差し引いたものを使用します。他の多くの構成パラメータでデフォルト値として使用されます。

en: The 'System Hostname' parameter specifies the internet hostname of this mail system. The default is to use the fully-qualified domain name from gethostname(). It is used as a default value for many other configuration parameters.
ja: 「システムホスト名」パラメータはこのメールシステムのインターネットホスト名を指定します。デフォルトは gethostname() で取得した完全修飾ドメイン名を使用します。他の多くの構成パラメータでデフォルト値として使用されます。

en: The 'System Origin' parameter specifies the domain that locally-posted mail appears to come from. The default is to append 'System Hostname', which is fine for small sites.
ja: 「システムオリジン」パラメータはローカルでポストされたメールが何処から来たのかを示すドメインを指定します。デフォルトは「システムホスト名」を追加したもので、小さなサイトには適しています。

en: The 1:1 mapping will only be used for connections to or from the specified destination.
ja: 1:1 マッピングは指定した送信先との送受信に対してのみ使用されます。

en: The ACL rule number (10-99); keep in mind that there are no sequence numbers with AS-Path lists. When you want to add a new line between you have to completely remove the ACL!
ja: ACL ルール番号 ( 10 - 99 )。AS パスリストのシーケンス番号ではないことに注意してください。行間に新しい行を追加する時は、一旦 ACL を完全に消去する必要があります。

en: The ACL sequence number (10-99)
ja: ACL シーケンス番号 ( 10 - 99 )

en: The API key "%s" was successfully removed.
ja: API 鍵「%s」の削除に成功しました。

en: The AS pattern you want to match, regexp allowed (e.g. .$ or _1$). It's not validated so please be careful!
ja: 一致させたい AS パターン。正規表現を使用できます（例: .$、_1$）。確認は行われませんので、取扱いには注意してください。

en: The Administrator of this server. Used when displaying information about this server.
ja: このサーバの管理者。このサーバの情報を表示する際に使用されます。

en: The Aliases Hostname Resolve Interval value must be an integer.
ja: エイリアスホスト名解決間隔値は整数です。

en: The Base URL to Nextcloud. For example: https://cloud.example.com
ja: Nextcloud のベース URL。例: https://cloud.example.com

en: The CPU plugin collects the amount of time spent by the CPU in various states, most notably executing user code, executing system code, waiting for IO-operations and being idle.
ja: CPU プラグインは様々な状態の CPU が消費する時間の量を収集します。中でも注目すべきは実行しているユーザのコード、実行しているシステムコード、IO オペレーションの待ち時間、アイドル状態です。

en: The ContextSwitch plugin collects the number of context switches done by the operating system.
ja: ContextSwitch プラグインはオペレーティングシステムによって切り替えが終了したコンテキストの数を収集します。

en: The DF plugin collects file system usage information, i. e. basically how much space on a mounted partition is used and how much is available.
ja: DF プラグインはファイルシステム使用率情報を収集します。基本的にはマウントされているパーティションにある容量の使用済量と、利用可能量です。

en: The DHCP Server is active on this interface and it can be used only with a static IP configuration. Please disable the DHCP Server service on this interface first, then change the interface configuration.
ja: このインタフェースでは DHCP サーバがアクティブですが、静的 IP 構成でのみ使用できます。最初に DHCP サーバサービスを無効にしてから、インタフェースの構成を変更してください。

en: The DHCP override file "%s" does not exist.
ja: DHCP 上書きファイル「%s」は存在していません。

en: The DHCP range cannot overlap any static DHCP mappings.
ja: DHCP 範囲は、静的 DHCP マッピングと重複できません。

en: The DHCP server can optionally provide a domain search list. Use the semicolon character as separator.
ja: DHCP サーバはオプションでドメイン検索リストを提供することができます。区切り文字にはセミコロンを使用してください。

en: The DHCPv6 Server is active on this interface and it can be used only with a static IPv6 configuration. Please disable the DHCPv6 Server service on this interface first, then change the interface configuration.
ja: このインタフェースでは DHCPv6 サーバがアクティブですが、静的 IPv6 構成でのみ使用できます。最初に DHCPv6 サーバサービスを無効にしてから、インタフェースの構成を変更してください。

en: The DHCPv6 override file "%s" does not exist.
ja: DHCPv6 上書きファイル「%s」は存在していません。

en: The DHCPv6 server is currently enabled. Cannot enable the DHCPv6 relay while the DHCPv6 server is enabled on any interface.
ja: DHCPv6 サーバは現在有効になっています。DHCPv6 サーバが有効になっているインタフェースがある場合は DHCPv6 リレーを有効にできません。

en: The DNS update TTL must be an integer.
ja: DNS 更新 TTL は整数です

en: The DNS update host name contains invalid characters.
ja: DNS 更新ホスト名に無効な文字が含まれています

en: The DNS update key name contains invalid characters.
ja: DNS 更新鍵名に無効な文字が含まれています

en: The FQDN or IP address of the VPN server.
ja: VPN サーバの FQDN もしくは IP アドレス。

en: The Firewall Adaptive End value must be an integer.
ja: ファイアウォール適応終了値は整数です。

en: The Firewall Adaptive Start value must be an integer.
ja: ファイアウォール適応開始値は整数です。

en: The Firewall Adaptive values must be set together.
ja: ファイアウォール適応値を、併せて設定してください。

en: The Firewall Maximum Frags value must be an integer.
ja: ファイアウォールフラグの最大値は整数です。

en: The Firewall Maximum States value must be an integer.
ja: ファイアウォールステートの最大値は整数です。

en: The Firewall Maximum Table Entries value must be an integer.
ja: ファイアウォールテーブルエントリの最大値は整数です

en: The Graphite plugin stores values in Carbon, the storage layer of Graphite.
ja: Graphite プラグインは Graphite の ストレージレイヤである Carbon に値を保管します。

en: The HAProxy service may not be able to start due to critical errors. Try anyway?
ja: HAProxy サービスは重大なエラーのため起動することができない可能性があります。それでも実行しますか？

en: The HTTP_REFERER "%s" does not match the predefined settings. You can disable this check if needed under System: Settings: Administration.
ja: HTTP_REFERER %s は事前定義された設定と一致しません。必要であれば、システム: 設定: 管理の下でこのチェックを無効にできます。

en: The Hostname contains invalid characters.
ja: ホスト名に無効な文字が含まれています。

en: The IP address entered is not valid.
ja: 入力した IP アドレスは無効です

en: The IP address must lie in the %s subnet.
ja: %s サブネット内の IP アドレスを指定してください

en: The IP address must not be within the DHCP range for this interface.
ja: このインタフェースの DHCP 範囲内ではない IP アドレスを設定してください

en: The IP address must not be within the range configured on a DHCP pool for this interface.
ja: このインタフェースの DHCP プールに構成された範囲に含まれる、IP アドレスは使用できません。

en: The IPsec tunnel configuration has been changed
ja: IPsec トンネル構成が変更されました

en: The IPsec tunnel configuration has been changed.
ja: IPsec トンネル構成は変更されました。

en: The Interface for 'Network' checks.
ja: 「ネットワーク」チェックのインタフェース。

en: The Interface plugin collects information about the traffic, packets per second and errors of interfaces.
ja: インタフェースプラグインはトラフィック、秒単位のパケット数、インタフェースのエラーに関する情報を収集します。

en: The Load plugin collects the system load.
ja: ロードプラグインはシステムロードを収集します。

en: The MRU for %s must be greater than 576 bytes.
ja: %s の MRU は 576 バイト以上です

en: The MSS must be greater than 576 bytes.
ja: MSS は、576 バイト以上です

en: The MTU for %s must be greater than 576 bytes.
ja: %s の MTU は 576 バイト以上です

en: The MTU must be greater than 576 bytes and less than 9000.
ja: MTU は、576 - 9000 バイトです。

en: The MX Check module checks if the domain in a messages SMTP FROM addresses (or the domain in HELO in case SMTP FROM is empty) has at least one connectable MX. If a connectable MX is found this information is cached in Redis.
ja: MX チェックモジュールはメッセージの SMTP FROM アドレスにあるドメイン（もしくは SMTP FROM が空の場合は HELO のドメイン）が最低でも一つは接続可能な MX であることをかチェックします。もし接続可能な MX が見つかった場合、この情報は Redis にキャッシュされます。

en: The MX contains invalid characters.
ja: MX に無効な文字が含まれています。

en: The Memory plugin collects physical memory utilization (Used, buffered, cached and free).
ja: メモリプラグインは物理メモリの利用状況（使用済、バッファ済、キャッシュ済、空き）を収集します。

en: The NAT configuration has been changed
ja: NAT 構成が変更されました

en: The NAT configuration has been changed.
ja: NAT 構成が変更されました

en: The Network plugin can send values to other instances
ja: ネットワークプラグインは他のインスタンスに値を送信できます

en: The P1 lifetime must be an integer.
ja: P1 有効期間は整数です

en: The P2 lifetime must be an integer.
ja: P2 有効期間は整数です。

en: The PID file of the process.
ja: プロセスの PID ファイル。

en: The PPPoE entry list has been changed
ja: PPPoE エントリリストが変更されました

en: The PPTP user list has been modified
ja: PPTP ユーザリストが変更されました

en: The Packet length is the number of bytes of each packet that will be captured. Default value is 0, which will capture the entire frame regardless of its size.
ja: パケット長は、キャプチャされるパケット毎のバイト数です。デフォルト値は 0 で、パケットサイズに関係なく、フレーム全体をキャプチャします。

en: The Processes plugin collects the number of processes, grouped by their state (e. g. running, sleeping, zombies, etc.).
ja: プロセスプラグインはプロセスの数、状態毎のグループ（例: 動作中、スリープ中、ゾンビ、他）を収集します。

en: The RA server can optionally provide a domain search list. Use the semicolon character as separator
ja: RA サーバは、オプションでドメイン検索リストを提供することができます。区切り文字にはセミコロンを使用してください

en: The Redis plugin is configured to use but it is not installed. Please install it via %sSystem > Firmware > Plugins%s.
ja: Redis プラグインを使用するように構成されましたが、インストールされていません。%sシステム > ファームウェア > プラグイン%sからインストールしてください。

en: The SSL fingerprint, for example "B5:E1:B3:70:5E:7C:FF:EB:92:C4:29:E5:5B:AC:2F:AE:70:17:E9:9E".
ja: SSL フィンガープリント。例 B5:E1:B3:70:5E:7C:FF:EB:92:C4:29:E5:5B:AC:2F:AE:70:17:E9:9E

en: The Server Bridge DHCP range is invalid (start higher than end).
ja: サーバーブリッジ DHCP 範囲は無効です ( 開始アドレスが終了アドレスよりも大きい )

en: The Service name contains invalid characters.
ja: サービス名に無効な文字が含まれています

en: The Source IP address %s Address Family differs from the destination %s.
ja: 送信元 IP アドレス %s は、送信先 %s とはアドレスファミリが異なります

en: The TCP port that should be used for connections to this peer. It must not be used by any other service.
ja: このピアへの接続に使用する TCP ポート。他のどのようなサービスでも使用されてはいけません。

en: The Target host. Be careful when using localhost as some services may bypass ACLs when connecting from "127.0.0.1" or "::1".
ja: ターゲットホスト。localhost を使用した場合、一部のサービスは「127.0.0.1」もしくは「::1」からの接続をバイパスする可能性があるため注意してください。

en: The Uptime plugin keeps track of the system uptime, providing informations such as the average running time or the maximum reached uptime over a certain period of time.
ja: 稼働時間プラグインはシステム稼働時間を記録し、平均実行時間や一定期間での最大稼働時間といった情報を提供します。

en: The Users plugin counts the number of users currently logged into the system (SSH).
ja: ユーザプラグインは現在（SSHで）システムにログインしているユーザの数を数えます。

en: The VIP configuration has been changed.
ja: VIP 構成が変更されました

en: The VLAN priority must be an integer between 0 and 7.
ja: VLAN 優先度は 0 - 7 の整数です。

en: The VLAN tag must be an integer between 1 and 4094.
ja: VLAN タグは 1 - 4094 の整数です。

en: The acme-client service may not be able to start due to critical errors. Try anyway?
ja: ACME クライアントサービスは重大なエラーにより起動できない可能性があります。どうしても実行しますか？

en: The advanced mode does not provide any default values, you will need to fill out any values you would like to use.
ja: 詳細モードはデフォルト値は一切提供されません。使用したい値は全て自分で記入する必要があります。

en: The alias IP address family has to match the family of the remote peer address.
ja: エイリアス IP アドレスファミリは、リモートピアアドレスのファミリと一致する必要があります。

en: The app password which has been generated for you
ja: あなたに対して生成された app パスワード

en: The average bytes rate from the incoming connection's source address.
ja: 着信接続の送信元アドレスからの平均バイト率。

en: The average bytes rate to the incoming connection's source address.
ja: 着信接続の送信元アドレスへの平均バイト率。

en: The average connection rate from the incoming connection's source address.
ja: 着信接続の送信元アドレスからの平均接続率。

en: The average rate of HTTP errors from the incoming connection's source address.
ja: 着信接続の送信元アドレスからの平均 HTTP エラー率。

en: The average rate of HTTP requests from the incoming connection's source address.
ja: 着信接続の送信元アドレスからの平均 HTTP リクエスト率。

en: The backup firewall is not accessible (check user credentials).
ja: バックアップファイアウォールにアクセスできません( ユーザの資格情報を確認してください )。

en: The backup firewall is not accessible or not configured.
ja: バックアップファイアウォールにアクセスできません。もしくは構成されていません。

en: The bandwidth limit must be a positive numeric value.
ja: 帯域幅制限は、正の数値です

en: The bandwidth value for %s must be an integer.
ja: %s の帯域幅の値は整数です

en: The basic mode auto-configures DHCP using default values and optional user input.
ja: 基本モードはデフォルト値及びオプションでユーザが入力した値を使用して DHCP を自動構成します。

en: The certificate association "%s" was successfully removed.
ja: 証明書の関連付け「%s」の削除に成功しました。

en: The certificate modulus does not match the signing request modulus.
ja: 証明書モジュールは、署名要求モジュールと一致しません

en: The changes have been applied successfully.
ja: 変更は正常に適用されました。

en: The command which holds the socket.
ja: ソケットを保持しているコマンド。

en: The commands here will be disabled and cannot be used anymore.
ja: ここにあるコマンドは無効化されており、使用することは一切出来ません。

en: The configuration area has been restored.
ja: 構成領域はリストアされました。

en: The configuration could not be restored (file upload error).
ja: 構成はリストアできませんでした ( ファイルアップロードエラー )

en: The configuration could not be restored.
ja: 構成はリストアできませんでした。

en: The configuration file override mode may point to a fully customised file on the system instead.
ja: 構成ファイル上書きモードは、システムの完全にカスタマイズされたファイルを代わりに提示します。

en: The configuration has been restored.
ja: 構成はリストアされました。

en: The configured system nameservers will be used to forward queries to.
ja: 構成されたシステムネームサーバはクエリを転送するのに使用されます。

en: The cumulative number of HTTP errors from the incoming connection's source address.
ja: 着信接続の送信元アドレスからの累積 HTTP エラー数。

en: The cumulative number of HTTP requests from the incoming connection's source address.
ja: 着信接続の送信元アドレスからの累積 HTTP リクエスト数。

en: The cumulative number of connections initiated from the current incoming connection's source address.
ja: 現在の着信接続の送信元アドレスから開始された累積接続数。

en: The cumulative number of connections initiated from the incoming connection's source address.
ja: 着信接続の送信元アドレスから開始された累積接続数。

en: The current amount of concurrent connections initiated from the current incoming connection's source address.
ja: 現在の着信接続の送信元アドレスから開始された現在の同時接続数。

en: The default is 7200 seconds.
ja: デフォルトは 7200 秒です。

en: The default is 86400 seconds.
ja: デフォルトは 86400 秒です。

en: The default is to use the IP on this interface of the firewall as the gateway. Specify an alternate gateway here if this is not the correct gateway for your network.
ja: デフォルトでは、このファイアウォールインタフェースの IP をゲートウェイとして使用します。これがネットワークの正しいゲートウェイでない場合は、ここで別のゲートウェイを指定してください。

en: The default is to use the IP on this interface of the firewall as the gateway. Specify an alternate gateway here if this is not the correct gateway for your network. Type "none" for no gateway assignment.
ja: デフォルトでは、ファイアウォールのこのインタフェースに設定されている IP をゲートウェイとして使用します。これがネットワークの正しいゲートウェイでない場合は、ここで別のゲートウェイを指定してください。「なし」タイプにするとゲートウェイ割当てを行いません。

en: The default is to use the domain name of this system as the default domain name provided by DHCP. You may specify an alternate domain name here.
ja: デフォルトでは、DHCP が提供するデフォルトドメイン名として、このシステムのドメイン名を使用します。別のドメイン名を使用する場合は、ここで指定してください。

en: The default lease time must be at least 60 seconds.
ja: デフォルトリース期間は 60 秒以上です

en: The domain may only contain the characters a-z, 0-9, '-' and '.'.
ja: ドメインには、a-z、0-9、-、. のみが使用できます。

en: The domain name to use for DHCP hostname registration. If empty, the default system domain is used. Note that all DHCP leases will be assigned to the same domain. If this is undesired, static DHCP lease registration is able to provide coherent mappings.
ja: DHCP ホスト名登録で使用されるドメイン名です。空の場合、デフォルトシステムドメインが使用されます。全ての DHCP リースに同じドメインが割り当てられますのでご注意ください。静的 DHCP リースの登録にはコヒーレントマッピングを提供可能です。

en: The email address to send alerts to.
ja: アラートを送る電子メールアドレス。

en: The email provided in a subjectAltName contains invalid characters.
ja: subjectAltName の メールアドレスに無効な文字が含まれています。

en: The external FQDN of this host.
ja: このホストの外部 FQDN。

en: The field %s contains invalid characters.
ja: フィールド %s に無効な文字があります。

en: The field %s is required.
ja: フィールド %s は必須です。

en: The field '%s' contains invalid characters.
ja: 「%s」フィールドには無効な文字が含まれています。

en: The field '%s' must contain a single valid %s CIDR range.
ja: フィールド %s は、単一の有効な %s CIDR 範囲である必要があります。

en: The field '%s' must contain a valid port, ranging from 0 to 65535.
ja: フィールド '%s' には、0 - 65535 の有効なポート番号が含まれている必要があります

en: The field '%s' must contain only valid %s CIDR range(s) separated by commas.
ja: フィールド %s は、カンマで区切られた、有効な %s CIDR 範囲である必要があります。

en: The field 'Concurrent connections' must be numeric.
ja: 「同時接続」フィールドは数値です

en: The field 'DNS Server #1' must contain a valid IP address
ja: 「DNS サーバ #1」フィールドには、有効な IP アドレスが必要です

en: The field 'DNS Server #2' must contain a valid IP address
ja: 「DNS サーバ #2」フィールドには、有効な IP アドレスが必要です

en: The field 'DNS Server #3' must contain a valid IP address
ja: 「DNS サーバ #3」フィールドには、有効な IP アドレスが必要です

en: The field 'DNS Server #4' must contain a valid IP address
ja: 「DNS サーバ #4」フィールドには、有効な IP アドレスが必要です

en: The field 'Distinguished name Common Name' contains invalid characters.
ja: 「識別名コモンネーム」フィールドには無効な文字が含まれています。

en: The field 'Distinguished name Email Address' contains invalid characters.
ja: 「識別名メールアドレス」フィールドには無効な文字が含まれています。

en: The field 'Local port' must contain a valid port, ranging from 0 to 65535.
ja: 「ローカルポート」フィールドには有効なポートを設定してください。範囲は 0 - 65535 です。

en: The field 'NTP Server #1' must contain a valid IP address
ja: 「NTP サーバ #1」フィールドには、有効な IP アドレスが必要です

en: The field 'NTP Server #2' must contain a valid IP address
ja: 「NTP サーバ #2」フィールドには、有効な IP アドレスが必要です

en: The field 'NTP Server #3' must contain a valid IP address
ja: 「NTP サーバ #3」フィールドには、有効な IP アドレスが必要です

en: The field 'NTP Server #4' must contain a valid IP address
ja: 「NTP サーバ #4」フィールドには、有効な IP アドレスが必要です

en: The field 'Proxy host or address' must contain a valid IP address or domain name.
ja: 「プロキシホストもしくはアドレス」フィールドには有効な IP アドレスもしくはドメイン名を設定してください。

en: The field 'Proxy port' must contain a valid port, ranging from 0 to 65535.
ja: 「プロキシポート」フィールドには有効なポートを設定してください。範囲は 0 - 65535 です。

en: The field 'Server host or address' must contain a valid IP address or domain name.
ja: 「サーバホストもしくはアドレス」フィールドには有効な IP アドレスもしくはドメイン名を設定してください。

en: The field 'Server port' must contain a valid port, ranging from 0 to 65535.
ja: 「サーバポート」フィールドには有効なポートを設定してください。範囲は 0 - 65535 です。

en: The field 'Shared Key' does not appear to be valid
ja: 「共有鍵」フィールドは有効ではないようです

en: The field 'TLS Authentication Key' does not appear to be valid
ja: 「TLS 認証鍵」フィールドは有効ではないようです

en: The field 'TLS Authentication Key' does not appear to be valid.
ja: 「TLS 認証キー」フィールドが有効ではありません。

en: The field 'WINS Server #1' must contain a valid IP address
ja: 「WINS サーバ #1」フィールドには、有効な IP アドレスが必要です

en: The field 'WINS Server #2' must contain a valid IP address
ja: 「WINS サーバ #2」フィールドには、有効な IP アドレスが必要です

en: The file descriptor number of the socket.
ja: ソケットのファイル記述子数。

en: The filename may only contain letters, digits and one dot (not required).
ja: ファイル名には、文字、数字、.( 1個のみ。必須ではありません ) が使用できます。

en: The firewall has globally been disabled and configured rules are currently not enforced. It can be enabled in the %sFirewall/NAT%s settings.
ja: ファイアウォール全体が無効になりました。構成されたルールは現在実行されていません。%sファイアウォール / NAT%s 設定で有効にできます。

en: The firewall rule configuration has been changed.<br />You must apply the changes in order for them to take effect.
ja: ファイアウォールルール構成は変更されました。<br />有効にするには、変更を適用してください。

en: The firewall tunables have changed. You must apply the configuration to take affect.
ja: ファイアウォールの調整パラメータが変更されました。有効にするには、構成を適用してください。

en: The firewall will download all firmware sets and reboot multiple times for this upgrade. All operating system files and packages will be reinstalled as a consequence. This may take several minutes to complete.
ja: この更新で、ファイアウォールは全てのファームウェアセットをダウンロードし、複数回再起動します。全てのオペレーティングシステムファイル及びパッケージは結果として再インストールされます。終了まで数分かかる見込みです。

en: The firewall will normally leave the state tables intact when changing rules.
ja: ルールを変更しても、ファイアウォールは通常ステートテーブルには何も変更を行いません。

en: The firewall will reboot directly after this firmware update.
ja: このファームウェア更新後そのままファイアウォールは再起動します。

en: The firewall will reboot directly after this set reinstall.
ja: このセットの再インストール後そのままファイアウォールは再起動します。

en: The following input errors were detected:
ja: 次の入力エラーを検出しました:

en: The following summaries have been collected from the last %s lines of the firewall log (maximum is %s).
ja: 次の概要はファイアウォールログの最新 %s 行から収集しています ( 最大は %s )。

en: The frequency of updating the lists of IP addresses that are reserved (but not RFC 1918) or not yet assigned by IANA.
ja: 予約済み ( RFC 1918 以外 )、または IANA が現在割り当てていない IP アドレスのリストの更新頻度です。

en: The frequency that this machine will advertise. 0 usually means master. Otherwise the lowest combination of both values in the cluster determines the master.
ja: この機器が広告する周期。0 は通常マスタを意味します。もしくはクラスタで最も低い値の組み合わせでマスタを決定します。

en: The gateway IP address "%s" already exists.
ja: ゲートウェイ IP アドレス %s は既に存在しています

en: The gateway address %s does not lie within the chosen interface's subnet.
ja: ゲートウェイアドレス %s は、選択されたインタフェースのサブネット外です

en: The gateway configuration has been changed.
ja: ゲートウェイの設定が変更されました。

en: The gateway configuration has been changed.%sYou must apply the changes in order for them to take effect.
ja: ゲートウェイ構成は変更されました。%s有効にするには、変更を適用してください。

en: The gateway name "%s" already exists.
ja: ゲートウェイ名 %s は既に存在しています

en: The group name contains invalid characters.
ja: グループ名に無効な文字が含まれています

en: The group name is longer than 32 characters.
ja: グループ名は 32 文字以上です。

en: The hard size limit of all queues managed by this instance, leave empty for defaults
ja: このインスタンスに管理される全てのキューのハードサイズ制限、空白にするとデフォルトになります

en: The header which should be used to send the username to the ICAP server.
ja: ICAP サーバにユーザ名を送信するのに使用されるヘッダ。

en: The high Packet Loss threshold needs to be 100 or less.
ja: 高パケットロスしきい値は、100 以下です。

en: The high Packet Loss threshold needs to be a numeric value.
ja: 高パケットロスしきい値は、数値です。

en: The high Packet Loss threshold needs to be higher than the default low Packet Loss threshold (%d)
ja: 高パケットロスしきい値は、デフォルト低パケットロスしきい値 ( %d ) よりも高い値にしてください。

en: The high Packet Loss threshold needs to be higher than the low Packet Loss threshold
ja: 高パケットロスしきい値は、低パケットロスしきい値よりも高い値にしてください。

en: The high Packet Loss threshold needs to be positive.
ja: 高パケットロスしきい値は、正の値です。

en: The high latency threshold needs to be a numeric value.
ja: 高遅延しきい値は、数値です。

en: The high latency threshold needs to be higher than the default low latency threshold (%d)
ja: 高遅延しきい値は、デフォルト低遅延しきい値 ( %d ) よりも高い値にしてください。

en: The high latency threshold needs to be higher than the low latency threshold
ja: 高遅延しきい値は、低遅延しきい値よりも高い値にしてください。

en: The high latency threshold needs to be positive.
ja: 高遅延しきい値は、正の値です。

en: The host name contains invalid characters.
ja: ホスト名に無効な文字が含まれています

en: The hostname can only contain the characters A-Z, 0-9 and '-'.
ja: ホスト名には、A-Z、0-9、- のみが使用できます。

en: The hostname cannot end with a hyphen according to RFC952
ja: ホスト名は RFC952 により、末尾をハイフンにできません

en: The hostname for the selected machine in the network
ja: ネットワークで選択したマシンにつけるホスト名

en: The hostname for this machine in the network
ja: ネットワークでこのマシンにつけるホスト名

en: The hostname may only contain the characters a-z, 0-9 and '-'.
ja: ホスト名には、a-z、0-9、- のみが使用できます。

en: The identifier contains invalid characters.
ja: 識別子に、無効な文字が含まれています

en: The idle timeout value must be an integer.
ja: アイドルタイムアウト値は整数です

en: The initial number of server processes. Each server process generates a number of threads, which serve the requests.
ja: サーバプロセスの初期番号。どのサーバプロセスもリクエストを扱うスレッド番号を生成します。

en: The interface here serves as the local address to be used for the GRE tunnel.
ja: このインタフェースは GRE トンネルに使用されるローカルアドレスとして機能します

en: The interface here serves as the local address to be used for the gif tunnel.
ja: ここのインタフェースは、GIF トンネルに使用されるローカルアドレスとして機能します。

en: The interface is part of a bridge. Please remove it from the bridge to continue
ja: インタフェースはブリッジの一部です。継続するにはブリッジから削除してください

en: The interface is part of a gif tunnel. Please delete the tunnel to continue
ja: インタフェースは GIF トンネルの一部です。継続するにはトンネルから削除してください

en: The interface is part of a gre tunnel. Please delete the tunnel to continue
ja: インタフェースは GRE トンネルの一部です。継続するにはトンネルから削除してください

en: The interface is part of a group. Please remove it from the group to continue
ja: インタフェースはグループの一部です。継続するにはグループから削除してください

en: The interface to which this tap instance will be bridged. This is not done automatically. You must assign this interface and create the bridge separately. This setting controls which existing IP address and subnet mask are used by OpenVPN for the bridge. Setting this to 'none' will cause the Server Bridge DHCP settings below to be ignored.
ja: このタップインスタンスがブリッジするインタフェースです。自動的には実行されません。インタフェースの割当てと、ブリッジの新規作成は別々に行う必要があります。この設定は、OpenVPN がブリッジとして使用する、既存の IP アドレスとサブネットマスクをコントロールします。「なし」を設定すると、下記のサーバブリッジ DHCP 設定は無視されるようになります。

en: The interfaces selected here will be removed from default autoedge status.
ja: ここで選択されたインタフェースはデフォルトのエッジポート自動検出ステータスから削除されます

en: The l2tp user list has been modified
ja: L2TP ユーザリストは変更されました

en: The length of the passphrase should be between 8 and 63 characters.
ja: パスフレーズの長さは 8 - 63 文字です

en: The length of the period over which the average is measured. It reports the average HTTP request error rate over that period, in requests per period. Defaults to milliseconds. Optionally the unit may be specified as either "d", "h", "m", "s", "ms" or "us".
ja: 平均を測定する期間の長さ。その期間の平均 HTTP リクエストエラー率をレポートします。デフォルトはミリ秒単位です。オプションで単位を d、h、m、s、ms、us に指定できます。

en: The length of the period over which the average is measured. It reports the average HTTP request rate over that period, in requests per period. Defaults to milliseconds. Optionally the unit may be specified as either "d", "h", "m", "s", "ms" or "us".
ja: 平均を測定する期間の長さ。その期間の平均 HTTP リクエスト率をレポートします。デフォルトはミリ秒単位です。オプションで単位を d、h、m、s、ms、us に指定できます。

en: The length of the period over which the average is measured. It reports the average incoming bytes rate over that period, in bytes per period. Defaults to milliseconds. Optionally the unit may be specified as either "d", "h", "m", "s", "ms" or "us".
ja: 平均を測定する期間の長さ。その期間の平均着信バイト率をレポートします。デフォルトはミリ秒単位です。オプションで単位を d、h、m、s、ms、us に指定できます。

en: The length of the period over which the average is measured. It reports the average incoming connection rate over that period, in connections per period. Defaults to milliseconds. Optionally the unit may be specified as either "d", "h", "m", "s", "ms" or "us".
ja: 平均を測定する期間の長さ。その期間の平均着信接続率をレポートします。デフォルトはミリ秒単位です。オプションで単位を d、h、m、s、ms、us に指定できます。

en: The length of the period over which the average is measured. It reports the average incoming session rate over that period, in sessions per period. Defaults to milliseconds. Optionally the unit may be specified as either "d", "h", "m", "s", "ms" or "us".
ja: 平均を測定する期間の長さ。その期間の平均着信セッション率をレポートします。デフォルトはミリ秒単位です。オプションで単位を d、h、m、s、ms、us に指定できます。

en: The length of the period over which the average is measured. It reports the average outgoing bytes rate over that period, in bytes per period. Defaults to milliseconds. Optionally the unit may be specified as either "d", "h", "m", "s", "ms" or "us".
ja: 平均を測定する期間の長さ。その期間の平均発信バイト率をレポートします。デフォルトはミリ秒単位です。オプションで単位を d、h、m、s、ms、us に指定できます。

en: The limit of the length of data to hash.
ja: ハッシュ化するデータ長の制限。

en: The listen address of the local peer or the address of the remote peer.
ja: ローカルピアのリスンアドレスもしくはリモートピアのアドレス。

en: The listen port of the Monit httpd service.
ja: Monit httpd サービスのリスンポート。

en: The local port of the daemon, default is fine.
ja: デーモンのローカルポート。デフォルトがお勧めです。

en: The local zone type used for the system domain. Type descriptions are available under "local-zone:" in the %sunbound.conf(5)%s manual page. The default is 'transparent'.
ja: システムドメインに使用するローカルゾーンタイプ。マニュアルページ %sunbound.conf(5)%s の中にある「local-zone:」の下のタイプの記述が利用可能です。

en: The log files have been reset.
ja: ログファイルはリセットされました。

en: The low Packet Loss threshold needs to be a numeric value.
ja: 低パケットロスしきい値は、数値です。

en: The low Packet Loss threshold needs to be less than 100.
ja: 低パケットロスしきい値は、100 未満です。

en: The low Packet Loss threshold needs to be less than the default high Packet Loss threshold (%d)
ja: 低パケットロスしきい値は、デフォルト高パケットロスしきい値 ( %d ) よりも低い値にしてください。

en: The low Packet Loss threshold needs to be positive.
ja: 低パケットロスしきい値は、正の値です。

en: The low latency threshold needs to be a numeric value.
ja: 低遅延しきい値は、数値です。

en: The low latency threshold needs to be less than the default high latency threshold (%d)
ja: 低遅延しきい値は、デフォルト高遅延しきい値 ( %d ) よりも低い値にしてください。

en: The low latency threshold needs to be positive.
ja: 低遅延しきい値は、正の値です。

en: The maximum allowed number of server processes.
ja: 許可する最大サーバプロセス数。

en: The maximum lease time must be at least 60 seconds and higher than the default lease time.
ja: 最大リース期間は 60 秒以上で、かつ、デフォルトリース時間よりも大きい値を設定してください

en: The maximum number of characters that will be stored in the stick table (if appropiate table type is selected).
ja: スティックテーブルに保管される文字の最大数 ( 適切なテーブルタイプが選択されている場合 )。

en: The maximum number of requests can be served by one connection
ja: 一つの接続で扱うことが出来るリクエストの最大数

en: The maximum number of requests that a child process can serve. After this number has been reached, process dies.
ja: 子プロセスが扱うことが出来るリクエストの最大数。この数に到達後、プロセスは死にます。

en: The maximum size of files which will be scanned by antivirus service. You can use K and M indicators to define size in kilobytes or megabytes.
ja: アンチウィルスサービスがスキャンするファイルの最大サイズ。キロバイト単位もしくはメガバイト単位のサイズの定義に K と M のインジケータを使用できます。

en: The maximum time allowed between sending unsolicited multicast router advertisements from the interface, in seconds.
ja: インタフェースからの未承諾マルチキャストルータ広告送信間隔を許可する最大時間。秒単位。

en: The maximum time in seconds waiting for a new requests before a connection will be closed.
ja: 接続が終了する前に新規リクエストをまつ秒単位の最大時間。

en: The minimum time allowed between sending unsolicited multicast router advertisements from the interface, in seconds.
ja: インタフェースからの未承諾マルチキャストルータ広告送信間隔を許可する最小時間。秒単位。

en: The monitor IP address "%s" is already in use. You must choose a different monitor IP.
ja: 監視 IP アドレス %s は既に使用されています。別の監視 IP アドレスを選択してください。

en: The monitoring process will flush states for a gateway that goes down if this box is not checked. Check this box to disable this behavior.
ja: このボックスがチェックされていない場合、ゲートウェイがダウンする時に監視プロセスはステートをフラッシュします。このボックスをチェックするとこの振る舞いを無効にします。

en: The name cannot be the internally reserved keyword "%s".
ja: 名前には内部予約語である「%s」を使用できません。

en: The name must be less than 32 characters long and may only consist of the following characters: %s
ja: 名前は長さが 32 文字未満で次の文字のみが使用できます: %s

en: The name of the HTTP header field.
ja: HTTP ヘッダフィールドの名前。

en: The name of the alias may only consist of the characters "a-z, A-Z, 0-9 and _". Aliases can be nested using this name.
ja: エイリアス名には a-z、A-Z、0-9、_ の文字のみが使用できます。エイリアスはこの名前を使ってネストできます。

en: The name of the peer. This is usually the full hostname to make it possible for HAProxy to recognize the local peer. If HAProxy is unable to find the local peer it will fail to start.
ja: ピアの名前。これは通常 HAProxy がローカルピアを認識することが可能になるフルホスト名です。

en: The name of the service.
ja: サービスの名前。

en: The name of the test.
ja: テストの名前。

en: The name of this Zabbix instance. It has to match with the defined name in the central Zabbix server.
ja: この Zabbix インスタンスの名前。セントラル Zabbix サーバで定義された名前7と一致する必要があります。

en: The name of your Prefix-List, please choose one near to the result you want to achieve.
ja: プレフィックスリストの名前。あなたが得たい結果に近いものを選んでください。

en: The name should contain only alphanumeric characters.
ja: 名前には英数字のみが使用できます。

en: The name you use for logging into your Nextcloud account
ja: Nextcloud アカウントにログインするのに使用している名前

en: The network for this host
ja: このホストに対するネットワーク

en: The network pattern you want to match. It's not validated so please be careful!
ja: 一致させたいネットワークパターン。検証はされないので注意して使用して下さい！

en: The network pattern you want to match. You can also add "ge" or "le" additions after the network statement. It's not validated so please be careful!
ja: 一致させたいネットワークパターン。ネットワーク文の後に「ge」や「le」をつけることもできます。検証はされないので注意して使用して下さい！

en: The next major release is:
ja: 次のメジャーリリース:

en: The number of bytes a queue can serve before being moved to the tail of old queues list (bytes), leave empty for defaults
ja: 古いキューリストの末尾に移動される前に保持可能なキューのバイト数 ( byte )、空白にするとデフォルトになります

en: The number of databases you would like to have.
ja: 使用したいデータベースの数。

en: The number of eventqueue slots.
ja: イベントキュースロットの数。

en: The number of flow queues that are created and managed, leave empty for defaults
ja: 作成及び管理されるフローキューの数、空白にするとデフォルトになります

en: The number of incoming TCP buffers to allocate per thread. The default value is 10. If 0 is selected then no TCP queries, from clients, are accepted.
ja: スレッド毎に割当てられる、着信 TCP バッファの数です。デフォルト値は 10 です。0 が選択されると、クライアントからの TCP 照会を受信しません。

en: The number of outgoing TCP buffers to allocate per thread. The default value is 10. If 0 is selected then no TCP queries, to authoritative servers, are done.
ja: スレッド毎に割当てられる、発信 TCP バッファの数です。デフォルト値は 10 です。0 が選択されると、権威サーバに対して TCP 照会を行いません。

en: The number of queries that every thread will service simultaneously. If more queries arrive that need to be serviced, and no queries can be jostled, then these queries are dropped.
ja: 同時に接続可能な、スレッド毎のクエリ数です。接続する必要があるクエリを、この数を超えて受信した場合、競争に参加できないクエリは落とされます。

en: The number of seconds to wait for a response to pings or to allow meta connections to block.
              If the other end doesn't respond within this time, the connection is terminated, and the others will be notified of this.
ja: ping の応答を待つ、もしくは、許可するメタ接続を拒否するまでの秒数。
              もし相手方がこの時間内に応答しなければその接続は終了し、相手方にもそれが通知されます。

en: The number of threads per child process.
ja: 子プロセス毎のスレッド数。

en: The packet was not sent due to an error. Please consult the logs.
ja: パケットはエラーにより送信できませんでした。ログを確認してください。

en: The password cannot start with '!'.
ja: 「!」から始まるパスワードは使用できません

en: The password contains invalid characters.
ja: パスワードに無効な文字が含まれています

en: The password for access to SNMP agent
ja: SNMP エージェントにアクセスするパスワード

en: The password for authentication.
ja: 認証用パスワード。

en: The password name for this connection. Be aware that it will stored in cleartext on this device.
ja: この接続用のパスワード名。このデバイス上に平文で保管されますので注意してください。

en: The password to use for SMTP authentication.
ja: SMTP 認証に使用するパスワード。

en: The passwords do not match.
ja: パスワードが一致しません

en: The path to the eventqueue directory.
ja: イベントキューディレクトリへのパス。

en: The percentage of data that can be sent by the c-icap server before receiving the complete body of a request. This feature in conjuction with the folowing can be useful because if the download of the object takes a lot of time the connection of web client to proxy can be expired.
ja: リクエストのボディの受信が完了する前に c-icap サーバが送信できるデータのパーセンテージ。この同時接続機能は、オブジェクトのダウンロードで web クライアントの接続に非常に時間がかかって、プロキシが有効期限切れになるような場合に便利です。

en: The port can be either the source or destination port. The packet capture will look for this port in either field.
ja: 送信元ポート、または送信先ポートを指定してください。パケットキャプチャはいずれかのフィールドでこのポートを検索します。

en: The port number where Squid listens for SNMP requests. To enable SNMP support set this to a suitable port number. Port number 3401 is often used for the Squid SNMP agent.
ja: Squid が SNMP リクエストをリスンするポート番号。SNMP サポートを有効にするには、ここに適切なポート番号を設定します。ポート番号 3401 が Squid SNMP エージェントとして通常使用されます。

en: The port number where Squid sends and receives ICP queries to and from neighbor caches. Leave blank to disable (default). The standard UDP port for ICP is 3130.
ja: Squid が近隣キャッシュの ICP クエリを送受信するポート番号。無効にする場合は空白にしてください ( デフォルト )。ICP の標準 UDP ポートは 3130 です。

en: The port number which is exposed in the Tor network.
ja: Tor ネットワークで使用するポート番号。

en: The port of the mail server. Typically 465 for SSL or 25 for TLS and non secure connections.
ja: メールサーバのポート番号。通常は SSL に 465、TLS 及びセキュアでない接続に 25 を使用します。

en: The port the proxy service will listen to.
ja: プロキシサービスがリスンするポート。

en: The port the ssl proxy service will listen to.
ja: SSL プロキシサービスがリスンするポート。

en: The port used for responding to DNS queries. It should normally be left blank unless another service needs to bind to TCP/UDP port 53.
ja: DNS 照会への応答に使用するポートです。他のサービスに TCP/UDP ポート 53 をバインドする必要がない限り、通常は、空白にしてください。

en: The powerd utility monitors the system state and sets various power control options accordingly. It offers four modes (maximum, minimum, adaptive and hiadaptive) that can be individually selected while on AC power or batteries. The modes maximum, minimum, adaptive and hiadaptive may be abbreviated max, min, adp, hadp. Maximum mode chooses the highest performance values. Minimum mode selects the lowest performance values to get the most power savings. Adaptive mode attempts to strike a balance by degrading performance when the system appears idle and increasing it when the system is busy. It offers a good balance between a small performance loss for greatly increased power savings. Hiadaptive mode is alike adaptive mode, but tuned for systems where performance and interactivity are more important than power consumption. It raises frequency faster, drops slower and keeps twice lower CPU load.
ja: powerd ユーティリティはシステムの状態を監視して、様々な電源コントロールオプションを状況に応じて設定します。4 つのモードが提供されていて ( 最大、最小、適応、高適応 )、AC 電源やバッテリで個々に選択可能です。モードの最大、最小、適応、高適応は、max、min、adp、hadp、と省略表記します。最大モードは、最も高いパフォーマンスとなる値を選択します。最小モードは、最も低いパフォーマンスの値を選択することで、最大限の省電力を行います。適応モードは、パフォーマンスと省電力をうまく均衡させようとします。システムがアイドルに見える場合はパフォーマンスを落とし、システムがビジーの場合はパフォーマンスを上昇させます。少しのパフォーマンスの低下でより大きな省電力を可能にする、ほど良いバランスを提供します。高適応モードは適応モードに似ていますが、システムのパフォーマンスと応答性が電力消費よりも重要であるシステム向けに調整されています。周波数が高速に上がったら、低速に落とし CPU 負荷を半分下げた状態を継続します。

en: The predefined configurations assume your GPS has already been set to NMEA mode.
ja: 事前に定義されている構成は、あなたの GPS が既に NMEA モードに設定されていることを前提にしています。

en: The priority selected here defines in what order failover and balancing of links will be done. Multiple links of the same priority will balance connections until all links in the priority will be exhausted. If all links in a priority level are exhausted we will use the next available link(s) in the next priority level.
ja: ここで選択する優先度は、フェイルオーバとリンクのバランシングが実行される順番を定義します。同じ優先度に複数のリンクがある場合は、その優先度の全てのリンクを使い果たすまで、均等に接続されます。優先度レベルにある全てのリンクを使い果たした場合は、その次の優先度レベルにある、次に使用可能なリンクを使用します。

en: The probe interval needs to be a numeric value.
ja: プローブ間隔は、数値です。

en: The probe interval needs to be positive.
ja: プローブ間隔は、正の値です。

en: The process ID of the command which holds the socket.
ja: ソケットを保持しているコマンドのプロセス ID。

en: The process may take some time and thus will run in the background, you will not get any notification in the GUI. Use the log file to monitor the progress and to see error messages.
ja: 処理に多少時間がかかるためバックグラウンドで実行され、GUI では一切通知されません。進行状況の監視とエラーメッセージの確認にはログファイルを使用してください。

en: The prompt will be displayed in the authentication request window.
ja: 認証リクエストウィンドウにプロンプトが表示されます。

en: The proxy will use this as the source address for the control connection to a server.
ja: プロキシはサーバへの制御接続の送信元アドレスとしてこれを使用します。

en: The range is invalid (first element higher than second element).
ja: 無効な範囲です ( 第 1 要素の方が第 2 要素よりも大きい )

en: The release type requires an update.
ja: そのリリースタイプは更新を要求します。

en: The remote gateway "%s" is already used by phase1 "%s".
ja: リモートゲートウェイ %s は、フェーズ 1 %s で既に使用されています。

en: The schedule must have at least one time range configured.
ja: スケジュールには、1 つ以上の時間範囲を設定してください

en: The schedule name cannot be the internally reserved keyword "%s".
ja: スケジュール名には内部予約語である「%s」を使用できません。

en: The schedule name must be less than 32 characters long and may only consist of the following characters: %s
ja: スケジュール名は長さが 32 文字未満で次の文字のみが使用できます: %s

en: The serial number must be a number greater than zero or left blank.
ja: シリアルナンバーは 0 以上の数値にするか、空白のままにしてください。

en: The service check type.
ja: サービスチェックタイプ。

en: The service name contains invalid characters.
ja: サービス名に無効な文字が含まれています

en: The settings have been applied and the rules are now reloading in the background.
ja: 設定は適用されました。ルールはバックグラウンドで現在リロードしています。

en: The smtpd_banner parameter specifies the text that follows the 220 code in the SMTP server's greeting banner. Default is "'System Hostname' ESMTP Postfix".
ja: smtpd_banner パラメータは SMTP サーバのグリーティングバナーの 220 コードで表示されるテキストを指定します。デフォルトは「システムホスト名 ESMTP Postfix」です。

en: The source tracking table has been flushed successfully.
ja: 送信元追跡テーブルは正常にフラッシュされました。

en: The span interface cannot be part of the bridge member interfaces.
ja: SPAN インタフェースは、ブリッジメンバインタフェースにはできません

en: The specified 'Local port' is in use. Please select another value
ja: 指定された「ローカルポート」は使用されています。別の値を選択してください

en: The specified 'Local port' is in use. Please select another value.
ja: 指定した「ローカルポート」は既に使用されています。他の値を選択してください。

en: The specified group name is already used by an interface. Please choose another name.
ja: 指定したグループ名は、既にインタフェースが使用しています。他の名前を選択してください。

en: The specified range lies outside of the current subnet.
ja: 指定された範囲は、現在のサブネットの範囲外です

en: The specified range must not be within the DHCP range for this interface.
ja: このインタフェースの DHCP 範囲に含まれる、範囲は指定できません。

en: The specified range must not be within the range configured on a DHCP pool for this interface.
ja: このインタフェースの DHCP プールに構成された範囲に含まれる、範囲は指定できません。

en: The specified server address lies in the remote subnet.
ja: 指定されたサーバアドレスはリモートサブネットにあります

en: The state file of the Monit process.
ja: Monit プロセスのステートファイル。

en: The state table has been flushed successfully.
ja: ステートテーブルは正常にフラッシュされました。

en: The static mapping configuration has been changed
ja: 静的マッピング構成が変更されました

en: The statistics could not be fetched. Is HAProxy running?
ja: 統計を取得できませんでした。HAProxy は動作していますか？

en: The status could not be fetched. Is Relayd running?
ja: ステータスが取得できませんでした。Relayd は実行中ですか？

en: The subnet mask from the internal address below will be applied to this IP address, when none is provided.
ja: 「なし」を設定した場合、この IP アドレスには下にある内部アドレスのサブネットマスクが適用されます。

en: The subnet range cannot overlap with virtual IP address %s.
ja: サブネット範囲は、仮想 IP アドレス %s と重複できません

en: The subnet range cannot overlap with virtual IPv6 address %s.
ja: サブネット範囲は、仮想 IPv6 アドレス %s と重複できません

en: The supplied 'Password' and 'Confirm' field values must match.
ja: 入力された「パスワード」及び「確認」フィールドの値は一致する必要があります。

en: The symmetric cipher algorithm used to encrypt UDP packets.
                 Any cipher supported by LibreSSL or OpenSSL is recognised.
                 Furthermore, specifying "none" will turn off packet encryption.
                 It is best to use only those ciphers which support CBC mode
ja: 暗号化 UDP パケットで使用する共通鍵暗号アルゴリズム。
                  LibreSSL や OpenSSL でサポートされる暗号はどれも認識されます。
                  なお「none」を指定することでパケット暗号化を停止します。
                  CBC モードをサポートする暗号を使用するのが良いでしょう。

en: The synchronize peer IP must be an IPv4 address or left empty.
ja: 同期ピア IP は IPv4 アドレスもしくは空白にしてください。

en: The system has been reset to factory defaults and is shutting down.
ja: システムは出荷時の規定値にリセットされました。シャットダウンしています。

en: The system is powering off now.
ja: 現在システムは電源をオフにしています。

en: The system is rebooting now, please wait...
ja: システムは現在再起動しています。お待ち下さい...

en: The system is rebooting now. This may take one minute.
ja: システムを再起動しています。1 分程かかります

en: The target IP address for 'Remote Host' and 'Network' checks.
ja: 「リモートホスト」と「ネットワーク」チェックの対象 IP アドレス。

en: The target port range must be an integer between 1 and 65535.
ja: ターゲットポートの範囲は 1 - 65535 の整数です

en: The time in seconds after which a connection without activity can be cancelled.
ja: アクティビティのない接続がキャンセル可能になるまでの秒数。

en: The time in seconds to wait for all the TXT records to take effect after adding them to the DNS API. Defaults to 120 seconds.
ja: DNS API に 全ての TXT レコードを追加してから結果を得られるまでの秒数。デフォルトは 120 秒。

en: The total amount of data received from the incoming connection's source address (in kilobytes).
ja: 着信接続の送信元アドレスから受信したデータの合計量（KB 単位）

en: The total amount of data sent to the incoming connection's source address (in kilobytes).
ja: 着信接続の送信元アドレスへ送信したデータの合計量（KB 単位）

en: The total number of authenticator processes to spawn.
ja: 生成する認証プロセスの合計数。

en: The transport protocol associated with the socket for Internet sockets, or the type of socket (stream or data-gram) for UNIX sockets.
ja: インターネットソケットに対してソケットと接続確立した転送プロトコル、もしくは UNIX ソケットに対するソケットタイプ ( ストリーム、データグラム )。

en: The tunnel local and tunnel remote fields must have valid IP addresses.
ja: トンネルローカル及びトンネルリモートフィールドには有効な IP アドレスが必要です。

en: The type can either be 'Basic' for a general-purpose authorization protocol or 'Stealth' for a less scalable protocol that also hides service activity from unauthorized clients.
ja: タイプには一般的な目的の認証プロトコルである「基本」、もしくは拡張性が低いプロトコルで、未認証クライアントからサービスのアクティビティを隠す「ステルス」を設定できます。

en: The upgrade has finished and your device is being rebooted at the moment, please wait...
ja: アップグレードが終了しました。デバイスは現在再起動しています。少しお待ちください...

en: The upstream network interface is the outgoing interface which is responsible for communicating to available multicast data sources. There can only be one upstream interface.
ja: 上流ネットワークインタフェースは発信インタフェースで、利用可能なマルチキャストデータ送信元への通信を担当します。上流インタフェースは 1 つだけです。

en: The user "%s" was successfully removed.
ja: ユーザ「%s」の削除に成功しました。

en: The user name for this connection.
ja: この接続のユーザ名。

en: The user who owns the socket.
ja: ソケットの所有者であるユーザ。

en: The username contains invalid characters.
ja: ユーザ名に無効な文字が含まれています。

en: The username for authentication.
ja: 認証用のユーザ名。

en: The username is longer than 32 characters.
ja: ユーザ名は 32 文字以上です。

en: The username may not be a part of the password
ja: ユーザ名をパスワードの一部分に使用することはできません

en: The username to use for SMTP authentication.
ja: SMTP 認証で使用するユーザ名。

en: The validity, expiry time and the quantity of vouchers must be integers.
ja: 有効性はバウチャーの有効期間及び数量です。数値で指定してください。

en: The value in this field is 6RD IPv4 gateway address assigned by your ISP
ja: このフィールドの値は、ISP から割当てられた 6RD IPv4 ゲートウェイアドレスです。

en: The value in this field is sent as the DHCP client identifier and hostname when requesting a DHCP lease. Some ISPs may require this (for client identification).
ja: このフィールドの値は、DHCP リースのリクエスト時に、DHCP クライアント識別子とホスト名として送信されます。一部の ISP はこの値を ( クライアント識別子として ) 要求します。

en: The value in this field is the 6RD IPv4 prefix length. Normally specified by the ISP. A value of 0 means we embed the entire IPv4 address in the 6RD prefix.
ja: このフィールドの値は、6RD IPv4 プレフィックス長です。通常は、ISP から指定されます。値が 0 の場合は、6RD プレフィックスに、IPv4 アドレスを全部組み込みます。

en: The value in this field is the 6RD IPv6 prefix assigned by your ISP. e.g. '2001:db8::/32'
ja: このフィールドの値は、ISP から割当てられた 6RD IPv6 プレフィックスです。例 2001:db8::/32

en: The value in this field is the absolute path to a script invoked on certain conditions including when a reply message is received.
ja: このフィールドの値は、応答メッセージを受信した場合も含む特定の条件で起動するスクリプトの絶対パスです。

en: The value in this field is the delegated prefix length provided by the DHCPv6 server. Normally specified by the ISP.
ja: このフィールドの値は、DHCPv6 サーバが提供する委譲されたプレフィックスの長さです。通常は ISP が指定します。

en: The value in this field is the full absolute path to a DHCP client configuration file.
ja: このフィールドの値は DHCP クライアント構成ファイルの完全な絶対パスです。

en: The value in this field is used as a fixed alias IPv4 address by the DHCP client.
ja: このフィールドの値は、DHCP クライアントが、エイリアスの固定 IPv4 アドレスとして使用します

en: The value of the Server Name TLS extension sent by a client contains the specified string (substring match).
ja: クライアントが送信する指定された文字列を含む TLS 拡張サーバ名の値（サブストリングが一致）。

en: The value of the Server Name TLS extension sent by a client ends with the specified string (suffix match).
ja: クライアントが送信する指定された文字列で終わる TLS 拡張サーバ名の値（サフィックスが一致）。

en: The value of the Server Name TLS extension sent by a client matches the exact string.
ja: クライアントが送信する厳格な文字列と一致する TLS 拡張サーバ名の値。

en: The value of the Server Name TLS extension sent by a client starts with the specified string (prefix match).
ja: クライアントが送信する指定された文字列で始まる TLS 拡張サーバ名の値（プレフィックスが一致）。

en: The values in these fields are DHCP %sprotocol timings%s used when requesting a lease.
ja: これらのフィールドの値はリースのリクエスト時に使用される DHCP %sプロトコルタイミング%sです。

en: The values in this field are DHCP option 55 to be sent when requesting a DHCP lease. [option [, ...]]
ja: このフィールドの値は DHCP リースのリクエスト時に DHCP オプション 55 として送信されます。[オプション [, ...]]

en: The values in this field are DHCP option modifiers applied to obtained DHCP lease. [modifier option declaration [, ...]] <br />modifiers: (default, supersede, prepend, append)
ja: このフィールドの値は DHCP オプション修飾子で、取り込まれた DHCP リースに適用されます。[修飾子 オプション 宣言 [, ...]] <br /> 修飾子: (default, supersede, prepend, append)

en: The values in this field are DHCP options required by the client when requesting a DHCP lease. [option [, ...]]
ja: このフィールドの値は DHCP リースのリクエスト時にクライアントが要求する DHCP オプションです。[オプション [, ...]]

en: The values in this field are DHCP options to be sent when requesting a DHCP lease. [option declaration [, ...]] <br />Value Substitutions: {interface}, {hostname}, {mac_addr_asciiCD}, {mac_addr_hexCD} <br />Where C is U(pper) or L(ower) Case, and D is " :-." Delimiter (space, colon, hyphen, or period) (omitted for none).
ja: このフィールドの値は DHCP リースのリクエスト時に DHCP オプションとして送信されます。[オプション 宣言 [, ...]] <br />値の代入: {interface}、{hostname}、{mac_addr_asciiCD}、{mac_addr_hexCD} <br />C は U(大文字) もしくは L(小文字)、 D は「 :-.」、区切り文字 ( スペース、コロン、ハイフン、ピリオド ) ( 指定しない場合は省略してください )。

en: The values in this field are DHCP request options to be sent when requesting a DHCP lease. [option [, ...]]
ja: このフィールドの値は DHCP リースのリクエスト時に DHCP リクエストオプションとして送信されます。[オプション [, ...]]

en: The values in this field are DHCP send options to be sent when requesting a DHCP lease. [option declaration [, ...]] <br />Value Substitutions: {interface}, {hostname}, {mac_addr_asciiCD}, {mac_addr_hexCD} <br />Where C is U(pper) or L(ower) Case, and D is " :-." Delimiter (space, colon, hyphen, or period) (omitted for none).
ja: このフィールドの値は DHCP リースのリクエスト時に DHCP 送信オプションとして送信されます。[オプション 宣言 [, ...]] <br />値の代入: {interface}、{hostname}、{mac_addr_asciiCD}、{mac_addr_hexCD} <br />C は U(大文字) もしくは L(小文字)、 D は「 :-.」、区切り文字 ( スペース、コロン、ハイフン、ピリオド ) ( 指定しない場合は省略してください )。

en: The virtual IP field selects what (virtual) IP should be used when this group applies to a local Dynamic DNS, IPsec or OpenVPN endpoint
ja: 仮想 IP フィールドは、このグループがローカルダイナミック DNS、IPsec、OpenVPN エンドポイントに適用される時に、使用される ( 仮想 ) IP を選択します。

en: The web GUI is reloading at the moment, please wait...
ja: 現在 web GUI をリロードしています。お待ち下さい...

en: Theme
ja: テーマ

en: There are %s updates available, total download size is %s.
ja: %s 更新が利用可能です。合計ダウンロードサイズは %s です。

en: There are no updates available on the selected mirror.
ja: 選択したミラーには利用可能な更新はありません。

en: There is %s update available, total download size is %s.
ja: %s 更新が利用可能です。合計ダウンロードサイズは %s です。

en: There is a mandatory update for the package manager available.
ja: パッケージ管理の必須更新が利用可能です。

en: There is something wrong in your config because user %s password is missing!
ja: 設定に問題があります。ユーザ %s のパスワードが見つかりません！

en: There was an error parsing rule number: %s -- no src or dst (`%s')
ja: 次のルール番号を解析中にエラーが発生しました: %s -- 送信元もしくは送信先がありません ( %s )

en: There was an error parsing rule number: %s -- not IPv4 or IPv6 (`%s')
ja: 次のルール番号を解析中にエラーが発生しました: %s -- IPv4 もしくは IPv6 ではありません ( %s )

en: There were error(s) loading the rules: %s%s
ja: ルールの読込中にエラーが発生しました: %s%s

en: Thermal Sensors
ja: 温度センサ

en: These are the IPv4 networks that will be accessible from the remote endpoint. Expressed as a comma-separated list of one or more CIDR ranges. You may leave this blank if you don't want to add a route to the local network through this tunnel on the remote machine. This is generally set to your LAN network
ja: リモートエンドポイントからアクセス可能な IPv4 ネットワークです。1 つ以上の CIDR 範囲のカンマ区切りリストとして表記します。リモート機器に対して、このトンネルを経由したローカルネットワークへのルートを追加したくない場合は、空白にしてください。一般的には、自分の LAN ネットワークに対して設定します。

en: These are the IPv4 networks that will be accessible from this particular client. Expressed as a comma-separated list of one or more CIDR ranges.
ja: この特定のクライアントからアクセス可能になる IPv4 ネットワークです。1 つ以上の CIDR 範囲のカンマ区切りリストとして表記します。

en: These are the IPv4 networks that will be routed through the tunnel, so that a site-to-site VPN can be established without manually changing the routing tables. Expressed as a comma-separated list of one or more CIDR ranges. If this is a site-to-site VPN, enter the remote LAN/s here. You may leave this blank if you don't want a site-to-site VPN
ja: トンネル経由でルーティングされる IPv4 ネットワークです。ルーティングテーブルを手動で変更せずに、サイト間 VPN 接続を確立させることができます。1 つ以上の CIDR 範囲のカンマ区切りリストとして表記します。サイト間 VPN の場合は、リモート LAN をここに入力してください。サイト間 VPN を使用しない場合は、空白にしてください。

en: These are the IPv4 networks that will be routed through the tunnel, so that a site-to-site VPN can be established without manually changing the routing tables. Expressed as a comma-separated list of one or more CIDR ranges. If this is a site-to-site VPN, enter the remote LAN/s here. You may leave this blank to only communicate with other clients
ja: トンネル経由でルーティングされる IPv4 ネットワークです。ルーティングテーブルを手動で変更せずに、サイト間 VPN 接続を確立させることができます。1 つ以上の CIDR 範囲のカンマ区切りリストとして表記します。サイト間 VPN の場合は、リモート LAN をここに入力してください。他のクライアントとの通信しか行わない場合は、空白にしてください。

en: These are the IPv4 networks that will be routed to this client specifically using iroute, so that a site-to-site VPN can be established. Expressed as a comma-separated list of one or more CIDR ranges. You may leave this blank if there are no client-side networks to be routed
ja: iroute を使用して、このクライアントに具体的にルーティングされる IPv4 ネットワークです。サイト間 VPN 接続を確立させることができます。1 つ以上の CIDR 範囲のカンマ区切りリストとして表記します。ルーティングするクライアント側のネットワークがない場合は、空白にしてください。

en: These are the IPv6 networks that will be accessible from the remote endpoint. Expressed as a comma-separated list of one or more IP/PREFIX. You may leave this blank if you don't want to add a route to the local network through this tunnel on the remote machine. This is generally set to your LAN network
ja: リモートエンドポイントからアクセス可能な IPv6 ネットワークです。1 つ以上の IP/PREFIX のカンマ区切りリストとして表記します。リモート機器に対して、このトンネルを経由したローカルネットワークへのルートを追加したくない場合は、空白にしてください。一般的には、自分の LAN ネットワークに対して設定します。

en: These are the IPv6 networks that will be accessible from this particular client. Expressed as a comma-separated list of one or more IP/PREFIX networks.
ja: この特定のクライアントからアクセス可能になる IPv6 ネットワークです。1 つ以上の IP/PREFIX ネットワークのカンマ区切りリストとして表記します。

en: These are the IPv6 networks that will be routed through the tunnel, so that a site-to-site VPN can be established without manually changing the routing tables. Expressed as a comma-separated list of one or more IP/PREFIX. If this is a site-to-site VPN, enter the remote LAN/s here. You may leave this blank if you don't want a site-to-site VPN
ja: トンネル経由でルーティングされる IPv6 ネットワークです。ルーティングテーブルを手動で変更せずに、サイト間 VPN 接続を確立させることができます。1 つ以上の IP/PREFIX のカンマ区切りリストとして表記します。サイト間 VPN の場合は、リモート LAN をここに入力してください。サイト間 VPN を使用しない場合は、空白にしてください。

en: These are the IPv6 networks that will be routed through the tunnel, so that a site-to-site VPN can be established without manually changing the routing tables. Expressed as a comma-separated list of one or more IP/PREFIX. If this is a site-to-site VPN, enter the remote LAN/s here. You may leave this blank to only communicate with other clients
ja: トンネル経由でルーティングされる IPv6 ネットワークです。ルーティングテーブルを手動で変更せずに、サイト間 VPN 接続を確立させることができます。1 つ以上の IP/PREFIX のカンマ区切りリストとして表記します。サイト間 VPN の場合は、リモート LAN をここに入力してください。他のクライアントとの通信しか行わない場合は、空白にしてください。

en: These are the IPv6 networks that will be routed to this client specifically using iroute, so that a site-to-site VPN can be established. Expressed as a comma-separated list of one or more IP/PREFIX networks. You may leave this blank if there are no client-side networks to be routed.
ja: iroute を使用して、このクライアントに具体的にルーティングされる IPv6 ネットワークです。サイト間 VPN 接続を確立させることができます。1 つ以上の IP/PREFIX ネットワークのカンマ区切りリストとして表記します。ルーティングするクライアント側のネットワークがない場合は、空白にしてください。

en: These lines will be added to the HAProxy backend configuration.
ja: これらの行は HAProxy バックエンド構成に追加されます。

en: These lines will be added to the HAProxy frontend configuration.
ja: これらの行は HAProxy フロントエンド構成に追加されます。

en: These options enable additional messages from NTP to be written to the System Log
ja: これらのオプションは、NTP からの追加メッセージのシステムログへの書き込みを許可します。

en: These options will create persistent daily log files in /var/log/ntp.
ja: これらのオプションは、/var/log/ntp にパーシステント日次ログファイルを作成します。

en: These settings may affect which channels are available and the maximum transmit power allowed on those channels. Using the correct settings to comply with local regulatory requirements is recommended.
ja: これらの設定は、利用可能なチャンネル及びチャンネルに許可される最大電波出力に影響します。地域の規制要件に適合する正しい設定での使用を推奨します。

en: This Firewall
ja: このファイアウォール

en: This GRE tunnel cannot be deleted because it is still being used as an interface.
ja: この GRE トンネルは削除できません。インタフェースとして使用されています

en: This Host
ja: このホスト

en: This Hostname, IP or DUID Identifier already exists.
ja: このホスト名、IP、または、DUID 識別子は既に存在しています

en: This Hostname, IP, MAC address or Client identifier already exists.
ja: このホスト名、IP、MAC アドレス、もしくは、クライアント識別子は既に存在しています。

en: This IP address is being used by another interface or VIP.
ja: この IP アドレスは、別のインタフェース、または VIP で使用されています。

en: This IPv4 address conflicts with a Static Route.
ja: 静的ルートで、この IPv4 アドレスが競合しています。

en: This IPv4 address is being used by another interface or VIP.
ja: この IPv4 アドレスは、別のインタフェース、または VIP で使用されています。

en: This IPv4 address is the broadcast address and cannot be used
ja: この IPv4 アドレスはブロードキャストアドレスのため使用できません

en: This IPv4 address is the network address and cannot be used
ja: この IPv4 アドレスはネットワークアドレスのため使用できません

en: This IPv6 address conflicts with a Static Route.
ja: 静的ルートで、この IPv6 アドレスが競合しています。

en: This IPv6 address is being used by another interface or VIP.
ja: この IPv6 アドレスは、別のインタフェース、または VIP で使用されています。

en: This LAGG interface cannot be deleted because it is still being used.
ja: この LAGG インタフェースを削除できません。まだ使用されています

en: This VLAN cannot be deleted because it is still being used as an interface (%s).
ja: この VLAN は削除できません。インタフェース ( %s ) として使用されています。

en: This allows for communications with hosts that generate fragmented packets with the don't fragment (DF) bit set. Linux NFS is known to do this. This will cause the filter to not drop such packets but instead clear the don't fragment bit.
ja: フラグメント禁止 ( DF ) ビットを使用して、フラグメント化したパケットを生成するホストと通信することを許可します。Linux NFS はこのような振る舞いをすることで知られています。この設定で、フィルタがそのようなパケットを落とさなくすることはできますが、フラグメント禁止ビットが消去されるわけではありません。

en: This allows packets with IP options to pass. Otherwise they are blocked by default. This is usually only seen with multicast traffic.
ja: IP オプションがあるパケットが通過できるようにします。デフォルトでは拒否されます。通常マルチキャストトラフィックでのみ使用されます。

en: This allows you to bind to an external LDAP server. Be aware that FreeRADIUS will not start if there is no further configuration.
ja: これは外部 LDAP サーバとのバインドを許可します。これ以外の構成がない場合  FreeRADIUS は起動しませんので注意してください。

en: This allows you to dynamically assign VLANs on your physical switch ports.
ja: これはあなたの物理スイッチポートへの VLAN の動的に割当を許可します。

en: This bridge cannot be deleted because it is assigned as an interface.
ja: このブリッジは削除できません。インタフェースとして割当てされています。

en: This can be either an IP address, fully qualified domain name or an email address.
ja: IP アドレス、完全修飾ドメイン名、もしくはメールアドレスのいずれかが使用可能です。

en: This certificate does not appear to be valid.
ja: この証明書は有効ではありません

en: This check box will cause the packet capture to perform a reverse DNS lookup associated with all IP addresses.
ja: このボックスをチェックすると、パケットキャプチャは全ての IP アドレスに対して DNS の逆引きによる関連付けを行います。

en: This crash report contains no actual crash information. If you want to submit a problem please fill out your e-mail and description below.
ja: このクラッシュレポートには実際のクラッシュ情報は含まれていません。もし問題を送信したい場合は下にあなたのメールアドレスと詳細内容を記入してください。

en: This does not clear active connection states, only source tracking.
ja: これはアクティブ接続ステートを消去しません。送信元追跡のみを行います。

en: This does not look like a valid url.
ja: これは有効な URL ではないようです。

en: This enables CRL checking, please restart this service with every change to the CRL.
ja: これは CRL チェックを有効にします。CRL に何か変更をしたらこのサービスを再起動してください。

en: This enables the ChilliSpot attributes assignment via users tab.
ja: これはユーザタブ経由での ChilliSpot 属性割当を有効にします。

en: This enables the Max-Daily-Session attribute assignment via users tab.
ja: これはユーザタブ経由での Max-Daily-Session 属性割当を有効にします。

en: This enables the WISPr attributes assignment via users tab.
ja: これはユーザタブ経由での WISPr 属性割当を有効にします。

en: This enforces a certain behavior for SSL verify on servers, ignoring per-server settings. If set to 'enforce verify', server certificates are verified. If set to 'disable verify', server certificates are not verified. The default is 'no preference' to only use per-server configurations and not enforce a global default for all servers.
ja: サーバでの SSL 検証に特定の振る舞いを強制し、サーバ毎の設定を無視します。「検証を強制」を設定した場合、サーバ証明書は検証されます。「検証を無効」を設定した場合、サーバ証明書は検証されません。デフォルトは「優先なし」で、サーバ毎の構成のみを使用し、全てのサーバへのグローバルデフォルトは強制されません。

en: This entry cannot be deleted because it is still referenced by at least one Gateway.
ja: このエントリは削除できません。1 つ以上のゲートウェイから参照されています。

en: This entry cannot be deleted because it is still referenced by at least one NAT mapping.
ja: このエントリは削除できません。1 つ以上の NAT マッピングから参照されています。

en: This exempts traffic for one or more subnets from getting processed by the IPsec stack in the kernel. When sending all traffic to the remote location, you probably want to add your lan network(s) here
ja: これはカーネルの IPsec スタックによりプロセスが取得した一つ以上のサブネットに対するトラフィックを除外します。全てのトラフィックをリモートロケーションへ送信する場合は、ここに LAN ネットワークを追加するといいでしょう。

en: This field can be used to enter an explicit DUID for use by IPv6 DHCP clients.
ja: このフィールドは IPv6 DHCP クライアントに使用されていることが明白な DUID を入力するのに使用できます。

en: This field can be used to modify ("spoof") the MAC address of the WAN interface (may be required with some cable connections). Enter a MAC address in the following format: xx:xx:xx:xx:xx:xx or leave blank.
ja: このフィールドは WAN インタフェースの MAC アドレス変更 ( なりすまし ) に使用します ( 一部のケーブル接続で必要になる場合があります )。次の形式で MAC アドレスを入力するか ( xx:xx:xx:xx:xx:xx )、空白にしてください。

en: This field can be used to spoof the MAC address of the interface. Enter a MAC address in the following format: xx:xx:xx:xx:xx:xx or leave blank if unsure. This may only be required e.g. with certain cable connections on a WAN interface.
ja: このフィールドはインタフェースの MAC アドレスのなりすましに使用可能です。xx:xx:xx:xx:xx:xx の形式で MAC アドレスを入力するか、確信がない場合は空白にしてください。これは WAN インタフェースに一部のケーブル接続を行っている場合等の場合のみ要求されます。

en: This field can usually be left empty unless specified by the provider.
ja: このフィールドはプロバイダから指定された場合を除き通常空白のままで構いません。

en: This field is only used by Custom Dynamic DNS Entries.
ja: このフィールドは、カスタムダイナミック DNS エントリでのみ使用されます。

en: This field should be identical to what your dynamic DNS Provider will return if the update succeeds, leave it blank to disable checking of returned results.
ja: このフィールドは、更新が成功した場合に、ダイナミック DNS プロバイダが返してくる内容と同一になるようにしてください。空白にすると、戻り値チェックは無効になります。

en: This gif TUNNEL cannot be deleted because it is still being used as an interface.
ja: この GIF トンネルは削除できません。インタフェースとして使用されています。

en: This host/domain already exists.
ja: このホスト / ドメインは既に存在しています

en: This interface is referenced by IPv4 VIPs. Please delete those before setting the interface to 'none' configuration.
ja: このインタフェースは IPv4 VIP から参照されています。インタフェースの設定を「なし」に構成する前に、参照を削除してください。

en: This interface is referenced by IPv6 VIPs. Please delete those before setting the interface to 'none' configuration.
ja: このインタフェースは IPv6 VIP から参照されています。インタフェースの設定を「なし」に構成する前に、参照を削除してください。

en: This is a CIDR block of proxy ARP addresses.
ja: プロキシ ARP アドレスの CIDR ブロックです。

en: This is a list with service tests.
ja: これはサービステストのリストです。

en: This is associated to a NAT rule.
ja: これは、NAT ルールに関連付けられています。

en: This is suited for all header fields which are allowed to carry more than one value: Matches the specified regular expression against every comma-delimited value of the header field.
ja: これは１つ以上の値を持つことを許可する全てのヘッダフィールドに適しています。全てのカンマ区切りのヘッダフィールドの値は、指定した正規表現と一致します。

en: This is the IPv4 virtual network used for private communications between this client and the server expressed using CIDR (eg. 10.0.8.0/24). The first network address is assumed to be the server address and the second network address will be assigned to the client virtual interface
ja: このクライアントとサーバ間のプライベート通信に使用される IPv4 仮想ネットワークで、CIDR ( 例: 10.0.8.0/24 ) を使用して表記します。最初のネットワークアドレスはサーバアドレスと見なされ、2 番目のネットワークアドレスは、クライアントの仮想インタフェースに割当てられます。

en: This is the IPv4 virtual network used for private communications between this server and client hosts expressed using CIDR (eg. 10.0.8.0/24). The first network address will be assigned to the server virtual interface. The remaining network addresses can optionally be assigned to connecting clients. (see Address Pool)
ja: このサーバとクライアントホスト間のプライベート通信に使用される IPv4 仮想ネットワークで CIDR ( 例: 10.0.8.0/24 ) を使用して表記します。最初のネットワークアドレスはサーバ仮想インタフェースに割り当てられます。残りのネットワークアドレスは、オプションで、クライアントの接続に割り当てることができます。( アドレスプールを参照 )

en: This is the IPv6 address of the server to which DHCPv6 requests are relayed. You can enter multiple server IPv6 addresses, separated by commas.
ja: DHCPv6 リクエストをリレーするサーバの IPv6 アドレスです。コンマ区切りで、複数のサーバの IPv6 アドレスを入力できます。

en: This is the IPv6 virtual network used for private communications between this client and the server expressed using CIDR (eg. fe80::/64). The first network address is assumed to be the server address and the second network address will be assigned to the client virtual interface
ja: このクライアントとサーバ間のプライベート通信に使用される IPv6 仮想ネットワークで、CIDR ( 例: fe80::/64 ) を使用して表記します。最初のネットワークアドレスはサーバアドレスと見なされ、2 番目のネットワークアドレスは、クライアントの仮想インタフェースに割当てられます。

en: This is the IPv6 virtual network used for private communications between this server and client hosts expressed using CIDR (eg. fe80::/64). The first network address will be assigned to the server virtual interface. The remaining network addresses can optionally be assigned to connecting clients. (see Address Pool)
ja: このサーバとクライアントホスト間のプライベート通信に使用される IPv6 仮想ネットワークで CIDR ( 例: fe80::/64 ) を使用して表記します。最初のネットワークアドレスはサーバ仮想インタフェースに割り当てられます。残りのネットワークアドレスは、オプションで、クライアントの接続に割り当てることができます。( アドレスプールを参照 )

en: This is the address or network the traffic will translate to/from.
ja: これはトラフィックの to/from を変換するアドレスもしくはネットワークです。

en: This is the detail level of the log. A higher level means more data is logged.
ja: これはログの詳細レベルです。高いレベルになる程、多くのデータのログを記録します。

en: This is the email address displayed in error messages to the users.
ja: ユーザへのエラーメッセージで表示される電子メールアドレス。

en: This is the hostname to be displayed in proxy server error messages.
ja: プロキシサーバエラーメッセージで表示されるホスト名。

en: This is the level of detail that will be displayed after hitting 'Stop' when the packets have been captured.
ja: パケットがキャプチャされた場合に、「停止」入力後に表示される詳細情報のレベルです。

en: This is the maximum lease time for clients that ask for a specific expiration time.
ja: 特定の有効期間を要求しないクライアントに対して使用される、最大リース期間です。

en: This is the number of packets the packet capture will grab. Default value is 100.
ja: パケットキャプチャがキャプチャするパケット数です。デフォルト値は 100 です。

en: This is the only field required by for Custom Dynamic DNS, and is only used by Custom Entries.
ja: カスタムダイナミック DNS で必要とする唯一のフィールドです。カスタムエントリでしか使用されません。

en: This is used for clients that do not ask for a specific expiration time.
ja: 特定の有効期間を要求しないクライアントに対して使用されます。

en: This is useful for rejecting leases from cable modems that offer private IPs when they lose upstream sync.
ja: これは、アップストリームと同期できなくなった場合に、プライベート IP を要求するケーブルモデムからのリースを拒絶するのに便利です。

en: This is usually
ja: 通常は

en: This is usually random and almost never equal to the destination port range (and should usually be 'any').
ja: これは普通はランダムで、送信先ポート範囲と等しくなることはほぼありません ( 通常は「任意」にすべきです )。

en: This item has been created by another service, command and parameter may not be changed.
ja: この項目は他のサービスが作成したものです。コマンドとパラメータを変更することは出来ません。

en: This item has been created by another service, command and parameter may not be changed. (was: %s)
ja: この項目は他のサービスが作成したものです。コマンドとパラメータを変更することは出来ません。( 旧項目: %s )

en: This machines external address to use
ja: このマシンが使用する外部アドレス

en: This machines external port to use
ja: このマシンが使用する外部ポート

en: This machines internal address to use and network mask for the whole network
ja: このマシンが使用する内部アドレス、及びネットワーク全体に対するネットワークマスク

en: This machines part of the network
ja: このマシンが属するネットワーク

en: This may be used to change the GPS Clock ID (default: GPS).
ja: これは GPS Clock ID を変更するのに使用されます。( デフォルト: GPS )

en: This may be used to change the GPS Clock stratum (default: 0). This may be useful if, for some reason, you want ntpd to prefer a different clock
ja: これは GPS Clock stratum を変更するのに使用されます ( デフォルト: 0 )。なんらかの理由で ntpd に他の時計を優先させたい場合に便利です。

en: This may be used to change the PPS Clock ID
ja: PPS Clock ID の変更に使用されます

en: This may be used to change the PPS Clock stratum
ja: PPS Clock stratum の変更に使用されます

en: This may be useful if, for some reason, you want ntpd to prefer a different clock and just monitor this source.
ja: この設定は、なんらかの理由で別の時計とこのソースのモニタ自体を ntpd で優先したい場合に便利です。

en: This may only consist of characters and numbers and is used to identifiy your host.
ja: これは数字と文字のみで構成され、あなたのホストを識別するのに使用されます。

en: This must be the network's subnet mask. It does not specify a CIDR range.
ja: ネットワークのサブネットマスクです。CIDR 範囲の指定ではありません。

en: This must match the setting on the DNS server.
ja: DNS サーバの設定と一致する必要があります

en: This option allows you to disable the caching feature of the engine.
ja: このオプションはエンジンのキャッシュ機能を無効に出来るようになります。

en: This option allows you to select a predefined configuration.
ja: このオプションは、定義済みの構成を選択可能にします。

en: This option can cause delays for large packet captures.
ja: このオプションは大量のパケットキャプチャに対する遅延の原因になります。

en: This option causes cumulative uptime to be recorded and displayed on the Status Interfaces page.
ja: このオプションは稼働時間を累積して記録し、ステータス: インタフェースページに表示します。

en: This option causes mpd to adjust incoming and outgoing TCP SYN segments so that the requested maximum segment size is not greater than the amount allowed by the interface MTU. This is necessary in many setups to avoid problems caused by routers that drop ICMP Datagram Too Big messages. Without these messages, the originating machine sends data, it passes the rogue router then hits a machine that has an MTU that is not big enough for the data. Because the IP Don't Fragment option is set, this machine sends an ICMP Datagram Too Big message back to the originator and drops the packet. The rogue router drops the ICMP message and the originator never gets to discover that it must reduce the fragment size or drop the IP Don't Fragment option from its outgoing data.
ja: このオプションは、MPD が着信及び発信 TCP SYN セグメントを調整し、要求される最大セグメントサイズをインタフェースの MTU が許可する量よりも小さくなるようにします。これはルータが原因となる ICMP Datagram Too Big メッセージが落ちる問題を回避するために、多くの設定で必要になります。このメッセージがない場合はこんなことが起こります。発信元の機器が送信したデータが、いい加減なルータを通過し、データに対して小さすぎる MTU を持つ機器にぶつかります。IP Don't Fragment オプションが設定されていたので、この機器は ICMP Datagram Too Big メッセージを発信元の機器に返してパケットを落としました。ところが、いい加減なルータが ICMP メッセージを落としてしまったので、発信元の機器には、発信データのフラグメントサイズを小さくするか IP Don't Fragment オプションを外す必要があることが、決してわからなくなってしまうのです。

en: This option causes the interface to operate in dial-on-demand mode, allowing you to have a 'virtual full time' connection. The interface is configured, but the actual connection of the link is delayed until qualifying outgoing traffic is detected.
ja: このオプションはインタフェースをダイヤルオンデマンドモードで動作させ、「仮想常時」接続をすることを許可します。インタフェースは構成されますが、条件を満たす発信トラフィックを検出するまで実際のリンク接続は行われません。

en: This option causes the interface to operate in dial-on-demand mode, allowing you to have a virtual full time connection. The interface is configured, but the actual connection of the link is delayed until qualifying outgoing traffic is detected.
ja: このオプションはインタフェースをダイヤルオンデマンドモードで動作させ、仮想常時接続をすることが可能となります。インタフェースは構成されますが、条件を満たす発信トラフィックを検出するまで実際のリンク接続は行われません。

en: This option causes the interface to operate in dial-on-demand mode. Do NOT enable if you want your link to be always up. The interface is configured, but the actual connection of the link is delayed until qualifying outgoing traffic is detected.
ja: このオプションは、インタフェースをダイヤルオンデマンドモードで動作させます。リンクを常にアップにしたい場合は、有効に「しない」でください。インタフェースは構成されますが、条件を満たす発信トラフィックを検出するまで、実際のリンク接続は行われません。

en: This option does not affect the level of detail when downloading the packet capture.
ja: このオプションは、パケットキャプチャをダウンロードする時の詳細度には影響しません。

en: This option effectively bars the server from adding routes to the client's routing table, however note that this option still allows the server to set the TCP/IP properties of the client's TUN/TAP interface
ja: このオプションは、サーバがクライアントのルーティングテーブルにルートを追加することを効果的に禁止します。ただし、このオプションは、サーバがクライアントの TUN/TAP インタフェースに TCP/IP プロパティを設定することは許可します。注意してください。

en: This option enables Van Jacobson TCP header compression, which saves several bytes per TCP data packet. You almost always want this option. This compression ineffective for TCP connections with enabled modern extensions like time stamping or SACK, which modify TCP options between sequential packets.
ja: このオプションは、バン・ジェイコブソン TCP ヘッダ圧縮を有効にします。TCP データパケット毎にサイズを数バイト圧縮することができます。通常は、いつもこのオプションが必要になるでしょう。この圧縮は、TCP タイムスタンプや、SACK のように、シーケンシャルパケット間の TCP オプションを変更する、モダンな拡張を有効にした TCP 接続には効果がありません。

en: This option enables scanning of HWP3 files.
ja: このオプションは HWP3 ファイルのスキャンを有効にします。

en: This option enables scanning of OLE2 files, such as Microsoft Office documents and .msi files.
ja: このオプションは Microsoft Office ドキュメントや .msi ファイルのような OLE2 ファイルのスキャンを有効にします。

en: This option enables scanning within PDF files.
ja: このオプションは PDF ファイルのスキャンを有効にします。

en: This option enables scanning within SWF files.
ja: このオプションは SWF ファイルのスキャンを有効にします。

en: This option enables scanning xml-based document files supported by libclamav.
ja: このオプションは libclamav でサポートしている xml ベースのドキュメントファイルのスキャンを有効にします。

en: This option is only meaningful if multi-link PPP is negotiated. It proscribes shorter multi-link fragment headers, saving two bytes on every frame. It is not necessary to disable this for connections that are not multi-link.
ja: このオプションは、マルチリンク PPP がネゴシエートされている場合のみ意味があります。全てのフレームで 2 バイト圧縮する、短縮マルチリンクフラグメントヘッダを禁止します。マルチリンクではない接続に対しては、無効にする必要はありません。

en: This option is only used when a non-default address is chosen as the source above. This option only expresses a preference; If an IP address of the selected type is not found on the chosen interface, the other type will be tried.
ja: このオプションは、上記の送信元としてデフォルトではないアドレスが選択された場合にのみ使用されます。このオプションは優先度のみで表記し、選択したタイプの IP アドレスが選択したインタフェースで見つからなかった場合、その他のタイプを試みます。

en: This option is used if 'SSL Encrypted' option is choosen.
ja: 「SSL 暗号化」オプションが選択されている場合に、このオプションが使用されます。

en: This option only applies if you have defined one or more static routes. If it is enabled, traffic that enters and leaves through the same interface will not be checked by the firewall. This may be desirable in some situations where multiple subnets are connected to the same interface.
ja: このオプションは 1 つ以上の静的ルートを定義している場合にのみ適用されます。有効であれば、入出力に同じインタフェースを経由するトラフィックは、ファイアウォールに確認されません。複数のサブネットが同じインタフェースに接続されているような状況で非常に有効です。

en: This option selects the way packets are routed to other daemons
ja: このオプションはパケットが他のデーモンに配送される方法を選択します

en: This option sets the maximum amount of data to be scanned for each input file. Archives and other containers are recursively extracted and scanned up to this value.
ja: このオプションは入力ファイル毎にスキャンされるデータの最大量を設定します。アーカイブやその他のコンテナは再帰的に解凍し、この値までスキャンされます。

en: This option specifies the MTU to use on this interface. The minimum legal value for the MTU is 68.
ja: このインタフェースで使用する MTU を指定するオプションです。MTU の最小規定値は 68 です。

en: This option will allow the logging daemon to bind to a single IP address, rather than all IP addresses.
ja: このオプションはロギングデーモンを、全ての IP アドレスではなく、単一 IP アドレスにバインドすることを許可します。

en: This option will create a tunnel for each phase 2 entry for IKEv2 interoperability with e.g. FortiGate devices.
ja: このオプションは IKEv2 の相互運用用途でフェーズ 2 毎にトンネルを作成します。例 FortiGate デバイス

en: This option will suppress ARP log messages when multiple interfaces reside on the same broadcast domain
ja: このオプションは、同じブロードキャストドメインに複数のインタフェースが存在する場合に、ARP ログメッセージを抑制します。

en: This page allows you to perform a simple TCP connection test to determine if a host is up and accepting connections on a given port. This test does not function for UDP since there is no way to reliably determine if a UDP port accepts connections in this manner.
ja: このページでは、シンプルな TCP 接続テストを実行できます。ホストがアップしているか、指定したポートで接続を受信できるかを確認できます。このテストは UDP に対しては機能しません。UDP ポートが、このやり方で接続を受信したかどうかを、確実に判断できる方法がないためです。

en: This page is not available because Tor is not running or the control socket is not configured. Please go to the %sconfiguration page%s and enable Tor.
ja: このページは利用できません。Tor が実行されていないか、コントロールソケットが構成されていません。%s構成ページ%sで Tor を有効にしてください。

en: This page show the output for the commands: "sockstat -4lL" and "sockstat -6lL".%sOr in case of showing all sockets the output for: "sockstat -4" and "sockstat -6".%s%sThe information listed for each socket is:
ja: このページはコマンド sockstat -4lL、sockstat -6lL の出力を表示します。%ssockstat -4、sockstat -6 の場合は全てのソケットの出力を表示します。%s%sそれぞれのソケットに対する情報リストは次の通りです:

en: This plugin includes code from the %s project.
ja: このプラグインは %s プロジェクトからのコードを含んでいます。

en: This point-to-point link cannot be deleted because it is still being used as an interface.
ja: このポイントツーポイントリンクは削除できません。インタフェースとして使用されています。

en: This protocol is intended to do nothing: It disables any traffic without disabling the lagg interface itself.
ja: このプロトコルは何もしないことを目的としています: LAGG インタフェース自体を無効にしていないトラフィックを無効にします。

en: This protocol is often used by Apple-compatible systems.
ja: このプロトコルは Apple 互換システムでよく使用されます。

en: This protocol is often used by Microsoft-compatible systems.
ja: このプロトコルは Microsoft 互換システムでよく使用されます。

en: This schedule is in use so the name may not be modified!
ja: このスケジュールは使用中のため、名前を変更することはできません！

en: This selects the dynamic IPv6 WAN interface to track for configuration
ja: 追跡を構成する、ダイナミック IPv6 WAN インタフェースを選択します。

en: This setting is only relevant for double nat scenarios, where default port 5060 would be replaced by a NAT device.
ja: この設定はダブル NAT 機能が NAT デバイスによりデフォルトポート 5060 が置き換えられる場合にのみ関係があります。

en: This should typically be left blank.
ja: 通常はここを空白にしてください。

en: This software release has reached its designated end of life.
ja: このソフトウェアリリースはサポート終了時期を迎えています。

en: This statement specifies dhcp6c to only exchange informational configuration parameters with servers. A list of DNS server addresses is an example of such parameters. This statement is useful when the client does not need stateful configuration parameters such as IPv6 addresses or prefixes.
ja: このステートメントは、サーバとの情報構成パラメータの交換でのみ dhcp6c に指定されます。DNS サーバリストのアドレスはそのようなパラメータの一例です。このステートメントはクライアントが IPv6 アドレスやプレフィックスのようなステートフル構成パラメータを必要としない場合に便利です。

en: This timeout is used for when the server is very busy. This protects against denial of service by slow queries or high query rates. The default value is 200 milliseconds.
ja: このタイムアウトは、サーバが非常にビジーな場合に使用され、遅いクエリや高頻度クエリによる、サービス不能化 ( DOS ) 攻撃を防御します。デフォルト値は 200 ミリ秒です。

en: This update requires a reboot.
ja: この更新には再起動が必要です。

en: This user is a member of these groups
ja: このユーザはこれらのグループのメンバーです

en: This value controls how long, in seconds, that the RADIUS server may take to respond to an authentication request.
ja: RADIUS サーバが認証要求に対する返答に要する時間を秒単位で指定します。

en: This value is either the Source or Destination IP address or subnet in CIDR notation. The packet capture will look for this address in either field.
ja: 送信元もしくは発信元の IP アドレス、または CIDR 表記のサブネットを指定してください。パケットキャプチャはいずれかのフィールドで、このアドレスを検索します。

en: This will activate ClamAV
ja: これは ClamAV をアクティベートします

en: This will activate OpenConnect Client.
ja: これは OpenConnect クライアントをアクティベートします。

en: This will activate the Cisco Discovery Protocol.
ja: これは Cisco ディスカバリプロトコルをアクティベートします。

en: This will activate the Collectd service.
ja: これは Collectd サービスをアクティベートします。

en: This will activate the Extreme Discovery Protocol.
ja: これは Extreme ディスカバリプロトコルをアクティベートします。

en: This will activate the Foundry Discovery Protocol.
ja: これは Foundry ディスカバリプロトコルをアクティベートします。

en: This will activate the FreeRADIUS service.
ja: これは FreeRADIUS サービスをアクティベートします。

en: This will activate the LLDPD service.
ja: これは LLDPD サービスをアクティベートします。

en: This will activate the OSPF service if routing protocols are enabled in "General".
ja: 「全般」でルーティングプロトコルが有効化されている場合に OSPF サービスを有効化します。

en: This will activate the OSPFv3 service if routing protocols are enabled in "General".
ja: 「全般」でルーティングプロトコルが有効化されている場合に OSPFv3 を有効化します。

en: This will activate the Postfix daemon.
ja: これは Postfix デーモンをアクティベートします。

en: This will activate the RIP service if the support of routing protocols is enabled in "General".
ja: 「全般」でルーティングプロトコルが有効化されている場合に RIPサービスを有効化します。

en: This will activate the SONMP Protocol by Nortel.
ja: これは Nortel で SONMP プロトコルをアクティベートします。

en: This will activate the ShadowSocks Local instance. This lets you tunnel your application to a public ShadowSocks server.
ja: これは ShadowSocks ローカルインスタンスをアクティベートします。あなたのアプリケーションにパブリック ShadowSocks サーバへのトンネルを使うようにさせます。

en: This will activate the ShadowSocks Server. This lets people around the world connect via ss-local to your server.
ja: これは ShadowSocks サーバをアクティベートします。世界中の人々にあなたのサーバへの接続を ss-local 経由で行うようにさせます。

en: This will activate the Zabbix Proxy service.
ja: これは Zabbix プロキシサービスをアクティベートします。

en: This will activate the Zerotier service
ja: これは Zerotier サービスをアクティベートします。

en: This will activate the bgp service.
ja: これは BGP サービスを有効化します。

en: This will activate the c-icap service.
ja: これは c-icap サービスをアクティベートします。

en: This will activate the clamd service.
ja: これは clamd サービスをアクティベートします。

en: This will activate the freshclam service.
ja: これは freshclam サービスをアクティベートします。

en: This will activate the isis service.
ja: これは isis サービスを有効化します。

en: This will activate the node_exporter plugin.
ja: これは node_exporter プラグインをアクティベートします。

en: This will activate the onion router.
ja: これは onion ルータをアクティベートします。

en: This will activate the routing service.
ja: これはルーティングサービスを有効化します。

en: This will activate the siproxd service.
ja: これは siproxd サービスをアクティベートします。

en: This will activate the telegraf agent.
ja: これは telegraf エージェントをアクティベートします。

en: This will allow the gateway to exist outside of the interface subnet.
ja: インタフェースサブネットの外側に存在するゲートウェイを許可します。

en: This will change the look and feel of the GUI.
ja: GUI のルックアンドフィールを変更します。

en: This will disable auto generated reply-to for this rule.
ja: このルールに対する reply-to の自動生成を無効にします。

en: This will disable the autoedge status of interfaces.
ja: インタフェースのエッジポート自動検出ステータスを無効にします

en: This will periodically backup the DHCP leases data so it can be restored automatically on the next boot.
ja: DHCP リースデータを定期的にバックアップします。次回の起動時に自動的にリストア可能になります。

en: This will periodically backup the NetFlow data aggregation so it can be restored automatically on the next boot.
ja: NetFlow 集約データを定期的にバックアップします。次回の起動時に自動的にリストア可能になります。

en: This will periodically backup the RRD data so it can be restored automatically on the next boot.
ja: RRD データを定期的にバックアップします。次回の起動時に自動的にリストア可能になります。

en: This will periodically backup the captive portal session data so it can be restored automatically on the next boot.
ja: キャプティブポータルセッションデータを定期的にバックアップします。次回の起動時に自動的にリストア可能になります。

en: This will send the information that we have a default gateway, regardless of if it is available.
ja: デフォルトゲートウェイが利用可能かどうかに関わらず、それを持っているという情報を送信します。

en: This will send the information that we have a default gateway.
ja: デフォルトゲートウェイを持っているという情報を送信します。

en: This wireless clone cannot be deleted because it is assigned as an interface.
ja: この無線クローンは削除できません。インタフェースとして割当てられています

en: This wireless clone cannot be modified because it is still assigned as an interface.
ja: この無線クローンは変更できません。インタフェースとして割当てられています。

en: This wizard will guide you through the initial system configuration. The wizard may be stopped at any time by clicking the logo image at the top of the screen.
ja: このウィザードはシステム初期構成の始めから終わりまでをガイドします。このウィザードはスクリーン上部のロゴ画像をクリックすることでいつでも終了できます。

en: Three (Client+2xIntermediate+Server)
ja: 3 ( クライアント + 2 x 中間 + サーバ )

en: Threshold
ja: しきい値

en: Thresholds in °C (1 to 100):
ja: しきい値 °C 単位 ( 1-100 ):

en: Thu
ja: 木

en: Thur
ja: 木

en: Tier
ja: ティア

en: Tier %d
ja: ティア %d

en: Tier %s
ja: ティア %s

en: Time
ja: 時間

en: Time Exceeded
ja: 時間切れ

en: Time Range Description
ja: 時間範囲の説明

en: Time Range(s)
ja: 時間範囲

en: Time Server Information
ja: 時間サーバ情報

en: Time format change
ja: 時間形式の変更

en: Time in minutes to expire idle management sessions. The default is 4 hours (240 minutes).
ja: アイドル管理セッションの有効期限を、分単位で設定してください。デフォルトは 4 時間 ( 240 分 ) です。

en: Time in seconds in which this server and the token may differ, default is 10 seconds. Set higher for a less secure easier match.
ja: このサーバとトークンが不一致でも許容する時間を秒単位で設定します。デフォルトは 10 秒です。大きい値を設定すると、セキュアではなくなりますが一致しやすくなります。

en: Time server hostname
ja: 時間サーバホスト名

en: Time servers
ja: タイムサーバ

en: Time to live for entries in the host cache. The host cache contains roundtrip timing and EDNS support information. The default is 15 minutes.
ja: ホストキャッシュにあるエントリの生存時間です。ホストキャッシュは、ラウンドトリップタイミングと、EDNS 対応情報を格納しています。デフォルトは 15 分です。

en: Time window
ja: 時間枠

en: Time zone
ja: タイムゾーン

en: Timeout
ja: タイムアウト

en: Timeout needs to be an integer.
ja: タイムアウトは整数です。

en: Timeouts for states can be scaled adaptively as the number of state table entries grows.
ja: ステートタイムアウトは、ステートテーブルエントリの増加数に応じて拡大縮小させることができます。

en: Timers
ja: タイマー

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Timestamp Reply
ja: タイムスタンプ応答

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Tinc VPN Server
ja: Tinc VPN サーバ

en: To bypass the wizard, click on the logo in the upper left corner.
ja: ウィザードを抜けるには、左上角のロゴをクリックしてください。

en: To date
ja: 終了日付

en: To show information about both listening and connected sockets click this.
ja: リスニングソケットと接続済みソケット両方の情報を表示するには、こちらをクリックしてください。

en: To specify a range, use from:to (example 81:85).
ja: 範囲を指定するには from:to を指定してください ( 例 81:85 )。

en: To use a nondefault port for communication, append an '@' with the port number.
ja: 通信にデフォルトではないポートを使用する場合は、ポート番号に「@」を追加してください。

en: To view the differences between an older configuration and a newer configuration, select the older configuration using the left column of radio options and select the newer configuration in the right column, then press the button.
ja: 古い構成と新しい構成の差分を表示するには、ラジオオプションの左側の列を使用して古い構成を選択、右側の列を使用して新しい構成を選択してから、ボタンを押してください。

en: Toggle Timeview
ja: 時間表示の切替

en: Toggle navigation
ja: ナビゲーションを切り替え

en: Token
ja: トークン

en: Token length
ja: トークンの長さ

en: Token length to use
ja: 使用するトークンの長さ

en: Top usage ports / sources (bytes)
ja: トップ使用状況ポート / 送信元 ( byte )

en: Topology
ja: トポロジ

en: Total
ja: 合計

en: Total (selection)
ja: 合計 ( 選択 )

en: Total bandwidth for this pipe
ja: このパイプの合計帯域幅

en: Total per IP
ja: IP アドレス毎の合計

en: Totals
ja: 合計

en: Trace Route
ja: トレースルート

en: Track IPv6 Interface
ja: IPv6 インタフェースを追跡

en: Track Interface
ja: インタフェースの追跡

en: Traffic Graph
ja: トラフィックグラフ

en: Traffic Management Settings
ja: トラフィック管理設定

en: Traffic from clients through VPN
ja: クライアントから VPN 経由のトラフィック

en: Traffic from clients to server
ja: クライアントからサーバへのトラフィック

en: Transfer less data to the client for an additional cost in processing power.
ja: 処理能力の追加コストに対して、クライアントにより小さいデータを転送します。

en: Translation
ja: 変換

en: Translation / target
ja: トランスレーション / ターゲット

en: Translation address
ja: トランスレーションアドレス

en: Transmit Delay
ja: 送信遅延

en: Transmit Hold Count for STP needs to be an integer between 1 and 10.
ja: STP の転送保留カウント値は 1 - 10 の整数です。

en: Transmit antenna
ja: 送信アンテナ

en: Transmit delay must be between 0 and 4294967295.
ja: 伝送遅延は 0 - 4294967295 にしてください。

en: Transmit power
ja: 電波出力

en: Transparent proxy (HTTP)
ja: 透過プロキシ ( HTTP )

en: Transparent proxy (HTTPS)
ja: 透過プロキシ ( HTTPS )

en: Transport
ja: 配送

en: Tries to avoid dropping any legitimate idle connections at the expense of increased memory usage and CPU utilization.
ja: 全ての適正なアイドル接続を落とさないように試みます。メモリ使用量と CPU 使用率は増加します。

en: Trigger Level
ja: トリガレベル

en: Trust
ja: セキュリティ

en: Tue
ja: 火

en: Tues
ja: 火

en: Tunable
ja: 調整パラメータ

en: Tunable Name
ja: 調整パラメータ名

en: Tunables
ja: 調整パラメータ

en: Tunables are composed of runtime settings for sysctl.conf which take effect immediately after apply and boot settings for loader.conf which require a reboot.
ja: 調整パラメータは、適用後すぐに有効になる sysctl.conf のランタイム設定及び、再起動が必要となる loader.conf の起動設定を構成します。

en: Tuning Options
ja: 調整オプション

en: Tuning Parameters
ja: 調整パラメータ

en: Tunnel Isolation
ja: トンネルの分離

en: Tunnel Network
ja: トンネルネットワーク

en: Tunnel Settings
ja: トンネル設定

en: Tunnel endpoints
ja: トンネルエンドポイント

en: Tunnel to...
ja: トンネル接続先...

en: Tunnels
ja: トンネル

en: Two (Client+Intermediate+Server)
ja: 2 ( クライアント + 中間 + サーバ )

en: Two-letter ISO country code (e.g. NL, DE, US)
ja: 2 文字 ISO 国コード ( 例 NL、DE、US )

en: Type
ja: タイプ

en: Type of Server
ja: サーバのタイプ

en: Type of resource record
ja: リソースレコードのタイプ

en: Type-of-Service
ja: サービスタイプ (TOS)

en: Typically "cn" (OpenLDAP, Microsoft AD, and Novell eDirectory)
ja: 通常は「cn」( OpenLDAP、Microsoft AD、Novell eDirectory )

en: Typically "cn" (OpenLDAP, Novell eDirectory), "sAMAccountName" (Microsoft AD)
ja: 通常は「cn」( OpenLDAP、Novell eDirectory )、「sAMAccountName」( Microsoft AD )

en: Typically "member" (OpenLDAP), "memberOf" (Microsoft AD), "uniqueMember" (Novell eDirectory)
ja: 通常は「member」( OpenLDAP )、「memberOf」( Microsoft AD )、「uniqueMember」( Novell eDirectory )

en: Typically only a few discreet power settings are available and the driver will use the setting closest to the specified value. Not all adapters support changing the transmit power setting.
ja: 一般的にはいくつかの控えめな出力設定のみが利用可能です。ドライバは指定された値に最も近い設定を使用します。全てのアダプタが電波出力設定の変更をサポートしているわけではありません。

en: UPnP and NAT-PMP Settings
ja: UPnP 及び NAT-PMP 設定

en: UPnP is currently disabled.
ja: UPnP は現在無効です

en: URI subjectAltName types must be a valid URI
ja: URI subjectAltName タイプは有効な URI である必要があります

en: URL (IPs)
ja: URL (IP)

en: URL Table (IPs)
ja: URL テーブル (IP)

en: Unable to change mode to %s. You may already have the maximum number of wireless clones supported in this mode.
ja: モードを %s に変更できません。既にこのモードでサポートされている無線クローンの最大数を使用しています。

en: Unable to delete the selected configuration.
ja: 選択した構成を削除できませんでした。

en: Unable to obtain Zerotier information for network
ja: ZeroTier ネットワーク情報が取得できません

en: Unable to revert to the selected configuration.
ja: 選択した構成に戻せませんでした

en: Unfortunately we have detected at least one programming bug.
ja: 残念ですが、1 つ以上のプログラムのバグを検出しました。

en: Unique Identifier
ja: 固有識別子

en: Univeral Plug and Play
ja: ユニバーサルプラグアンドプレイ

en: Universal Plug and Play
ja: ユニバーサルプラグアンドプレイ

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown (imported)
ja: 不明 ( インポート済 )

en: Unknown LDAP server FQDN.
ja: 不明な LDAP サーバの FQDN です。

en: Unknown LDAP server IP.
ja: 不明な LDAP サーバ IP です。

en: Unlock
ja: アンロック

en: Unlock this upgrade
ja: この更新をアンロック

en: Unmanaged
ja: 非管理

en: Unrecognized subjectAltName type.
ja: 未確認の subjectAltName タイプです。

en: Unrestricted IP addresses
ja: 無制約 IP アドレス

en: Unsigned 16-bit integer
ja: 符号なし 16 ビット整数

en: Unsigned 16-bit integer type must be a number in the range 0 to 65535.
ja: 符号なし 16 ビット整数型は 0 - 65535 の数字です

en: Unsigned 32-bit integer
ja: 符号なし 32 ビット整数

en: Unsigned 32-bit integer type must be a number in the range 0 to 4294967295.
ja: 符号なし 32 ビット整数型は 0 - 4294967295 の数字です

en: Unsigned 8-bit integer
ja: 符号なし 8 ビット整数

en: Unsigned 8-bit integer type must be a number in the range 0 to 255.
ja: 符号なし 8 ビット整数型は 0 - 255 の数字です

en: Unwanted Reply Threshold
ja: 望まない応答のしきい値

en: Up
ja: アップ

en: Update
ja: 更新

en: Update Frequency
ja: 更新頻度

en: Update Schedule
ja: スケジュールを更新

en: Update Source Address
ja: 送信元アドレスを更新

en: Update URL
ja: 更新 URL

en: Update bogons
ja: bogon を更新

en: Update now
ja: 今すぐ更新

en: Update-Source Interface
ja: 更新 - 送信元インタフェース

en: Updated
ja: 更新済

en: Updates
ja: 更新

en: Updating, please wait...
ja: 更新しています。お待ち下さい...

en: Updating...
ja: 更新しています...

en: Upgrade done.
ja: アップグレードが終了しました。

en: Upgrade instructions
ja: 取扱説明書を更新

en: Upgrade now
ja: 今すぐアップグレード

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload file
ja: ファイルをアップロード

en: Upstream Gateway
ja: 上流ゲートウェイ

en: Upstream Interface
ja: 上流インタフェース

en: Uptime
ja: 稼働時間

en: Uptime (historical)
ja: 稼働時間 ( 履歴 )

en: Uptime Logging
ja: アップタイムログ

en: Usage:
ja: 使用状況:

en: Use
ja: 使用パケット数

en: Use "Router Only" to only advertise this router, "Unmanaged" for Router Advertising with Stateless Autoconfig, "Managed" for exclusive DHCPv6 Server assignment, "Assisted" for DHCPv6 Server assignment combined with Stateless Autoconfig, or "Stateless" for Router Advertising with Statless Autoconfig and optional DHCPv6 Server queries.
ja: 「ルータのみ」を使用するとこのルータの広告のみを行います。「非管理」はステートレスな自動構成のルータ広告、「管理」は DHCPv6 サーバ経由の割当て、「支援」は DHCPv6 サーバ割当てにステートレスな自動構成を組み合わせます。「ステートレス」はルータ広告をステートレスな自動構成及び、追加の DHCPv6 サーバクエリで行います。

en: Use /dev/crypto
ja: /dev/crypto を使用

en: Use Backup RADIUS Server
ja: バックアップ RADIUS サーバを使用

en: Use Frontend port
ja: フロントエンドポートを使用

en: Use ICMP
ja: ICMP を使用

en: Use IPv4 connectivity
ja: IPv4 接続を使用

en: Use PowerD
ja: PowerD を使用

en: Use Public IP
ja: パブリック IP を使用

en: Use TCP instead of UDP
ja: UDP ではなく TCP を使用

en: Use VLAN priority
ja: VLAN 優先度を使用

en: Use Via header
ja: Via ヘッダを使用

en: Use a RADIUS server for authentication
ja: 認証に RADIUS サーバを使用

en: Use a different management port on clients. The default port is 166. Specify a different port if the client machines need to select from multiple OpenVPN links.
ja: クライアントで異なる管理ポートを使用します。デフォルトポートは 166 です。クライアントマシンが、複数の OpenVPN リンクから選択する必要がある場合に異なるポートを指定します。

en: Use a random local source port (lport) for traffic from the client. Without this set, two clients may not run concurrently.
ja: クライアントからのトラフィックに対してランダムローカル送信元ポート ( lport ) を使用します。この設定を使用しないと、2 つのクライアントが同時に動作できません。

en: Use a wizard to setup a new server
ja: 新規サーバの設定にウィザードを使用

en: Use alternate DNS-servers
ja: 代替 DNS サーバを使用

en: Use common name
ja: コモンネームを使用

en: Use custom template package for user login
ja: ユーザログインにカスタムテンプレートパッケージを使用

en: Use gateway
ja: ゲートウェイを使用

en: Use main priority
ja: メイン優先度を使用

en: Use memory file system for /tmp
ja: /tmp をメモリファイルシステムとして使用

en: Use memory file system for /var
ja: /var をメモリファイルシステムとして使用

en: Use server
ja: サーバを使用

en: Use shared forwarding between packet filter, traffic shaper and captive portal
ja: パケットフィルタ、トラフィックシェイパ、キャプティブポータル間でシェアードフォワーディングを使用

en: Use simple (less secure) passwords, which are easier to read
ja: シンプルな ( セキュアではない ) パスワードを使用します。読み取りやすくなります。

en: Use simple passwords (less secure)
ja: シンプルパスワードを使用 ( 非セキュア )

en: Use sticky connections
ja: スティッキー接続を使用

en: Use system default
ja: システムのデフォルトを使用

en: Use system time
ja: システム時間を使用

en: Use system uptime instead of UPnP and NAT-PMP service uptime?
ja: UPnP 及び NAT-PMP サービス稼働時間の代わりにシステム稼働時間を使用しますか？

en: Use the DNS settings of the DHCPv6 server
ja: DHCPv6 サーバの DNS 設定を使用

en: Use the Issue/Renew button to let the acme client automatically issue any new certificate and renew existing certificates (only if required). If you want to only issue/renew or revoke a single certificate, use the buttons in the Commands column. This will forcefully issue/renew the certificate, even if it is not required.
ja: 発行 / 更新ボタンを使用すると ACME クライアントのいかなる証明書も新しく発行され、既存の証明書を更新 ( 必要な場合のみ ) することを許可します。もし単一の証明書の発行 / 更新もしくは無効化だけを行いたい場合は、コマンド列のボタンを使用してください。これは必要がない場合でも、その証明書の発行 / 更新を強制的に行います。

en: Use the configuration page for the assigned interface to change the mode.
ja: 割当てられているインタフェースのモードを変更するには、構成ページを使用してください

en: Use the default
ja: デフォルトを使用

en: Use the virtual terminal driver (vt)
ja: 仮想ターミナルドライバを使用 ( vt )

en: Use these for changing DNS results or for adding custom DNS records.
ja: DNS 検索結果の変更、もしくは、カスタム DNS レコードの追加には、これらを使用してください。

en: Use this option if your usernames need to be encoded.
ja: あなたのユーザ名にエンコードが必要な場合はこのオプションを使用してください。

en: Use this option to invert the sense of the match.
ja: このオプションを使用すると、一致する意味が逆になります。

en: Use this to choose TCP flags that must be set or cleared for this rule to match.
ja: このルールに一致するように設定もしくは削除する TCP フラグを選択するには、これを使用してください。

en: Use this to invert the meaning of the expression.
ja: これを使用すると式の意味を反転します。

en: Used for high latency links, such as satellite links. Expires idle connections later than default
ja: 衛星リンクのような高遅延リンクに対して使用します。アイドル接続の期限切れがデフォルトよりも遅くなります

en: User
ja: ユーザ

en: User (s)
ja: ユーザ

en: User Authentication Settings
ja: ユーザ認証設定

en: User Authentication Source
ja: ユーザ認証元

en: User Cert
ja: ユーザ証明書

en: User Certificates
ja: ユーザ証明書

en: User DN:
ja: ユーザ DN:

en: User Forum
ja: ユーザフォーラム

en: User Name
ja: ユーザ名

en: User Naming Attribute
ja: ユーザネーミング属性

en: User Settings
ja: ユーザ設定

en: User comment, for your own information only
ja: ユーザコメント ( 自分用メモ )

en: User defined
ja: ユーザ定義

en: User distinguished name
ja: ユーザ識別名

en: User name and password are required for proxy with authentication.
ja: 認証付きプロキシには、ユーザ名とパスワードが必要です。

en: User name/pass
ja: ユーザ名 / パスワード

en: User naming Attribute
ja: ユーザネーミング属性

en: User naming attribute
ja: ユーザネーミング属性

en: User specified permissions
ja: ユーザ指定パーミッション

en: User's e-mail address, for your own information only
ja: ユーザのメールアドレス ( 自分用メモ )

en: User's full name, for your own information only
ja: ユーザの氏名 ( 自分用メモ )

en: Username
ja: ユーザ名

en: Username Header
ja: ユーザ名ヘッダ

en: Username is required for all types except Namecheap, FreeDNS and Custom Entries.
ja: ユーザ名は、Namecheap、FreeDNS、カスタムエントリを除いた、全てのタイプで必要になります。

en: Username length
ja: ユーザ名の長さ

en: Username length must be a number or empty for default.
ja: ユーザ名の長さは数字です。デフォルトにするには空白にしてください。

en: Username:
ja: ユーザ名:

en: Users
ja: ユーザ

en: Users and Groups
ja: ユーザとグループ

en: Uses the currently loaded ruleset as a feedback profile to tailor the ordering of quick rules to actual network traffic.
ja: 現在フィードバックプロファイルとしてロードされているルールセットを、実際のネットワークトラフィックへのクイックルールの順番を調整するのに使用します。

en: Using a tunnel network and server bridge settings together is not allowed.
ja: トンネルネットワーク及びサーバブリッジ設定を併せて使用することはできません。

en: Using dial-on-demand will bring the connection up again if any packet triggers it. To substantiate this point: disconnecting manually will not prevent dial-on-demand from making connections to the outside. Don't use dial-on-demand if you want to make sure that the line is kept disconnected.
ja: ダイヤルオンデマンドを使用中に、なんらかのパケットがトリガになると接続は再度アップになります。要するに、手動で切断してもダイヤルオンデマンドが外部に対して接続することを妨げられません。回線を確実に切断状態にしておきたい場合は、ダイヤルオンデマンドは使用しないでください。

en: Using policy routing in the packet filter rules causes packets to skip processing for the traffic shaper and captive portal tasks. Using this option enables the sharing of such forwarding decisions between all components to accomodate complex setups.
ja: パケットフィルタルールでポリシルーティングを使用すると、トラフィックシェイパ及びキャプティブポータルタスクに対するプロセスをパケットがスキップするようになります。このオプションを使用すると、そのような転送決定を全コンポーネント間で共有し、複雑な設定への対応を有効にします。

en: Usually the FQDN. Required for active checks and must match hostname as configured on the Zabbix server.
ja: 通常は FQDN。アクティブチェックを要求し、Zabbix サーバとして構成したホスト名に一致しなければなりません。

en: VGA Console
ja: VGA コンソール

en: VHID %s is already in use on interface %s. Pick a unique number on this interface.
ja: VHID %s はインタフェース %s で既に使用されています。このインタフェース固有の番号を選択してください。

en: VHID %s must be defined on interface %s as a CARP VIP first.
ja: VHID %s はまず CARP VIP としてインタフェース %s に定義してください。

en: VHID Group
ja: VHID グループ

en: VLAN Devices
ja: VLAN デバイス

en: VLAN Hardware Filtering
ja: VLAN ハードウェアフィルタリング

en: VLAN parent interface %s does not exist.
ja: VLAN 親 インタフェース %s は存在しません。

en: VLAN priority
ja: VLAN 優先度

en: VLAN tag
ja: VLAN タグ

en: VPN (PPTP, IPsec, OpenVPN) events
ja: VPN ( PPTP、IPsec、OpenVPN ) イベント

en: Valid From
ja: 有効期間開始

en: Valid Time
ja: 有効期間

en: Valid Until
ja: 有効期間終了

en: Valid from
ja: 有効期間の開始

en: Valid time
ja: 有効期間

en: Valid to
ja: 有効時間の終了

en: Validation Method
ja: 検証メソッド

en: Validation Methods
ja: 検証メソッド

en: Validity
ja: 有効性

en: Value
ja: 値

en: Value needs to be between 0 and 23; multiple values, ranges, steps and asterisk are supported (ex. 1,2,8 or 0-8).
ja: 値の範囲は 0 - 23 です。複数の値、範囲、ステップ、アスタリスクも使用できます ( 例: 1,2,8 もしくは 0-8 )。

en: Value needs to be between 0 and 59; multiple values, ranges, steps and asterisk are supported (ex. 1,10,20,30 or 1-30).
ja: 値の範囲は 0 - 59 です。複数の値、範囲、ステップ、アスタリスクも使用できます ( 例: 1,10,20,30 もしくは 1-30 )。

en: Value needs to be between 0 and 7 (Sunday to Sunday), multiple values, ranges, steps and asterisk are supported (ex. 1,2,4 or 0-4).
ja: 値の範囲は 0 - 7 ( 日曜日 - 日曜日 ) です。複数の値、範囲、ステップ、アスタリスクも使用できます ( 例: 1,2,4 もしくは 0-4 )。

en: Value needs to be between 1 and 12 or JAN to DEC, multiple values, ranges, steps and asterisk are supported (ex. JAN,2,10 or 3-8).
ja: 値の範囲は 1 - 12 もしくは JAN - DEC です。複数の値、範囲、ステップ、アスタリスクも使用できます ( 例: JAN,2,10 もしくは 3-8 )。

en: Value needs to be between 1 and 31; multiple values, ranges, L (last day of month), steps and asterisk are supported (ex. 1,2,8 or 1-28).
ja: 値の範囲は 1 - 31 です。複数の値、範囲、L ( 月の最終日 )、ステップ、アスタリスクも使用できます ( 例: 1,2,8 もしくは 1-28 )。

en: Values
ja: 値

en: Vendor
ja: ベンダ

en: Verbose logging
ja: 詳細ログ

en: Verbosity level
ja: 詳細レベル

en: Verify HTTPS certificates when downloading alias URLs
ja: エイリアス URL のダウンロード時に HTTPS 証明書を検証

en: Verify SSL Certificate
ja: SSL 証明書を検証

en: Verify SSL Server Certificates
ja: SSL サーバ証明書を検証

en: Verify SSL peer
ja: SSL ピアを検証

en: Version
ja: バージョン

en: Versions
ja: バージョン

en: Via
ja: 経由

en: Via interface
ja: インタフェース経由

en: Video (4)
ja: 動画 ( 4 )

en: View
ja: 表示

en: View Capture
ja: キャプチャの表示

en: View Logs
ja: ログを表示

en: View differences
ja: 差分表示

en: View settings
ja: 設定を表示

en: View the NAT rule
ja: NAT ルールを表示

en: View type:
ja: 表示タイプ:

en: Virtual Addr
ja: 仮想アドレス

en: Virtual Address
ja: 仮想アドレス

en: Virtual Address Pool
ja: 仮想アドレスプール

en: Virtual IP
ja: 仮想 IP

en: Virtual IP Password
ja: 仮想 IP パスワード

en: Virtual IP address
ja: 仮想 IP アドレス

en: Virtual IP mode may not be changed for an existing entry.
ja: 仮想 IP モードは既存のエントリに対する変更は許可されていません。

en: Virtual IPs
ja: 仮想 IP

en: Virtual Server
ja: 仮想サーバ

en: Virtual Services
ja: 仮想サービス

en: Visible Hostname
ja: ホスト名を可視にする

en: Voice (5)
ja: 音声 ( 5 )

en: Voucher
ja: バウチャー

en: Vouchers
ja: バウチャー

en: WAN interface will be set to obtain an address automatically from a DHCP server
ja: WAN インタフェースは DHCP サーバからアドレスを自動取得に設定

en: WARNING: You must give a name as parameter to lock() function.
ja: 警告: 関数 lock() のパラメータとして「名前」が必要です

en: WARNING: You must give a name as parameter to try_lock() function.
ja: 警告: 関数 try_lock() のパラメータとして「名前」が必要です。

en: WCCP version
ja: WCCP バージョン

en: WINS Server
ja: WINS サーバ

en: WINS Server 1
ja: WINS サーバ 1

en: WINS Server 2
ja: WINS サーバ 2

en: WINS Servers
ja: WINS サーバ

en: WINS servers
ja: WINS サーバ

en: WPA Key Management Mode
ja: WPA 鍵管理モード

en: WPA Mode
ja: WPA モード

en: WPA Pairwise
ja: WPA ペアワイズ

en: WPA Pre-Shared Key
ja: WPA 事前共有鍵

en: Wait Interval:
ja: Wait 間隔:

en: Wait Timer:
ja: Wait タイマー:

en: Wake All
ja: 全て起動

en: Wake On Lan
ja: Wake-on-LAN

en: Wake Up
ja: 起動

en: Wake on LAN
ja: Wake-on-LAN

en: Wake up
ja: 起動

en: Warning
ja: 警告

en: Warning (latency)
ja: 警告 ( 遅延 )

en: Warning (packetloss)
ja: 警告 ( パケットロス )

en: Warning!
ja: 警告！

en: Warning, could not read file %s
ja: 警告: ファイル %s を読み込めません

en: Warning: By default DHCP leases are displayed in UTC time. By checking this box DHCP lease time will be displayed in local time and set to time zone selected. This will be used for all DHCP interfaces lease time.
ja: 警告: デフォルトでは DHCP リースは UTC 時間で表示されます。このボックスをチェックすると、DHCP リース時間は現地時間表示になり、選択されたタイムゾーンに設定されます。この設定は、全ての DHCP インタフェースのリース時間に適用されます。

en: Warning: RADIUS is enabled. The local user database will not be used.
ja: 警告: RADIUS が有効になっています。ローカルユーザデータベースは使用されません。

en: Warning: This option persists even if DHCP server is disabled. Only the machines listed below will be able to communicate with the firewall on this NIC.
ja: 警告: このオプションは DHCP サーバが無効の場合でも保持されます。下記のリストにあるマシンのみが、この NIC でファイアウォールと通信できます。

en: Warning: This will also turn off NAT!
ja: 警告: これは NAT もオフになります！

en: Warning: This will convert into a routing-only platform!
ja: 警告: これはルーティング限定プラットフォームに変換します！

en: Warning: this will terminate all current PPTP sessions
ja: 警告: 現在の PPTP セッションは全て終了します

en: Warning: this will terminate all current l2tp sessions!
ja: 警告: 現在の L2TP セッションは、全て終了します！

en: We could not find any limiters on this system.
ja: このシステムにリミッタが見つかりませんでした。

en: We recommend setting this to a interface other than LAN! A dedicated interface works the best.
ja: LAN 以外のインタフェースにこれを設定することを推奨します！専用インタフェースが最もよく機能します。

en: Web GUI
ja: web GUI

en: Web Proxy
ja: Web プロキシ

en: Web Server Log
ja: Web サーバログ

en: WebGUI process is restarting.
ja: WebGUI プロセスは再起動しています。

en: Wed
ja: 水

en: Weekdays
ja: 平日

en: Weekly
ja: 週次

en: Weight
ja: 重み

en: Weight for this gateway when used in a Gateway Group.
ja: ゲートウェイグループ使用時に、このゲートウェイの重み付けをします。

en: Weight must be between 1...100
ja: 重みは 1 - 100 です

en: Weight of this queue (1..100), used to prioritize within a pipe. (1 is low, 100 is high)
ja: このキューの重み (1..100)。パイプ内での優先度設定に使用します。( 1 が最低、100 が最大 )

en: Welcome to %s!
ja: %s にようこそ！

en: Welcome to the HAProxy plugin! This plugin is designed to offer all the features and flexibility HAProxy is famous for. If you are using HAProxy for the first time, please take some time to get familiar with it. The following information should help you to get started.
ja: HAProxy プラグインにようこそ！このプラグインは HAProxy の著名な機能や順応性の全てを提供するようにデザインされています。あなたが初めて HAProxy を使うなら、少し時間をかけてこれを使い慣れてみてください。次の情報はあなたが始める手助けになることでしょう。

en: Well-known ports
ja: ウェルノウンポート

en: When a certificate-based client logs in, do not accept certificates below this depth. Useful for denying certificates made with intermediate CAs generated from the same CA as the server.
ja: 証明書ベースのクライアントがログインする時に、この階層以下の証明書を受け入れません。サーバと同じ CA から生成された、中間 CA が作成した証明書を拒否する場合に便利です。

en: When authenticating users, enforce a match between the Common Name of the client certificate and the username given at login.
ja: ユーザの認証時に、クライアント証明書のコモンネームとログイン時に入力するユーザ名が一致するよう強制します。

en: When disabled, authorized keys need to be configured for each %sUser%s that has been granted secure shell access.
ja: 無効にすると、SSH アクセスを許可された%sユーザ%s毎に認証鍵を構成する必要があります。

en: When enabled the subnets of the selected interfaces will be added to the allow access list.
ja: 選択したインタフェースのサブネットが有効な場合、アクセス許可リストに追加されます。

en: When enabled, this automatically creates additional NAT redirect rules for access to port forwards on your external IP addresses from within your internal networks.
ja: 有効な場合は、内部ネットワークの中から外部 IP アドレスでポートフォワードするアクセスに対して、追加 NAT リダイレクトルールを自動的に新規作成します。

en: When operating as an access point in 802.11g mode, allow only 11g-capable stations to associate (11b-only stations are not permitted to associate).
ja: アクセスポイントとして 802.11g モードで動作している場合は、11g に対応したステーションのみがアソシエーションを許可されます ( 11b のみのステーションにはアソシエーションは許可されません )。

en: When operating as an access point, allow only stations capable of the selected wireless standard to associate (stations not capable are not permitted to associate).
ja: アクセスポイントとして動作している場合は、選択した無線規格に対応したステーションのみがアソシエーションを許可されます ( 対応していないステーションにはアソシエーションは許可されません )。

en: When operating as an access point, enable this if you want to pass packets between wireless clients directly.
ja: アクセスポイントとして動作している場合で、無線クライアント間で直接パケットをやりとりさせたい時に、これを有効にします。

en: When reaching this number of state entries, all timeout values become zero, effectively purging all state entries immediately. This value is used to define the scale factor, it should not actually be reached (set a lower state limit, see below).
ja: このステートエントリ数に達すると、全てのタイムアウト値は 0 になり、全てのステートエントリを効果的に即時除去します。この値はスケール係数の定義として使用されるもので、実質的に到達されない値にすべきです( 下限ステートを設定してください。下記を参照 )。

en: When selecting aliases for destination ports, both from and to fields must be the same
ja: 送信先ポートにエイリアスを選択している場合は、from と to フィールドは同じにしてください

en: When selecting aliases for source ports, both from and to fields must be the same
ja: 送信元ポートにエイリアスを選択している場合は、from と to フィールドは同じにしてください

en: When set, all requests will go to the secondary server when primary fails
ja: 設定すると、プライマリに障害が発生した場合、全てのリクエストはセカンダリサーバに送信されます

en: When set, all users will be authenticated using the RADIUS server specified below. The local user database will not be used.
ja: 設定すると、全てのユーザは下記で指定された RADIUS サーバを使用して認証されます。ローカルユーザデータベースは使用されません。

en: When set, if primary server fails all requests will be sent via backup server
ja: 設定した場合、プライマリサーバに障害が発生すると、全ての要求はバックアップサーバ経由で送信されます。

en: When set, only 128-bit encryption will be accepted. Otherwise 40-bit and 56-bit encryption will be accepted as well. Note that encryption will always be forced on PPTP connections (i.e. unencrypted connections will not be accepted).
ja: 設定すると、128 ビット暗号化のみを受け入れます。設定されていなければ、40 ビットと 56 ビットの暗号化も受け入れます。PPTP 接続で常に暗号化が強制されるようになりますので注意してください ( 非暗号化接続は受け入れなくなります )。

en: When set, this option blocks traffic from IP addresses that are reserved (but not RFC 1918) or not yet assigned by IANA.
ja: このオプションが設定されると、予約されている IP アドレス ( RFC 1918 以外 )、もしくは、IANA が未割当ての IP アドレスからのトラフィックを拒否します。

en: When the idle timeout occurs, if the dial-on-demand option is enabled, mpd goes back into dial-on-demand mode. Otherwise, the interface is brought down and all associated routes removed.
ja: アイドルタイムアウトが発生した場合、ダイヤルオンデマンドオプションが有効なら、MPD はダイヤルオンデマンドモードに戻ります。さもなくば、インタフェースはダウンし、関係する全てのルートは削除されます。

en: When the number of state entries exceeds this value, adaptive scaling begins. All timeout values are scaled linearly with factor (adaptive.end - number of states) / (adaptive.end - adaptive.start).
ja: ステートエントリの数がこの値を超過すると、適応スケーリングが開始されます。全てのタイムアウト値は ( adaptive.end - ステート数 ) / ( adaptive.end - adaptive.start ) 係数で直線的に拡大縮小されます。

en: When this is checked, startup and shutdown sounds will no longer play.
ja: これをチェックすると、起動とシャットダウンの音が鳴らなくなります。

en: When this is checked, successful logins to the web GUI will not be logged.
ja: チェックされている場合、web GUI へログイン成功した場合はログに記録されません。

en: When this is unchecked, access to the web GUI is always permitted even on port 80, regardless of the listening port configured. Check this box to disable this automatically added redirect rule.
ja: チェックされていない場合、web GUI へのアクセスはポート 80 であれば常に許可され、リスニングポートの構成は考慮されません。このボックスをチェックすると、このような自動的なリダイレクトルールの追加を無効にします。

en: When this is unchecked, access to the web GUI is protected against HTTP_REFERER redirection attempts. Check this box to disable this protection if you find that it interferes with web GUI access in certain corner cases such as using external scripts to interact with this system. More information on HTTP_REFERER is available from %sWikipedia%s.
ja: チェックされていない場合、HTTP_REFERER リダイレクション攻撃の試みから web GUI へのアクセスが保護されます。このシステムと連携する外部スクリプトを使用している等、明確な原因で web GUI へのアクセスに支障が出ている場合は、このボックスをチェックすることで保護を無効にすることができます。HTTP_REFERER に関するより詳しい情報は%sウィキペディア%sを参照してください。

en: When this is unchecked, access to the web GUI or SSH on the %s interface is always permitted, regardless of the user-defined firewall rule set. Check this box to disable the automatically added rule, so access is controlled only by the user-defined firewall rules. Ensure you have a firewall rule in place that allows you in, or you will lock yourself out.
ja: チェックされていない場合、%s インタフェースの web GUI もしくは SSH へのアクセスはユーザが定義したファイアウォールルールセットの内容に関わらず常に許可されます。そのため、このボックスをチェックすれば自動的に追加されるルールを無効にし、ユーザが定義したファイアウォールルールのみでアクセスがコントロールされます。自分に in 通信を許可するファイアウォールのルールが設定されていることを確認して下さい。さもなくば、自分自身が閉めだされてしまいます。

en: When this is unchecked, your system is protected against %sDNS Rebinding attacks%s. This blocks private IP responses from your configured DNS servers. Check this box to disable this protection if it interferes with web GUI access or name resolution in your environment.
ja: チェックされていない場合、%sDNS リバインディング攻撃%sからシステムが保護され、あなたが構成した DNS サーバからのプライベート IP の応答を拒否します。この機能で web GUI へのアクセスや自環境での名前解決に支障が出る場合は、このボックスをチェックすることで保護を無効にすることができます。

en: When to trigger exclusion of a member
ja: メンバ除外のトリガとなるタイミング

en: When using IPv4, the target host must be an IPv4 address or hostname.
ja: IPv4 を使用する場合は、ターゲットホストには IPv4 アドレス、またはホスト名を指定する必要があります。

en: When using IPv6, the target host must be an IPv6 address or hostname.
ja: IPv6 を使用する場合は、ターゲットホストには IPv6 アドレス、またはホスト名を指定する必要があります。

en: When using XMLRPC sync to a backup machine running on another port/protocol please input the full url (example: %s)
ja: XMLRPC を使用して、他のポート / プロトコルで実行しているバックアップマシンに同期する場合は、完全な URL を入力してください ( 例: %s )

en: When using a client certificate, use certificate common name for indexing purposes instead of username
ja: クライアント証明書を使用する場合、インデックスの用途としてユーザ名ではなく証明書のコモンネームを使用します。

en: When using tap mode as a multi-point server, you may optionally supply a DHCP range to use on the interface to which this tap instance is bridged. If these settings are left blank, DHCP will be passed through to the LAN, and the interface setting above will be ignored.
ja: マルチポイントサーバとしてタップモードを使用すると、オプションで、このタップインスタンスがブリッジする、インタフェースで使用する DHCP 範囲を指定できます。設定を空白にすると、DHCP は LAN へ通過され、上記のインタフェース設定は無視されます。

en: When using the TCP or UDP protocols, specify the port or port range for the destination of the packet for this mapping.
ja: TCP もしくは UDP プロトコルを使用する場合は、このマッピングでパケットの送信先となるポートもしくはポート範囲を指定してください。

en: When using the TCP or UDP protocols, specify the source port or port range for this rule
ja: TCP もしくは UDP プロトコルを使用する場合は、このルールの送信元ポートもしくはポート範囲を指定してください。

en: Whether a connection should be renegotiated when it is about to expire.
ja: 有効期限切れが間近な場合に、接続を再ネゴシエートすべきかどうかです。

en: Whether rekeying of an IKE_SA should also reauthenticate the peer. In IKEv1, reauthentication is always done.
ja: IKE_SA のリキーでもピアを再認証すべきかどうかです。IKEv1 では再認証は常に行われます。

en: Whether remote commands from Zabbix server are allowed.
ja: Zabbix サーバからのリモートコマンドを許可するかどうかです。

en: Whitelist
ja: ホワイトリスト

en: Whitespace handling of URI
ja: URI の空白処理

en: Widget height:
ja: ウィジェットの高さ:

en: Wildcards
ja: ワイルドカード

en: Wireless
ja: 無線

en: Wireless Devices
ja: ワイヤレスデバイス

en: Wireless clone configuration
ja: 無線クローン構成

en: Wireless events
ja: 無線イベント

en: With Multi-WAN you generally want to ensure traffic leaves the same interface it arrives on, hence reply-to is added automatically by default. When using bridging, you must disable this behavior if the WAN gateway IP is different from the gateway IP of the hosts behind the bridged interface.
ja: マルチ WAN では、通常、着信に使用したインタフェースから、トラフィックが発信するようにしたいものです。そのため、デフォルトでは自動的に reply-to が追加されます。ブリッジを使用していて、WAN ゲートウェイ IP が、ブリッジインタフェースの背後にあるホストのゲートウェイ IP と異なる場合は、この振る舞いを無効にする必要があります。

en: With this option, you can set the size of the packets on your network. It is possible that bigger packets have to be processed sometimes. The engine can still process these bigger packets, but processing it will lower the performance.
ja: このオプションで、ネットワークのパケットサイズを指定できます。より大きなパケットを処理する必要がでてきた場合に、それを可能にします。エンジンはこうした大きなパケットを処理できますが、パフォーマンスは低下します。

en: Wizard
ja: ウィザード

en: Would you like to submit this crash report to the developers?
ja: このクラッシュレポートを開発者に送信しますか？

en: Wrong data submitted
ja: 不正なデータが提出されました

en: Wrong username or password.
ja: ユーザ名もしくはパスワードが違います

en: X-Forwarded-For header
ja: X-Forwarded-For ヘッダ

en: X-Forwarded-For header handling
ja: X-Forwarded-For ヘッダ処理

en: XML error: %s at line %d cannot occur more than once
ja: XML エラー: %s: %d 行: 複数設定できません

en: YES
ja: はい

en: Year(s)
ja: 年

en: Yes
ja: はい

en: You are accessing this router by an IP address not configured locally, which may be forwarded by NAT or other means. %sIf you did not setup this forwarding, you may be the target of a man-in-the-middle attack.
ja: ローカルで構成されていない IP アドレスでこのルータにアクセスしています。NAT もしくはその他の手法で転送された可能性があります。%sこのような転送設定をしていない場合、中間者攻撃のターゲットにされている恐れがあります。

en: You are currently running in LiveCD mode. A reboot will reset the configuration.
ja: 現在 LiveCD モードで動作しています。再起動すると構成はリセットされます。

en: You can configure a proper Thermal Sensor / Module %shere%s.
ja: 適正な温度センサ / モジュールは%sここ%sで構成できます。

en: You can define a Prefix range here for DHCP Prefix Delegation. This allows for assigning networks to subrouters. The start and end of the range must end on boundaries of the prefix delegation size.
ja: DHCP プレフィックスデリゲーションのプレフィックス範囲をここで定義できます。この設定はサブルータにネットワーク割当てを許可します。範囲の先頭と末尾は、プレフィックスデリゲーションサイズの両端になります。

en: You can help us further by adding your contact information and a problem description. Please note that providing your contact information greatly improves the chances of bugs being fixed.
ja: あなたの連絡先情報、および、問題の説明を追加していただけると、解決により役立ちます。連絡先情報の提供は、バグを修正する可能性が大きく上がることにつながります。ご了承ください。

en: You can mark a packet matching this rule and use this mark to match on other NAT/filter rules.
ja: このルールに一致しているパケットをマークし、他の NAT / フィルタルールでの一致にこのマークを使用することができます。

en: You can match packet on a mark placed before on another rule.
ja: 他のルールの前に、設定したマークでパケットを一致させることができます。

en: You can not assign a gateway to DNS '%s' server which is on a directly connected network.
ja: DNS %s サーバにゲートウェイが割当てられません。ネットワークに直接接続されています。

en: You can not assign a gateway to a rule that applies to IPv4 and IPv6
ja: IPv4 及び IPv6 へ適用するルールにゲートウェイを割り当てできません

en: You can not use IPv4 addresses in IPv6 rules.
ja: IPv6 ルールで IPv4 アドレスを使用できません

en: You can not use IPv6 addresses in IPv4 rules.
ja: IPv4 ルールで IPv6 アドレスを使用できません

en: You can not use gateways in Floating rules without choosing a direction.
ja: 方向が選択されていないフローティングルールでは、ゲートウェイを使用できません。

en: You can only have one interface configured as 6to4.
ja: 6to4 として構成できるインタフェースは 1 つだけです。

en: You can only have one interface configured in 6rd with same prefix.
ja: 6rd で、同じプレフィックスを使用して構成できるインタフェースは 1 つだけです。

en: You can only specify the maximum new connections per host / per second(s) (advanced option) for Pass type rules.
ja: 許可タイプルールには、ホスト / 秒単位の新規接続の最大数のみが指定可能です。( 詳細オプション )

en: You can only specify the maximum new connections per host / per second(s) (advanced option) for TCP protocol.
ja: TCP プロトコルには、ホスト / 秒単位の新規接続の最大数のみが指定可能です。( 詳細オプション )

en: You can only specify the maximum number of established connections per host (advanced option) for Pass type rules.
ja: 許可タイプルールには、ホスト毎に接続確立する最大数のみが指定可能です。( 詳細オプション )

en: You can only specify the maximum number of established connections per host (advanced option) for TCP protocol.
ja: TCP プロトコルには、ホスト毎に接続確立する最大数のみが指定可能です。( 詳細オプション )

en: You can only specify the maximum number of unique source hosts (advanced option) for Pass type rules.
ja: 許可タイプルールには、固有な送信元ホストの最大数のみが指定可能です。( 詳細オプション )

en: You can only specify the maximum state entries (advanced option) for Pass type rules.
ja: 許可タイプルールには、最大ステータスエントリのみが指定可能です。( 詳細オプション )

en: You can only specify the maximum state entries per host (advanced option) for Pass type rules.
ja: 許可タイプルールには、ホスト毎の最大ステートエントリのみが指定可能です。( 詳細オプション )

en: You can only specify the state timeout (advanced option) for Pass type rules.
ja: 許可タイプルールには、ステートタイムアウトのみが指定可能です。( 詳細オプション )

en: You can only specify the state timeout (advanced option) for TCP protocol.
ja: TCP プロトコルには、ステートタイムアウトのみが指定可能です。( 詳細オプション )

en: You can select multiple interfaces here.
ja: ここで複数のインタフェースを選択できます。

en: You cannot delete yourself.
ja: 自分自身を削除することはできません。

en: You cannot disable yourself.
ja: 自分自身を無効にすることはできません。

en: You cannot edit the interface, protocol, source, or destination of associated filter rules.
ja: 関連フィルタルールのインタフェース、プロトコル、送信元、送信先は編集できません

en: You cannot select the external interface as an internal interface.
ja: 内部インタフェースとして外部インタフェースは選択できません。

en: You cannot set port %s to interface %s because this interface is a member of %s.
ja: %s ポートを %s インタフェースに設定できません。このインタフェースは %s のメンバです。

en: You cannot specify the maximum new connections per host / per second(s) (advanced option) if statetype is none.
ja: ステートタイプがなしの場合は、ホスト / 秒単位の新規接続の最大数を指定できません。( 詳細オプション )

en: You cannot specify the maximum number of established connections per host (advanced option) if statetype is none.
ja: ステートタイプがなしの場合は、ホスト毎に接続確立する最大数を指定できません。( 詳細オプション )

en: You cannot specify the maximum number of unique source hosts (advanced option) if statetype is none.
ja: ステートタイプがなしの場合は、固有な送信元ホストの最大数を指定できません。( 詳細オプション )

en: You cannot specify the maximum state entries (advanced option) if statetype is none.
ja: ステートタイプがなしの場合は、最大ステートエントリを指定できません。( 詳細オプション )

en: You cannot specify the maximum state entries per host (advanced option) if statetype is none.
ja: ステートタイプがなしの場合は、ホスト毎の最大ステートエントリを指定できません。( 詳細オプション )

en: You cannot specify the state timeout (advanced option) if statetype is none.
ja: ステートタイプがなしの場合は、ステートタイムアウトを指定できません。 ( 詳細オプション )

en: You cannot use the broadcast address for this VIP
ja: この VIP にブロードキャストアドレスを使用できません

en: You cannot use the broadcast address in the ending subnet range.
ja: サブネット範囲の一番最後はブロードキャストアドレスのため、使用できません

en: You cannot use the network address for this VIP
ja: この VIP にネットワークアドレスを使用できません

en: You cannot use the network address in the starting subnet range.
ja: サブネット範囲の一番最初はネットワークアドレスのため、使用できません

en: You have already applied your settings!
ja: 設定は適用済みです！

en: You have selected to restore an area but we could not locate the correct xml tag.
ja: リストアする領域が選択されましたが、正しい XML タグを見つけられませんでした。

en: You may enter a description here for your reference (not parsed)
ja: 参照用の説明を入力できます ( 自由形式 )

en: You may enter a description here for your reference (not parsed).
ja: 参照用の説明を入力できます ( 自由形式 )

en: You may enter a description here for your reference.
ja: 参照用の説明を入力できます。

en: You may enter a description here for your reference. Description will appear in the "Interfaces Assign" select lists.
ja: 参照用の説明を入力できます。説明は「インタフェースの割当て」で選択するリストに表示されます。

en: You may enter or select a category here to group firewall rules (not parsed).
ja: グループファイアウォールルールのカテゴリを入力もしくは選択できます ( 自由形式 )。

en: You must apply the changes in order for them to take effect
ja: 有効にするには、変更を適用してください。

en: You must apply the changes in order for them to take effect.
ja: 有効にするには、変更を適用してください。

en: You must begin with allow or deny in the 'User specified permissions %s' field
ja: 「%s ユーザ指定パーミッション」フィールドでは、許可もしくは拒否で始めてください

en: You must configure a DNS server in %sSystem: General setup%s or allow the DNS server list to be overridden by DHCP/PPP on WAN for dynamic DNS updates to work.
ja: ダイナミック DNS 更新を動作させるには、%sシステム: 全般設定%sで DNS サーバを構成するか、もしくは WAN の DHCP/PPP による DNS サーバリストの上書きを許可してください。

en: You must disable the DHCP relay on the %s interface before enabling the DHCP server.
ja: DHCP サーバを有効にする前に、%s インタフェースの DHCP リレーを無効にしてください。

en: You must enter a valid hexadecimal number for the IPv6 prefix ID.
ja: IPv6 プレフィックス ID に、有効な 16 進数を入力してください。

en: You must fill in both 'Maximum Download Speed' and 'Maximum Upload Speed' fields
ja: 「最大ダウンロード速度」及び「最大アップロード速度」も入力してください

en: You must follow the specified format in the 'User specified permissions %s' field
ja: 「%s ユーザ指定パーミッション」フィールドでは、指定された形式に従ってください

en: You must have an IP assigned to the interface on any participating sync nodes.
ja: 全ての同期ノードに参加しているインタフェースに IP を割り当ててください。

en: You must provide an email address for this type of subjectAltName
ja: このタイプの subjectAltName にはメールアドレスを入力してください

en: You must select a Backend for Authentication if the server mode requires User Auth.
ja: サーバモードでユーザ認証を必要な場合は、認証用バックエンドを選択する必要があります。

en: You must specify a 'Tunnel network'.
ja: 「トンネルネットワーク」を指定してください。

en: You must specify a Base64-encoded domain key.
ja: Base64 エンコードのドメイン鍵を指定してください。

en: You must specify a CARP password that is shared between the two VHID members.
ja: 2 つの VHID メンバ間で共有する CARP パスワードを指定してください。

en: You must specify a port or port range between 0 and 65535 in the 'User specified permissions %s' field
ja: 「%s ユーザ指定パーミッション」フィールドでは、ポートもしくはポート範囲を 0 - 65535 で指定してください

en: You must specify a valid SSH port number.
ja: 有効な SSH ポート番号を指定してください。

en: You must specify a valid ip address in the 'Override WAN address' field
ja: 「WAN アドレスを上書き」フィールドに有効な IP アドレスを指定してください

en: You must specify a valid ip address in the 'User specified permissions %s' field
ja: 「%s ユーザ指定パーミッション」フィールドに、有効な IP アドレスを指定してください

en: You must specify a valid port number
ja: 有効なポート番号を指定してください

en: You must specify a valid port number.
ja: 有効なポート番号を指定してください。

en: You must specify a valid web GUI port number.
ja: 有効な web GUI ポート番号を指定してください。

en: You must specify a valid web GUI protocol.
ja: 有効な web GUI プロトコルを指定してください。

en: You must specify a value greater than 0 in the 'Maximum Download Speed' field
ja: 「最大ダウンロード速度」フィールドは 0 より大きい値を指定してください

en: You must specify a value greater than 0 in the 'Maximum Upload Speed' field
ja: 「最大アップロード速度」フィールドは 0 より大きい値を指定してください

en: You must specify at least one internal interface.
ja: 1 つ以上の内部インタフェースを指定してください。

en: You must specify both a valid domain key and key name.
ja: 有効なドメイン認証鍵と鍵名を指定してください。

en: You must supply a valid port for the NAT port entry.
ja: NAT ポートエントリに、有効なポートを指定してください。

en: You must supply and confirm the password for encryption.
ja: 暗号化パスワードの入力と確認が必要です

en: You must supply either a valid port or port alias for the destination port entry.
ja: 送信先ポートエントリに、有効なポートもしくはポートエイリアスを指定してください。

en: You must supply either a valid port or port alias for the source port entry.
ja: 送信元ポートエントリに、有効なポートもしくはポートエイリアスを指定してください。

en: You need a private key in p12 format to use Google Drive, instructions on how to aquire one can be found here %s
ja: Google ドライブで使用する P12 形式のプライベート鍵が必要です。どのように入手するかについては %s で解説されています

en: You need to bind each OpenVPN client to enable its management daemon: use 'Local port' setting in the OpenVPN client screen
ja: 管理デーモンを有効にするために、全ての OpenVPN クライアントをバインドする必要があります: OpenVPN クライアント画面の「ローカルポート」設定を使用してください

en: You specified an IPv6 prefix ID that is out of range.
ja: 指定した IPv6 プレフィックス ID は範囲外です。

en: You will need all three filenames and a boot server configured for UEFI to work!
ja: UEFI を機能させるには、3 つ全てのファイル名と起動サーバの構成が必要です！

en: Your AS Number here
ja: あなたの AS 番号はここです

en: Your HAProxy config contains no errors.
ja: HAProxy 構成にエラーはありません。

en: Your acme-client config contains no errors.
ja: ACME クライアント構成にはエラーがありません。

en: Your browser must support cookies to login.
ja: ログインには Cookie 機能があるブラウザが必要です

en: Your configuration is now complete.
ja: あなたの構成は今完了しました。

en: Your device is powering off
ja: あなたのデバイスの電源を切っています

en: Your device is rebooting
ja: デバイスを再起動しています

en: ZDA or ZDG
ja: ZDA もしくは ZDG

en: Zabbix Agent
ja: Zabbix エージェント

en: Zabbix Features
ja: Zabbix 機能

en: Zabbix Servers
ja: Zabbix サーバ

en: Zabbix agent will listen on this port for connections from the server.
ja: Zabbix エージェントはこのポートでサーバからの接続をリスンします。

en: Zone
ja: ゾーン

en: Zone Critical:
ja: ゾーン重篤:

en: Zone ID
ja: ゾーン ID

en: Zone Warning:
ja: ゾーン警告:

en: Zone number
ja: ゾーンナンバー

en: Zoneid
ja: ゾーン ID

en: Zones
ja: ゾーン

en: Zoom level
ja: ズームレベル

en: acme-client config contains critical errors
ja: ACME クライアント構成には重大なエラーがあります

en: acme-client config contains minor errors
ja: ACME クライアント構成には些細なエラーがあります

en: acme-client config test result
ja: ACME クライアント構成テスト結果

en: add a static mapping for this MAC address
ja: この MAC アドレスの静的マッピングを追加

en: add new phase 1 entry
ja: 新規フェーズ 1 エントリを追加

en: add phase 2 entry
ja: フェーズ 2 エントリを追加

en: address
ja: アドレス

en: addrpool
ja: アドレスプール

en: advanced mode
ja: 詳細モード

en: aggressive
ja: アグレッシブ

en: all
ja: 全て

en: all (*)
ja: 全て (*)

en: all currently connected sessions
ja: 現在接続している全てのセッション

en: allow options
ja: オプションを許可

en: and almost never equal to the destination port range (and should usually be 'any')
ja: 及び、送信先ポート範囲と等しくなることはまずありません ( 通常は「任意」です )

en: any
ja: 任意

en: authenticated successfully.
ja: 認証に成功しました

en: authname
ja: 認証名

en: authscope
ja: 認証スコープ

en: authserv
ja: 認証サーバ

en: authtype
ja: 認証タイプ

en: auto
ja: 自動

en: automatic outbound nat
ja: 自動外向き NAT

en: averages
ja: 平均

en: basedn
ja: ベース DN

en: basic
ja: 基本

en: bits
ja: ビット

en: block
ja: 拒否

en: block (disabled)
ja: 拒否 ( 無効 )

en: blocking
ja: ブロッキング

en: categories (if available)
ja: カテゴリ ( 利用可能な場合 )

en: cert revoked
ja: 証明書は無効化されました

en: certca
ja: 証明書認証局

en: certname
ja: 証明書名

en: check for ethernet loops
ja: イーサネットループの確認

en: city
ja: 市

en: click on pie for details
ja: 詳細は円でクリック

en: clone client
ja: クライアントをクローン

en: clone rule
ja: ルールをクローン

en: collapse/expand all
ja: 全て折りたたむ / 展開する

en: collectd daemon
ja: collectd デーモン

en: compression
ja: 圧縮

en: concurrentcon
ja: 同時接続

en: configuration error
ja: 構成エラー

en: confirmation
ja: 確認

en: connected pipe for this queue
ja: このキューに接続されたパイプ

en: conservative
ja: コンサバティブ

en: country
ja: 国

en: create or link user certificate
ja: ユーザ証明書の新規作成もしくはリンク

en: crypto
ja: 暗号

en: days
ja: 日

en: debug level needs to be between 0 (default) and 5 (highest)
ja: デバッグレベルの範囲は 0 ( デフォルト ) - 5 ( 最大値 ) です。

en: default
ja: デフォルト

en: default packet size
ja: デフォルトパケットサイズ

en: defaultdomain
ja: デフォルトドメイン

en: delete API key
ja: API 鍵を削除

en: delete ca
ja: CA の削除

en: delete cert
ja: 証明書の削除

en: delete client
ja: クライアントを削除

en: delete csc
ja: CSC の削除

en: delete selected phase 1 entries
ja: 選択したフェーズ 1 エントリを削除

en: delete selected phase 2 entries
ja: 選択したフェーズ 2 エントリを削除

en: delete selected rules
ja: 選択したルールを削除

en: delete selected virtual IPs
ja: 選択した仮想 IP を削除

en: delete user
ja: ユーザを削除

en: descr
ja: 説明

en: description
ja: 説明

en: destination
ja: 送信先

en: destination ip or network, examples 10.0.0.0/24, 10.0.0.1
ja: 送信先 IP もしくはネットワーク 例: 10.0.0.0/24, 10.0.0.1

en: device
ja: デバイス

en: device not present! Is the modem attached to the system?
ja: デバイスが存在しません！モデムはシステムに接続されていますか？

en: dhparameters
ja: DH パラメータ

en: digest
ja: ダイジェスト

en: disable reply-to
ja: reply-to を無効

en: disabled
ja: 無効

en: dnsserver1
ja: DNS サーバ 1

en: dnsserver2
ja: DNS サーバ 2

en: dnsserver3
ja: DNS サーバ 3

en: dnsserver4
ja: DNS サーバ 4

en: done
ja: 完了

en: downgrade
ja: ダウングレード

en: dummy
ja: ダミー

en: duplicate_cn
ja: 重複コモンネーム

en: dynip
ja: 動的 IP

en: e.g.
ja: 例:

en: e.g. %smycorp.com, home, office, private, etc.%s
ja: 例: %smycorp.com、home、office、private 等%s

en: e.g. 192.168.1.0/24, 192.168.2.0/24
ja: 例: 192.168.1.0/24、192.168.2.0/24

en: edit CA
ja: CA の編集

en: edit alias
ja: エイリアスを編集

en: edit pppoe instance
ja: PPPoE インスタンスの編集

en: edit privileges
ja: 権限を編集

en: enable
ja: 有効

en: enabled
ja: 有効

en: engine
ja: エンジン

en: entries
ja: エントリ

en: ex:
ja: 例:

en: expire
ja: 有効期限

en: export CA cert
ja: CA 証明書をエクスポート

en: export CA private key
ja: CA 秘密鍵をエクスポート

en: export ca+user cert+user key in .p12 format
ja: .P12 形式で CA+ユーザ証明書+ユーザ鍵をエクスポート

en: export certificate
ja: 証明書のエクスポート

en: export private key
ja: 秘密鍵のエクスポート

en: export user cert
ja: ユーザ証明書のエクスポート

en: export user key
ja: ユーザ鍵のエクスポート

en: external
ja: 外部

en: external - signature pending
ja: 外部 - 署名申請中

en: failover
ja: フェイルオーバ

en: fec
ja: FEC

en: first match
ja: 最初に一致

en: flush report
ja: レポートのフラッシュ

en: for IPv4 or IPv6 addresses
ja: IPv4 もしくは IPv6 アドレス用

en: forwarding
ja: 転送

en: freshclam daemon
ja: freshclam デーモン

en: full date & time
ja: 日付・時間

en: full help
ja: 全てのヘルプ

en: generatetlskey
ja: TLS 鍵生成

en: groupattr
ja: グループ属性

en: high-latency
ja: 高遅延

en: hours
ja: 時間

en: http content_type
ja: HTTP content_type

en: http hostname
ja: HTTP ホスト名

en: http url
ja: HTTP URL

en: http user_agent
ja: HTTP user_agent

en: id
ja: ID

en: if one is required for this connection.
ja: ( この接続に必要な場合 )

en: in
ja: IN

en: in use
ja: 使用中

en: in view
ja: 表示中

en: incoming (as seen by firewall)
ja: 着信 ( ファイアウォール基準 )

en: installed
ja: インストール済

en: interclient
ja: クライアント間

en: interface
ja: インタフェース

en: internal error
ja: 内部エラー

en: internal-ca
ja: 内部 CA

en: invalid input
ja: 無効な入力です

en: invert destination (not)
ja: 送信先を反転 ( 否定 )

en: invert source (not)
ja: 送信元を反転 ( 否定 )

en: ip
ja: IP

en: ip address of the mail host
ja: メールホストの IP アドレス

en: iperf Performance Test
ja: iperf パフォーマンステスト

en: irq
ja: IRQ

en: is not a valid authentication server
ja: 有効な認証サーバではありません

en: key
ja: 鍵

en: keyid
ja: 鍵 ID

en: keylength
ja: 鍵長

en: keyname
ja: 鍵名

en: lacp
ja: LACP

en: last match
ja: 最後に一致

en: learning
ja: 学習

en: lifetime
ja: 有効期限

en: lldpd daemon
ja: lldpd デーモン

en: loadbalance
ja: ロードバランス

en: loading...
ja: ロードしています...

en: localnet
ja: ローカルネットワーク

en: localport
ja: ローカルポート

en: log
ja: ログ

en: log (disabled)
ja: ログ ( 無効 )

en: loopback
ja: ループバック

en: mask
ja: マスク

en: matches incoming or outgoing packets or both (default)
ja: 着信、発信、もしくは双方に一致するパケット ( デフォルト )

en: max size needs to be an integer value between 1 and 65535
ja: 最大サイズは 1 - 65535 の整数値です

en: memberattr
ja: メンバ属性

en: menu
ja: メニュー

en: minutes
ja: 分

en: name
ja: 名前

en: nameattr
ja: 名前属性

en: nbtenable
ja: NBT を有効

en: nbtscope
ja: NBT スコープ

en: nbttype
ja: NBT タイプ

en: net
ja: ネット

en: never
ja: 無期限

en: new
ja: 新

en: none
ja: なし

en: normal
ja: 通常

en: not installed
ja: 未インストール

en: ntlm
ja: NTLM

en: ntpserver1
ja: NTP サーバ 1

en: ntpserver2
ja: NTP サーバ 2

en: number of dynamic queues, leave empty for default
ja: 動的キューの数。空白でデフォルト

en: off
ja: オフ

en: openssl library returns:
ja: OpenSSL ライブラリの戻り値:

en: or
ja:  または

en: order in which the rule will be evaluated (lowest first)
ja: ルールが評価される順序 ( 一番下が最初です )

en: organization
ja: 組織

en: origin should be regular text of max 30 characters
ja: オリジンは最大 30 文字の文字列です

en: orphaned
ja: 他参照なし (orphaned)

en: other
ja: その他

en: out
ja: OUT

en: out of
ja: 設定しない

en: outgoing (as seen by firewall)
ja: 発信 ( ファイアウォール基準 )

en: ovpnallow
ja: OpenVPN を許可

en: ovpnrule
ja: OpenVPN ルール

en: packet capture
ja: パケットキャプチャ

en: pass
ja: 許可

en: pass (disabled)
ja: 許可 ( 無効 )

en: passdn
ja: 許可する DN

en: password (optional)
ja: パスワード ( オプション )

en: pending
ja: 保留

en: pfSync nodes
ja: pfSync ノード

en: pfTables
ja: PF テーブル

en: pfsync transfers state insertion, update, and deletion messages between firewalls.%sEach firewall sends these messages out via multicast on a specified interface, using the PFSYNC protocol (%sIP Protocol 240%s).%sIt also listens on that interface for similar messages from other firewalls, and imports them into the local state table.%sThis setting should be enabled on all members of a failover group.
ja: pfsync はステート挿入、更新、削除のメッセージをファイアウォール間で転送します。%sそれぞれのファイアウォールは、PFSYNC プロトコル (%sIP プロトコル 240%s) を使用して、それらのメッセージを指定したインタフェースにマルチキャスト経由で外向きに送信します。%sまた、その他のファイアウォールからの同様のメッセージをインタフェースでリスンし、ローカルステートテーブルにそれらをインポートします。%sこの設定はフェイルオーバグループの全てのメンバで有効にしなければいけません。

en: please specify a valid email address
ja: 有効な電子メールアドレスを指定してください

en: port
ja: ポート

en: port:
ja: ポート:

en: pptplocalsubnet
ja: PPTP ローカルサブネット

en: primary and secondary DNS servers assigned to L2TP clients
ja: L2TP クライアントに割当てられた、プライマリ及びセカンダリ DNS サーバ

en: primary and secondary DNS servers assigned to PPTP clients
ja: PPTP クライアントに割り当てられた、プライマリ、及び、セカンダリ DNS サーバ

en: profile
ja: プロファイル

en: protocol
ja: プロトコル

en: provide a valid sequence for sorting
ja: ソートの有効なシーケンスを指定してください

en: queue size should be between 2...100
ja: キューサイズは 2 - 100 です

en: random
ja: ランダム

en: rate
ja: レート

en: rdm
ja: RDM

en: realm
ja: レルム

en: redirect traffic to proxy
ja: トラフィックをプロキシにリダイレクト

en: redirectgw
ja: リダイレクトゲートウェイ

en: reinstall
ja: 再インストール

en: reject
ja: 拒絶

en: reject (disabled)
ja: 拒絶 ( 無効 )

en: retries
ja: 再試行

en: roundrobin
ja: ラウンドロビン

en: scope
ja: スコープ

en: search
ja: 検索

en: secondary interface, matches packets traveling to/from interface (1) to/from interface (2). can be combined with direction.
ja: セカンダリインタフェース。インタフェース (1) から、もしくはインタフェース (1) 宛に、インタフェース (2) から、もしくはインタフェース (2) 宛に移動するパケットと一致します。方向と結合可能です。

en: seconds
ja: 秒

en: secret
ja: 秘密鍵

en: select a file to upload:
ja: アップロードするファイルを選択してください:

en: select categories to use, leave empty for all. Categories are visible after initial download.
ja: 使用するカテゴリを選択してください。空白にすると全てになります。カテゴリは初期ダウンロード後に表示可能になります。

en: self-signed
ja: 自己署名

en: set
ja: 設定

en: set debug output for this tinc network.
ja: この Tinc ネットワークのデバッグ出力を設定します。

en: shadowsocks daemon
ja: shadowsocks デーモン

en: shadowsockslocal daemon
ja: shadowsockslocal デーモン

en: show certificate info
ja: 証明書情報を表示

en: sid
ja: SID

en: source
ja: 送信元

en: source ip or network, examples 10.0.0.0/24, 10.0.0.1
ja: 送信元 IP もしくはネットワーク 例: 10.0.0.0/24, 10.0.0.1

en: ssl ignore cert
ja: SSL 無視証明書

en: standard port 1812 and 1813 accounting
ja: 標準ポートは、認証用が 1812、アカウンティング用が 1813 です。

en: state
ja: ステート

en: synproxy state
ja: SYN proxy state

en: target
ja: 対象

en: target pipe or queue
ja: 対象となるパイプもしくはキュー

en: telegraf agent
ja: telegraf エージェント

en: test
ja: テスト

en: the number of sslrtd children needs to be an integer value between 1 and 32
ja: sslrtd 子の数は 1 - 32 の整数値です

en: this option requires checking the "Enable WPA box".
ja: このオプションは「WPA 装置を有効」をチェックする必要があります。

en: timestamp
ja: タイムスタンプ

en: tls fingerprint
ja: TLS フィンガープリント

en: tls issuer
ja: TLS Issuer

en: tls notafter
ja: TLS 有効期間終了日時

en: tls notbefore
ja: TLS 有効期間開始日時

en: tls serial
ja: TLS シリアル

en: tls session resumed
ja: TLS セッション再開

en: tls subject
ja: TLS Subject

en: tls version
ja: TLS バージョン

en: tlssharedkey
ja: TLS 共有鍵

en: tos
ja: TOS

en: total
ja: 合計

en: transport
ja: 配送

en: ttl
ja: TTL

en: tunnelnet
ja: トンネルネットワーク

en: unknown
ja: 不明

en: unlink certificate
ja: 証明書のリンク解除

en: unread notice
ja: 未読の通知

en: unread notices
ja: 未読の通知

en: update csr
ja: CSR 更新

en: upgrade
ja: アップグレード

en: userdn
ja: ユーザ DN

en: username (optional)
ja: ユーザ名 ( オプション )

en: validation failed
ja: 検証に失敗しました

en: vlan %s on %s
ja: VLAN %s : %s

en: will be performed using promiscuous mode.
ja: は無作為検出モードを使用して実行されます。

en: winsserver1
ja: WINS サーバ 1

en: winsserver2
ja: WINS サーバ 2

en: yes
ja: はい
